Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranträffen i Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranträffen i Gästrikland
Arrangörsorganisation: Österfärnebo IF
Datum: söndag 28 april 2019

H40

4 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik OttossonGävle OK38:379:11
2Johan BjörklundHammarby IF OF38:48+0:119:14
3Stefan StridValbo AIF40:54+2:179:44
4Johan AnderssonValbo AIF46:35+7:5811:05
5Torbjörn BlomValbo AIF1:04:21+25:4415:19
6Tony HedinÅrsunda IF1:34:12+55:3522:25 Ladda ner rutt i gpx-format
Peter ViréhnAvesta OKej start

D45

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa WinderLjusdals OK1:03:1120:22

D50

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica BomanGävle OK34:5311:15
2Laila IngelssonOK Hammaren41:53+7:0013:30
3Lena LiljeforsAvesta OK44:24+9:3114:19
4Maria EngbergKorsnäs IF OK56:27+21:3418:12
5Christina LiljeGävle OK59:04+24:1119:03
6Birgitta LindellLånghundra IF1:00:44+25:5119:35
7Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:04:38+29:4520:50

H50

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven PerssonÅrsunda IF47:3113:11
2Mats GavleforsOK Hammaren1:02:09+14:3817:15

D55

3 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cathrine JohanssonTierps SOK37:4912:11
2Katarina SundqvistOK Kåre53:08+15:1917:08
3Sofie NylanderOK Kåre56:58+19:0918:22
Anna AlbinssonIFK Mora OKej godkänd

H55

3 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joacim IngelssonOK Hammaren26:527:27
2Kennet OlanderTullinge SK33:18+6:269:15
3Michael HolmgrenIF Thor35:56+9:049:58
4Bo BörjessonStorviks IF35:57+9:059:59
5Björn AlbinssonIFK Mora OK36:53+10:0110:14
5Kjell KlarSäterbygdens OK36:53+10:0110:14
7Anders LundJärfälla OK38:07+11:1510:35
8Per-Åke BladForsa OK38:47+11:5510:46
9Olle AnderssonRehns BK39:40+12:4811:01
10Jan LindbergKorsnäs IF OK40:35+13:4311:16
11Peter SkyttnerLjusdals OK44:13+17:2112:16
12Karl-Erik EngblomValbo AIF45:54+19:0212:45
13Curt LandinRehns BK49:19+22:2713:41
14Jörgen BatzSkarpnäcks OL49:59+23:0713:53
15Jonas NäslundOK Hammaren51:10+24:1814:12
16Tomas SundqvistOK Kåre54:58+28:0615:16
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK56:37+29:4515:43
18Jan LindellLånghundra IF1:06:54+40:0218:35

D60

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kia BratbergOK Hammaren43:1316:00
2Anki Teike AnderssonForsa OK53:44+10:3119:54
3Monika LarssonSkarpnäcks OL1:42:32+59:1937:58

H60

3 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindgrenOK Ödmården28:398:25
2Roger LindLeksands OK30:03+1:248:50
3Peter LundbergJärfälla OK30:35+1:568:59
4Torbjörn OttossonStora Tuna OK36:14+7:3510:39
5Kjell ViklundHofors OK37:50+9:1111:07
6Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF40:13+11:3411:49
7Ola HedinOK Hammaren40:24+11:4511:52
8Jan ZetterbergHudiksvalls OK40:35+11:5611:56
9Leif GustafssonSäterbygdens OK42:18+13:3912:26
10Christer SegerquistGävle OK42:57+14:1812:37
11Mats HedbergÅrsunda IF44:20+15:4113:02
12Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK51:59+23:2015:17
13Svante LindgrenKorsnäs IF OK53:15+24:3615:39
14Sven-Erik LevinTierps SOK53:41+25:0215:47
15Peter SvenssonAvesta OK54:59+26:2016:10
16Lennart WinbergHudiksvalls OK1:04:29+35:5018:57
Mats KarlssonOK Ödmårdenej godkänd

D65

2 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena HemströmGävle OK51:5219:12
2Annika GillgrenGävle OK52:29+0:3719:26
3Catherine DawsonGafanhori59:05+7:1321:52
Karin AnderssonLjusdals OKej godkänd
Agneta ThorsellForsa OKej godkänd

H65

3 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov SöderqvistDalaportens OL34:5610:16
2Hasse ÅbergValbo AIF36:22+1:2610:41
3Anders Stefan VestlundOK Kåre37:23+2:2710:59
4Kjell LidholmIFK Hedemora OK37:57+3:0111:09
5Thom SandvikAvesta OK39:03+4:0711:29
6Mats HemströmGävle OK40:21+5:2511:52
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK43:16+8:2012:43
8Kurt ErikssonVandrarringen44:23+9:2713:03
9Tommy ÖstLjusdals OK45:46+10:5013:27
10Svend Erik MathiassenOK Linné45:55+10:5913:30
11Roland BergSäterbygdens OK47:39+12:4314:00
12Nisse JohanssonRehns BK49:12+14:1614:28
13Johan JungellKorsnäs IF OK49:17+14:2114:29
14Ivan SöderqvistLjusdals OK51:11+16:1515:03
15Leif KlingOckelbo OK54:43+19:4716:05
16Bengt HanssonSäterbygdens OK1:09:54+34:5820:33

D70

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin DelinAlfta-Ösa OK33:4415:20
2Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF35:17+1:3316:02
3Christina WestmanHudiksvalls OK37:26+3:4217:00
4Lena WahssAvesta OK41:59+8:1519:05
5Anna-Lena LundellGävle OK43:04+9:2019:34
6Solveig PålssonOckelbo OK43:45+10:0119:53
7Gunilla MäkinenOK Hammaren58:19+24:3526:30
8Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL59:29+25:4527:02
Elke WilkeTierps SOKej godkänd
Eva HalvarsonOK Kåreej godkänd
Anne LundmarkJärfälla OKej start

H70

3 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy LundqvistBjursås OK38:4012:28
2Bengt A PerssonOckelbo OK39:03+0:2312:35
3Hans AurellGävle OK39:30+0:5012:44
4Bengt StenerhagVästerbergslagens OL39:37+0:5712:46
5Hans KäckDalaportens OL39:55+1:1512:52
6Rune JonssonLjusdals OK40:48+2:0813:09
7Vilho RokkaLångshyttans AIK OK42:36+3:5613:44
8Leif WallenbroVäsby OK43:14+4:3413:56
9Per ElfströmÅrsunda IF43:56+5:1614:10
10Ove ÅbergStorviks IF46:07+7:2714:52
11Bertil AnderssonLjusdals OK47:46+9:0615:24
12Per-Åke CarlenstamVäsby OK48:32+9:5215:39
13Roy DawsonGafanhori48:52+10:1215:45
14Benny RendalenKorsnäs IF OK50:46+12:0616:22
15Karl-Olof BorgOckelbo OK51:49+13:0916:42
16Sven-Erik KempeOK Hammaren51:56+13:1616:45
17Torbjörn DanielssonOK Hammaren52:34+13:5416:57
18Dan ThorsellForsa OK55:03+16:2317:45
19Bernt LöfkvistBjursås OK1:00:27+21:4719:30
20Karl Ivar JönssonÅrsunda IF1:09:10+30:3022:18
Stig OvelandValbo AIFej godkänd
Lasse HolmStorviks IFej start
Bo SundqvistOckelbo OKej start
Bengt BjörkÅrsunda IFej start
Yngve PerssonTierps SOKej start

D75

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK53:0824:09
Lisbeth EurénAvesta OKej godkänd

H75

3 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn TirénHellas Orientering43:4614:35
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK44:45+0:5914:55
3Jan Olof DahlströmBjursås OK48:28+4:4216:09
4Tryggve OttossonKorsnäs IF OK48:48+5:0216:16
5Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK51:37+7:5117:12
6Kurt AnderssonStorviks IF55:19+11:3318:26
7Göran NilssonValbo AIF1:01:20+17:3420:26
8Per SundbergGävle OK1:04:49+21:0321:36
9Olle AnderssonIFK Mora OK1:06:22+22:3622:07
10Hans KruskopfKorsnäs IF OK1:07:47+24:0122:35
11Roland ForsblomKungsgårdens SK1:08:29+24:4322:49
12Leif PerssonLjusdals OK1:17:54+34:0825:58
Sören AnderssonJärbo OKej godkänd
Ale ThorslingKungsgårdens SKej godkänd
Henrik BergmanOK Linnéej godkänd

H80

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK32:1214:38
2Börje WestringGävle OK42:45+10:3319:25
3Åke PerssonOckelbo OK44:19+12:0720:08
4Rolf AnderssonRimbo SOK45:40+13:2820:45
5Olle OlofssonStorviks IF52:10+19:5823:42
6Erik LindbergKorsnäs IF OK54:49+22:3724:54
7Rolf KrohnHudiksvalls OK58:38+26:2626:39
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
John BerglundAlfta-Ösa OKej godkänd
Lars PerssonVäsby OKej start

D85

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun KrohnHudiksvalls OK1:16:4042:35
Ulla BengtssonÅrsunda IFej start

Öppen 4

1 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WistedtTierps SOK26:4217:48
2Meit KruskopfKorsnäs IF OK34:38+7:5623:05
3Doris WibergGävle OK37:07+10:2524:44
4Lillemor ForsbergGävle OK39:05+12:2326:03
5Carina Rask-JönssonÅrsunda IF48:59+22:1732:39
6Jan BurellOK Enen49:14+22:3232:49
Inger BorgOckelbo OKej godkänd

Öppen 7

3 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK32:2210:47
2Mattias ThorsellKlubblös43:52+11:3014:37
3Anna-Lena TynongGävle OK47:51+15:2915:57
4Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK47:54+15:3215:58
5Anders KarlssonÅrsunda IF52:13+19:5117:24
6Åsa BobergSöderhamns OK54:03+21:4118:01
7Marie LindströmOK Triangeln56:27+24:0518:49
8Filip NilssonOK Triangeln57:55+25:3319:18
9Yngve AnderssonÅrsunda IF1:03:46+31:2421:15
10Jörgen HolmströmOK Milan1:05:06+32:4421:42
11Ingrid OlsonGävle OK1:07:46+35:2422:35
12Ann-Sofi SandvikAvesta OK1:07:53+35:3122:37
13Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:19:32+47:1026:30
14Inga HolmströmOK Milan1:20:27+48:0526:49
15Margareta SkoogValbo AIF1:23:20+50:5827:46
16Gustav VisingOK Triangeln1:24:02+51:4028:00
17Lars VisingOK Triangeln1:25:51+53:2928:37
18Anna VisingOK Triangeln1:26:02+53:4028:40
19Ulla MohlinLjusdals OK1:46:54+1:14:3235:38
Sture NykvistGävle OKej godkänd

Öppen 8

4 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan CarlbergOK Hammaren50:0510:39
2Sören CallebergSöderhamns OK53:58+3:5311:28
3Andreas ForsbergValbo AIF1:01:33+11:2813:05
4Tyra ForsbergValbo AIF1:02:36+12:3113:19
Lars DahlqvistStorviks IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser