Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #2, masstart (övriga lång)
Arrangörsorganisation: OK Kåre
Datum: söndag 19 maj 2019

D21

13 840 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn BylarsForsa OK1:17:165:34
2Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK1:17:42+0:265:36
3Emily Benham KvåleHadeland OL1:18:16+1:005:39
4Amy RankkaForsa OK1:25:48+8:326:11
5Anna TidermanHaninge SOK1:27:40+10:246:20
6Lisa LarsenAlfta-Ösa OK1:27:51+10:356:20
7Mia EronnLinköpings OK1:31:54+14:386:38
8Helena SvenssonFK Herkules1:34:42+17:266:50
9Karin E GustafssonGarphyttans IF1:35:50+18:346:55
10Rebecka HylanderNyköpings OK1:38:55+21:397:08
11Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK1:42:34+25:187:24
12Erica OlssonIFK Mora OK1:47:06+29:507:44
13Inda Garin FolkegårdSträngnäs-Malmby OL1:56:46+39:308:26
14Matilda JonssonIFK Mora OK1:58:36+41:208:34
15Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK2:02:29+45:138:50
16Linda TufvessonFrosta OK2:03:11+45:558:54
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej godkänd
Emma MiléusAttunda OKej start

H21

15 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor LarssonÄrla IF1:16:574:54
2Marcus WadellUlricehamns OK1:17:25+0:284:55
3Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:22:57+6:005:17
4Thomas JanssonGarphyttans IF1:28:45+11:485:39
5Patrik SvedbergGävle OK1:29:43+12:465:42
6Marcus EkKöping-Kolsva OK1:35:46+18:496:05
7Magnus BlåuddOK Rodhen1:48:17+31:206:53
8Peter RosénAlfta-Ösa OK1:48:56+31:596:56
Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Jonny EngelOK Ravinenej godkänd
Erik FrostIFK Mora OKej godkänd
Torbjörn JanssonGarphyttans IFej godkänd
U Tomas LöfgrenStora Tuna OKej godkänd
Joakim SkärlénHaninge SOKej godkänd
Klaus CsúcsIFK Mora OKej start
Sebastian SvärdHaninge SOKej start

D17-20

12 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva JonssonLånghundra IF1:43:128:32
2Adelina FunkeLeksands OK1:56:39+13:279:38
3Linda RennerHaninge SOK2:08:51+25:3910:39
4Tyra DernfalkVästerbergslagens OL2:27:01+43:4912:09
5Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL3:19:45+1:36:3316:31

H17-20

13 840 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel ErnstssonFinspångs SOK1:04:264:39
2Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:14:15+9:495:21
3Gustav JohnssonIFK Mora OK1:17:27+13:015:35
4Axel ErikssonKvarnsvedens GOIF OK1:25:33+21:076:10
5Linus BacklundTrollhättans SOK1:32:51+28:256:42
6Isak BerggrenGävle OK1:34:43+30:176:50
7Viktor BergLeksands OK1:38:17+33:517:06
8Martin SkärlénHaninge SOK1:45:25+40:597:37
9Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:56:02+51:368:23
10Axel MålargårdTäby OK1:59:05+54:398:36
Thobias BrodinIFK Mora OKej godkänd
Hugo MandingerTrollhättans SOKej godkänd
Rasmus TäckOK Hammarenej godkänd

D16

10 370 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma EliassonDomnarvets GOIF1:08:356:36
2Tuva-Cajsa SpikLeksands OK1:18:11+9:367:32
3Ellen FunkeLeksands OK1:22:21+13:467:56
4Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF1:27:26+18:518:25
5Karolina AnderssonDalaportens OL1:29:53+21:188:40
6Alma WallmanVästerbergslagens OL1:43:47+35:1210:00
7Lovisa MasesStora Tuna OK1:51:33+42:5810:45
Tilda BergLeksands OKej start
Stina BernGarphyttans IFej start
Kajsa IvarssonVästerbergslagens OLej start

H16

13 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jon HanssonOK Kåre1:27:076:27
2Björn RennerHaninge SOK1:29:44+2:376:38
3Albin SjöblomOK Kåre1:37:47+10:407:14
4Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre1:38:53+11:467:19
5Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK1:55:45+28:388:34
6Arvid ErikssonNorbergs OK2:07:33+40:269:26
7Viktor NorbergStora Tuna OK2:12:36+45:299:49
8Leo AlvolinOK Kåre2:16:04+48:5710:04
9Klockar-Eskil NääsLeksands OK2:16:21+49:1410:06
10Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK2:25:25+58:1810:46
11Emil GranathIF Hallby SOK2:54:23+1:27:1612:55
12Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK3:11:55+1:44:4814:12
Viktor ZillingOK Södertörnej godkänd

D14

8 920 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ErnstssonFinspångs SOK1:21:139:06
2Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK1:24:49+3:369:30
3Elsa KaipeOK Kåre1:31:38+10:2510:16
4Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK1:34:46+13:3310:37
5Maja EliassonDomnarvets GOIF1:35:47+14:3410:44
6Elsa BrandtDomnarvets GOIF1:37:37+16:2410:56
7Irma BergDomnarvets GOIF1:46:27+25:1411:56
8Stina DernfalkVästerbergslagens OL2:19:29+58:1615:38
Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OKej godkänd
Nova SahlénVästerås SOKej godkänd

H14

8 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melvin LöfgrenOK Kåre1:07:597:37
2Helmer JöhnemarkStora Tuna OK1:10:24+2:257:53
3Axel ErikssonStora Tuna OK1:26:47+18:489:43
4Wille SöderqvistOK Kåre1:41:27+33:2811:22
5Hugo AtterbrandOK Kåre1:42:48+34:4911:31
6Karl ForsgrenVästerbergslagens OL2:17:17+1:09:1815:23
7Olle WallmanVästerbergslagens OL2:37:36+1:29:3717:40
Rasmus HedarOK Torej godkänd
Rasmus WidelundOK Kåreej godkänd
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej start

D12

5 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hennie LöfgrenStora Tuna OK31:455:34

H12

5 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin SvenssonFK Herkules33:025:48
2Anton StalandOK Linné41:42+8:407:19

H10

4 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Erik GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd

D40

13 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Florence BergDomnarvets GOIF1:50:588:13
2Malin PilvingeOK Kolmården1:56:06+5:088:36
3Kristin JohanssonVästvärmlands OK1:58:37+7:398:47
4Pernilla SahlénVästerås SOK1:59:42+8:448:52
5Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF2:00:12+9:148:54
6Johanna DalinLeksands OK2:13:33+22:359:53
7Anna BerggrenGävle OK2:17:45+26:4710:12
8Marie-louise PerssonFK Herkules2:28:07+37:0910:58
9Daniela RennerHaninge SOK2:32:14+41:1611:16
Ulrika AnderssonHaninge SOKej godkänd
Annica CrispinOK Denselnej godkänd
Maria NorinGävle OKej godkänd

H40

15 940 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF1:18:364:55
2Bertil EronnLinköpings OK1:21:24+2:485:06
3Nils MalmIFK Lidingö SOK1:27:08+8:325:27
4Ronnie PetterssonHaninge SOK1:27:29+8:535:29
5Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:30:21+11:455:40
6Lars-Håkan BengtssonOK Tyr1:30:37+12:015:41
7Andreas MathisenVästerås SOK1:30:54+12:185:42
8Patric De BoussardIFK Enskede1:31:44+13:085:45
9Pontus FunkeLeksands OK1:34:10+15:345:54
10Björn NorbergStora Tuna OK1:37:51+19:156:08
11Stefan StridValbo AIF1:38:21+19:456:10
12Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:43:25+24:496:29
13Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF1:43:45+25:096:30
14Tomas AlbinssonOK Österåker1:46:49+28:136:42
15Tony BjörlingDomnarvets GOIF1:46:52+28:166:42
16Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:51:09+32:336:58
17Torbjörn BlomValbo AIF1:51:54+33:187:01
18Mikael SvenssonFK Herkules1:52:11+33:357:02
19Oskar NilssonVästerås SOK1:52:29+33:537:03
20Henrik LundgrenCentrum OK1:58:12+39:367:24
21Fredrik StalandOK Linné2:00:39+42:037:34
22Anders SahlénVästerås SOK2:03:55+45:197:46
23Daniel BjörnbergVästerås SOK2:06:32+47:567:56
24Stellan TäckOK Hammaren2:10:20+51:448:10
25Henrik HellgrenNorbergs OK2:22:47+1:04:118:57
26Johan KruskopfKorsnäs IF OK2:26:50+1:08:149:12
27Erik JonssonLånghundra IF2:40:33+1:21:5710:04
Peo BergLeksands OKej godkänd
Anders JanssonGrycksbo IF OKej godkänd
Janne SkarnerLeksands OKej start
Erik BacklundTrollhättans SOKej start
Jonn Are MyhrenIFK Lidingö SOKej start
Anders DalinLeksands OKej start
Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubbej start

D50

11 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica KollbergEksjö SOK1:48:549:14
2Åsa BergströmTäby OK1:58:26+9:3210:03
3Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL2:08:28+19:3410:54
4Marie HedarOK Tor2:08:39+19:4510:55
5Britta AlstadCentrum OK2:14:25+25:3111:24
6Ragnhild SvensVästerbergslagens OL2:14:26+25:3211:24
7Helena HolmbergKöping-Kolsva OK2:20:37+31:4311:56
8Eva LindgrenFinspångs SOK2:30:58+42:0412:48
Åsa SpikLeksands OKej godkänd
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Ammi AnderssonMariestads FKej godkänd

H50

14 940 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JonssonIFK Mora OK1:21:315:27
2Urban RisbergEskilstuna OL1:25:54+4:235:44
3Erik ErnstssonFinspångs SOK1:28:36+7:055:55
4Kent LindgrenOK Tisaren1:29:09+7:385:58
5Magnus HellbergEskilstuna OL1:30:35+9:046:03
6Jonas HolmgrenOK Hammaren1:31:14+9:436:06
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:31:31+10:006:07
8Magnus BernGarphyttans IF1:32:44+11:136:12
9Stefan KollbergEksjö SOK1:33:21+11:506:14
10Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:34:12+12:416:18
11Magnus AasaOK Kullingshof1:34:58+13:276:21
12Anders JohanssonVästvärmlands OK1:35:36+14:056:23
13Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:35:56+14:256:25
14Ulf AnderssonHaninge SOK1:42:35+21:046:51
15Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:43:32+22:016:55
16Kjell KlarSäterbygdens OK1:44:43+23:127:00
17Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:47:20+25:497:11
18Benny LindgrenFinspångs SOK1:50:48+29:177:24
19Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:50:55+29:247:25
20Mats AjlingTäby OK1:54:09+32:387:38
21Anders HedbergOK Södertörn1:55:54+34:237:45
22Johan GranathIF Hallby SOK1:56:47+35:167:49
23Ola ErikssonKvarnsvedens GOIF OK2:01:40+40:098:08
24Staffan ZillingOK Södertörn2:04:58+43:278:21
25Christer NorinJärfälla OK2:10:21+48:508:43
26Claes RennerHaninge SOK2:19:33+58:029:20
27Mats AnderssonMariestads FK2:35:24+1:13:5310:24
Per LeidevallDomnarvets GOIFej godkänd
Benneth SundqvistKöping-Kolsva OKej godkänd
Rickard AsplundÄrla IFej godkänd
Robert AmbjörnssonOK Tyrej godkänd
Erik WadmanIFK Mora OKej godkänd
Conny ErikssonIFK Mora OKej godkänd
Peter AlbinssonIFK Enskedeej start
Anders ForsbergOK Tyrej start

D60

8 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BuskqvistIK Stern1:25:099:32
2Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:29:56+4:4710:04
3Lena JanssonGarphyttans IF1:34:10+9:0110:33
4Birgitta GustafssonGarphyttans IF2:01:24+36:1513:36
5Margareta MeitonIFK Lidingö SOK2:09:22+44:1314:30
Görel SkoogVäxjö OKej godkänd
Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
My RönnolsTäby OKej start

H60

12 940 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonJärla Orientering1:15:445:51
2Ulf ErikssonStora Tuna OK1:15:47+0:035:51
3Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:27:05+11:216:43
4Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF1:28:45+13:016:51
5Lars PonténIF Thor1:29:26+13:426:54
6Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:31:32+15:487:04
7Åke GustafssonBergnäsets AIK1:34:52+19:087:19
8Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:41:52+26:087:52 Ladda ner rutt i gpx-format
9Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF1:43:01+27:177:57
10Anders LarssonHagaby GoIF Örebro1:44:18+28:348:03
11Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:45:00+29:168:06
12Kent BergendahlNyköpings OK1:48:59+33:158:25
13Håkan LindbergVäsby OK1:49:31+33:478:27
14Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:53:49+38:058:47
15Leif AhlstrandUlricehamns OK1:54:26+38:428:50
16Manfred OlejnikSOK Viljan1:56:35+40:519:00
17Bertil TallkvistSkene Sim o IS1:58:01+42:179:07
18Mats GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna2:04:09+48:259:35
Lars RönnolsTäby OKej godkänd
Anders ThomassonUlricehamns OKej godkänd
Lars SahlbergIFK Mora OKej godkänd
Mats EricssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Dan ErikssonKvarnsvedens GOIF OKej start
Jan GustafssonGarphyttans IFej start
Sonny MyrefeltKalmar OKej start
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFej start

H70

11 780 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niels DuedahlOK Øst Birkerød1:49:019:15
2Claes-Göran LundbergUlricehamns OK2:02:52+13:5110:25
3Karl-Olof BorgOckelbo OK2:05:16+16:1510:38
4Rune ArvidssonMarkbygdens OK2:33:41+44:4013:02
5Ronny HedlundOK Södertörn2:41:23+52:2213:41
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej godkänd
Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Hans OlevikEdsbyns OKej godkänd
Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Öppen kort lätt

4 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stinne GerdelCentrum OK24:255:56
2Frida SjöblomOK Kåre40:45+16:209:54
3Inger BorgOckelbo OK1:00:07+35:4214:37
Olle DahlqvistOK Kåreej start
Tove DahlqvistOK Kåreej start

Öppen kort svår

5 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina FeilSundsvalls OK38:087:25
2Jenny WåhlinDomnarvets GOIF55:54+17:4610:52
3Albin EronnLinköpings OK58:47+20:3911:26
4Oskar DalinLeksands OK58:52+20:4411:27
5Karin BrandtDomnarvets GOIF1:03:24+25:1612:20
6Christina SvederDomnarvets GOIF1:07:24+29:1613:06

Öppen lång lätt

12 830 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HofgaardKlubblös1:10:555:31
2Jens WickbergForsa OK1:11:14+0:195:33
3Thomas ErikssonOK Södertörn1:20:04+9:096:14
4Richard SchandlOK Södertörn1:40:16+29:217:48
5Niklas WesterOK Denseln1:40:57+30:027:52
6Anita KlarSäterbygdens OK1:45:22+34:278:12
7Stina BjörnbergVästerås SOK1:53:25+42:308:50
8Carl-Gunnar HöijKlubblös2:06:08+55:139:49
9Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK2:15:08+1:04:1310:31
10Bernt GustafssonVästerbergslagens OL2:21:41+1:10:4611:02
Maria MarinopoulouUmara SCej godkänd

Öppen lång svår

12 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil DahlqvistOK Kåre1:17:286:08
2Jan  EckerlidKlubblös1:36:28+19:007:38
3Johan IsraelssonDomnarvets GOIF1:42:48+25:208:08
4David ShearerVästerbergslagens OL1:45:13+27:458:19
5Anton AugustssonFagersta OK2:00:19+42:519:31
6Jan LindgrenOK Södertörn2:01:37+44:099:37
7Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK2:03:00+45:329:44
8My BuskqvistOK Kåre2:08:34+51:0610:10
9Erik HanssonOK Kåre2:38:11+1:20:4312:31
Per WärnbergOK Kåreej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser