*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Ungdoms-SM, lång, öppna klasser

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ungdoms-SM, lång, öppna klasser
Arrangörsorganisation: SOK Viljan
Datum: lördag 14 september 2019

Öppen D15

4 910 m, 61 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter CederbergVänersborgs SK36:057:20
2Patrik LeicktTullinge SK38:00+1:557:44
3Johanna KindlundOK Tyr38:01+1:567:44
4Sofie EttlingSkogspojkarnas OK39:10+3:057:58
5Anders PelanderOK Djerf39:36+3:318:03
6Jenny HåkanssonOK Orion40:32+4:278:15
7Malin SvenssonOK Orion40:46+4:418:18
8Kent OlssonOK Orion40:59+4:548:20
9Maja KindlundOK Tranan41:09+5:048:22
10Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK41:30+5:258:27
11Ellen ThorsénSurahammars SOK41:38+5:338:28
12Lovis HellstenNyköpings OK42:11+6:068:35
13Roger ÅsbergOK Hedströmmen43:02+6:578:45
13Nils SwartzOK Orion43:02+6:578:45
15Johan SwartzOK Orion43:21+7:168:49
16Maria BraunVäxjö OK43:47+7:428:55
17Erik BorglundHärnösands OK43:51+7:468:55
18Clas EngströmOK Nolaskogsarna44:03+7:588:58
19Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF44:28+8:239:03
20Nina HallorOK Tisaren44:39+8:349:05
21Linda StinessenDalaportens OL45:07+9:029:11
22Tuva SelinFK Göingarna45:15+9:109:12
23Stella RosengrenTjalve IF Norrköping45:29+9:249:15
24Filippa BraunVäxjö OK45:55+9:509:21
25Karin LarssonSundsvalls OK47:15+11:109:37
26Carina SvenssonBredaryds SOK47:22+11:179:38
27Jan DanielssonKalmar OK48:26+12:219:51
28Dennis TollOK Njudung48:59+12:549:58
29Malin PerssonOK Denseln50:54+14:4910:21
30Hanna AnängenNyköpings OK51:36+15:3110:30
31Sara HellstenNyköpings OK52:11+16:0610:37
32Torstein HoleNydalens SK52:20+16:1510:39
33Andreas HerneTumba-Mälarhöjden OK55:07+19:0211:13
34Jerker AnderssonOK Tyr55:36+19:3111:19
35Marie ÅsbergOK Hedströmmen56:19+20:1411:28
36Annica RosengrenOK Orion57:08+21:0311:38
37Torbjörn SandebäckÅlems OK57:52+21:4711:47
38Vilgot HellstenNyköpings OK58:08+22:0311:50
39Erik HellstenNyköpings OK58:09+22:0411:50
40Lisa LeicktTullinge SK1:00:33+24:2812:19
41Magnus JosefssonVäsby OK1:02:44+26:3912:46
42Marie LindbladOK Djerf1:04:04+27:5913:02
43Lena FröbergTjalve IF Norrköping1:05:18+29:1313:17
44Martina SundbergIFK Enskede1:07:22+31:1713:43
45Lennart SturessonVästerviks OK1:07:23+31:1813:43
46Katrin JosefssonVäsby OK1:07:52+31:4713:49
47Vivianne LindstamSol Tranås1:08:51+32:4614:01
48Bente HenrikssonRånäs OK1:10:55+34:5014:26
49Helene SvenssonRånäs OK1:11:52+35:4714:38
50Adam AiliOK Tisaren1:18:37+42:3216:00
51Johanna OttossonÖrkelljunga FK1:22:52+46:4716:52
52Emelia CarlströmFK Boken1:23:57+47:5217:05
53Per FröbergTjalve IF Norrköping1:28:07+52:0217:56
54Linn BjörneldKalmar OK1:37:05+1:01:0019:46
55Märta SödervallTullinge SK23:27:45+22:51:404:46:42
Cilla NilsenKlubblösej godkänd
Omega NilsenKlubblösej godkänd
Karolina KarlssonNybro OKej godkänd
Petra LundgrenKalmar OKej godkänd
Jesper DanielssonKalmar OKej godkänd
Jonas SvenssonOK Orionej godkänd
Annie LundOK Kolmårdenej start
Yrsa RöjgårdOK Kolmårdenej start
Hedda SvenssonOK Orionej start

Öppen H15

5 940 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna33:525:42
2Hannes MogensenOK Ravinen36:31+2:396:08
3Per EkNyköpings OK37:42+3:506:20
4Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF40:38+6:466:50
5Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna40:43+6:516:51
6Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna41:47+7:557:02
7Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna42:44+8:527:11
8Lars-Ola LarssonOK Orion44:20+10:287:27
9Odin EkNyköpings OK44:40+10:487:31
10Wilmer SelinFK Göingarna46:49+12:577:52
11Gunnar KarlssonMålilla OK47:23+13:317:58
12Thomas PerssonOK Denseln47:37+13:458:00
13Elis PetersonOK Denseln48:26+14:348:09
14Jonas HälldalSkogslöparna48:38+14:468:11
15Fredrik MäkinenOK Hammaren48:44+14:528:12
16Elia KämpeÖrkelljunga FK48:58+15:068:14
17Fredrik NilssonLånghundra IF49:41+15:498:21
18Eskil TryggöTrollhättans SOK49:53+16:018:23
19Oliver HåkanssonOK Orion52:19+18:278:48
20Magnus LindblomGustavsbergs OK52:33+18:418:50
21Johan AnderssonHultsfreds OK53:04+19:128:56
22Svante SelinFK Göingarna53:23+19:318:59
23Lucas SöderbergGävle OK53:44+19:529:02
24Ludvig HaslerSurahammars SOK1:00:40+26:4810:12
25Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK1:02:36+28:4410:32
26Torgny PetterssonVästerviks OK1:03:46+29:5410:44
27Peter JoelssonÅlems OK1:16:56+43:0412:57
28Jesper HenrikssonRånäs OK1:24:30+50:3814:13

Öppen D16

5 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Allan MogensenOK Ravinen36:306:16
2Ove LernåKalmar OK45:19+8:497:47
3Ola SöderbergOK Skogsfalken45:28+8:587:48
4Stefan DjurstedtEksjö SOK45:33+9:037:49
5Veronica LundOK Kolmården46:54+10:248:03
6Klas BirgerssonLånghundra IF49:10+12:408:26
7Henrik LjungemyrOK Kolmården49:23+12:538:29
8Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad51:53+15:238:54
9Marika Nylund EkNyköpings OK52:54+16:249:05
10Andreas KrafftLänna IF56:56+20:269:46
11Alfred TyrbergSOK Viljan1:02:19+25:4910:42
12Susanna DjurstedtEksjö SOK1:12:56+36:2612:31
13Sofia HaslerSurahammars SOK1:15:15+38:4512:55
Thomas HjertFalköpings AIK OKfullföljt
Sarah StrålenstamKalmar OKutgått

Öppen H16

6 880 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna39:345:45
2Martin LindskogOK Ravinen40:24+0:505:52
3Olov VikströmSundsvalls OK41:40+2:066:03
4Thomas RexSundsvalls OK43:20+3:466:17
5Lena Eliasson-LööfOK Pan-Kristianstad44:56+5:226:31
6Fabian ValleriusGamleby OK45:04+5:306:33
7Per Markus JönssonKalmar OK45:45+6:116:38
8Yuri OmelchenkoOK Orion47:46+8:126:56
9David GrossmannKalmar OK48:14+8:407:00
10Per ForsbergIFK Enskede49:24+9:507:10
11Leon HanssonVisborgs OK50:27+10:537:19
12Henric FröbergTjalve IF Norrköping50:35+11:017:21
13Olle BjörneldKalmar OK51:00+11:267:24
13Henrik PetersonOK Denseln51:00+11:267:24
15Lars-Erik HaslerSurahammars SOK51:09+11:357:26
16Peter BraunVäxjö OK53:53+14:197:49
17Patrik OttossonGävle OK53:58+14:247:50
18Patrik WennbergSkellefteå OK1:00:10+20:368:44
19Bo SöderqvistIK Hakarpspojkarna1:01:08+21:348:53
20Andreas GrunderJärfälla OK1:20:30+40:5611:42
Fredrik KarlssonNybro OKej godkänd
Anders HåkanssonOK Orionej start
Stefan Svensson GeliusSnättringe SKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser