Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Novembertävlingarna, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Novembertävlingarna, medeldistans
Arrangörsorganisation: Tullinge SK
Datum: lördag 9 november 2019

D21

4 090 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna BrusSnättringe SK38:559:30
2Kristina TedhamreSnättringe SK40:34+1:399:55
3Zsófia SárközyIFK Lidingö SOK42:43+3:4810:26
4Elisabeth AhlgrenLinköpings OK43:47+4:5210:42
5Åsa MårsellTumba-Mälarhöjden OK46:47+7:5211:26
6Malin AxFinspångs SOK52:42+13:4712:53
7Anna GranathTjällmo-Godegårds OK58:02+19:0714:11
8Marika ArvidssonVäxjö OK59:00+20:0514:25
9Nadja RutzIFK Lidingö SOK1:02:19+23:2415:14
10Marie HerrnholdAttunda OK1:14:04+35:0918:06
11Nayara GillsparrOK Österåker1:50:16+1:11:2126:57
Moa KjellstrandCentrum OKej godkänd
Audrey FoleySigtuna OKej start
Lina BlomqvistOK Skogsfalkenej start
Frida EmanuelssonDomnarvets GOIFej start
Ronja HillTumba-Mälarhöjden OKej start
Irina NybergAlfta-Ösa OKej start
Jenni SimolaIFK Lidingö SOKej start

H21

4 880 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RunessonIFK Lidingö SOK32:216:37
2Albin FalkNyköpings OK33:07+0:466:47
3Jacob LindstamOK Ravinen33:20+0:596:49
4Anders BoströmJärfälla OK34:58+2:377:09
5Jakob JanssonJärla Orientering35:30+3:097:16
6Marcus SteneboAttunda OK37:55+5:347:46
7Leonas MockunasHellas Orientering38:42+6:217:55
8Kristoffer TengrothSundbybergs IK39:32+7:118:06
9Edvin HellstenNyköpings OK39:59+7:388:11
10Johan EklövTumba-Mälarhöjden OK40:04+7:438:12
11Per LindmanFinspångs SOK40:26+8:058:17
12Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby41:12+8:518:26
13Edvin ForsbergOK Ravinen41:43+9:228:32
14Bruno GodefroyOK Ravinen43:10+10:498:50
15John GunnarssonSurahammars SOK43:15+10:548:51
16Michael ReforsJärla Orientering44:32+12:119:07
17Niklas WraneSöders-Tyresö46:56+14:359:37
18Andreas LundstenCentrum OK47:34+15:139:44
19Pontus AxellIFK Enskede49:58+17:3710:14
20Adam NymanCentrum OK49:59+17:3810:14
21Sergiu FalaOK Ravinen52:00+19:3910:39
22John HartleySöders-Tyresö53:49+21:2811:01
23Aleksandr ManoilovJärfälla OK58:09+25:4811:54
24Martin SkärlénHaninge SOK59:10+26:4912:07
25Niclas LarssonKöping-Kolsva OK1:00:10+27:4912:19
26Hugo DahlbergHaninge SOK1:04:49+32:2813:16
27Arnau Requena FernándezCentrum OK1:06:07+33:4613:32
28Daniel JanischowskyOLG Regensburg1:06:20+33:5913:35
29Johan HelanderHagaby GoIF Örebro1:14:48+42:2715:19
30Henrik LundgrenCentrum OK1:17:29+45:0815:52
Nick BarrableOK Ravinenej godkänd
Joakim GustafssonFinspångs SOKej godkänd
Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Erik LarssonOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Olle TyrlandCentrum OKej start
Mattias ÅgrenCentrum OKej start
Richard SjöholmOK Pan-Kristianstadej start
Fredrik GlänneforsSöders-Tyresöej start
Sebastian TegnebrattOK Södertörnej start
Axel GranqvistOK Ravinenej start
Sverker LenasCentrum OKej start
Christian FoleySigtuna OKej start
Anders HedmanSnättringe SKej start

H20

4 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix Lindell ÖhmanOK Måsen57:2912:44

D18

3 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petrina CostermansJärla Orientering30:568:32
2Annick MeisterOK Södertörn36:53+5:5710:11
3Nina PerssonHaninge SOK37:25+6:2910:20
4Therese NilssonOK Österåker37:34+6:3810:22
5Lovisa HambäckLånghundra IF38:36+7:4010:39
6Katarina NorrbyOK Södertörn39:16+8:2010:50
7Sanna HedbergOK Södertörn40:51+9:5511:17
8Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK59:07+28:1116:19
9Nora TydalOK Österåker1:06:06+35:1018:15
10Rebecka HaslerSurahammars SOK1:11:20+40:2419:42
Alma KappelOK Tyrej godkänd
Vera RolfssonSkarpnäcks OLej godkänd
Matilda LindhSundbybergs IKej start

H18

3 650 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John WolgastSnättringe SK32:148:49
2Hampus HatlenSnättringe SK33:25+1:119:09
3Erik BovalliusJärfälla OK33:52+1:389:16
4Wilhelm BergmanTullinge SK34:51+2:379:32
5Erik Lidström LauriSnättringe SK35:50+3:369:49
6Hjalmar SandbergOK Älvsjö-Örby36:35+4:2110:01
7Alvar MelinHaninge SOK40:30+8:1611:05
8Filip StorellHaninge SOK42:49+10:3511:43
Oscar Wångberg AnelandSnättringe SKej start
Jakob Gadefors-NauHaninge SOKej start

D16

3 450 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove SjöbergTullinge SK33:319:42
2Elsa KällTumba-Mälarhöjden OK37:03+3:3210:44
3Åsa SundströmJärla Orientering37:04+3:3310:44
4Alicia BjörnbergSöders-Tyresö39:01+5:3011:18
5Liv HerneTumba-Mälarhöjden OK39:16+5:4511:22
6Ellen ThorsénSurahammars SOK40:28+6:5711:43
7Emma AlmgrenOK Ravinen42:49+9:1812:24
8Maja AhlströmVästerås SOK43:33+10:0212:37
9Elin WolgastSnättringe SK46:33+13:0213:29
10Tindra JonssonSkarpnäcks OL46:35+13:0413:30
11Lilly ChristieSnättringe SK55:16+21:4516:01
12Vendela RundströmOK Ravinen57:06+23:3516:33
13Sofia SundinWaxholms OK1:02:38+29:0718:09
Hanna HermannVästerås SOKej godkänd
Tindra ÅhlinJärla Orienteringej godkänd
Johanna AlmgrenOK Ravinenej start
Caroline GuttkeNyköpings OKej start

H16

3 450 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KallurOK Ravinen27:167:54
2Linus NilssonOK Österåker31:03+3:479:00
3Carl-Henrik WassOK Kolmården32:02+4:469:17
4Henrik LundforsIFK Enskede34:04+6:489:52
5Björn RennerOK Södertörn37:22+10:0610:49
6Elis WiklundVästerås SOK38:38+11:2211:11
7Max ÖsterlingOK Södertörn39:05+11:4911:19
8Tore AhlinHellas Orientering41:59+14:4312:10
9William MöllerSkarpnäcks OL43:52+16:3612:42
10Arvid JonforsenSurahammars SOK44:18+17:0212:50
11Sixten SlagbrandVästerås SOK44:19+17:0312:50
12Ivar GentzJärla Orientering46:18+19:0213:25
13Mathias DryseliusSkarpnäcks OL46:51+19:3513:34
14Vidar NettelmarkSurahammars SOK47:22+20:0613:43
15Lukas WallhedJärla Orientering49:04+21:4814:13
16Filip DryseliusSkarpnäcks OL51:51+24:3515:01
17Tim RobertsHellas Orientering1:09:52+42:3620:15
Ludvig FerdmanTullinge SKej godkänd
Ludvig HaslerSurahammars SOKej godkänd
Carl SandqvistVästerås SOKej godkänd
Justus ArenanderSkarpnäcks OLej start
Hugo BacklundTullinge SKej start
Melker PalmJärfälla OKej start
Elis Forsberg RundströmIFK Enskedeej start

D16 Kort

2 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisa TallecJärla Orientering1:11:1924:05

D14

2 960 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva Lidström LauriSnättringe SK28:509:44
2Lovis HellstenNyköpings OK34:04+5:1411:30
3Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK35:06+6:1611:51
4Sonja AhlquistJärla Orientering38:31+9:4113:00
5Nova SahlénVästerås SOK41:09+12:1913:54
6Britta BörjessonJärla Orientering47:13+18:2315:57
7Filippa BäcklundJärla Orientering56:55+28:0519:13
8Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK1:17:59+49:0926:20
Emma HenriquesOK Södertörnej start
Filippa GuttkeNyköpings OKej start

H14

2 960 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik PalmVästerås SOK26:589:06
2Arvid MyrbergerTullinge SK27:25+0:279:15
3Elmin HovmöllerSöders-Tyresö30:31+3:3310:18
4Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK36:49+9:5112:26
5Aron HöglundTullinge SK43:36+16:3814:43
6Alexander RydbergSöders-Tyresö51:19+24:2117:20
Leo SvenreHellas Orienteringej start

D12

2 680 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma HallstenTäby OK26:189:48
2Elvira LindstenNyköpings OK31:23+5:0511:42
3Märta AhlquistJärla Orientering34:10+7:5212:44
4Fanny BergmanTullinge SK43:52+17:3416:22
5Alma WesselLänna IF45:56+19:3817:08
6Miranda StrandTullinge SK46:14+19:5617:15
7Linnea SandTullinge SK56:05+29:4720:55
8Stina NygrenTullinge SK1:16:42+50:2428:37
Ingeborg McCulloch LindénJärla Orienteringej godkänd
Frida DäckforsTullinge SKej godkänd
Freja SaersTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Mirjam CostermansJärla Orienteringej start
Ellen NybäckTullinge SKej start

H12

2 680 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav NetzJärla Orientering24:399:11
2Arvid RundströmOK Ravinen34:16+9:3712:47
3Vilmer FolckeJärla Orientering47:17+22:3817:38
4Fredrik RydbergSöders-Tyresö49:24+24:4518:25
5Oskar EklövTumba-Mälarhöjden OK52:04+27:2519:25
6Simon WenzinOK Södertörn53:50+29:1120:05
7Teodor JonssonSkarpnäcks OL54:02+29:2320:09
8Albin HessleTullinge SK1:03:20+38:4123:37
9Leo WisborgTullinge SK1:08:03+43:2425:23
10Jerker RuthströmJärla Orientering1:08:23+43:4425:30
11Isak WinnerstamEskilstuna OL1:33:33+1:08:5434:54
Samuel SylvanTullinge SKej godkänd
Emil NorlinIFK Enskedeej godkänd
Leonard Lundström DabrowskiJärla Orienteringej start
Albin FranzénOK Södertörnej start
Wilmer HagrotTäby OKej start

D12 Kort

2 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia RangdagJärla Orientering30:5814:00
2Alma RothschildJärla Orientering37:19+6:2116:53

H12 Kort

2 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel EkJärla Orientering25:0211:19

D10

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova JonssonSkarpnäcks OL35:1715:57
2Alice RuthströmJärla Orientering39:14+3:5717:45
3Ella HallstenTäby OK39:15+3:5817:45
4Disa UtbultJärla Orientering40:33+5:1618:20
5Viola SaersTumba-Mälarhöjden OK41:51+6:3418:56
6Alma OlssonTullinge SK57:18+22:0125:55

H10

2 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven BörjessonJärla Orientering17:067:44
2Tage LindstenNyköpings OK21:46+4:409:50
3Emil WinnerstamEskilstuna OL22:22+5:1610:07
4Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OK23:41+6:3510:42
5Eskil MyrbergerTullinge SK33:12+16:0615:01
6Harry NorellSnättringe SK50:11+33:0522:42
7Axel NäsmanTullinge SK53:22+36:1624:08
Axel NymanSnättringe SKej godkänd
Wilmer ThedvallTrosabygdens OKej start
Erik KällTumba-Mälarhöjden OKej start
Jonas NicanderJärla Orienteringej start

D35

3 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cristina HedlundVandrarringen59:0416:10

H35

4 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus HolmqvistOK Österåker47:0310:25
2Joachim WansölinOK Ravinen51:17+4:1411:22
3Peter LöfgrenTäby OK52:12+5:0911:34
4Bart Van WijngaardenOK Klemmingen52:54+5:5111:43
5Torbjörn GillsparrOK Österåker1:00:35+13:3213:25
6Martin StafVandrarringen1:22:40+35:3718:19
7Alexander SaersTumba-Mälarhöjden OK1:53:51+1:06:4825:14
Fredrik WretmanVandrarringenej godkänd

D40

3 550 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin SkogholmTumba-Mälarhöjden OK34:319:43
2Maria HenriquesOK Södertörn40:13+5:4211:19
3Åsa LinnersjöOK Tor41:57+7:2611:49
4Daniela RennerOK Södertörn42:04+7:3311:50
5Linda RuthströmJärla Orientering45:06+10:3512:42
6Terese EklövTumba-Mälarhöjden OK45:08+10:3712:42
7Ninna EngströmLånghundra IF47:20+12:4913:20
8Lina SöderkvistSäterbygdens OK55:19+20:4815:34
9Annika BengtssonSöders-Tyresö58:18+23:4716:25
Karin RothschildJärla Orienteringej start

H40

4 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HovmöllerSöders-Tyresö31:507:40
2Ove OksvoldCentrum OK37:40+5:509:04
3Daniel TjernbergSödertälje-Nykvarn OF42:31+10:4110:14
4Johan HedmanSöders-Tyresö42:42+10:5210:17
5Tomas LiljaSöders-Tyresö43:09+11:1910:23
6Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby45:12+13:2210:53
7Max WenzinOK Södertörn1:02:26+30:3615:02
8Jonas LindstenNyköpings OK1:06:50+35:0016:06
9Björn WinnerstamEskilstuna OL1:06:52+35:0216:06
10Henrik NorellSnättringe SK1:12:59+41:0917:35
Henrik HellmanJärla Orienteringej godkänd
Göran ThimbergSöders-Tyresöej start
Johan LeireMälarö SOKej start

D45

3 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HallstenTäby OK31:399:53
2Anna EkOK Ravinen34:50+3:1110:53
3Charlotte FlansbjerOK Djerf38:27+6:4812:00
4Camilla EngelOK Ravinen39:34+7:5512:21
5Ulrika ForsbergOK Ravinen41:24+9:4512:56
6Hillevi EkstrandGustavsbergs OK46:35+14:5614:33
7Camilla GöstasSöders-Tyresö48:08+16:2915:02
8Lisa ÖsterlingOK Södertörn52:14+20:3516:19
9Cecilia FochsenWaxholms OK52:30+20:5116:24
10Helene LindelavOK Roslagen1:01:16+29:3719:08
11Pernilla SahlénVästerås SOK1:05:51+34:1220:34
Malena AhlströmVästerås SOKej godkänd
Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Sara ThörnOK Södertörnej godkänd
Anna WolgastSnättringe SKej godkänd
Maria Von SchmalenséeAttunda OKej start
Kristina AnelandOK Ravinenej start
Kristina AnderssonOK Södertörnej start

H45

4 150 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders WisénSnättringe SK36:538:53
2Henrik SjögrenHaninge SOK37:34+0:419:03
3Martin SigrandOK Södertörn39:01+2:089:24
4Henrik MorastHaninge SOK42:41+5:4810:17
5Jonny EngelOK Ravinen43:19+6:2610:26
6Anders KällTumba-Mälarhöjden OK43:30+6:3710:28
7Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK44:41+7:4810:46
8Peter HaglundHaninge SOK44:42+7:4910:46
9Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro45:55+9:0211:03
10Mattias HolmbergCentrum OK46:42+9:4911:15
11Patrik FriskGustavsbergs OK56:06+19:1313:31
12Lars SegermanSkarpnäcks OL57:22+20:2913:49
13Per HermannVästerås SOK1:02:53+26:0015:09
14Robert MikkelsenVandrarringen1:12:14+35:2117:24
15Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:12:50+35:5717:33
16Thomas EdwallOK Österåker1:22:27+45:3419:52
Andreas HerneTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Jonas HolmgrenGustavsbergs OKej godkänd

D50

3 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica HatlenSnättringe SK39:2012:17
2Lena MolinBoxholm-Mjölby OL40:17+0:5712:35
3Teija LeppinenIFK Lidingö SOK41:13+1:5312:52
4Ann GranqvistOK Ravinen46:07+6:4714:24
5Ann FranzénOK Södertörn46:27+7:0714:30
6Carin HomannJärfälla OK47:44+8:2414:55
7Madeleine LimparAttunda OK50:39+11:1915:49
8Ann JärplingOK Klemmingen55:26+16:0617:19
9Anna SundbergOK Södertörn56:55+17:3517:47
10Sara HektorJärla Orientering58:41+19:2118:20
Eva GustavssonHellas Orienteringej godkänd
Katarina LindbärgOK Södertörnej start
Carina NilssonTäby OKej start

H50

3 650 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MårtenssonOK Ravinen28:147:44
2Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK29:03+0:497:57
3Ola BengtssonTäby OK32:15+4:018:50
4Robert PalmVästerås SOK32:27+4:138:53
5Johan JakobssonLånghundra IF32:34+4:208:55
6Mikael NybergHellas Orientering33:02+4:489:03
7Donald StaudteJärla Orientering34:08+5:549:21
8Tomas KarlssonKexholms SK34:49+6:359:32
9Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL34:51+6:379:32
10Lennart SwahnSundbybergs IK34:54+6:409:33
11Anders BrinkmanVandrarringen35:50+7:369:49
12Kjell ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK36:12+7:589:55
13Thomas JohanssonSundsvalls OK36:37+8:2310:01
14Arne JanssonOK Klemmingen36:58+8:4410:07
15Anders ThuresonHellas Orientering37:42+9:2810:19
16Johan SundinWaxholms OK38:15+10:0110:28
17Fredrik MorastHaninge SOK38:25+10:1110:31
18Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL38:29+10:1510:32
19Tomas MattssonOK Södertörn39:47+11:3310:53
20Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK39:56+11:4210:56
21Jonatan LindellGustavsbergs OK40:07+11:5310:59
22Per FranzénOK Södertörn41:39+13:2511:24
23Stefan HenrikssonIFK Enskede42:23+14:0911:36
24Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL42:49+14:3511:43
25Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb43:26+15:1211:53
26Tomas JonssonVandrarringen43:34+15:2011:56
27Kjell AlmgrenOK Ravinen44:12+15:5812:06
28Asbjörn GrøvlenJärfälla OK44:42+16:2812:14
29Tobias Den BraverOK Gränsen46:12+17:5812:39
30Joakim PerssonHaninge SOK46:57+18:4312:51
31Ola BovalliusJärfälla OK47:41+19:2713:03
32Mattias SkepplingOK Södertörn48:30+20:1613:17
33Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK49:42+21:2813:36
34Tomas GlanshedHaninge SOK51:01+22:4713:58
35Eric HuijsersHammarby IF OF54:16+26:0214:52
36Joakim AhlströmVästerås SOK57:18+29:0415:41
37Björn KarlssonKexholms SK58:24+30:1016:00
38Nils EklöwOK Södertörn59:08+30:5416:12
39Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK59:30+31:1616:18
40Mats KarlssonSnättringe SK59:32+31:1816:18
41Roger JonssonWaxholms OK1:27:50+59:3624:03
42David MelinHaninge SOK1:27:58+59:4424:06
Hans JonssonVäsby OKej start
Peter LandénGustavsbergs OKej start

D55

3 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina BergstrandSöders-Tyresö35:3211:29
2Marie MalmborgSöders-Tyresö39:16+3:4412:42
3Lisel ArvidssonVäxjö OK39:24+3:5212:45
4Ingrid KensbyOK Tyr40:20+4:4813:03
5Johanna SundströmJärla Orientering44:13+8:4114:18
6Annette Falck LarssonVänersborgs SK46:36+11:0415:04
7Annika LundströmVäsby OK58:12+22:4018:50
8Christel NilssonHaninge SOK1:52:54+1:17:2236:32
Camilla GillströmÖstersunds OKej godkänd
Catrin JohnsonSkogsluffarnas OKej godkänd
Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OKej godkänd
Helena PepaHagaby GoIF Örebroej start

H55

3 550 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär LundkvistSundbybergs IK35:019:51
2Peter HambäckLånghundra IF35:33+0:3210:00
3Thomas JanssonOK Roslagen35:45+0:4410:04
4Stefan LundOK Linné36:17+1:1610:13
5Peter ZetterströmSöders-Tyresö36:28+1:2710:16
6Björn AlbinssonIFK Mora OK36:31+1:3010:17
7Anders MattssonOK Älvsjö-Örby37:04+2:0310:26
8Göran LundqvistJärfälla OK38:59+3:5810:58
9Jörgen BatzSkarpnäcks OL40:03+5:0211:16
10Ari PaganusAngelniemen Ankkuri40:20+5:1911:21
11Per EdenhamnLänna IF40:21+5:2011:21
12Göran HellgrenOK Södertörn40:43+5:4211:28
13Lars ÖhrmanStockholms OK40:49+5:4811:29
14Lars GerhardssonAttunda OK41:44+6:4311:45
15Jan-Olof SvenssonHalmstad OK43:22+8:2112:12
16Björn SalomonssonSnättringe SK44:19+9:1812:29
17Klaus KrischanEnnstal44:39+9:3812:34
18Patrik AhlgrenTäby OK44:53+9:5212:38
19Janne NilssonCentrum OK45:56+10:5512:56
20Jan LavénGustavsbergs OK46:23+11:2213:03
21Hans OlsénSundbybergs IK46:29+11:2813:05
22Peter NyströmNAIS Orienteringsklubb46:39+11:3813:08
23Jan NettelbjerJärfälla OK49:52+14:5114:02
24Mats KensbyOK Tyr50:21+15:2014:10
25Hans-Olof HolmOK Skogsvargarna51:10+16:0914:24
26Claes RennerOK Södertörn52:36+17:3514:49
27Ola HenrikssonJärla Orientering53:10+18:0914:58
28Staffan ZillingOK Södertörn53:13+18:1214:59
29Mats NordTumba-Mälarhöjden OK53:22+18:2115:01
30Leif LundinJärla Orientering54:51+19:5015:27
31Michael GranqvistOK Ravinen55:13+20:1215:33
32Anders S NybergSäterbygdens OK56:06+21:0515:48
33Patric MolinBoxholm-Mjölby OL56:27+21:2615:54
34Karri LindellOK Måsen1:03:18+28:1717:49
35Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK1:09:44+34:4319:38
36Per SkyllbergOK Klemmingen1:11:54+36:5320:15
37Anders WinaldHellas Orientering1:25:12+50:1124:00
38Michael SjögrenSolna OK1:28:32+53:3124:56
39Carl-Johan ThorellOK Ravinen2:15:04+1:40:0338:02
Nils-Olof LarssonVänersborgs SKej godkänd
Frank SteinerJärfälla OKej godkänd
Bo LauriSnättringe SKej godkänd
Jan LindhSundbybergs IKej godkänd
Per WolgastSnättringe SKej start
Per BacklundOK Södertörnej start
Anders NilssonTäby OKej start

D60

2 560 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My RönnolsTäby OK32:5312:50
2EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF38:10+5:1714:54
3Lena RunessonOK Vivill39:03+6:1015:15
4Anita KarlssonOK Södertörn43:22+10:2916:56
5Margareta WadinOK Älvsjö-Örby45:12+12:1917:39
6Linnea CarlssonSkarpnäcks OL47:29+14:3618:32
7Lotta ValentinGustavsbergs OK49:15+16:2219:14
8Monika LarssonSkarpnäcks OL55:34+22:4121:42
9Susanne HolmbergOK Södertörn55:54+23:0121:50
10Christina NordströmBodens Bandyklubb OS1:04:10+31:1725:03
11Eva WareniusAvesta OK1:04:27+31:3425:10
Carina DoyleSundbybergs IKej start

H60

3 620 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Ove PetterssonAttunda OK35:279:47
2Hans TarandiIFK Lidingö SOK35:46+0:199:52
3Ulf BurmanGustavsbergs OK39:14+3:4710:50
4Jan-Olof BäckOK Djerf40:18+4:5111:07
5Lars LandströmLånghundra IF45:14+9:4712:29
6Sten-Olof MatssonLeksands OK46:05+10:3812:43
7Rolf KarlssonJärla Orientering46:28+11:0112:50
8Mikael SternJärla Orientering47:03+11:3612:59
9Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK47:14+11:4713:02
10Jan GottfridssonNorbergs OK47:32+12:0513:07
11Lars RönnolsTäby OK48:30+13:0313:23
12Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF48:41+13:1413:26
13Roland JanssonOK Linné49:48+14:2113:45
14Harald BauerIFK Lidingö SOK52:26+16:5914:29
15Lars AnderssonOK Södertörn57:08+21:4115:46
16Göran IvarezOK Södertörn57:35+22:0815:54
17Sven GranathTjällmo-Godegårds OK59:51+24:2416:31
18Ove ErikssonNyköpings OK1:09:22+33:5519:09
19Reinhold LenneboIF Thor1:21:09+45:4222:25
Peter LundbergJärfälla OKej godkänd
Pelle BengtssonIFK Enskedeej godkänd
Lars HagrotTäby OKej godkänd
Claes LandqvistVallentuna-Össeby OLej godkänd
Göran DoyleSundbybergs IKej start

D65

2 560 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL39:1315:19
2Mona ForsbergNyköpings OK41:25+2:1216:10
3Ing-Marie BackEksjö SOK41:44+2:3116:18
4Margareta AnderssonHellas Orientering42:09+2:5616:27
5Ulla GummesonVäsby OK42:26+3:1316:34
6Helena KorhonenHaninge SOK43:42+4:2917:04
7Ulla ClevnertSpårvägens OK45:49+6:3617:53
8Inger SchwartzOK Södertörn51:49+12:3620:14
9Anneli LindqvistGustavsbergs OK52:49+13:3620:37
10Helena HemströmGävle OK57:41+18:2822:31
11Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:02:33+23:2024:26
12Barbro ÖstlundOK Roxen1:02:39+23:2624:28
13Ingrid GraneliHaninge SOK1:04:41+25:2825:16
14Anita LindbohmSkarpnäcks OL1:25:17+46:0433:18
Agneta PorkénFredrikshofs IF Skid & OKej godkänd
Margareta HallménAttunda OKej start
Margaretha NylundOK Södertörnej start

H65

3 090 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF32:1510:26
2Karl-Erik JohanssonOK Södertörn35:11+2:5611:23
3Arne BackEksjö SOK36:00+3:4511:39
4Per ÖhlundGustavsbergs OK38:55+6:4012:35
5Knut-Åke HallebroOK Klemmingen40:00+7:4512:56
6Kjell JanssonLånghundra IF40:16+8:0113:01
7Sven HedmanAttunda OK40:46+8:3113:11
8Lars BoudrieVäsby OK41:07+8:5213:18
9Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn41:46+9:3113:31
10Mats HemströmGävle OK42:20+10:0513:42
11Magnus HaraldssonGustavsbergs OK43:18+11:0314:00
12Roland WareniusAvesta OK43:43+11:2814:08
13Kent ErikssonLerums SOK43:56+11:4114:13
14Kurt ErikssonVandrarringen45:58+13:4314:52
15Hans-Erik PerssonSundbybergs IK46:47+14:3215:08
16Anders HallménAttunda OK47:09+14:5415:15
17Christer NordströmOK Älvsjö-Örby47:17+15:0215:18
18Matz LarssonGustavsbergs OK49:25+17:1015:59
19Kjell HolmbergOK Södertörn50:09+17:5416:13
20Jan LindgrenOK Södertörn51:07+18:5216:32
21Sven-Inge NylundJärfälla OK51:42+19:2716:43
22Matts BjörkeSöders-Tyresö55:15+23:0017:52
23Leif JonssonGustavsbergs OK56:05+23:5018:08
24Lars SegerqvistSkarpnäcks OL57:01+24:4618:27
25Reijo KorhonenHaninge SOK1:00:01+27:4619:25
26Hans SöderbergGamleby OK1:03:13+30:5820:27
27Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK1:03:27+31:1220:32
28Martin ErikssonOK Södertörn1:06:33+34:1821:32
29Anders GunnarssonSurahammars SOK1:08:00+35:4522:00
30Tomas PetterssonHaninge SOK1:17:05+44:5024:56
31Bengt ÖstlundOK Roxen1:39:57+1:07:4232:20
32Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna1:44:09+1:11:5433:42
Håkan Berglund LakeKovlands IFej start

D70

2 470 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL27:3411:09
2Margareta HaraldssonGustavsbergs OK35:15+7:4114:16
3Ulla LindellOK Hällen40:12+12:3816:16
4Margareta LarssonOK Njudung49:03+21:2919:51
5Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL56:33+28:5922:53
6Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:15:27+47:5330:32
7Kerstin MagnussonSkogsluffarnas OK1:29:29+1:01:5536:13
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd
Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OKej godkänd
Inga JohanssonNyköpings OKej start
Vivianne HolgerssonOK Måsenej start

H70

2 830 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL31:2911:07
2Paul NorénOK Södertörn35:11+3:4212:25
3Hans-Ove ErikssonNyköpings OK35:49+4:2012:39
4Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden39:39+8:1014:00
5Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL39:40+8:1114:00
6Göran LarboAttunda OK40:20+8:5114:15
7Per-Erik WåhlbergOK Linné41:20+9:5114:36
8Christer SandhOK Roxen41:31+10:0214:40
9Torsten PetterssonLånghundra IF42:19+10:5014:57
10Leif CarlssonSkarpnäcks OL45:28+13:5916:03
11Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF45:50+14:2116:11
12Lars GrankvistTäby OK48:29+17:0017:07
13Bror FureskogAlfta-Ösa OK49:13+17:4417:23
14Tomas ÅhgrenLånghundra IF50:27+18:5817:49
15Åke LewanderSkarpnäcks OL51:28+19:5918:11
16Anders StenbackBromma-Vällingby SOK51:32+20:0318:12
17John ÖstlundSundbybergs IK53:29+22:0018:53
18Göran ForsbergNyköpings OK55:56+24:2719:45
19Anders WetterlingJärla Orientering57:19+25:5020:15
20Leif NordinAttunda OK58:20+26:5120:36
21Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:03:48+32:1922:32
22Willy LjungdellTäby OK1:09:13+37:4424:27
23Lars Olavi PeldanEnebybergs IF1:28:11+56:4231:09
24Göran FriskAttunda OK1:38:45+1:07:1634:53
Lars WestinVallentuna-Össeby OLej start
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Anders GärderudEnebybergs IFej start
Hans HolgerssonOK Måsenej start
Tommy WåhlinVästerås SOKej start
Bo WinanderJärfälla OKej start

D75

2 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro CedérusSnättringe SK1:30:2444:45
Solveig TjernbergSödertälje IFej godkänd
Berit LindungerHaninge SOKej start
Barbro MelvingerOK Enenej start

H75

2 830 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif MagnussonSkogsluffarnas OK35:5612:41
2Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF37:16+1:2013:10
3Staffan ElmhagenSöders-Tyresö41:27+5:3114:38
4Börje LenasSkogsluffarnas OK45:14+9:1815:59
5Torbjörn TirénHellas Orientering56:18+20:2219:53
6Håkan SjökvistSöders-Tyresö1:00:07+24:1121:14
7Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL1:01:27+25:3121:42
8Kurt BoströmOK Linné1:03:06+27:1022:17
9Leif HermundstadSnättringe SK1:03:42+27:4622:30
10Jan LarssonTullinge SK1:08:52+32:5624:20
11Ove ForsbergTurebergs IF SOK1:08:59+33:0324:22
12Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:11:16+35:2025:10
13Henrik BergmanOK Linné1:12:01+36:0525:26
14Gunnar BramstenSundbybergs IK1:22:24+46:2829:06
15Anders JohanssonNyköpings OK1:39:17+1:03:2135:04
Bo SundénKarlsbyhedens OKej godkänd
Kenneth BerglundHellas Orienteringej godkänd
Sören JohanssonSala OKej godkänd
Ronny HedlundOK Södertörnej godkänd
Lars NordinSolna OKej godkänd
Leif StrandbergGustavsbergs OKej start

D80

2 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby58:1428:49
2Gunvor GranathNynäshamns OK1:37:30+39:1648:16
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd

H80

2 470 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curt ThorénNyköpings OK32:4713:16
2Sune LindellOK Hällen39:48+7:0116:06
3Roland LöwgrenSpårvägens OK40:15+7:2816:17
4Lars CedérusSnättringe SK43:46+10:5917:43
5Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL43:48+11:0117:43
6Sten BergstrandSkogsluffarnas OK43:58+11:1117:48
7Rune CarlssonSundbybergs IK45:40+12:5318:29
8Lars PerssonVäsby OK46:00+13:1318:37
9Leif LundquistEnebybergs IF52:40+19:5321:19
10Rolf AnderssonRimbo SOK53:43+20:5621:44
11Gösta GutelandSnättringe SK55:29+22:4222:27
12Bjarne ErlandssonHammarby IF OF57:01+24:1423:05
13Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:04:56+32:0926:17
14Lennart ErikssonOK Enen1:06:35+33:4826:57
15Kurt ZanderVästerås SOK1:07:07+34:2027:10
16Stig LindskogVisborgs OK1:12:58+40:1129:32
17Ulf EskilssonOK Södertörn1:14:21+41:3430:06
18Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:17:05+44:1831:12
19Lars-Erik LindellVäsby OK1:27:24+54:3735:23
Lars LöthmanJärfälla OKej godkänd
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd
Hugo IsgrenIFK Enskedeej start

U1

2 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max LeireMälarö SOK21:3010:20
2Nora StällbergTullinge SK28:11+6:4113:32
3Bo Fougner DegermanJärla Orientering30:21+8:5114:35
4Matilda NymanSnättringe SK38:00+16:3018:16
5Hedvig RudsanderAttunda OK40:47+19:1719:36
6Lilja HellmanJärla Orientering41:02+19:3219:43
7Amelie HellmanJärla Orientering42:58+21:2820:39
8Karl-oscar FastJärla Orientering58:24+36:5428:04
Alma CarsJärla Orienteringej start
Emma Lundström DabrowskiJärla Orienteringej start

U2

2 210 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per NicanderJärla Orientering23:5810:50
2Isak NetzJärla Orientering28:52+4:5413:03
3Erik EklövTumba-Mälarhöjden OK33:26+9:2815:07
4William OrrJärla Orientering40:19+16:2118:14
5Mira MårsellTumba-Mälarhöjden OK44:25+20:2720:05
6Inez HellbergOK Södertörn49:00+25:0222:10
7Gusten HerstadTullinge SK58:11+34:1326:19
Vesta UtbultJärla Orienteringej godkänd
Signe RothschildJärla Orienteringej godkänd
Johan RangdagJärla Orienteringej godkänd
Inez Fred SmithSkarpnäcks OLej start

Öppen motion 1

2 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita OlssonSkarpnäcks OL34:5915:49
2Marius HovmöllerSöders-Tyresö1:03:21+28:2228:39

Öppen motion 3

2 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin FolckeJärla Orientering43:2216:10
2Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL48:36+5:1418:08
3Anders EjewallSnättringe SK48:41+5:1918:09
4Frida TallqvistHaninge SOK57:42+14:2021:31
5Elisabeth ErikssonNyköpings OK1:08:34+25:1225:35
6Matrin BäcklundKlubblös1:11:48+28:2626:47
7Jan BurellOK Enen1:22:33+39:1130:48
8Anna  WirenLinköpings Skidklubb1:44:28+1:01:0638:58
Claes OlssonTullinge SKej godkänd
Caroline RobertsHellas Orienteringej godkänd
Lotti UhrnellSkarpnäcks OLej godkänd
Petra HermannVästerås SOKej godkänd
John DryseliusSkarpnäcks OLej godkänd
Amelie DryseliusSkarpnäcks OLej godkänd

Öppen motion 5

3 350 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LjungCentrum OK35:2710:34
2Elisabet EdvardssonOK Tyr38:51+3:2411:35
3Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby42:55+7:2812:48
4Göran DavidssonOK Klemmingen46:54+11:2714:00
5Robert HagströmEskilstuna OL47:42+12:1514:14
6Henrik OlssonHellas Orientering50:53+15:2615:11
7Erika HörnfeldtCentrum OK54:47+19:2016:21
8Ida WesselLänna IF1:16:50+41:2322:56
9Louise LindellGustavsbergs OK1:29:54+54:2726:50
10Lena NilssonOK Österåker1:30:50+55:2327:06
11Carina LidforssJärla Orientering1:32:50+57:2327:42
12Rickard GunéeTumba-Mälarhöjden OK1:33:12+57:4527:49
13Petra EkblomHellas Orientering1:33:14+57:4727:49
14Jenny MagnvallOK Södertörn2:04:06+1:28:3937:02
Yvonne EckertIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Alicia HermannVästerås SOKej godkänd
Anders PerssonJärla Orienteringej godkänd
Cecilia NorellSnättringe SKej godkänd
Annika DavidssonOK Klemmingenej godkänd
Heidi BjerkhaugOK Ravinenej godkänd
Viktoria rubinKlubblösej godkänd
Anna GuttkeNyköpings OKej start
Johan SmithSkarpnäcks OLej start

Öppen motion 7

3 130 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig SigrandOK Södertörn32:1410:17
2Lina BerggrenTullinge SK33:09+0:5510:35
3Kent BerggrenTullinge SK38:21+6:0712:15
4Anna CarlsundTumba-Mälarhöjden OK41:35+9:2113:17
5Johan CarlsundTumba-Mälarhöjden OK41:38+9:2413:18
6Ingemar CarlssonLunds OK42:45+10:3113:39
7Gunnar EhnTullinge SK43:08+10:5413:46
8Lars NicanderJärla Orientering43:39+11:2513:56
9Karin IsraelssonSöders-Tyresö44:32+12:1814:13
10Anette ÖnerudOK Ravinen45:58+13:4414:41
11Anders BjörklundIFK Enskede46:26+14:1214:50
12Christophe HerlyOK Södertörn46:29+14:1514:51
13Karin GreilertHaninge SOK49:47+17:3315:54
14Bernt ErikssonSpårvägens OK50:21+18:0716:05
15Ingrid MattssonOK Älvsjö-Örby51:39+19:2516:30
16Kristin KensbyOK Tyr52:45+20:3116:51
17Ylva FornanderCentrum OK53:52+21:3817:12
18Stefan G LarssonOK Njudung54:35+22:2117:26
19Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK57:15+25:0118:17
20viktor EckertKlubblös58:28+26:1418:40
21Anna BlomgrenTullinge SK1:01:24+29:1019:36
22Leif ThorssonOK Grip1:03:57+31:4320:25
23David YlitsOK Paratzim1:04:55+32:4120:44
24Gun JanssonOK Klemmingen1:05:05+32:5120:47
25Ingemar TedhamreSnättringe SK1:13:44+41:3023:33
26inger SörlenKlubblös1:17:02+44:4824:36
27Lovisa HöglundTullinge SK1:20:22+48:0825:40
28Inge SundströmNyköpings OK1:26:59+54:4527:47
Anna-Lena CostermansJärla Orienteringej godkänd
Margareta BerghSkarpnäcks OLej godkänd
Ingela ArenanderSkarpnäcks OLej start
Anneli LidmarSnättringe SKej start

Öppen motion 8

4 090 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PerssonOckelbo OK35:278:40
2Jonas LindholmCentrum OK36:08+0:418:50
3Henrik ErlandssonOK Södertörn36:57+1:309:02
4Niklas WansölinOK Ravinen39:59+4:329:46
5Peter AnderssonSöders-Tyresö43:09+7:4210:33
6Rickard AnderssonTullinge SK43:39+8:1210:40
7Anders JakobssonOK Södertörn43:51+8:2410:43
8Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL44:15+8:4810:49 Ladda ner rutt i gpx-format
9Erika LindholmCentrum OK45:06+9:3911:01
10Niclas NilssonOK Österåker50:15+14:4812:17
11Åsa BörjessonJärla Orientering51:35+16:0812:36
12Lena ÖhmanCentrum OK55:59+20:3213:41
13Gustaf EricsonJärla Orientering56:13+20:4613:44
14Simon MartinssonOK Klemmingen59:52+24:2514:38
15Lennart HävrénTullinge SK59:58+24:3114:39
16Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:00:34+25:0714:48
17Michael AhlquistJärla Orientering1:00:38+25:1114:49
18Peter BergmanTullinge SK1:02:32+27:0515:17
19Karin SteneboAttunda OK1:05:10+29:4315:55
20Jonas SjöblomAttunda OK1:15:22+39:5518:25
21Stefan WisborgTullinge SK1:15:49+40:2218:32
22Ellinor langeTumba-Mälarhöjden OK1:16:52+41:2518:47
23Magnus HagfjärdSöders-Tyresö1:18:21+42:5419:09
24Hans  PetterssonLinköpings Skidklubb1:18:33+43:0619:12
25Matilda AhlquistJärla Orientering1:19:47+44:2019:30
26Stefan NorellAttunda OK1:26:45+51:1821:12
27Karin BjörklundIFK Enskede1:29:40+54:1321:55
28Allan EverumStockholm Multisport Klubb1:37:17+1:01:5023:47
28Erik SylvanTullinge SK1:37:17+1:01:5023:47 Ladda ner rutt i gpx-format
30Roja KirkebyKlubblös1:51:01+1:15:3427:08
31Anders BrohällStockholm Multisport Klubb1:59:39+1:24:1229:15
Robert WallsténSnättringe SKej godkänd
Simon TeikeForsa OKej godkänd
Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Niclas LarssonAttunda OKej godkänd
Johan LidmarSnättringe SKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser