Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Stockholm + Södermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Stockholm + Södermanland
Arrangörsorganisationer: OK Södertörn / Stockholms Orienteringsförbund / Södermanlands Orienteringsförbund
Datum: fredag 6 september 2019

U2

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore WestmanGustavsbergs OK21:198:31
2Lilly LundqvistMälarö SOK1:25:47+1:04:2834:18
Test TestOK Södertörnej start

Öppen 1

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida RökenTäby OK28:3911:27
2Alexander MagnvallOK Södertörn1:09:21+40:4227:44

Öppen 3

2 800 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer LennellSträngnäs-Malmby OL23:388:26
2Tomas NetzJärla Orientering25:28+1:509:05
3Emelie RökenTäby OK31:36+7:5811:17
4Anna RökenTäby OK32:07+8:2911:28
5Maria Slars PaulssonSundbybergs IK34:28+10:5012:18
6Anna WolgastSnättringe SK35:45+12:0712:46
7Åsa SkunckeTäby OK43:31+19:5315:32
8Sofia SjölénJärfälla OK56:34+32:5620:12
9Amy LindauJärfälla OK56:35+32:5720:12
10Heidi BjerkhaugOK Ravinen58:35+34:5720:55
11Aija SadurskisCentrum OK1:09:50+46:1224:56
Claudia QuasWaxholms OKej godkänd

Öppen 5

2 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lenka ZatloukalovaTullinge SK32:4511:41
2Tomas AndersenOK Södertörn34:08+1:2312:11
3Mikael AnderssonOK Tor35:50+3:0512:47
4Cecilia WestströmSundbybergs IK37:28+4:4313:22
5Petter SkantzeIFK Lidingö SOK40:01+7:1614:17
6Peter SundénOK Älvsjö-Örby40:06+7:2114:19
7Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK42:27+9:4215:09
8Henrik HanssonJärfälla OK44:17+11:3215:48
9Eva HagwallJärla Orientering44:43+11:5815:58
10Agnes ThorCentrum OK46:35+13:5016:38
11Peter NordströmSolna OK49:33+16:4817:41
12Anders WestmanGustavsbergs OK49:49+17:0417:47
13Anethe MansénSkarpnäcks OL51:33+18:4818:24
14Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby52:39+19:5418:48
15Nayara GillsparrOK Österåker52:46+20:0118:50
16Anna HolmströmTäby OK52:58+20:1318:55
17Jessica StrömqvistAttunda OK59:13+26:2821:08
18Susanne SchiblerOK Älvsjö-Örby1:47:00+1:14:1538:12
Stefan SjödinTrosabygdens OKej godkänd
Olle YttermoOK Södertörnej godkänd
Anna-Clara WistedtSundbybergs IKej godkänd

Öppen 7

3 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik LeicktTullinge SK37:2912:29
2Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK37:55+0:2612:38
3Mats KarlssonSnättringe SK38:39+1:1012:53
4Ida GawellIFK Lidingö SOK41:23+3:5413:47
5Martin RosénOK Stigen41:51+4:2213:57
6Håkan BrandbergLånghundra IF42:59+5:3014:19
7Sören OlssonCentrum OK44:05+6:3614:41
8Fredrik GrimborgSkarpnäcks OL44:11+6:4214:43
9Jonas LindstenNyköpings OK44:19+6:5014:46
10Emma JohanssonSundbybergs IK51:44+14:1517:14
11Tomas EgeltoftSkarpnäcks OL52:57+15:2817:39
12Mikael GuttkeNyköpings OK53:42+16:1317:54
13Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK53:57+16:2817:59
14Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK53:59+16:3017:59
15Johan AnderssonSundbybergs IK56:41+19:1218:53
16Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK56:47+19:1818:55
17Sofie HagbergNyköpings OK58:19+20:5019:26
17Eva-Lena NilssonNyköpings OK58:19+20:5019:26
19Malin SundebyCentrum OK1:09:55+32:2623:18
20Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:10:08+32:3923:22
21Christer LarssonSala OK1:12:32+35:0324:10
22Jan LarssonTullinge SK1:46:41+1:09:1235:33
Jan EkmanK A 3 IFej godkänd
Niclas RökenTäby OKej godkänd
Arne WesterlundNyköpings OKej godkänd
Malte AlbinssonOK Österåkerej godkänd
Håkan Berglund LakeKovlands IFej godkänd

Öppen 8

3 800 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MattssonJärla Orientering44:5711:49
2Lars SpånbergOK Ravinen53:07+8:1013:58
3Klaus KrischanEnnstal56:17+11:2014:48
4Niclas NilssonOK Österåker59:32+14:3515:40
5Ruhdi KarlssonVästerås SOK59:53+14:5615:45
6Peter BergmanTullinge SK1:02:24+17:2716:25
7Jacob SvenssonSöders-Tyresö1:04:45+19:4817:02
8Daniel HelanderTullinge SK1:06:15+21:1817:26
9Alexander KaragiannisTrosabygdens OK1:07:46+22:4917:50
10Andreas GrunderJärfälla OK1:10:19+25:2218:30
11Johan ClaessonKlubblös1:13:56+28:5919:27
12Robert HögforsTrosabygdens OK1:22:02+37:0521:35
13Mats FanellOK Älvsjö-Örby1:25:10+40:1322:24
14Oliver JonssonAttunda OK1:43:26+58:2927:13
15Fredrik JonssonAttunda OK1:43:27+58:3027:13
Nicklas BerneklintWaxholms OKej godkänd
Nils-Göran Nilsson BatzSkarpnäcks OLej godkänd
Anneli WendeliusIFK Lidingö SOKej godkänd

Öppen 9

7 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias MölnvikNTNUI48:446:51
Magnus BacklundKlubblösej godkänd
Karl BengtsonSol Tranåsej start

D10 Stockholm

2 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bodil JohanssonSundbybergs IK22:198:55
2Alva GawellIFK Lidingö SOK27:05+4:4610:50
3Ida PetterssonJärfälla OK35:17+12:5814:06
4Alice Slars PaulssonSundbybergs IK36:11+13:5214:28
5Solveig SoldaggOK Klemmingen38:32+16:1315:24
6Hedda TunbladMälarö SOK40:42+18:2316:16
7Lova JonssonSkarpnäcks OL41:13+18:5416:29
8Nora AhlströmIFK Enskede41:59+19:4016:47
9Julia HolmströmTäby OK49:24+27:0519:45

H10 Stockholm

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK17:116:52
2Elias TrossingTäby OK19:15+2:047:42
3Folke JohanssonSundbybergs IK29:49+12:3811:55
4Hugo AbelSnättringe SK38:37+21:2615:26
Axel NymanSnättringe SKej godkänd
Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OKej start
Max LindqvistTäby OKej start

H10 Södermanland

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig Björnberg FärdigNyköpings OK28:0111:12
2Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL29:12+1:1111:40
3Tage LindstenNyköpings OK31:15+3:1412:30

D12 Stockholm

2 700 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva WidegrenMälarö SOK17:346:30
2Maja ThimbergSöders-Tyresö20:42+3:087:40
3Ella LindqvistTäby OK21:09+3:357:50
4Alice HellbergSundbybergs IK22:29+4:558:19
5Fanny BergmanTullinge SK23:28+5:548:41
6Sara LiwångIFK Lidingö SOK23:35+6:018:44
7Molly BomanMälarö SOK25:28+7:549:25
8Elin AlmgrenSöders-Tyresö27:50+10:1610:18
9Elsa TunbladMälarö SOK29:45+12:1111:01
10Johanna Skogholm AllaredTumba-Mälarhöjden OK30:40+13:0611:21
11Irma WidehagSundbybergs IK32:34+15:0012:03
12Sofia QuasWaxholms OK38:41+21:0714:19
13Emelie HolmströmTäby OK39:42+22:0814:42
14Sara StrömqvistAttunda OK41:31+23:5715:22
15Linda StrömqvistAttunda OK42:57+25:2315:54
16Emily BlythAttunda OK45:28+27:5416:50
Anna FranklingIFK Lidingö SOKej start
Greta SandvikAttunda OKej start
Astrid SkantzeIFK Lidingö SOKej start

D12 Södermanland

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Miriam GustafssonNyköpings OK25:049:17
2Elvira LindstenNyköpings OK25:40+0:369:30

H12 Stockholm

2 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK16:486:13
2Ted LagerströmAttunda OK21:21+4:337:54
3Gustav NetzJärla Orientering24:36+7:489:06
4Egon WistedtSundbybergs IK25:20+8:329:22
5Edvin WallnerAttunda OK26:24+9:369:46
6Simon TrossingTäby OK27:21+10:3310:07
7Noel HellbergSundbybergs IK29:29+12:4110:55
8Wilmer HagrotTäby OK30:00+13:1211:06
9Arvid RundströmOK Ravinen30:25+13:3711:15
10Botvid SimonssonSundbybergs IK33:27+16:3912:23
11Gustav MyrbergerTullinge SK36:42+19:5413:35
Teodor JonssonSkarpnäcks OLej start
Ivar MessingOK Älvsjö-Örbyej start

H12 Södermanland

2 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valdemar HamiltonNyköpings OK20:517:43
2Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL22:50+1:598:27
3Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL32:19+11:2811:58
4Linus HallenekSträngnäs-Malmby OL50:02+29:1118:31

D14 Stockholm

3 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny Göstas KällmanSöders-Tyresö30:058:07
2Linn De BoussardIFK Enskede33:13+3:088:58
3Molly GeliusSnättringe SK33:28+3:239:02
4Maja LiljaIFK Lidingö SOK34:14+4:099:15
5Tilde MansénSkarpnäcks OL36:25+6:209:50
6Ingrid JohanssonSundbybergs IK37:31+7:2610:08
7Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK37:33+7:2810:08
8Alice RökenTäby OK37:37+7:3210:10
9Emma HallendalIFK Enskede39:19+9:1410:37
10Tove OlssonOK Södertörn39:23+9:1810:38
10Alva Lidström LauriSnättringe SK39:23+9:1810:38
12Nova MatthewsTullinge SK40:51+10:4611:02
13Wilda LundqvistMälarö SOK43:37+13:3211:47
14Malin StrömqvistAttunda OK45:37+15:3212:19
15Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK46:12+16:0712:29
16Maja FalkSundbybergs IK47:32+17:2712:50
Lovisa LindqvistIFK Enskedeej godkänd
Ebba WestringJärfälla OKej start
Elin AbelSnättringe SKej start

D14 Södermanland

3 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF33:209:00
2Cajsa AleniusNyköpings OK35:13+1:539:31
3Filippa GuttkeNyköpings OK41:19+7:5911:10
4Julia AnderssonOK Tor45:49+12:2912:22
5Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL47:11+13:5112:45
6Lovisa HallenekSträngnäs-Malmby OL1:12:30+39:1019:35
Lovis HellstenNyköpings OKej godkänd
Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start

H14 Stockholm

3 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan AndersonJärfälla OK27:367:04
2Max ÖsterbergGustavsbergs OK27:51+0:157:08
3Hannes LindqvistIFK Enskede28:56+1:207:25
4Noa HelgarsTäby OK30:27+2:517:48
5Niklas ErlandssonOK Södertörn30:41+3:057:52
6Erik NederheimTäby OK31:15+3:398:00
7Arvid MyrbergerTullinge SK32:32+4:568:20
8Joel WallnerAttunda OK32:33+4:578:20
9Oliver LiwångIFK Lidingö SOK34:15+6:398:46
10Marcus GrunderJärfälla OK34:40+7:048:53
11Linus NilssonOK Österåker35:09+7:339:00
12Erik NorinSöders-Tyresö35:15+7:399:02
13Malte ThelanderHaninge SOK36:23+8:479:19
14Gustav LübckeOK Ravinen36:43+9:079:24
15Elmin HovmöllerSöders-Tyresö37:13+9:379:32
16Jens FochsenWaxholms OK38:56+11:209:58
17Svante SandvikAttunda OK39:23+11:4710:05
18Erik LundquistOK Ravinen39:51+12:1510:13
19Alexander DybergIFK Lidingö SOK41:34+13:5810:39
20Axel BalckTäby OK44:13+16:3711:20
21Edvin WollbrandOK Ravinen44:25+16:4911:23
22Nils SamrudIFK Lidingö SOK45:41+18:0511:42
23Linus SkattOK Södertörn45:50+18:1411:45
24David NybergSnättringe SK48:03+20:2712:19
25Johannes NorrbyOK Södertörn1:05:46+38:1016:51
Adrian WernerIFK Lidingö SOKej godkänd
Hugo ZieglerSnättringe SKej start
Simon StridhSkogsluffarnas OKej start

H14 Södermanland

3 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Odin EkNyköpings OK31:198:01
2Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF33:30+2:118:35
Axel Björnberg FärdigNyköpings OKej start
Emil ClashammarNyköpings OKej start
Casper KarlssonOK Torej start

D16 Stockholm

4 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid AndréTumba-Mälarhöjden OK42:439:42
2Sigrid CarlssonSundbybergs IK43:51+1:089:57
3Miia RollerJärfälla OK44:42+1:5910:09
4Ida HänströmTäby OK45:37+2:5410:22
5Tove SjöbergTullinge SK46:02+3:1910:27
6Cecilia HectorSnättringe SK48:02+5:1910:54
7Elsa KällTumba-Mälarhöjden OK49:30+6:4711:14
8Ebba KolmodinTumba-Mälarhöjden OK49:46+7:0311:18
9Emma AlmgrenOK Ravinen49:48+7:0511:19
10Ida SvahnSöders-Tyresö50:29+7:4611:28
11Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL53:15+10:3212:06
12Elin WolgastSnättringe SK53:30+10:4712:09
13Amanda GranqvistOK Ravinen53:48+11:0512:13
14Ronja StåhlSundbybergs IK54:08+11:2512:18
15Alicia SchandlOK Södertörn54:18+11:3512:20
16Elisabeth LarssonOK Södertörn55:19+12:3612:34
17Emma NorinSöders-Tyresö56:05+13:2212:44
18Wilma LeicktTullinge SK57:09+14:2612:59
19Lisa WadenbrantSundbybergs IK1:07:11+24:2815:16
20Vendela RundströmOK Ravinen1:08:02+25:1915:27
21Tindra JonssonSkarpnäcks OL1:12:20+29:3716:26
Fredrika NordquistTäby OKej godkänd
Ebba HörlingSundbybergs IKej godkänd
Moa FröstadiusSundbybergs IKej godkänd
Agnes DambergIFK Lidingö SOKej start
Ida ÖsterbergGustavsbergs OKej start
Åsa SundströmJärla Orienteringej start

D16 Södermanland

4 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice EkNyköpings OK41:589:32
2Elsa LinderOK Hällen49:06+7:0811:09
3Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF50:46+8:4811:32
4Meja AleniusNyköpings OK52:17+10:1911:52
5Caroline GuttkeNyköpings OK53:41+11:4312:12
6Frida JardingNyköpings OK54:04+12:0612:17
7Katja GustafssonNyköpings OK1:11:41+29:4316:17
Emma WesterlundNyköpings OKej godkänd

H16 Stockholm

5 300 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto BalckTäby OK40:217:36
2Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK41:21+1:007:48
3Isak GeliusSnättringe SK43:32+3:118:12
4Hampus HatlenSnättringe SK44:25+4:048:22
5Edvin ForsbergOK Ravinen44:56+4:358:28
6Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OK46:24+6:038:45
7Erik BovalliusJärfälla OK49:06+8:459:15
8Wilhelm NordqvistWaxholms OK49:20+8:599:18
9Wilhelm BergmanTullinge SK49:41+9:209:22
10Marcus EkmanTäby OK51:23+11:029:41
11Filip LindqvistTäby OK53:07+12:4610:01
12Johan FochsenWaxholms OK54:22+14:0110:15
13William GrunderJärfälla OK56:48+16:2710:43
14Elis IversAttunda OK57:36+17:1510:52
15Hugo LindskogOK Ravinen1:02:25+22:0411:46
16Teo StruckOK Ravinen1:03:29+23:0811:58
17Justus ArenanderSkarpnäcks OL1:09:25+29:0413:05
Melker PalmJärfälla OKej godkänd
Marcus SteneboAttunda OKej godkänd
Olle ThimbergSöders-Tyresöej start
Emil HelanderTullinge SKej start
Eskil WidehagSundbybergs IKej start
Rasmus LindblomGustavsbergs OKej start
Henrik SvenssonOK Ravinenej start
Viktor SoneAttunda OKej start
Carl-Johan KrookSöders-Tyresöej start
Olle KallurOK Ravinenej start
Jesper ÅkessonJärfälla OKej start

H16 Södermanland

5 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo KindbornOK Hällen43:058:07
2Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF44:53+1:488:28
3Kasper LagerströmNyköpings OK45:44+2:398:37
4Axel LindgrenNyköpings OK49:44+6:399:23
5Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OF54:11+11:0610:13
6Andreas HolmqvistNyköpings OK57:57+14:5210:56
Viktor FröbergOK Torej godkänd
Edvin HellstenNyköpings OKej start

D18 Stockholm

5 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annick MeisterOK Södertörn44:448:56
2Matilda LindhSundbybergs IK45:00+0:169:00
3Tilde BacklundOK Södertörn47:22+2:389:28
4Petrina CostermansJärla Orientering51:28+6:4410:17
5Sofia IversAttunda OK52:28+7:4410:29
6Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK55:30+10:4611:06
7Katarina NorrbyOK Södertörn55:48+11:0411:09
8Vera RolfssonSkarpnäcks OL56:53+12:0911:22
9Therese NilssonOK Österåker1:04:14+19:3012:50
10Sanna HedbergOK Södertörn1:04:40+19:5612:56
Ylva SandénOK Södertörnej godkänd
Tuva FalkSundbybergs IKej godkänd
Maja SandvikAttunda OKej start

D18 Södermanland

5 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe NilssonNyköpings OK50:4510:09
2Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF1:00:31+9:4612:06
3Ella StenilsOK Hällen1:02:06+11:2112:25
4Malin BierfeldtÄrla IF1:10:32+19:4714:06

H18 Stockholm

7 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper LidmarSnättringe SK55:287:48
2Anton SilierJärfälla OK56:52+1:248:00
3Manne HammarbergJärfälla OK58:25+2:578:13
4Jakob Gadefors-NauHaninge SOK59:49+4:218:25
5Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö1:00:14+4:468:29
6Samuel LindénAttunda OK1:03:57+8:299:00
7Niklas SvenssonJärfälla OK1:04:34+9:069:05
8John WolgastSnättringe SK1:06:39+11:119:23
9Martin RinnbäckOK Ravinen1:10:24+14:569:54
10Pontus AxellIFK Enskede1:22:39+27:1111:38
11Linus BerggrenOK Älvsjö-Örby1:32:39+37:1113:02
12Alexander SchandlOK Södertörn1:33:44+38:1613:12
13Albin HainkeSnättringe SK1:49:33+54:0515:25
Albin LindskogOK Ravinenej godkänd
Lukas WernerIFK Lidingö SOKej godkänd
Gustav BjörklundIFK Enskedeej start

H18 Södermanland

7 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin FalkNyköpings OK55:397:50
2Melker LundinOK Hällen57:31+1:528:06
3Karl LundinOK Hällen1:01:52+6:138:42
4David BorgSödertälje-Nykvarn OF1:12:54+17:1510:16
Axel FlordalKatrineholms OKej godkänd

D20 Stockholm

5 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Veronika KalininaIFK Lidingö SOK50:399:02
2Hanna LagerbergOK Södertörn56:41+6:0210:07
3Ella SjöbergTullinge SK1:06:16+15:3711:50
Zsófia SárközyIFK Lidingö SOKej godkänd
Linnea JohanssonTäby OKej start

H20 Stockholm

8 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HerneOK Ravinen55:086:29
2Niklas CarlssonSundbybergs IK1:01:29+6:217:14
3Kristoffer TengrothSundbybergs IK1:02:23+7:157:20
4Mattias KallhaugeSnättringe SK1:02:59+7:517:24
5Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK1:24:03+28:559:53
6Benjamin LangerakJärfälla OK1:25:49+30:4110:05
Mattias IvaresOK Södertörnej godkänd

H20 Södermanland

8 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl CarlssonNyköpings OK1:02:017:17
2Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF1:09:17+7:168:09
3Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF1:18:51+16:509:16

D21 Stockholm

7 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BjessmoIFK Lidingö SOK57:208:04
2Elsa JanssonJärla Orientering1:01:27+4:078:39
3Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK1:02:34+5:148:48
4Sara EskilssonAlfta-Ösa OK1:05:32+8:129:13
5Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering1:08:29+11:099:38
Johanna SanderiIFK Lidingö SOKej start
Emma HagrotTäby OKej start
Filipa RodriguesJärla Orienteringej start

D21 Södermanland

7 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susen LöschÄrla IF58:168:12
2Lisa AnderssonÄrla IF1:04:25+6:099:04
3Johanna EngströmOK Hällen1:05:08+6:529:10
4Julia DavidssonÄrla IF1:11:02+12:4610:00
5Kristin HylanderNyköpings OK1:18:18+20:0211:01
6Johanna ÖbergOK Hällen1:21:48+23:3211:31
7Linnéa GustafssonOK Hällen1:32:35+34:1913:02

H21 Stockholm

10 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David BejbomJärla Orientering1:23:077:37
2Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOK1:35:28+12:218:45
3Oscar BjörckJärla Orientering1:36:57+13:508:53
4David HectorSnättringe SK1:46:52+23:459:48
5Mårten SundhSundbybergs IK2:13:17+50:1012:13
6Aleksandr ManoilovJärfälla OK2:56:55+1:33:4816:13
Erik BerzellJärla Orienteringej godkänd
Joshua DudleyIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Vladislav DevyatovSnättringe SKej godkänd
Thomas PetterssonAttunda OKej godkänd
Andreas LundstenCentrum OKej start
Jacob LindstamOK Ravinenej start
Fredric JohanssonSnättringe SKej start

H21 Södermanland

10 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:13:006:41
2Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:17:23+4:237:05
3Arvid LinderOK Hällen1:21:06+8:067:26
4Emil AnderssonÄrla IF1:23:47+10:477:41
5Henrik JonssonÄrla IF1:39:29+26:299:07
6Viktor AntonssonEksjö SOK1:44:13+31:139:33
Halvor Eid NielsenÄrla IFej start

D35 Stockholm

6 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda LarssonTullinge SK1:03:0110:30
2Karin LundbergTullinge SK1:05:55+2:5410:59
3Åsa MårsellTumba-Mälarhöjden OK1:12:28+9:2712:04
4Sara JonassonCentrum OK1:18:50+15:4913:08
5Erica BlythAttunda OK1:31:53+28:5215:18
6My HeinrupJärla Orientering1:37:53+34:5216:18

H35 Stockholm

7 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BoströmJärfälla OK57:288:05
2Anders HedmanSnättringe SK59:18+1:508:21
3Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:13:19+15:5110:19
4Emil HåsteenTullinge SK1:14:38+17:1010:30
5Joachim WansölinOK Ravinen1:16:15+18:4710:44
6Jorrit BoekelCentrum OK1:17:03+19:3510:51
7Christofer NäsholmCentrum OK1:22:39+25:1111:38
Peder KockJärfälla OKej start
Jonas LindholmCentrum OKej start
Jonas HalaiKamrat och IF KIFej start
Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OKej start

H35 Södermanland

7 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael KindbornOK Hällen1:09:109:44
2Elis AnderssonTrosabygdens OK1:18:29+9:1911:03
3Bart Van WijngaardenOK Klemmingen1:34:55+25:4513:22

D40 Stockholm

5 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin SkogholmTumba-Mälarhöjden OK47:149:26
2Camilla HellströmSöders-Tyresö47:29+0:159:29
3Carina HallendalIFK Enskede51:29+4:1510:17
4Karolina HellbergSundbybergs IK51:35+4:2110:19
5Karin FägerlindCentrum OK54:06+6:5210:49
6Karin AlmgrenSöders-Tyresö55:30+8:1611:06
7Lina MatthewsTullinge SK55:39+8:2511:07
8Elin AhlströmIFK Enskede56:27+9:1311:17
9Jenny WallnerAttunda OK1:01:14+14:0012:14
Lena BuhreAttunda OKej godkänd

D40 Södermanland

5 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Diana SoldaggOK Klemmingen56:1211:14
2Åsa LinnersjöOK Tor1:00:53+4:4112:10

H40 Stockholm

6 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ThimbergSöders-Tyresö50:538:04
2Jörgen OhlinTullinge SK50:54+0:018:04
3Martin LarboIFK Lidingö SOK52:03+1:108:15
4Gustav NäsmanHaninge SOK55:50+4:578:51
5Jakob JanssonJärla Orientering57:00+6:079:02
6Linus RisplingCentrum OK1:01:01+10:089:41
7Joel BerringCentrum OK1:04:47+13:5410:16
8Magnus LindblomGustavsbergs OK1:11:16+20:2311:18
9Per-Ove MelinderTullinge SK1:14:11+23:1811:46
10Per GöthssonTäby OK1:18:25+27:3212:26
11Torbjörn GillsparrOK Österåker1:43:06+52:1316:21
12Niclas PeterssonCentrum OK1:44:17+53:2416:33
Henrik HellborgCentrum OKej godkänd
Robert HanningJärla Orienteringej start
Henrik NorellSnättringe SKej start
Henrik HellmanJärla Orienteringej start
Anders AbelSnättringe SKej start
Henrik LundgrenCentrum OKej start

H40 Södermanland

6 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF54:258:38
2Magnus FärdigNyköpings OK1:19:51+25:2612:40

D45 Stockholm

4 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny HåkanssonOK Orion44:3910:37
2Ann RollerJärfälla OK58:16+13:3713:52
3Nadja DahlströmSnättringe SK1:00:20+15:4114:21
4Stina BorängSnättringe SK1:00:37+15:5814:25
5Camilla GöstasSöders-Tyresö1:04:54+20:1515:27
6Cecilia FochsenWaxholms OK1:06:20+21:4115:47
Ewa AlbrektssonOK Ravinenej godkänd

D45 Södermanland

4 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marika Nylund EkNyköpings OK59:2114:07
2Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:41:17+41:5624:06

H45 Stockholm

6 000 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan Svensson GeliusSnättringe SK47:027:50
2Martin LindskogOK Ravinen48:56+1:548:09
3Anders WidegrenMälarö SOK49:58+2:568:19
4Niklas HenrikssonAttunda OK51:40+4:388:36
5Anders WisénSnättringe SK54:03+7:019:00
6Jacob BolinTullinge SK54:15+7:139:02
7Tomas HenrikssonAttunda OK55:08+8:069:11
8Peter AnderssonSöders-Tyresö56:28+9:269:24
9Pär LiljaIFK Lidingö SOK58:11+11:099:41
10Ola CarlénBromma-Vällingby SOK1:00:44+13:4210:07
11Johan LindqvistTäby OK1:02:14+15:1210:22
12Henrik SjögrenHaninge SOK1:03:03+16:0110:30
13Mattias HovmöllerSöders-Tyresö1:03:57+16:5510:39
14Jonas HolmgrenGustavsbergs OK1:05:08+18:0610:51
15Erik PihloOK Ravinen1:05:45+18:4310:57
16Mikael NyströmOK Ravinen1:07:47+20:4511:17
17Fredrik JohanssonSundbybergs IK1:08:50+21:4811:28
18Roland PerssonSkarpnäcks OL1:10:48+23:4611:48
19Patric De BoussardIFK Enskede1:11:32+24:3011:55
20Mats HainkeSnättringe SK1:11:59+24:5711:59
21Per EdvallSkarpnäcks OL1:14:41+27:3912:26
22Stefan NorinSöders-Tyresö1:21:03+34:0113:30
23Hans LiwångIFK Lidingö SOK1:21:48+34:4613:38
24Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:56:01+1:08:5919:20
25Magnus StrömqvistAttunda OK2:03:13+1:16:1120:32
26Per WesterlundSkogsluffarnas OK2:28:42+1:41:4024:47
Björn RundströmOK Ravinenej godkänd
Mattias BomanTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Henrik MorastHaninge SOKej godkänd
Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOKej start

H45 Södermanland

6 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF58:449:47
Henrik FlordalKatrineholms OKej godkänd

D50 Stockholm

3 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica HatlenSnättringe SK33:369:36
2Teija LeppinenIFK Lidingö SOK39:53+6:1711:23
3Sussie TistadIFK Lidingö SOK42:00+8:2412:00
4Nina KarlssonIFK Lidingö SOK47:57+14:2113:42
5Karin TidevallSkogsluffarnas OK49:28+15:5214:08
6Louise NilssonJärfälla OK52:38+19:0215:02
7Andrea SilierJärfälla OK53:11+19:3515:11
Annica JanssonIFK Lidingö SOKej start

D50 Södermanland

3 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna EkSödertälje-Nykvarn OF42:4512:12
2Mona BierfeldtÄrla IF58:24+15:3916:41
3Eva KindlundhTrosabygdens OK1:03:09+20:2418:02

H50 Stockholm

6 000 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars Håkan SandvikAttunda OK45:227:33
2Lars SjöbergTullinge SK46:26+1:047:44
3Juha LoenbergSkarpnäcks OL47:48+2:267:58
4Kjell AlmgrenOK Ravinen52:27+7:058:44
5Anders ThuresonHellas Orientering53:44+8:228:57
6Ola BengtssonTäby OK54:27+9:059:04
7Fredrik TrahnJärla Orientering57:45+12:239:37
8Mats EkmanTäby OK58:17+12:559:42
9Simon SandgrenBromma-Vällingby SOK58:56+13:349:49
10Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby59:55+14:339:59
11Peter AlbinssonIFK Enskede1:00:30+15:0810:05
12Per WollbrandOK Ravinen1:02:04+16:4210:20
13Ulrik IversAttunda OK1:02:21+16:5910:23
14Joakim SkantzeSundbybergs IK1:02:39+17:1710:26
15Per DambergIFK Lidingö SOK1:03:23+18:0110:33
16Ingemar StenbeckIFK Lidingö SOK1:03:47+18:2510:37
17Asbjörn GrøvlenJärfälla OK1:03:57+18:3510:39
18Johan WestringJärfälla OK1:04:59+19:3710:49
19Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK1:07:42+22:2011:17
20Jonatan LindellGustavsbergs OK1:10:49+25:2711:48
21Peter LandénGustavsbergs OK1:11:13+25:5111:52
22Ola BovalliusJärfälla OK1:11:35+26:1311:55
23Jan StridhSkogsluffarnas OK1:12:28+27:0612:04
24Fredrik MorastHaninge SOK1:13:39+28:1712:16
25Douglas LundinSkogsluffarnas OK1:14:28+29:0612:24
26Per SchölinTäby OK1:14:54+29:3212:29
27Anders BerkelundVäsby OK1:15:07+29:4512:31
28Jonas KarlssonVäsby OK1:16:51+31:2912:48
29Mats FranssonSnättringe SK1:16:57+31:3512:49
30Martin BjurnerBromma-Vällingby SOK1:17:32+32:1012:55
31Oskar NederheimTäby OK1:18:58+33:3613:09
32Göran LängheimTullinge SK1:19:50+34:2813:18
33Eric HuijsersHammarby IF OF1:36:16+50:5416:02
34Torbjörn JarlemarkIFK Lidingö SOK1:52:51+1:07:2918:48
Kjell NordqvistWaxholms OKej godkänd
Nicklas DoyleSkarpnäcks OLej godkänd
Sven JohanssonTäby OKej start
Roger LindénAttunda OKej start
Hans JonssonVäsby OKej start

H50 Södermanland

6 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EkNyköpings OK46:327:45
2Pär EricsonNyköpings OK49:37+3:058:16
3Ian HamiltonNyköpings OK52:00+5:288:40
4Håkan OlofssonÄrla IF53:07+6:358:51
5Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF54:59+8:279:09
6Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:10:12+23:4011:42
Nils LinderOK Hällenej godkänd
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej start

D55 Stockholm

3 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita AxelssonOK Ravinen40:5311:40
2Johanna SundströmJärla Orientering42:05+1:1212:01
3Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK47:13+6:2013:29
4Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK51:28+10:3514:42
5Kerstin OhlssonHaninge SOK53:57+13:0415:24
6Annika LundströmVäsby OK54:30+13:3715:34
7Annika SvenssonSolna OK57:00+16:0716:17
8Åsa LindhSundbybergs IK1:22:06+41:1323:27
Lotta ValentinGustavsbergs OKej godkänd

H55 Stockholm

5 900 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rikard ImarkTullinge SK44:147:29
2Lars PalmqvistJärfälla OK48:45+4:318:15
3Michael GranqvistOK Ravinen51:15+7:018:41
3Thomas PetterssonBromma-Vällingby SOK51:15+7:018:41
5Carl-Johan ThorellOK Ravinen51:30+7:168:43
6Jörgen AxelssonTullinge SK51:49+7:358:46
7Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK52:37+8:238:55
8Jörgen BatzSkarpnäcks OL53:52+9:389:07
9Janne NilssonCentrum OK54:08+9:549:10
10Anders BjörklundIFK Enskede54:23+10:099:13
11Frank SteinerJärfälla OK55:04+10:509:20
12Per KallhaugeSnättringe SK55:12+10:589:21
13Kalle PerssonAttunda OK55:21+11:079:22
14Lars GreilertHaninge SOK55:33+11:199:24
15Lars GerhardssonAttunda OK55:36+11:229:25
16Ronny NordgrenSundbybergs IK56:00+11:469:29
17Per WolgastSnättringe SK57:16+13:029:42
18Jörgen HectorSnättringe SK57:39+13:259:46
19Torbjörn OhlssonHaninge SOK1:01:08+16:5410:21
20Ove RinnbäckOK Ravinen1:02:00+17:4610:30
21Per-Anders LindgrenCentrum OK1:05:45+21:3111:08
22Hans OlsénSundbybergs IK1:06:26+22:1211:15
23Sven EdvardssonSundbybergs IK1:09:12+24:5811:43
24Jan LavénGustavsbergs OK1:09:17+25:0311:44
25Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:11:26+27:1212:06
26Jan LindhSundbybergs IK1:16:49+32:3513:01
27Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:20:53+36:3913:42
28Björn SalomonssonSnättringe SK1:21:02+36:4813:44
29Sven HunhammarBromma-Vällingby SOK1:22:49+38:3514:02
30Jan NettelbjerJärfälla OK1:23:43+39:2914:11
Bo LauriSnättringe SKej godkänd
Mats HerbertTäby OKej godkänd
Gunnar SkärlénHaninge SOKej godkänd
Mats JavehedTäby OKej start
Anders WinaldHellas Orienteringej start
Stefan LundOK Linnéej start
Thomas CallebergSnättringe SKej start

H60 Stockholm

5 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans TarandiIFK Lidingö SOK41:258:17
2Lars ForsbergOK Ravinen44:09+2:448:49
3Björn RegerSöders-Tyresö46:17+4:529:15
4Tapani MattusIFK Lidingö SOK49:31+8:069:54
5Jan EskilssonHaninge SOK51:46+10:2110:21
6Lars RönnolsTäby OK54:12+12:4710:50
7Roger LarssonSnättringe SK54:37+13:1210:55
8Göran NilssonSnättringe SK54:43+13:1810:56
9Mikael SternJärla Orientering55:00+13:3511:00
10Ulf BurmanGustavsbergs OK56:26+15:0111:17
11Roland WareniusAvesta OK56:48+15:2311:21
12Harald BauerIFK Lidingö SOK58:16+16:5111:39
13Torbjörn BergmanSnättringe SK1:04:41+23:1612:56
14Lars LandströmLånghundra IF1:05:44+24:1913:08
15Lars HagrotTäby OK1:06:09+24:4413:13
16Jan KihlSundbybergs IK1:06:17+24:5213:15
17Werner KöhlerTullinge SK1:14:23+32:5814:52
Mats LarssonIFK Enskedeej godkänd
Anders RahmqvistIFK Lidingö SOKej start
Peter LundbergJärfälla OKej start
Krister GumaeliusWaxholms OKej start
Håkan SjunnestrandSolna OKej start

H60 Södermanland

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan GustafssonOK Hällen1:05:5213:10
Ivar NäsholmÄrla IFej start
Tomas AnderssonOK Torej start

D65 Stockholm

3 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JanssonJärla Orientering42:2813:16
2Ulla GummesonVäsby OK49:49+7:2115:34
3Ingrid GraneliHaninge SOK56:35+14:0717:40
Margareta HallménAttunda OKej godkänd

H65 Stockholm

3 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf RadlerJärfälla OK43:0911:03
2Thomas WesterGustavsbergs OK46:44+3:3511:58
3Magnus HaraldssonGustavsbergs OK54:49+11:4014:03
4Göran HanssonTäby OK55:19+12:1014:11
5Matz LarssonGustavsbergs OK55:39+12:3014:16
6Christer NordströmOK Älvsjö-Örby56:25+13:1614:27
7Anders HallménAttunda OK57:34+14:2514:45
8Anders KärrströmTullinge SK58:21+15:1214:57
9Hans-Erik PerssonSundbybergs IK1:05:43+22:3416:51
10Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:13:20+30:1118:48
11Reinhold LenneboIF Thor1:13:24+30:1518:49
12Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:23:32+40:2321:25
Björn LindgrenOK Österåkerej start
Matts BjörkeSöders-Tyresöej start

H65 Södermanland

3 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders RunanderTrosabygdens OK50:1512:53
2Knut-Åke HallebroOK Klemmingen56:19+6:0414:26
3Johnny FranssonÄrla IF1:13:21+23:0618:48

D70 Stockholm

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta HaraldssonGustavsbergs OK26:2511:00
2Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF31:42+5:1713:12
3Anna BlomgrenTullinge SK34:54+8:2914:32
4Margareta HagstedtVäsby OK40:30+14:0516:52
5Marianne SellgrenSigtuna OK1:11:18+44:5329:42
6Karin TibbelinAttunda OK1:28:50+1:02:2537:00
Birgitta BillstamJärfälla OKej start

H70 Stockholm

3 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje WahlgrenSundbybergs IK45:1211:53
2Bertil ThyrFredrikshofs IF Skid & OK47:23+2:1112:28
3Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK48:29+3:1712:45
4Urban BoströmSolna OK49:14+4:0212:57
5Ingvar SvenssonBjursås OK50:42+5:3013:20
6Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden55:30+10:1814:36
7John ÖstlundSundbybergs IK56:43+11:3114:55
8Per-Erik WåhlbergOK Linné1:01:43+16:3116:14
9Jörgen AhlqvistSundbybergs IK1:02:29+17:1716:26
10Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:03:22+18:1016:40
11Jan BojlingSolna OK1:10:27+25:1518:32
12Göran FriskAttunda OK1:21:14+36:0221:22
Gunnar ErikssonJärfälla OKej godkänd
Ingemar LarssonTullinge SKej godkänd
Anders GärderudEnebybergs IFej start

H70 Södermanland

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Erik CarleniusKatrineholms OK44:1911:39
2Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF58:15+13:5615:19
3Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF1:01:34+17:1516:12
4Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:14:15+29:5619:32

D75 Södermanland

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evy NordSödertälje IF42:5117:51

H75 Stockholm

3 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif StrandbergGustavsbergs OK36:2811:23
2Staffan ElmhagenSöders-Tyresö44:51+8:2314:00
3Torbjörn TirénHellas Orientering49:52+13:2415:35
4Bo RomsonHellas Orientering52:02+15:3416:15
5Stellan FehrnströmEnebybergs IF52:26+15:5816:23
6Lars JonassonJärfälla OK55:19+18:5117:17
7Lars EnglundJärla Orientering57:09+20:4117:51
8Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:03:49+27:2119:56
9Lars NordinSolna OK1:14:33+38:0523:17
Leif HermundstadSnättringe SKej godkänd

H75 Södermanland

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JönssonÅkers IF57:3117:58
2Lars NordSödertälje IF1:06:56+9:2520:55

H80 Stockholm

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten BergstrandSkogsluffarnas OK39:2416:25
2Hugo IsgrenIFK Enskede40:31+1:0716:52
3Sture NilssonStockholmspolisens IF OF42:02+2:3817:30 Ladda ner rutt i gpx-format
4Erland LjungströmGustavsbergs OK42:34+3:1017:44
5Rune CarlssonSundbybergs IK50:59+11:3521:14
6Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby58:54+19:3024:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser