Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Vittjärvs IK
Datum: söndag 18 augusti 2019

H 10-12

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 445:52
1. Minna Turesson19:532+1:1519:532+1:15
2. Hjalmar Edin25:59145:521-1-1:15
2OK Renen 351:23+5:31
1. Vilgot Kuokkanen18:38118:381
2. Erik Hörnquist32:454+6:4651:232+1+5:31+5:31
3Bergnäsets AIK 253:47+7:55
1. Tova Holmberg24:244+5:4624:244+5:46
2. Anton Hansson29:233+3:2453:473-1+7:55+2:09
4OK Renen 154:27+8:35
1. Melker Wollbrand25:206+6:4225:206+6:42
2. Karl Persson29:072+3:0854:274-2+8:35+1:53
5Vittjärvs IK 11:13:32+27:40
1. Hugo Pella24:325+5:5424:325+5:54
2. Hannes Pella49:006+23:011:13:3250+27:40+21:46
6Bergnäsets AIK 11:13:38+27:46
1. Ove Renberg35:017+16:2335:017+16:23
2. Knut Holmberg38:375+12:381:13:386-1+27:46+11:23
OK Renen 2ej godkänd
1. Axel Engström23:513+5:1323:513+5:13
2. Ville Sundqvistej godkändej godkänd

H 13-16

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 154:03
1. Tim Lundberg24:223+0:5724:223+0:57
2. Albin Wollbrand29:41154:031-2-0:57
2OK Renen 357:12+3:09
1. Arvid Ingvarsson26:384+3:1326:384+3:13
2. Linus Nordin30:342+0:5357:122-2+3:09-0:04
3Vittjärvs IK 11:10:00+15:57
1. Aron Blomqvist23:332+0:0823:332+0:08
2. Nils Johansson46:273+16:461:10:003+1+15:57+15:49
OK Renen 2ej start
1. Martin Lundholm23:25123:251
2. Eric Hasselströmej startej start
Vittjärvs IK 2ej start
1. N.N ej startej start
2. N.N. ej startej start

D 13-16

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 21:03:57
1. Klara Kivijärvi29:582+5:2829:582+5:28
2. Alva Engström33:592+1:241:03:571-1-5:28
2OK Renen 31:08:19+4:22
1. Mirjam Edin35:444+11:1435:444+11:14
2. Lisa Hörnquist32:3511:08:192-2+4:22-6:52
3OK Renen 11:15:12+11:15
1. Emma Hasselström33:003+8:3033:003+8:30
2. Emilia Lundholm42:123+9:371:15:1230+11:15+2:45
4OK Renen 41:36:58+33:01
1. Ella Turesson24:30124:301
2. Sofia Markström1:12:284+39:531:36:584+3+33:01+33:01

H 17-

5 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 21:25:53
1. Tobias Snell41:532+0:4741:532+0:47
2. Markus Lundholm44:0011:25:531-1-0:47
2OK Renen 41:30:34+4:41
1. Melker Pettersson46:123+5:0646:123+5:06
2. Claes Turesson44:222+0:221:30:342-1+4:41-0:25
3OK Renen 31:34:50+8:57
1. Anders Bennitz41:06141:061
2. Thomas Johansson53:443+9:441:34:503+2+8:57+8:57
4Bergnäsets AIK 11:56:40+30:47
1. Oskar Öqvist54:034+12:5754:034+12:57
2. Martin Holmberg1:02:374+18:371:56:4040+30:47+17:50
5OK Renen 12:41:11+1:15:18
1. Johan Bergman1:08:265+27:201:08:265+27:20
2. Mikael Kivijärvi1:32:455+48:452:41:1150+1:15:18+47:58

D 17-

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vittjärvs IK 12:14:08
1. Ellen Killmey1:08:4111:08:411
2. Linnea Sundström1:05:2712:14:08100:00
2OK Renen 22:31:10+17:02
1. Sofia Lundberg1:09:062+0:251:09:062+0:25
2. Therese Sundqvist1:22:043+16:372:31:1020+17:02+16:37
3OK Renen 12:41:36+27:28
1. Emmie Lindbäck1:22:393+13:581:22:393+13:58
2. Hanna Svanberg1:18:572+13:302:41:3630+27:28+13:30
Vittjärvs IK 2ej godkänd
1. Linnéa Bergenstenej godkändej godkänd
2. Carin Bergensten3:24:204+2:18:53ej godkänd

D 75

0 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Renen 1ej start
1. N.N. ej startej start
2. N.N. ej startej start

H 95

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 11:59:18
1. Peter Lundberg56:232+4:4656:232+4:46
2. Sven Örnerling1:02:552+17:091:59:181-1-4:46
OK Renen 2ej godkänd
1. Klas Edinej godkändej godkänd
2. Lena Turesson45:461ej godkänd
OK Renen 3ej godkänd
1. Robert Sundqvist51:37151:371
2. Fredrik Lundströmej godkändej godkänd

D 95

2 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Renen 11:50:21
1. Maria Svanberg45:15145:151
2. Inger Vennberg1:05:0611:50:21100:00
2Piteå IF Orienteringsklubb 12:19:11+28:50
1. Irene Danielsson1:05:542+20:391:05:542+20:39
2. Ann Persson1:13:172+8:112:19:1120+28:50+8:11

H 115

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Älvsby IF OK 11:23:31
1. Sture Norén39:212+2:3439:212+2:34
2. Karl-Erik Lindbäck44:1011:23:311-1-2:34
2Seskarö IF 11:24:32+1:01
1. Ingvar Isaksson36:47136:471
2. Jan Lindelöf47:452+3:351:24:322+1+1:01+1:01
3Bodens Bandyklubb OS 11:46:34+23:03
1. Roger Eliasson50:083+13:2150:083+13:21
2. Kjell Sandström56:263+12:161:46:3430+23:03+9:42
4OK Renen 12:35:34+1:12:03
1. Björn Samuelsson1:15:324+38:451:15:324+38:45
2. Anders Rensgard1:20:024+35:522:35:3440+1:12:03+33:18

H 135

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Bodens Bandyklubb OS 12:05:19
1. Eje Andersson1:01:052+16:161:01:052+16:16
2. Clas-Göran Lund1:04:142+10:502:05:191-1-16:16
2Arvidsjaurs OK 12:06:13+0:54
1. Runar Marktin1:12:493+28:001:12:493+28:00
2. Roland Lundqvist53:2412:06:132-1+0:54-27:06
Bodens Bandyklubb OS 2utgått
1. Matts Engvall44:49144:491
2. Kjell Anderssonutgåttutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser