Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala veteran OL
Arrangörsorganisation: Säterbygdens OK
Datum: tisdag 25 september 2018

Damer1

4 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna BrusSnättringe SK38:139:16

Damer2

3 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik38:1511:01
2Britt Linnéa ErikssonSala OK39:23+1:0811:20
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF47:58+9:4313:49
4Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK49:34+11:1914:17

Damer3

2 620 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria EngbergKorsnäs IF OK35:4113:37
2Tanja-Birgit SöderströmSala OK35:58+0:1713:43
3Anna-Lena LundellGävle OK39:04+3:2314:54
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK39:20+3:3915:00
5Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL41:41+6:0015:54
6Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:20+6:3916:09
7Solweig PalmAvesta OK42:39+6:5816:16
8Gun JanssonSala OK44:36+8:5517:01
9Inger LöfgrenStora Tuna OK44:58+9:1717:09
10Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo47:10+11:2918:00
11Gunvor NyströmStora Tuna OK48:21+12:4018:27
12Lillemor RystedtStora Tuna OK49:31+13:5018:53
13Maj HedIK Jarl Rättvik51:13+15:3219:32
14Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK51:29+15:4819:39
15Kristin PetterssonStora Tuna OK52:16+16:3519:56
16Britt Marie PersIK Jarl Rättvik53:10+17:2920:17
17Gunilla WiklundStora Tuna OK53:15+17:3420:19
18Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo54:25+18:4420:46
19Anna MattssonInsjöns IF OK55:46+20:0521:17
20Hanna BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:06:01+30:2025:11
21Eva GrenmyrOK Nipan1:08:49+33:0826:15
Marianne DanielssonInsjöns IF OKej godkänd
Margareta LöfkvistBjursås OKej godkänd
Gunborg WestinLeksands OKej godkänd

Damer4

2 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK35:2617:32
2Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF36:04+0:3817:51
3Maria GustafssonVästerbergslagens OL40:46+5:2020:10
4Elisabeth W-ErikssonAvesta OK46:53+11:2723:12
5Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK48:57+13:3124:13
6Irma BjärudVästerbergslagens OL55:19+19:5327:23

Damer5

1 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1carina raskÅrsunda IF29:2320:41
2Gurli BackFagersta OK33:41+4:1823:43
3Ulla NykvistRembo IK37:09+7:4626:09
4Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK43:48+14:2530:50
5Marianne NordkvistGagnefs OK47:30+18:0733:27
6Karin SundströmKvarnsvedens GOIF OK49:31+20:0834:52
7Kristina PerssonDomnarvets GOIF55:01+25:3838:44
8Kerstin MelinLeksands OK1:11:52+42:2950:36

Herrar1

4 120 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BoremyrKvarnsvedens GOIF OK31:337:39
2Jan LindbergKorsnäs IF OK33:36+2:038:09
3Mats LundbergDalaportens OL34:37+3:048:24
4Thom SandvikAvesta OK34:50+3:178:27
5Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF35:14+3:418:33
6Mats JönssonKorsnäs IF OK35:44+4:118:40
7Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF38:50+7:179:25
8Anders Stefan VestlundOK Kåre38:52+7:199:26
9Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK39:06+7:339:29 Ladda ner rutt i gpx-format
10Royne LenngrenIK Jarl Rättvik43:57+12:2410:40
11Kurt ErikssonVandrarringen44:47+13:1410:52
12Benny RendalenKorsnäs IF OK48:08+16:3511:40
13Lars LundénAvesta OK50:45+19:1212:19
14Anders ClaessonIFK Mora OK51:50+20:1712:34
15Lennart LundgrenAvesta OK52:35+21:0212:45
16Pelle FlorellGagnefs OK55:20+23:4713:25
17Mats HiertnerOK Kåre58:07+26:3414:06
18Sten SvangrenIFK Mora OK1:09:16+37:4316:48
Gunde HjalmarssonStora Tuna OKej godkänd
Harry EnbergVästerbergslagens OLej godkänd
Johan JungellKorsnäs IF OKej godkänd

Herrar2

3 470 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK32:359:23
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL36:58+4:2310:39
3Bengt BjörkÅrsunda IF37:21+4:4610:45
4Kenneth JanssonSala OK37:30+4:5510:48
5Karl JohanssonIFK Hedemora OK38:22+5:4711:03
6Olov SöderqvistDalaportens OL40:20+7:4511:37
7Christer HellströmStora Tuna OK41:29+8:5411:57
8Nils-Erik ErikssonSala OK41:35+9:0011:59
9Bo SundbergIFK Hedemora OK41:39+9:0412:00
10Bernt LöfkvistBjursås OK42:13+9:3812:09
11Lars DahlströmVästerbergslagens OL43:04+10:2912:24
12Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK43:05+10:3012:24
13Bo-Göran KarlssonAvesta OK44:29+11:5412:49
14Olle JohanssonIFK Hedemora OK45:03+12:2812:58
15Karl Ivar JönssonÅrsunda IF45:37+13:0213:08
16Peter SvenssonAvesta OK46:35+14:0013:25
17Bernt GustafssonVästerbergslagens OL46:47+14:1213:28
18Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK48:05+15:3013:51
19Rolf BjärudVästerbergslagens OL48:33+15:5813:59
20Gunnar LöfkvistBjursås OK49:12+16:3714:10
21Östen ErikssonAvesta OK49:17+16:4214:12
22Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK55:11+22:3615:54
23Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik55:58+23:2316:07
24Jan JohanssonIFK Hedemora OK58:16+25:4116:47
Bertil HolmgrenGävle OKej godkänd
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd
Hans NybergGävle OKej godkänd
Sven-Åke WindahlGävle OKej godkänd

Herrar3

2 770 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ElfströmÅrsunda IF30:1610:55
2Vilho RokkaLångshyttans AIK OK31:22+1:0611:19
3Tord HalvarsonOK Kåre31:53+1:3711:30
4Per EdénOK Kåre32:07+1:5111:35
5John SivarsDalaportens OL32:43+2:2711:48
6Sven-Olof AspLeksands OK34:11+3:5512:20
7Hans NordströmOK Kåre35:02+4:4612:38
8Lars-Erik NilssonStora Tuna OK35:36+5:2012:51
9Inge SwartlingLeksands OK35:59+5:4312:59
10Lars NyströmAvesta OK36:18+6:0213:06
11Jan LundOK Kåre36:21+6:0513:07
12Leif BjörkmanDalaportens OL37:47+7:3113:38
13Jan HultHofors OK38:04+7:4813:44
14Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo38:13+7:5713:47
15Yngve KarlssonIFK Mora OK39:28+9:1214:14
16Lars-Erik CederlöfIFK Mora OK40:02+9:4614:27
17Agneta JaansKlubblös40:15+9:5914:31
18Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK40:26+10:1014:35
19Sture BjörkOK Kåre41:02+10:4614:48
20Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK41:11+10:5514:52 Ladda ner rutt i gpx-format
21Bo SundénKarlsbyhedens OK41:36+11:2015:01
22Roland ForsblomKungsgårdens SK43:21+13:0515:38
23Åke SundbergFagersta OK43:26+13:1015:40
24Örjan PerssonBjursås OK43:41+13:2515:46
25Per SundbergGävle OK43:42+13:2615:46
26Jan ÅhsNorbergs OK44:21+14:0516:00
27Bengt HolmIFK Mora OK44:51+14:3516:11
28Jan AnderssonNorbergs OK45:11+14:5516:18
29Kennet IngessonKlubblös45:20+15:0416:21
30Hans GruddStora Tuna OK45:34+15:1816:27
31Sören AnderssonJärbo OK45:39+15:2316:28
32Ale ThorslingKungsgårdens SK45:54+15:3816:34
33Erik SvenssonKorsnäs IF OK46:56+16:4016:56
34Östen AnderssonVästerbergslagens OL47:04+16:4816:59
35Hans BergströmNorbergs OK47:10+16:5417:01
36Anders BergIFK Hedemora OK48:27+18:1117:29
37Stig ÖstKorsnäs IF OK50:18+20:0218:09
38Ingemar LindIFK Mora OK50:38+20:2218:16
39Nils KarlssonIFK Hedemora OK51:50+21:3418:42
40Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK52:49+22:3319:04
41Lars KällgrenDomnarvets GOIF57:02+26:4620:35
42Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK58:16+28:0021:02
43John VallinOK Hedströmmen1:02:03+31:4722:24 Ladda ner rutt i gpx-format
44Kurt MattssonDjura IF1:02:16+32:0022:28
45Johan ErikssonGrangärde OK1:04:56+34:4023:26
46Bo SandbergIK Jarl Rättvik1:08:43+38:2724:48
Rolf WestbergSK Trim/Virsboej godkänd
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd

Herrar4

2 020 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne MånssonLeksands OK31:1515:28
2Ingemar NygrenÅrsunda IF33:26+2:1116:33
3Erik LindbergKorsnäs IF OK35:33+4:1817:35
4Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK39:00+7:4519:18
5Ulf JohanssonAvesta OK39:03+7:4819:19
6Lasse BackIFK Mora OK39:13+7:5819:24
7Alvar JönssonHofors OK42:13+10:5820:53
8Stig BleckurKorsnäs IF OK45:01+13:4622:17
9Ingmar NykvistRembo IK47:10+15:5523:20
10Henning WaltgårdDomnarvets GOIF51:11+19:5625:20
11Jan Olof HedbergGagnefs OK51:21+20:0625:25
12Kjell PerssonDomnarvets GOIF51:53+20:3825:41
13Sten BergmanKorsnäs IF OK53:17+22:0226:22
14Hans BohlinIFK Mora OK53:42+22:2726:35
15Bo DanmoDomnarvets GOIF56:36+25:2128:01
16Elof BackFagersta OK1:04:46+33:3132:03
17Bernt LiljegrenOK Kåre1:38:20+1:07:0548:40
Lars-Arne ForsbergLeksands OKej godkänd
Bertil NormanIFK Hedemora OKej godkänd

Herrar5

1 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten SvenssonStora Tuna OK26:0118:19
2Xander HjälmeskogDalaportens OL35:34+9:3325:02
3Per Åke PerssonVästerbergslagens OL57:13+31:1240:17
4Enar WernerssonGöteborg-Majorna OK1:13:52+47:5152:01

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser