Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #1, medel
Arrangörsorganisation: OK Kåre
Datum: lördag 18 maj 2019

D21

7 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn BylarsForsa OK41:135:29
2Emily Benham KvåleHadeland OL41:44+0:315:33
3Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna42:47+1:345:42
4Lisa LarsenAlfta-Ösa OK43:26+2:135:47
5Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK43:50+2:375:50
6Helena SvenssonFK Herkules44:51+3:385:58
7Amy RankkaForsa OK47:06+5:536:16
8Karin E GustafssonGarphyttans IF47:34+6:216:20
9Mia EronnLinköpings OK47:45+6:326:22
10Rebecka HylanderNyköpings OK49:01+7:486:32
11Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK50:11+8:586:41
12Anna TidermanHaninge SOK51:37+10:246:52
13Erica OlssonIFK Mora OK52:39+11:267:01
14Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK58:45+17:327:50
15Linda TufvessonFrosta OK1:04:26+23:138:35 Ladda ner rutt i gpx-format
16Matilda JonssonIFK Mora OK1:05:19+24:068:42
17Inda Garin FolkegårdSträngnäs-Malmby OL1:15:47+34:3410:06
Emma MiléusAttunda OKej start

H21

8 580 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor LarssonÄrla IF38:534:31
2Hans Jörgen KvåleHadeland OL40:08+1:154:40
3Sebastian SvärdHaninge SOK43:05+4:125:01
4Jonny EngelOK Ravinen45:00+6:075:14
5Oskar JohanssonVästvärmlands OK45:27+6:345:17
6Magnus BlåuddOK Rodhen46:02+7:095:21
7Joakim SkärlénHaninge SOK46:41+7:485:26
8Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK47:37+8:445:32
9Patrik SvedbergGävle OK48:04+9:115:36
10U Tomas LöfgrenStora Tuna OK48:27+9:345:38
11Thomas JanssonGarphyttans IF50:32+11:395:53
12Ola JäderbergLeksands OK50:52+11:595:55
13Marcus EkKöping-Kolsva OK51:59+13:066:03
14Carl MagnussonIFK Mora OK52:43+13:506:08
15Christian SpoerryUmeå OK53:43+14:506:15
16Erik FrostIFK Mora OK54:08+15:156:18
17Marcus WadellUlricehamns OK54:50+15:576:23
18Klaus CsúcsIFK Mora OK58:23+19:306:48
19Sebastian GieseÖrkelljunga FK59:38+20:456:57
20Niklas AldénOK Linné1:01:31+22:387:10
21Thomas PetterssonAttunda OK1:06:05+27:127:42
22Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:08:17+29:247:57

D17-20

6 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF45:327:29
2Adelina FunkeLeksands OK51:51+6:198:31
3Linda RennerHaninge SOK56:39+11:079:19
4Maja MörthStora Tuna OK1:09:50+24:1811:29

H17-20

7 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK37:345:00
2Emil ArvidssonSäterbygdens OK38:06+0:325:04
3Gustav JohnssonIFK Mora OK41:20+3:465:30
4Rasmus TäckOK Hammaren47:16+9:426:18
5Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK48:57+11:236:31
6Hugo MandingerTrollhättans SOK49:20+11:466:34
7Viktor BergLeksands OK50:17+12:436:42
8Isak BerggrenGävle OK51:15+13:416:50
9Linus BacklundTrollhättans SOK52:25+14:516:59
10Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK53:02+15:287:04
11Axel MålargårdTäby OK58:20+20:467:46
12Martin SkärlénHaninge SOK1:01:12+23:388:09
13Jesper NyströmIF Thor1:10:34+33:009:24
14Albin EronnLinköpings OK1:14:18+36:449:54
Oskar DalinLeksands OKej godkänd
Felix SilverGävle OKej start

D16

5 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda BergLeksands OK48:589:30
Stina BernGarphyttans IFej start

H16

6 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn RennerHaninge SOK39:496:32
2Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre44:49+5:007:22
3Arvid ErikssonNorbergs OK51:49+12:008:31
4Emil GranathIF Hallby SOK1:04:36+24:4710:37
5Simon SchmutzLeksands OK1:04:50+25:0110:39
6Viktor ZillingOK Södertörn1:14:41+34:5212:17
Simon Karlsson HolmerIFK Mora OKej godkänd

D14

4 660 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ErnstssonFinspångs SOK29:426:22
2Signe FeilSundsvalls OK35:01+5:197:30
3Irma BergDomnarvets GOIF35:22+5:407:35
4Elvira BjörnbergVästerås SOK38:11+8:298:11
5Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK38:54+9:128:20
6Nova SahlénVästerås SOK56:47+27:0512:11
7Julia NordvallDomnarvets GOIF1:06:52+37:1014:20

H14

4 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin LöfgrenOK Kåre23:495:06
2Helmer JöhnemarkStora Tuna OK31:42+7:536:48
3Axel GräfningsGrycksbo IF OK33:22+9:337:09
4Rasmus HedarOK Tor37:15+13:267:59

D12

3 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BjörnbergVästerås SOK37:4311:25

H12

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SvenssonFK Herkules23:467:12
2Albin SvenssonSurahammars SOK38:27+14:4111:39

H10

3 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik GräfningsGrycksbo IF OK34:2810:30

D40

6 080 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Florence BergDomnarvets GOIF43:507:12
2Annica CrispinOK Denseln45:23+1:337:27
3Stina FeilSundsvalls OK45:32+1:427:29
4Pernilla SahlénVästerås SOK47:29+3:397:48
5Johanna DalinLeksands OK51:31+7:418:28
6Anna BerggrenGävle OK53:32+9:428:48
7Kristin JohanssonVästvärmlands OK57:14+13:249:24
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren59:33+15:439:47
9Malin PilvingeOK Kolmården59:44+15:549:49
10Daniela RennerHaninge SOK1:01:37+17:4710:08
11Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:03:50+20:0010:29
12Marie-louise PerssonFK Herkules1:04:11+20:2110:33
13Ulrika AnderssonHaninge SOK1:07:53+24:0311:09
14Kristin RamsellLeksands OK1:21:18+37:2813:22

H40

7 500 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF37:254:59
2Bertil EronnLinköpings OK41:21+3:565:30
3Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna41:39+4:145:33
4Lars-Håkan BengtssonOK Tyr41:54+4:295:35
5Andreas MathisenVästerås SOK43:58+6:335:51
6Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK44:56+7:315:59
7Nils MalmIFK Lidingö SOK45:57+8:326:07
8Ronnie PetterssonHaninge SOK46:10+8:456:09
9Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOK46:17+8:526:10
10Magnus EliassonDomnarvets GOIF47:53+10:286:23
11Oskar NilssonVästerås SOK48:14+10:496:25
12Tomas AlbinssonOK Österåker48:21+10:566:26
13Anders JanssonGrycksbo IF OK49:53+12:286:39
14Björn NorbergStora Tuna OK50:39+13:146:45
15Henrik LundgrenCentrum OK52:04+14:396:56
16Mikael SvenssonFK Herkules52:44+15:197:01
17Stellan TäckOK Hammaren53:01+15:367:04
18Patric De BoussardIFK Enskede53:43+16:187:09
19Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF54:17+16:527:14
20Peo BergLeksands OK55:23+17:587:23
21Anders SahlénVästerås SOK1:01:18+23:538:10
22Lars-Ola WesterlundLustens OK1:02:39+25:148:21
23Daniel BjörnbergVästerås SOK1:04:15+26:508:34
24Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb1:05:45+28:208:46
25Johan KruskopfKorsnäs IF OK1:08:01+30:369:04
26Henrik HellgrenNorbergs OK1:11:24+33:599:31
27Erik JonssonLånghundra IF1:15:21+37:5610:02
28Janne SkarnerLeksands OK1:18:02+40:3710:24
29Richard SchandlOK Södertörn1:19:48+42:2310:38
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej start
Erik BacklundTrollhättans SOKej start
Anders DalinLeksands OKej start

D50

5 150 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica KollbergEksjö SOK39:117:36
2Marie HedarOK Tor41:56+2:458:08
3Åsa BergströmTäby OK42:00+2:498:09
4Anna-Karin SchmutzLeksands OK43:14+4:038:23
5Ragnhild SvensVästerbergslagens OL45:37+6:268:51
6Pia FrostIFK Mora OK46:04+6:538:56
7Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL47:51+8:409:17
8Britta AlstadCentrum OK49:03+9:529:31
9Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK50:52+11:419:52
10Eva LindgrenFinspångs SOK51:58+12:4710:05
11Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF56:10+16:5910:54
12Elisabet ElmertoftNorbergs OK57:17+18:0611:07
13Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:00:04+20:5311:39
Ammi AnderssonMariestads FKej godkänd

H50

7 580 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JonssonIFK Mora OK38:305:04
2Peter RosénAlfta-Ösa OK39:10+0:405:10
3Magnus HellbergEskilstuna OL39:19+0:495:11
4Rickard AsplundÄrla IF39:50+1:205:15
5Kent LindgrenOK Tisaren39:54+1:245:15
6Erik ErnstssonFinspångs SOK40:26+1:565:20
7Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF40:37+2:075:21
8Anders JohanssonVästvärmlands OK40:58+2:285:24
9Jonas HolmgrenOK Hammaren41:43+3:135:30
10Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK43:51+5:215:47
11Magnus AasaOK Kullingshof43:56+5:265:47
12Per LeidevallDomnarvets GOIF44:48+6:185:54
13Håkan LångLänna IF45:04+6:345:56
14Stefan JohanssonTrosabygdens OK46:22+7:526:07
15Benny LindgrenFinspångs SOK46:33+8:036:08
16Kjell KlarSäterbygdens OK46:48+8:186:10
17Urban RisbergEskilstuna OL47:11+8:416:13
18Magnus BernGarphyttans IF47:46+9:166:18
19Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF49:04+10:346:28
20Anders LöwgrenOK Milan49:21+10:516:30
21Fredrik ÅslundKatrineholms OK50:23+11:536:38
22Ulf AnderssonHaninge SOK50:33+12:036:40
23Christer NorinJärfälla OK50:47+12:176:41
24Mats AjlingTäby OK51:33+13:036:48
25Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK52:38+14:086:56
26Johan GranathIF Hallby SOK55:11+16:417:16
27Anders HedbergOK Södertörn57:58+19:287:38
28Robert AmbjörnssonOK Tyr1:00:00+21:307:54
29Claes RennerHaninge SOK1:02:32+24:028:14
30Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:06:11+27:418:43
31Mats AnderssonMariestads FK1:08:55+30:259:05
32Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK1:09:11+30:419:07
33Per ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:11:48+33:189:28
34Conny ErikssonIFK Mora OK1:12:44+34:149:35
35Anders ForsbergOK Tyr1:21:16+42:4610:43
Stefan KollbergEksjö SOKej godkänd
Peter AlbinssonIFK Enskedeej start

D60

4 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BuskqvistIK Stern37:348:03
2My RönnolsTäby OK42:34+5:009:08
3Lena JanssonGarphyttans IF42:54+5:209:12
4Görel SkoogVäxjö OK43:59+6:259:26
5Lisbeth CelanderKristinehamns OK47:20+9:4610:09
6Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK51:29+13:5511:02
7Birgitta GustafssonGarphyttans IF54:58+17:2411:47
8Margareta MeitonIFK Lidingö SOK1:20:35+43:0117:17
Ylva GrapeDalaportens OLej start

H60

6 080 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf ErikssonStora Tuna OK35:575:54
2Göran AnderssonJärla Orientering36:47+0:506:02 Ladda ner rutt i gpx-format
3Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL40:36+4:396:40
4Lars PonténIF Thor41:24+5:276:48
5Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK42:02+6:056:54
6Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF44:17+8:207:17
7Anders LarssonHagaby GoIF Örebro45:13+9:167:26
8Håkan LindbergVäsby OK46:36+10:397:39
9Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF46:42+10:457:40
10Lars RönnolsTäby OK47:15+11:187:46
11Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK50:04+14:078:14
12Anders ThomassonUlricehamns OK50:29+14:328:18
13Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK51:10+15:138:24
14Maffe FrostIFK Mora OK52:12+16:158:35
15Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF52:34+16:378:38
16Jan GustafssonGarphyttans IF53:33+17:368:48
17Gunnar MunkteliusSurahammars SOK54:25+18:288:57 Ladda ner rutt i gpx-format
18Bertil TallkvistSkene Sim o IS54:27+18:308:57
19Manfred OlejnikSOK Viljan55:22+19:259:06
20Leif AhlstrandUlricehamns OK55:51+19:549:11
21Lars SahlbergIFK Mora OK55:52+19:559:11
22Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK56:18+20:219:15
23Åke GustafssonBergnäsets AIK57:49+21:529:30
24Kent BergendahlNyköpings OK1:00:01+24:049:52
25Lars-gunnar SkoogVäxjö OK1:01:11+25:1410:03
26Mats EricssonOK Skogshjortarna1:02:36+26:3910:17
27Lennart VIkbergForsa OK1:10:51+34:5411:39
28Thomas ErikssonOK Södertörn1:26:04+50:0714:09
Mats GustafssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej start
Sonny MyrefeltKalmar OKej start
Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OKej start

H70

4 660 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL29:176:17
2Niels DuedahlOK Øst Birkerød29:51+0:346:24
3Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK33:55+4:387:16
4Claes-Göran LundbergUlricehamns OK34:42+5:257:26
5Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK34:54+5:377:29
6Rune ArvidssonMarkbygdens OK36:07+6:507:45
7Hans OlevikEdsbyns OK37:17+8:008:00
8Karl-Olof BorgOckelbo OK38:47+9:308:19
9Hans KruskopfKorsnäs IF OK39:22+10:058:26
10Ronny HedlundOK Södertörn55:49+26:3211:58
11Jan-Erik WibergJärla Orientering1:02:50+33:3313:29
12Bertil KonradsonIK Omega1:12:04+42:4715:27
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej godkänd

Öppen kort lätt

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF22:396:51
2Stina BjörnbergVästerås SOK26:41+4:028:05
3Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK31:50+9:119:38
4Sara SvenssonSurahammars SOK37:14+14:3511:16
5Emil JohanssonVästvärmlands OK43:51+21:1213:17
6Inger BorgOckelbo OK1:35:47+1:13:0829:01

Öppen lång lätt

5 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HofgaardKlubblös31:285:24
2Per WestlundKlubblös33:53+2:255:49
3Håkan BlomgrenStora Tuna OK39:17+7:496:44
4Leif CelanderKristinehamns OK43:32+12:047:28
5Anita KlarSäterbygdens OK45:42+14:147:51
6Sofia HuggForsa OK46:41+15:138:01
7Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL51:10+19:428:47
8Maria MarinopoulouUmara SC52:52+21:249:05
9Christina SvederDomnarvets GOIF55:19+23:519:30
10Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK1:05:06+33:3811:11
11Lennart AnderssonDomnarvets GOIF1:11:37+40:0912:18
12Stinne GerdelCentrum OK1:26:41+55:1314:53
13Carl-Gunnar HöijKlubblös1:35:45+1:04:1716:27
Nilklas WesterOK Denselnej godkänd
Håkan ErikssonDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen lång svår

7 500 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per OksvoldCentrum OK49:016:32
2Jakob BergmanOK Kåre57:31+8:307:40
3Magnus FridolfssonKlubblös1:02:13+13:128:17
4Martin MandingerTrollhättans SOK1:04:48+15:478:38
5Peter NyströmIF Thor1:05:56+16:558:47
6Jan LindgrenOK Södertörn1:06:34+17:338:52
7Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:16:47+27:4610:14
8My BuskqvistOK Kåre1:17:13+28:1210:17
9Joakim GustavssonHofors OK1:30:02+41:0112:00
10Stina FranzonHofors OK1:30:30+41:2912:04
11Lasse SvenssonNorbergs OK1:44:49+55:4813:58
12Vanda KuthanovaNorbergs OK1:49:36+1:00:3514:36
13Gunnar SkärlénHaninge SOK2:09:40+1:20:3917:17
Niclas SundstedtKorsnäs IF OKej godkänd
Stefan PetterssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Erik HanssonOK Kåreej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser