Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nationaldagsmedeln med MTBO i Boden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nationaldagsmedeln med MTBO i Boden
Arrangörsorganisation: I 19 IF
Datum: torsdag 6 juni 2019

D21

3 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen29:068:35
2Linnéa DanielsAttunda OK40:45+11:3912:01
3Karin BjörnlingerUlricehamns OK43:10+14:0412:44
4Sofia LundbergOK Renen45:53+16:4713:32
5Emma HedlundOK Renen46:52+17:4613:49

H21

4 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes TuressonOK Renen33:567:37
2Marko VapaSuunta 200035:35+1:397:59
3Oskar ÖqvistBergnäsets AIK37:47+3:518:29
4Thomas JohanssonOK Renen42:24+8:289:31
5Håkan KarlssonÄlvsby IF OK46:29+12:3310:26
6Jonas LundbergOK Renen46:58+13:0210:33
7Jakob LindehagPiteå IF Orienteringsklubb47:48+13:5210:44
8Ludvig DanforsMullsjö SOK48:27+14:3110:53
9Martin HasselströmOK Renen50:52+16:5611:25
10Jan HäggrotOK Renen57:37+23:4112:56
11Martin LundströmVittjärvs IK1:02:57+29:0114:08
Truls LindholmSundsvalls OKej start

D18

3 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes KarlssonÄlvsby IF OK35:5111:27
2Anna AasaOK Renen36:02+0:1111:30
3Ellen KillmeyVittjärvs IK41:01+5:1013:06
4Emmie LindbäckOK Renen41:57+6:0613:24
5Moa EngströmOK Renen47:07+11:1615:03

D16

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen35:5912:56
2Klara KivijärviOK Renen36:33+0:3413:08
3Edit KarlssonÄlvsby IF OK38:12+2:1313:44
4Matilda AasaOK Renen52:14+16:1518:47

H16

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon MarkströmOK Renen32:0410:14
2Aron BlomqvistVittjärvs IK45:27+13:2314:31
3Oskar ErikssonOK Renen49:23+17:1915:46
Oskar IngvarssonOK Renenej start

D16 Kort

2 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia WickbomVittjärvs IK39:2914:12

D14

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam EdinOK Renen30:1310:52
2Moa LundgrenVittjärvs IK52:30+22:1718:53
Sofia MarkströmOK Renenej start
Emma HasselströmOK Renenej start

H14

2 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen22:188:01
2Eric HasselströmOK Renen24:23+2:058:46
3Arvid IngvarssonOK Renen29:06+6:4810:28
4Mattias KillmeyVittjärvs IK32:10+9:5211:34
5Linus NordinOK Renen41:09+18:5114:48

D12

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Minna TuressonOK Renen19:187:56
2Iris BergkvistOK Renen23:59+4:419:52
3Maja StridsmanBergnäsets AIK32:47+13:2913:29
4Hulda LindqvistOK Renen33:56+14:3813:57
5Selma MurbeckOK Renen38:52+19:3415:59
6Vilda EngströmBergnäsets AIK43:05+23:4717:43
Hedda EdinOK Renenej start
Vera EdeskärOK Renenej start

H12

2 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot KuokkanenOK Renen19:127:54
2Melker WollbrandOK Renen26:15+7:0310:48
3Hugo PellaVittjärvs IK27:01+7:4911:07
4Viktor JonssonOK Renen29:02+9:5011:56
5Elias HedströmOK Renen33:10+13:5813:38
6Ove RenbergBergnäsets AIK41:03+21:5116:53
7Emil EngströmOK Renen42:33+23:2117:30

H12 Kort

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl PerssonOK Renen24:3611:29
Ludvig KarlssonOK Renenutgått

D10

2 140 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma KuokkanenOK Renen19:018:53
2Irma IngvarssonOK Renen19:26+0:259:04
3Svea RönnbäckOK Renen33:17+14:1615:33

H10

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar EdinOK Renen19:489:15
2Malte KempeOK Renen21:49+2:0110:11
3Albin BerggrenOK Renen29:07+9:1913:36
4Arthur KarlssonOK Renen53:58+34:1025:13

D40

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catrin IngvarssonOK Renen33:5312:11
2Kati RemesOK Renen55:15+21:2219:52
Magdalena LindvallOK Renenej start

H45

3 390 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LundströmOK Renen39:1011:33
2Fredrik EngströmBergnäsets AIK40:04+0:5411:49
3Mattias LundgrenVittjärvs IK52:31+13:2115:29
4Ove JohanssonOK Renen1:01:31+22:2118:08

D50

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LundströmVittjärvs IK38:0013:40
Maria SvanbergOK Renenej godkänd

H50

3 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NordinOK Renen38:5812:26
2Jonas HedlundOK Renen44:45+5:4714:17
3Anders KillmeyVittjärvs IK45:23+6:2514:29
4Anders BrännströmOK Renen56:17+17:1917:58

H55

3 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar IsakssonSeskarö IF30:349:45
2Per ÖgrenBergnäsets AIK31:05+0:319:55
3Anders AbrahamssonGammelstads IF37:00+6:2611:49
4Sven ÖrnerlingOK Renen37:16+6:4211:54
5Björn LundstenVittjärvs IK58:03+27:2918:32
Björn SamuelssonOK Renenej start

H60

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sture NorénÄlvsby IF OK32:1310:17
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK36:22+4:0911:37 Ladda ner rutt i gpx-format
3Richard HolmgrenBergnäsets AIK38:35+6:2212:19

D65

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb1:12:0729:26

H65

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb32:5911:51
2Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS36:49+3:5013:14
3Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS48:30+15:3117:26
4Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS50:58+17:5918:20

D75

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb39:0318:35

H80

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runar MarktinArvidsjaurs OK38:5718:32
2Henken ErikssonI 19 IF46:35+7:3822:10

Inskolning

1 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
John BroströmOK Renenfullföljt
Selma EdinOK Renenfullföljt
Elsa GranlundOK Renenfullföljt
Victor GranlundOK Renenfullföljt
Tyra Levén EngströmOK Renenfullföljt
Freja SkogfeldtKlubblösfullföljt
Arnis TokissVittjärvs IKfullföljt
Elis VikströmKlubblösfullföljt
Agnes IsozBergnäsets AIKej godkänd

U1

1 580 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo Sterner RuuthOK Renen25:4616:18
2Isa Sterner RuuthOK Renen27:04+1:1817:07
3Evelina DicanderVittjärvs IK29:06+3:2018:25
4Isak IsozBergnäsets AIK39:40+13:5425:06

U2

2 140 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BergkvistOK Renen23:4411:05
2Tuva EngströmBergnäsets AIK30:57+7:1314:27
3Hannes PellaVittjärvs IK31:32+7:4814:44
4Ellen SvedenbjörkOK Renen33:05+9:2115:27
5Emil HedströmOK Renen34:33+10:4916:08
6Markus IsozBergnäsets AIK35:13+11:2916:27
7Elias Levén EngströmOK Renen35:24+11:4016:32
8Frida KillmeyVittjärvs IK37:56+14:1217:43
9Ellen StridsmanBergnäsets AIK38:20+14:3617:54
10Walter HemphäläVittjärvs IK39:13+15:2918:19
11Selma SundqvistVittjärvs IK42:26+18:4219:49
Siri EdeskärOK Renenej start
Torkel Lund JungOK Renenej start

Öppen 1

2 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LindblomOK Renen25:1911:49

Öppen 3

2 430 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KempeOK Renen23:339:41
2Anna LundqvistKlubblös24:34+1:0110:06
3Olov PerssonOK Renen32:37+9:0413:25
4Ulrika KeisuVittjärvs IK33:13+9:4013:40
5Björn SvanbergOK Renen33:33+10:0013:48
6Karl LindblomOK Renen38:52+15:1915:59
7Anna BrännströmOK Renen44:03+20:3018:07
8Linda JonssonOK Renen45:56+22:2318:54
9Lind JonssonOK Renen47:52+24:1919:41
10Sylvia BrännströmOK Renen1:06:32+42:5927:22

Öppen 5

2 780 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel LundbergPiteå IF Orienteringsklubb25:579:20
2Fredrik LarssonBergnäsets AIK27:55+1:5810:02
3Linda LundbergOK Renen32:58+7:0111:51
4Malin Kronholm BergkvistOK Renen33:35+7:3812:04
5Freja SternerOK Renen34:34+8:3712:26
6Sara BrännströmOK Renen39:37+13:4014:15
7Roger NorinVittjärvs IK39:57+14:0014:22
8Ulrika LarssonOK Renen40:43+14:4614:38
9Kristina SvedenbjörkOK Renen42:22+16:2515:14
10Lena LundstenVittjärvs IK44:11+18:1415:53
11Johan RutgerssonKlubblös44:50+18:5316:07
12Stefan SundqvistVittjärvs IK46:27+20:3016:42
13Anna LindblomOK Renen50:34+24:3718:11
14Kristina HedströmOK Renen51:00+25:0318:20
15Anders RuuthOK Renen56:28+30:3120:18
Magnus LindqvistEj klubbanslutenej godkänd
Emma EngströmOK Renenej godkänd
Samuel JonssonOK Renenej start

Öppen 8

3 720 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon WallerIFK Umeå30:538:18
2Peter westinVittjärvs IK34:03+3:109:09
3Wilhelm SandbergKlubblös41:00+10:0711:01
4Tobias OlssonBodens Bandyklubb OS44:48+13:5512:02
5Peter LundbergOK Renen45:42+14:4912:17
6Tomas HedströmOK Renen55:35+24:4214:56
7Ahti AasaÖvertorneå IF56:29+25:3615:11
8Stefan ErikssonSkellefteå OK1:01:51+30:5816:37
9Rebecka TohlerudSeskarö IF1:03:06+32:1316:57
10Karolina BennitzOK Renen1:03:36+32:4317:05
11Klas EdinOK Renen1:05:34+34:4117:37
12Jimmy BergkvistOK Renen1:16:30+45:3720:33
13Ylva NilssonOK Renen1:16:55+46:0220:40
14Anders RönnbäckOK Renen1:30:51+59:5824:25
Cecilia LundOK Renenutgått
Gry HolmgrenBergnäsets AIKutgått
Tommy EdeskärOK Renenej start
Rein PellaVittjärvs IKej start

MTBO 4 km

4 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva CederlundBodens Bandyklubb OS33:158:13
2Hanna KivijärviOK Renen34:46+1:318:36
3Anna LundqvistKlubblös42:30+9:1510:31
4Fredrik HanssonKlubblös42:37+9:2210:32
5Kjell SandströmBodens Bandyklubb OS46:45+13:3011:34
6Bengt NordeboKlubblös51:41+18:2612:47
7Vilma KuokkanenOK Renen56:22+23:0713:57
8Iris BergkvistOK Renen1:01:21+28:0615:11
9Samuel JonssonOK Renen1:16:19+43:0418:53
Klara KivijärviOK Renenutgått
Karin WennbergBergnäsets AIKej start
Albin WollbrandOK Renenej start

MTBO 7 km

7 530 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin SundinOK Renen35:184:41
2Fredrik EngströmOK Renen36:00+0:424:46
3Karin WollbrandOK Renen42:16+6:585:36
4Daniel GranlundOK Renen46:12+10:546:08
5Sture NorénÄlvsby IF OK46:32+11:146:10
6Ãke GustafssonBergnäsets AIK50:52+15:346:45
7Per ÖgrenBergnäsets AIK52:29+17:116:58
8Anders AbrahamssonGammelstads IF53:09+17:517:03
9Mikael SundbergOK Renen53:28+18:107:06
10Urban ErikssonOK Renen1:01:05+25:478:06
11Kristina NordeboÄlvsby IF OK1:01:54+26:368:13
12Edit KarlssonÄlvsby IF OK1:03:19+28:018:24
13Lukas StridsmanOK Renen1:03:26+28:088:25
Mats OlanderKlubblösutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser