Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ungdoms-SM, sprint, öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ungdoms-SM, sprint, öppna klasser
Arrangörsorganisation: SOK Viljan
Datum: fredag 13 september 2019

Öppen D15

2 040 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF13:456:44
2Erik BorglundHärnösands OK13:47+0:026:45
3Lovis HellstenNyköpings OK13:51+0:066:47
4Ellen ThorsénSurahammars SOK14:11+0:266:57
5Elisabeth HagelbergEksjö SOK14:30+0:457:06
6Tuva SelinFK Göingarna14:36+0:517:09
7Hanna AnängenNyköpings OK14:40+0:557:11
8Johanna BergKFUM Örebro OK15:03+1:187:22
9Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK15:05+1:207:23
10Jerker AnderssonOK Tyr15:11+1:267:26
11Johanna OttossonÖrkelljunga FK15:17+1:327:29
12Emelia CarlströmFK Boken15:38+1:537:39
13Clas EngströmOK Nolaskogsarna15:47+2:027:44
14Martin WidmerOLG Suhr18:23+4:389:00
15Lennart SturessonVästerviks OK20:04+6:199:50
16Marie ÅsbergOK Hedströmmen20:24+6:3910:00
17Marie-Louise KarlssonNybro OK28:17+14:3213:51
Sofie EttlingSkogspojkarnas OKej start
Annie LundOK Kolmårdenej start
Stella RosengrenTjalve IF Norrköpingej start
Yrsa RöjgårdOK Kolmårdenej start

Öppen H15

2 430 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes MogensenOK Ravinen12:084:59
2Wilmer SelinFK Göingarna12:54+0:465:18
3Odin EkNyköpings OK13:03+0:555:22
4Jonas HälldalSkogslöparna13:20+1:125:29
5Svante SelinFK Göingarna13:28+1:205:32
6Oliver HåkanssonOK Orion14:20+2:125:53
7Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK14:22+2:145:54
8Per EkNyköpings OK14:24+2:165:55
9Elia KämpeÖrkelljunga FK14:33+2:255:59
10Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF15:11+3:036:14
11Marion BüchliOLG Suhr15:47+3:396:29
12Lucas SöderbergGävle OK17:10+5:027:03
13Roger ÅsbergOK Hedströmmen18:41+6:337:41
14Anders BuhréNybro OK20:11+8:038:18
15Torgny PetterssonVästerviks OK20:33+8:258:27
16Leif AxelssonMålilla OK21:48+9:408:58
17Bo SalomonsonKalmar OK22:23+10:159:12

Öppen D16

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan MogensenOK Ravinen12:545:36
2Klas BirgerssonLånghundra IF13:59+1:056:04
3Jenny HåkanssonOK Orion15:25+2:316:42
4Andreas KrafftLänna IF15:40+2:466:48
5Marika Nylund EkNyköpings OK17:02+4:087:24
6Linda StinessenDalaportens OL17:31+4:377:36
7Bengt SöderqvistDalaportens OL20:52+7:589:04
8Vivianne LindstamSol Tranås28:44+15:5012:29

Öppen H16

2 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David GrossmannKalmar OK14:235:13
2Olov VikströmSundsvalls OK15:05+0:425:29
3Patrik OttossonGävle OK17:12+2:496:15
4Mattias JägstedtHalmstad OK17:36+3:136:24
5Leif KrügerGarphyttans IF18:05+3:426:34
6Kent GranqvistVästerviks OK18:32+4:096:44
7Bo SöderqvistIK Hakarpspojkarna19:46+5:237:11
8Johan AnderssonHultsfreds OK19:54+5:317:14
9Peter JoelssonÅlems OK21:12+6:497:42
10Ulf LundbergKalmar OK23:11+8:488:25
11Daniel AxelssonMålilla OK24:30+10:078:54
12Petra LundgrenKalmar OK28:54+14:3110:30
13Anna GustavssonKalmar OK30:07+15:4410:57
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser