Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ungdomsserien / NOK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ungdomsserien / NOK
Arrangörsorganisation: Matteus SI
Datum: tisdag 28 augusti 2018

D16

4 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KromnérSkogspojkarnas OK32:107:28
2Sofie EttlingSkogspojkarnas OK37:47+5:378:47
3Alice JohanssonFinspångs SOK42:11+10:019:48
4Siri BäckstedtMatteus SI59:44+27:3413:53

H16

4 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping32:127:09
2Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb39:05+6:538:41
3Axel KindåkerFinspångs SOK39:59+7:478:53
4Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubb40:15+8:038:56
5Andreas TörnkvistOK Denseln44:08+11:569:48
6Gustav WallmanMatteus SI46:16+14:0410:16
7Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb46:23+14:1110:18
8Elmer WaldfeltFinspångs SOK1:03:54+31:4214:12

D14

3 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stella RosengrenTjalve IF Norrköping29:327:58
2Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping33:33+4:019:04
3Alva KarlssonOK Kolmården38:27+8:5510:23
4Linn JohnssonMatteus SI48:38+19:0613:08

H14

3 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon FlankegårdTjalve IF Norrköping27:387:28
2Hugo BraamOK Denseln28:20+0:427:39
3Edvin FredrikssonTjalve IF Norrköping32:24+4:468:45
4Pontus ÖstemarFinspångs SOK40:00+12:2210:48
5Gustav GranströmNAIS Orienteringsklubb40:53+13:1511:02
6Axel WågbergNAIS Orienteringsklubb45:53+18:1512:24
7Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping53:59+26:2114:35
John KinnanderMatteus SIej godkänd

D12

3 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping33:0310:39
2Emma EngströmFinspångs SOK34:32+1:2911:08
3Smilla ReuteråsTjalve IF Norrköping35:23+2:2011:24
4Nora PeterssonNAIS Orienteringsklubb37:30+4:2712:05
5Clara IllnerTjalve IF Norrköping39:28+6:2512:43
6Ylva WengelinNAIS Orienteringsklubb43:37+10:3414:04
Alice ClassonNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Alice EttlingSkogspojkarnas OKutgått
Moa GöhlFinspångs SOKej start
Emmy BorgOK Denselnej start

H12

3 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vincent DahmTjalve IF Norrköping30:409:53
2Ted JohnssonMatteus SI36:09+5:2911:39
3Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb36:31+5:5111:46
4Adam LundbyTjalve IF Norrköping37:02+6:2211:56
5Emil ÖstemarFinspångs SOK41:31+10:5113:23
6Melker ÖsterströmHammarkinds OK44:53+14:1314:28
7Kevin KarlssonHammarkinds OK53:25+22:4517:13
8Oskar SöderströmOK Kolmården56:06+25:2618:05
9Sixten WågbergNAIS Orienteringsklubb59:51+29:1119:18
Vincent DahmTjalve IF Norrköpingej start
Henri EkMatteus SIej start
Arvid ArtilesMatteus SIej start
Tobias FjellnerMatteus SIej start

D10

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin GöhlFinspångs SOK32:4913:40
2Sanna JosefssonOK Kolmården37:49+5:0015:45
3Alva ViklundMatteus SI38:14+5:2515:55
4Ella EngvallOK Kolmården44:25+11:3618:30
5Tilde TingströmNAIS Orienteringsklubb1:06:10+33:2127:34
6Disa WengelinNAIS Orienteringsklubb1:18:00+45:1132:30
Matilda ÖsterlundMatteus SIej start

H10

2 400 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JohnssonMatteus SI23:499:55
2Theo IllnerTjalve IF Norrköping25:01+1:1210:25
3Malte AnderssonMatteus SI29:08+5:1912:08
4Sixten LevinsonOK Kolmården31:29+7:4013:07
5Jakob FjellnerMatteus SI35:44+11:5514:53
6Timbastian BranderTjalve IF Norrköping37:35+13:4615:39
7Rasmus WärnNAIS Orienteringsklubb40:47+16:5816:59
8Lukas KantarpÄrla IF41:33+17:4417:18
9Mio NorinMatteus SI41:36+17:4717:20
10Viggo PeterssonOK Kolmården43:36+19:4718:10
11Rasmus WilhelmsonTjalve IF Norrköping44:49+21:0018:40
12Ville AnderssonMatteus SI59:28+35:3924:46
Loke AlenbrandOK Kolmårdenutgått
Oscar (Kevin) LundbyTjalve IF Norrköpingej start

Inskolning

1 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva KarlssonOK Denseln14:389:45
2Markus KantarpÄrla IF16:36+1:5811:04
3Emma KinnanderMatteus SI21:33+6:5514:22
4My JonssonMatteus SI21:38+7:0014:25
5olle GreenOK Vivill22:57+8:1915:18
6Signe LindMatteus SI23:31+8:5315:40
7Nils SamuelssonMatteus SI23:33+8:5515:42
8Benjamin LuksTjalve IF Norrköping27:45+13:0718:30
9Elvira ArtilesMatteus SI28:59+14:2119:19
10Olivia DahmTjalve IF Norrköping30:01+15:2320:00
11Hilda JoelssonMatteus SI32:33+17:5521:42
12Klara JoelssonMatteus SI32:58+18:2021:58
13Alma BrantvallOK Denseln38:41+24:0325:47
Frans EklöfMatteus SIutgått

U1

1 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elias WedinNAIS Orienteringsklubb19:4911:00
2Ivar ViklundMatteus SI24:44+4:5513:44
3Ture LeivinssonOK Kolmården24:54+5:0513:50
4Sigrid LindMatteus SI26:54+7:0514:56
5Thelma Samuelsson KonstantinidisMatteus SI27:00+7:1115:00
6Ellinor BranderTjalve IF Norrköping27:52+8:0315:28
7Sune AlenbrandOK Kolmården30:47+10:5817:06
8ayali NilssonTjalve IF Norrköping30:55+11:0617:10
Silas MeyerMatteus SIej start
Mille NorinMatteus SIej start

U2

2 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jacob KälvegrenHammarkinds OK24:2610:10
2Alfred PetterssonFinspångs SOK25:18+0:5210:32
3Måns DahlinTjalve IF Norrköping27:58+3:3211:39
4Agnes NygrenTjalve IF Norrköping34:26+10:0014:20
5Alexander LarssonFinspångs SOK34:35+10:0914:24
6Valentin WiganderNAIS Orienteringsklubb49:36+25:1020:40
7Agnes EklundOK Denseln50:56+26:3021:13
8Linn BorgOK Denseln52:55+28:2922:02
9William LarssonOK Kolmården52:59+28:3322:04
10Alexander CrispinOK Denseln56:06+31:4023:22
11Otto BrantvallOK Denseln56:09+31:4323:23
Felix AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start
Ella JohanssonFinspångs SOKej start

U3

3 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubb59:2619:10
2Hilda BrantvallOK Denseln1:01:13+1:4719:44
3Julie CasselsjöOK Kolmården1:15:35+16:0924:22
4Maya EklundOK Kolmården1:19:43+20:1725:42
5Saga SehlerOK Kolmården20:11:08+19:11:426:30:41
Cornelia LarssonFinspångs SOKej start

U4

3 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker WaldfeltFinspångs SOK53:0714:21

NOK A

7 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JonssonÄrla IF49:316:30
2Peter EttlingSkogspojkarnas OK51:24+1:536:45
3Morgan KarlssonSundbybergs IK53:48+4:177:04
4August MollénOK Denseln59:31+10:007:49
5Robbin KantarpÄrla IF59:45+10:147:51

NOK B

6 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonOK Tisaren42:516:48
2Mats EkmanFinspångs SOK57:57+15:069:11
3Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK59:31+16:409:26
4Marie AnderssonNAIS Orienteringsklubb59:52+17:019:30

NOK C

5 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thorsten SvenssonFinspångs SOK37:057:16
2Emma KantarpÄrla IF39:24+2:197:43
3Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb41:22+4:178:06
4Eric JehrlanderTjalve IF Norrköping41:29+4:248:08
5Caroline GreenOK Vivill42:09+5:048:15
6Erik FredrikssonTjalve IF Norrköping42:38+5:338:21
7Jonas WestinKlubblös42:53+5:488:24
8Assar JohanssonTjalve IF Norrköping46:19+9:149:04
9Håkan LindgrenOK Kolmården46:27+9:229:06
10Dag JehrlanderTjalve IF Norrköping46:57+9:529:12
11Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb48:38+11:339:32
12Lars HörnströmKlubblös50:59+13:549:59
13Peter WilhelmsonTjalve IF Norrköping51:09+14:0410:01
14Mats K LuksTjalve IF Norrköping51:44+14:3910:08
15Lina KromnérSkogspojkarnas OK53:58+16:5310:34
16Fredrik KempeOK Denseln55:04+17:5910:47
17Andreas CarlssonOK Kolmården56:35+19:3011:05
18Maria NordwallOK Kolmården1:03:27+26:2212:26
18Lennart KjellgrenLjusdals OK1:03:27+26:2212:26

NOK D

4 100 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas PeterssonNAIS Orienteringsklubb37:089:03
2Andreas HellgrenHammarkinds OK39:05+1:579:31
3Johan TingströmNAIS Orienteringsklubb45:23+8:1511:04
4Runar AldénOK Kolmården46:30+9:2211:20
5Sara AnderssonOK Denseln46:38+9:3011:22
6Greger MattssonOK Kolmården49:13+12:0512:00
7Fredrik UrbergHammarkinds OK50:46+13:3812:22
8Karl MollénOK Denseln51:45+14:3712:37
9Lisa ErikssonSundbybergs IK52:12+15:0412:43
10Petter LindMatteus SI53:26+16:1813:01
11Airi NikkoOK Kolmården55:14+18:0613:28
12Peter NikkoOK Kolmården57:50+20:4214:06
13Caroline CasselsjöOK Kolmården58:29+21:2114:15
14Charlotta PersOK Kolmården58:34+21:2614:17

NOK E

3 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter HagströmTjalve IF Norrköping28:559:38
2Oskar ReuteråsTjalve IF Norrköping30:27+1:3210:09
3Bo EliassonSkogspojkarnas OK30:40+1:4510:13
4Gerd HagströmTjalve IF Norrköping31:03+2:0810:21
5Gunnel SundbergFinspångs SOK31:19+2:2410:26
6Nils SjödinOK Kolmården34:03+5:0811:21
7Helene ÖhlundTjalve IF Norrköping34:47+5:5211:35
8Karin ZimmermanTjalve IF Norrköping34:49+5:5411:36
9Per FröbergTjalve IF Norrköping37:50+8:5512:36
10Britt-Marie AldénOK Kolmården38:06+9:1112:42
11Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb38:16+9:2112:45
12Hannes CarlssonHammarkinds OK42:29+13:3414:09
13Martin ÖstemarFinspångs SOK46:32+17:3715:30
14Åsa KindåkerFinspångs SOK48:26+19:3116:08
15Annica KarlssonTjalve IF Norrköping48:34+19:3916:11
16Alf MattssonOK Kolmården52:03+23:0817:21
17Anna MartinNAIS Orienteringsklubb1:10:09+41:1423:23

NOK F

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla ÖsterströmHammarkinds OK32:1010:22
2Mona EklundOK Denseln50:49+18:3916:23
3Evert ElgefjordOK Kolmården54:28+22:1817:34
4Gunilla FlankegårdTjalve IF Norrköping1:05:21+33:1121:04
4Lena FröbergTjalve IF Norrköping1:05:21+33:1121:04
6Charlotte TingströmNAIS Orienteringsklubb1:09:05+36:5522:17
Anneli BorgOK Denselnej godkänd
Jessica LundbyTjalve IF Norrköpingej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser