Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Gästrikland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Gästrikland
Arrangörsorganisation: Hofors OK
Datum: torsdag 23 maj 2019

D21

2 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna14:275:33
2Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna15:23+0:565:55
3Cajsa GrapeDalaportens OL16:06+1:396:11
4Therese BergqvistKorsnäs IF OK17:19+2:526:39
5Tilda GolsäterKorsnäs IF OK17:37+3:106:46
6Anna BerggrenGävle OK19:23+4:567:27
7Pernilla ErikssonGävle OK19:48+5:217:36
8Helena BacklundGävle OK20:08+5:417:44
Moa KarlssonOK Hammarenej start

H21

2 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK15:215:17
2Richard HejdenbergGävle OK15:40+0:195:24
3Thomas ÅbergGävle OK16:00+0:395:31
4Joel Börjesson ErikssonStorviks IF16:01+0:405:31
5Lasse JanssonGävle OK16:22+1:015:38
6Harry HietanenGävle OK16:57+1:365:50
7Dan NorinGävle OK17:11+1:505:55
8Jonatan SöderbergGävle OK17:56+2:356:11
9Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK18:37+3:166:25
10Alfred LiljeströmGävle OK18:52+3:316:30
11Jesper NordinKorsnäs IF OK19:57+4:366:52
12Stefan StridValbo AIF20:09+4:486:56
13Mats JönssonKorsnäs IF OK20:22+5:017:01
14Daniel StåhlOK Hammaren21:34+6:137:26
15Noa StenälvValbo AIF21:52+6:317:32
Torbjörn BlomValbo AIFej godkänd
Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Mattias EklundOckelbo OKej start
Felix SilverGävle OKej start

D16

2 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia NäslundOK Hammaren13:365:54
2Sara ÅbomGävle OK14:10+0:346:09
3Tyra ForsbergValbo AIF15:36+2:006:46
4Agnes WallinKorsnäs IF OK16:08+2:327:00
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK16:08+2:327:00
6Thea NordinKorsnäs IF OK16:11+2:357:02
7Liv NorbergAvesta OK16:44+3:087:16
8Elin BryggarKorsnäs IF OK16:59+3:237:23
9Elise EdlerOK Hammaren17:16+3:407:30
10Selma IvarssonOK Hammaren20:57+7:219:06

H16

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric HallnerOckelbo OK16:226:17
2Lucas WannerAvesta OK17:13+0:516:37
3Loke HolmgrenOK Hammaren18:14+1:527:00
4Rasmus SöderbergGävle OK18:26+2:047:05
5Fabian SundOK Hammaren18:31+2:097:07
6Joar MorénGävle OK19:30+3:087:30
7Edvin MäkinenOK Hammaren20:44+4:227:58
8Oskar EureniusOK Hammaren24:13+7:519:18
Viktor KarlssonStorviks IFej godkänd

D14

1 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BergqvistKorsnäs IF OK9:425:23
2Mira NordinKorsnäs IF OK10:49+1:076:00
3Elsa PalmbergOK Hammaren11:29+1:476:22
4Linnéa WestlinValbo AIF13:24+3:427:26
5Johanna SkoglundHofors OK14:17+4:357:56
6Alma NordkvistStorviks IF14:21+4:397:58
7Ebba FlodmanOK Hammaren16:21+6:399:05

H14

1 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hampus KarlssonOK Hammaren9:165:08
2Lucas SöderbergGävle OK9:26+0:105:14
3Alfred JeppssonOK Hammaren9:42+0:265:23
4Max AlfredssonGävle OK10:09+0:535:38
5Vigor KjellmanStorviks IF10:16+1:005:42
6Axel HejdenbergGävle OK10:24+1:085:46
7Nils PetterssonOK Kåre10:31+1:155:50
8Anton EngstrandStorviks IF10:50+1:346:01
9Isak BjörkOK Hammaren12:40+3:247:02
10Oskar BjörkOK Hammaren15:32+6:168:37
11Leo WikströmOK Hammaren16:03+6:478:55
12Samuel AspforsOK Hammaren17:58+8:429:58
13Melvin EngbergHofors OK20:09+10:5311:11
Melker SundOK Hammarenej start

D12

1 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nilla EnquistOK Hammaren11:586:38
2Alicia IvarssonOK Hammaren13:03+1:057:15
3Svea ForsslundGävle OK13:17+1:197:22
4Selma PartanenOK Hammaren14:12+2:147:53
5Vera JeppssonOK Hammaren16:23+4:259:06
6Siri HejdenbergGävle OK16:45+4:479:18
7Tilde VikblomOK Hammaren18:24+6:2610:13
8Lisa LaineOK Hammaren19:07+7:0910:37
9Alicia RinnströmOK Hammaren25:15+13:1714:01
Nova HelmOK Hammarenej godkänd
Jennifer LöfgrenOckelbo OKej start

H12

1 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav MattssonValbo AIF11:336:25
2Morgan AlfredssonGävle OK12:12+0:396:46
3Adam EngstrandStorviks IF12:17+0:446:49
4Arvid KjellmanStorviks IF12:33+1:006:58
5Oskar WennbergStorviks IF14:26+2:538:01
Ludwig SjödénOK Hammarenej start

D10

1 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma WestlinValbo AIF27:4223:05
Meja VikblomOK Hammarenej godkänd
Iris WikströmOK Hammarenej godkänd
Ellie SöderbergGävle OKej start

H10

1 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker KjellmanStorviks IF16:5314:04
2Love ForsslundGävle OK21:19+4:2617:45

D40

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabet EnmarkGävle OK15:416:49
2Louise Jeppsson WulffOK Hammaren16:26+0:457:08
3Ulrika SilverGävle OK16:34+0:537:12
4Maria WikströmOK Hammaren17:25+1:447:34
5Ingela ErikssonGävle OK17:46+2:057:43
6Maria EnquistOK Hammaren18:45+3:048:09
7Lena MorénGävle OK20:42+5:019:00
8Ann-Sofie TäckOK Hammaren22:06+6:259:36

H40

2 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicolas LavigneGävle OK18:307:06
2Martin ForsslundGävle OK19:59+1:297:41
3Mikael PerssonGävle OK23:44+5:149:07
4Johan PetterssonOK Kåre26:01+7:3110:00

D50

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth AssarssonAvesta OK17:027:24
2Camilla NäslundOK Hammaren17:32+0:307:37
3Maria StrömbergAvesta OK18:29+1:278:02
4Anette SjöbergGävle OK18:46+1:448:09
5Lena LiljeforsAvesta OK20:32+3:308:55
6Anna-Karin LövgrenAvesta OK30:31+13:2913:16

H50

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik OttossonGävle OK13:415:56
2Mikael BacklundDalaportens OL15:11+1:306:36
3Bo BörjessonStorviks IF15:13+1:326:36
4Lennarth KarlssonValbo AIF17:24+3:437:33
5Jonas NäslundOK Hammaren17:54+4:137:46
6Lars-Erik EnquistOK Hammaren18:09+4:287:53
Anders L OlssonGävle OKej start
Johan AnderssonValbo AIFej start
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

H60

2 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LindgrenOK Ödmården13:325:53
2Mats LundbergDalaportens OL14:58+1:266:30
3Svante LindgrenKorsnäs IF OK16:10+2:387:01
4Thom SandvikAvesta OK16:17+2:457:04
5Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK16:22+2:507:06
6Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF16:49+3:177:18
7Christer SegerquistGävle OK18:38+5:068:06
8Göran HedmanValbo AIF19:52+6:208:38
Ola HedinOK Hammarenej godkänd

D70

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena WahssAvesta OK17:549:56
2Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK19:50+1:5611:01

H70

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden14:298:02
2Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK15:18+0:498:30
Hans-Erik ErikssonGävle OKej start

Öppen 1

1 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma MattssonValbo AIF18:1415:11
2Evelina BjörkhammarOckelbo OK21:50+3:3618:11
3Signe PartanenOK Hammaren24:52+6:3820:43
4Maja RosénOK Hammaren24:54+6:4020:45
5Johan HolmbergKorsnäs IF OK34:47+16:3328:59

Öppen 3

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena LiljeströmGävle OK13:547:43

Öppen 5

2 600 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas IvarssonOK Hammaren15:526:06
2Jonas HolmgrenOK Hammaren18:05+2:136:57
3Karin HelmOK Hammaren18:29+2:377:06
4Torbjörn VikblomOK Hammaren19:26+3:347:28
5Tony StåhlJärbo OK20:12+4:207:46
6Hanna SjöbergGävle OK22:01+6:098:28
7Anders NordkvistStorviks IF22:08+6:168:30
8Lars-Erik LiljeströmGävle OK23:52+8:009:10
9Anna WennbergStorviks IF26:20+10:2810:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser