Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Novembertävlingarna, långdistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Novembertävlingarna, långdistans
Arrangörsorganisation: Tullinge SK
Datum: söndag 10 november 2019

D21

7 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Synnøve BråtenIFK Lidingö SOK58:167:34
2Irina NybergAlfta-Ösa OK1:03:01+4:458:11
3Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:10:12+11:569:07
4Tova OlssonIK Hakarpspojkarna1:13:56+15:409:36
5Moa KjellstrandCentrum OK1:14:03+15:479:37
6Inga KazlauskaitéOK Roslagen1:15:54+17:389:51
7Åsa MårsellTumba-Mälarhöjden OK1:27:06+28:5011:18
8Isabella TapperIFK Lidingö SOK1:30:35+32:1911:45
9Marie HerrnholdAttunda OK1:48:21+50:0514:04
Alice HugossonIFK Lidingö SOKej start

H21

9 660 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicolas SimoninBäkkelaget SK1:02:226:27
2Johan RunessonIFK Lidingö SOK1:04:17+1:556:39
3Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK1:06:15+3:536:51
4Jacob LindstamOK Ravinen1:09:04+6:427:08
5Espen Hadmark HultgreenTyrving IL1:10:28+8:067:17
6Jakob JanssonJärla Orientering1:11:03+8:417:21
7Marcus SteneboAttunda OK1:11:37+9:157:24
8Hugo DahlbergHaninge SOK1:13:14+10:527:34
9Morgan KarlssonSundbybergs IK1:16:08+13:467:52
10David HectorSnättringe SK1:20:08+17:468:17
11Liutauras BileviciusOK Roslagen1:20:14+17:528:18
12Bruno GodefroyOK Ravinen1:22:11+19:498:30
13Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:26:16+23:548:55
14Sergiu FalaOK Ravinen1:26:19+23:578:56
15Adam NymanCentrum OK1:28:34+26:129:10
16Edvin ForsbergOK Ravinen1:32:13+29:519:32
17Joakim BergBromma-Vällingby SOK1:35:54+33:329:55
18Martin SkärlénHaninge SOK1:44:54+42:3210:51
19Daniel JanischowskyOLG Regensburg1:54:11+51:4911:49
20Bart Van WijngaardenOK Klemmingen1:59:49+57:2712:24
21Aleksandr ManoilovJärfälla OK2:01:13+58:5112:32
Henrik WiklundBromma-Vällingby SOKej godkänd
Anders BoströmJärfälla OKej godkänd
John GunnarssonSurahammars SOKej godkänd
Sverker LenasCentrum OKej godkänd
Joakim GustafssonFinspångs SOKej godkänd
Christian FoleySigtuna OKej start
Richard SjöholmOK Pan-Kristianstadej start
Erik LarssonOK Älvsjö-Örbyej start

D21 Kort

5 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara NylénBromma-Vällingby SOK57:2711:00
2Malin AxFinspångs SOK57:50+0:2311:04
3Marika ArvidssonVäxjö OK1:02:22+4:5511:56
4Anna GranathTjällmo-Godegårds OK1:33:34+36:0717:55
Nayara GillsparrOK Österåkerej godkänd
Ronja HillTumba-Mälarhöjden OKej start
Audrey FoleySigtuna OKej start

H21 Kort

7 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Samuel MurrayIFK Lidingö SOK1:35:1312:21

D20

5 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella OlssonGrycksbo IF OK42:557:58
2Zsófia SárközyIFK Lidingö SOK47:11+4:168:46
3Ella BroquistIFK Lidingö SOK1:05:18+22:2312:08
4Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb1:28:26+45:3116:26

H20

7 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas WernerIFK Lidingö SOK59:457:59
2Felix Lindell ÖhmanOK Måsen1:16:09+16:2410:10
3Christian LindhSundbybergs IK1:47:48+48:0314:24

D18

5 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina PerssonHaninge SOK50:449:43
2Lovisa WigertzLånghundra IF52:24+1:4010:02
3Lovisa HambäckLånghundra IF53:54+3:1010:19
4Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK54:01+3:1710:20
5Alicia SchandlOK Södertörn1:01:18+10:3411:44
6Sofia EdvardssonJärfälla OK1:01:41+10:5711:49
7Katarina NorrbyOK Södertörn1:02:36+11:5211:59
8Tilda MårtenssonOK Ravinen1:03:22+12:3812:08
9Sanna HedbergOK Södertörn1:09:58+19:1413:24
10Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK1:11:54+21:1013:46
Amelie RajanIFK Lidingö SOKej godkänd
Ida HofstedtTäby OKej godkänd
Annick MeisterOK Södertörnej start

H18

6 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin FalkNyköpings OK44:206:31
2Isak GeliusSnättringe SK51:54+7:347:37
3Edvin HellstenNyköpings OK52:40+8:207:44
4Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OK54:46+10:268:03
5Viktor SoneAttunda OK55:30+11:108:09
6Jakob Gadefors-NauHaninge SOK55:54+11:348:13
7Oscar Wångberg AnelandSnättringe SK56:34+12:148:19
8Alvar MelinHaninge SOK57:18+12:588:25
9Erik BovalliusJärfälla OK1:01:44+17:249:04
10Wilhelm BergmanTullinge SK1:02:00+17:409:07
11John WolgastSnättringe SK1:02:24+18:049:10
12Pontus AxellIFK Enskede1:03:43+19:239:22
13Joel Aristondo MagnussonOK Tor1:08:00+23:4010:00
14Ceasar TengbrandArboga OK1:15:33+31:1311:06
15Filip StorellHaninge SOK1:36:37+52:1714:12
Manne HammarbergJärfälla OKej godkänd
Oskar SundblomRånäs OKej start
Hampus HatlenSnättringe SKej start

D16

4 690 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove SjöbergTullinge SK44:119:25
2Miia RollerJärfälla OK44:20+0:099:27
3Åsa SundströmJärla Orientering50:37+6:2610:47
4Tindra JonssonSkarpnäcks OL51:40+7:2911:00
5Cecilia HectorSnättringe SK52:52+8:4111:16
6Liv HerneTumba-Mälarhöjden OK56:35+12:2412:03
7Alicia BjörnbergSöders-Tyresö56:42+12:3112:05
8Ellen ThorsénSurahammars SOK59:21+15:1012:39
9Rebecka HaslerSurahammars SOK1:07:31+23:2014:23
10Elin WolgastSnättringe SK1:21:41+37:3017:24
Alice RökenTäby OKej start

H16

5 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KallurOK Ravinen39:247:19
2Ivar GentzJärla Orientering46:25+7:018:37
3Vidar NettelmarkSurahammars SOK47:19+7:558:47
4Filip LindqvistTäby OK48:47+9:239:04
5Melker PalmJärfälla OK50:01+10:379:17
6Henrik LundforsIFK Enskede50:49+11:259:26
7Marcus EkmanTäby OK51:32+12:089:34
8Björn RennerOK Södertörn53:43+14:199:59
9Arvid JonforsenSurahammars SOK54:29+15:0510:07
10Sixten SlagbrandVästerås SOK1:01:02+21:3811:20
11Elis WiklundVästerås SOK1:02:10+22:4611:33
12Filip DryseliusSkarpnäcks OL1:04:20+24:5611:57
13Carl SandqvistVästerås SOK1:18:52+39:2814:39
Olle SynnermarkSkogsluffarnas OKej godkänd
Ludvig HaslerSurahammars SOKej godkänd
Anton MörkforsJärfälla OKej godkänd
Mathias DryseliusSkarpnäcks OLej godkänd
Arvid HammarbäckSkogsluffarnas OKej godkänd
Hugo BacklundTullinge SKej start
Jacob HenrikssonRånäs OKej start
Sixten LindqvistSkogsluffarnas OKej start
Elis IversAttunda OKej start
Lukas WallhedJärla Orienteringej start

D14

3 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK44:2412:09
2Ellen Wångberg AnelandOK Ravinen49:02+4:3813:26
3Nova SahlénVästerås SOK53:55+9:3114:46
4Ella LindqvistTäby OK1:07:04+22:4018:22
5Emelie HolmströmTäby OK1:14:58+30:3420:32
Wilma MårtenssonOK Ravinenej godkänd
Klara ZimmermanTjalve IF Norrköpingej start
Alice HedinIFK Lidingö SOKej start
Tuva HolmströmOK Ravinenej start

H14

3 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik PalmVästerås SOK31:488:42
2Axel TrofastTullinge SK36:47+4:5910:04
3Arvid MyrbergerTullinge SK38:27+6:3910:32
4Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK44:02+12:1412:03
5Noah MehreteabJärfälla OK52:51+21:0314:28
6Simon SegermanIF Thor1:15:22+43:3420:38
7Ludvig NordSnättringe SK1:17:20+45:3221:11
Adrian WernerIFK Lidingö SOKej start
Oliver LiwångIFK Lidingö SOKej start
Linus NileviHaninge SOKej start
Nils SamrudIFK Lidingö SOKej start

D12

2 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fanny BergmanTullinge SK33:1811:17
2Linnea SandTullinge SK39:37+6:1913:25
3Amanda MörkforsJärfälla OK49:06+15:4816:38
4Viola HolmströmOK Ravinen57:37+24:1919:31
5Julia PetterssonJärfälla OK59:04+25:4620:01
Tova SandgrenBromma-Vällingby SOKej start
Ida RökenTäby OKej start
Frida DäckforsTullinge SKej start
Frida HerbstVästerås SOKej start
Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start
Sara LiwångIFK Lidingö SOKej start

H12

2 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valdemar HamiltonNyköpings OK24:578:27
2Botvid SimonssonSundbybergs IK36:03+11:0612:13
3Max BoströmJärfälla OK46:30+21:3315:45
4Alvin NordinOK Älvsjö-Örby51:40+26:4317:30
5Teodor JonssonSkarpnäcks OL53:51+28:5418:15
6Kevin KarlssonSkarpnäcks OL1:02:34+37:3721:12
7Anton ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK1:05:57+41:0022:21
Wilmer HagrotTäby OKej godkänd
Albin MyringerBromma-Vällingby SOKej godkänd
Edvin WallnerAttunda OKej start
Åke EngmanIFK Lidingö SOKej start
Hugo SkogsbergBromma-Vällingby SOKej start

D10

2 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PetterssonJärfälla OK24:589:25
2Lova JonssonSkarpnäcks OL30:44+5:4611:35
3Cloe MatthewsTullinge SK35:18+10:2013:19
4Sigrid MyringerBromma-Vällingby SOK47:50+22:5218:03
Julia HolmströmTäby OKej godkänd
Ingrid SamrudIFK Lidingö SOKej start

H10

2 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred WesselLänna IF27:5810:33
2Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OK28:01+0:0310:34
3Joel ÅhgrenTullinge SK30:23+2:2511:27
4Felix HerbstVästerås SOK34:56+6:5813:10
Henry DecknerSkarpnäcks OLej godkänd
Eskil MyrbergerTullinge SKej godkänd
Sigge Fröberg WilhelmIFK Enskedeej godkänd
Wilmer ThedvallTrosabygdens OKej start
Max LindqvistTäby OKej start

D35

5 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Cristina HedlundVandrarringenej godkänd
Emeli GrafströmAttunda OKej start

H35

8 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus HolmqvistOK Österåker1:15:359:17
2Joachim WansölinOK Ravinen1:23:06+7:3110:12
3Torbjörn GillsparrOK Österåker1:38:42+23:0712:07
4Mattias HenrikssonCentrum OK1:58:31+42:5614:33

D40

5 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniela RennerOK Södertörn1:06:4212:46
2Jenny WallnerAttunda OK1:09:40+2:5813:20
3Anna HolmströmTäby OK1:21:24+14:4215:35
4Annika BengtssonSöders-Tyresö1:26:13+19:3116:30
Jenny KjellbergSödertälje-Nykvarn OFej start

H40

7 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove OksvoldCentrum OK1:06:558:56
2Emil AnderssonLänna IF1:11:43+4:489:35
3Per GöthssonTäby OK1:18:43+11:4810:31
4Hans LiwångIFK Lidingö SOK1:21:39+14:4410:54
5Niclas PeterssonCentrum OK1:27:38+20:4311:42
6Björn WinnerstamEskilstuna OL1:42:13+35:1813:39
Petter SkantzeIFK Lidingö SOKej godkänd
Jan StridhSkogsluffarnas OKej start
Olle TyrlandCentrum OKej start
Henrik SundblomRånäs OKej start
Samuel SvenssonCentrum OKej start

D45

4 690 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte FlansbjerOK Djerf40:058:32
2Kristina AnelandOK Ravinen42:03+1:588:57
3Anna StrandAttunda OK42:55+2:509:09
4Kristin NilssonBromma-Vällingby SOK47:19+7:1410:05
5Ann RollerJärfälla OK52:02+11:5711:05
6Camilla GöstasSöders-Tyresö52:43+12:3811:14
7Ulrika ForsbergOK Ravinen53:28+13:2311:24
8Hillevi EkstrandGustavsbergs OK1:01:49+21:4413:10
9Anna SchandlOK Södertörn1:04:55+24:5013:50
10Maria EdvardssonJärfälla OK1:18:19+38:1416:41
11Hanna WigforssArboga OK1:25:59+45:5418:20
12Klara HåstadBromma-Vällingby SOK2:08:02+1:27:5727:17
Nina IversAttunda OKej godkänd
Lena BjessmoBromma-Vällingby SOKej godkänd
Pernilla SahlénVästerås SOKej godkänd
Karin ZimmermanTjalve IF Norrköpingej start
Kristina AnderssonOK Södertörnej start
Anna WolgastSnättringe SKej start

H45

6 800 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper GidingKamrat och IF KIF47:417:00
2Anders BøgevigBromma-Vällingby SOK57:30+9:498:27
3Nils EdvardssonJärfälla OK57:35+9:548:28
4Henrik SjögrenHaninge SOK59:45+12:048:47
5Tomas HenrikssonAttunda OK1:02:11+14:309:08
6Jonas HolmgrenGustavsbergs OK1:02:53+15:129:14
7Bo SegermanIF Thor1:03:18+15:379:18
8Eric JaremalmTäby OK1:03:24+15:439:19
9John SolbreckLånghundra IF1:03:55+16:149:23
10Henrik MorastHaninge SOK1:06:10+18:299:43
11Tomas JonssonJärfälla OK1:06:38+18:579:47
12Henrik NordSnättringe SK1:08:16+20:3510:02
13Fredrik TarbergBromma-Vällingby SOK1:09:50+22:0910:16
14Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:11:35+23:5410:31
15Niklas HallHaninge SOK1:12:00+24:1910:35
16Erik MöllerOK Södertörn1:12:19+24:3810:38
17Johan LindqvistTäby OK1:12:48+25:0710:42
18Lars SegermanSkarpnäcks OL1:23:16+35:3512:14
19Patrik NilssonBromma-Vällingby SOK1:29:52+42:1113:12
20Fredrik JonssonAttunda OK1:35:17+47:3614:00
21Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:54:31+1:06:5016:50
22Daniel WallnerAttunda OK1:59:15+1:11:3417:32
23Robert MikkelsenVandrarringen2:14:54+1:27:1319:50
Nick BarrableOK Ravinenej godkänd
Tommy AnderssonNAIS Orienteringsklubbej start
Per EdvallSkarpnäcks OLej start
Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örbyej start

D50

4 240 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica HatlenSnättringe SK39:389:20
2Charlotta GibergHellas Orientering42:26+2:4810:00
3Sussie TistadIFK Lidingö SOK43:39+4:0110:17
4Eva GustavssonHellas Orientering47:49+8:1111:16
5Teija LeppinenIFK Lidingö SOK49:13+9:3511:36
6Lena MolinBoxholm-Mjölby OL50:58+11:2012:01
7Madeleine LimparAttunda OK51:39+12:0112:10
8Ammie BerglundIF Thor52:50+13:1212:27
9Anna SundbergOK Södertörn55:10+15:3213:00
10Susanne CurmanIFK Lidingö SOK56:36+16:5813:20
11Anna PernebyTullinge SK1:02:15+22:3714:40
12Sara HektorJärla Orientering1:09:06+29:2816:17
13Malin KvarnefalkJärfälla OK1:10:23+30:4516:35
14Cecilia WestströmSundbybergs IK1:10:24+30:4616:36
15Johanna WachtmeisterBromma-Vällingby SOK1:12:39+33:0117:08
16Åsa NylénBromma-Vällingby SOK1:14:46+35:0817:38
17Cina BroquistIFK Lidingö SOK1:18:24+38:4618:29
18Annette WigertzLånghundra IF1:24:33+44:5519:56
19Ann JärplingOK Klemmingen1:27:57+48:1920:44
20Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:28:20+48:4220:50
Christina PernebyIFK Lidingö SOKej godkänd
Nina KarlssonIFK Lidingö SOKej godkänd
Annica JanssonIFK Lidingö SOKej start
Andrea SilierJärfälla OKej start
Mia HillerhagIFK Lidingö SOKej start
Monica SandgrenBromma-Vällingby SOKej start
Susanne BovalliusJärfälla OKej start

H50

5 900 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK45:167:40
2Robert PalmVästerås SOK45:58+0:427:47
3Per MårtenssonOK Ravinen47:02+1:467:58
4Ingemar StenbeckIFK Lidingö SOK47:05+1:497:58
5Conny ForsbergLånghundra IF47:17+2:018:00
6Håkan BerglundIF Thor47:31+2:158:03
7Juha LoenbergSkarpnäcks OL49:10+3:548:20
8Kjell ObergerIFK Lidingö SOK50:03+4:478:28
9Jesper LagerbergOK Södertörn50:04+4:488:29
10Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL50:21+5:058:32
11Thomas PetterssonBromma-Vällingby SOK50:35+5:198:34
12Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL52:03+6:478:49
13Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK52:40+7:248:55
14Anders ThuresonHellas Orientering53:53+8:379:07
15Kjell ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK54:00+8:449:09
16Magnus RajanIFK Lidingö SOK54:05+8:499:10
17Eric RollerJärfälla OK55:05+9:499:20
18Ian HamiltonNyköpings OK56:20+11:049:32
19Martin BjurnerBromma-Vällingby SOK56:43+11:279:36
20Ola BovalliusJärfälla OK56:55+11:399:38
21Joakim PerssonHaninge SOK58:22+13:069:53
22Donald StaudteJärla Orientering58:25+13:099:54
23Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK58:31+13:159:55
24Jörgen StegardSkarpnäcks OL59:34+14:1810:05
25Ulrik IversAttunda OK1:00:17+15:0110:13
26Asbjörn GrøvlenJärfälla OK1:01:50+16:3410:28
27Arne JanssonOK Klemmingen1:02:05+16:4910:31
28Mattias SkepplingOK Södertörn1:03:50+18:3410:49
29Tomas MattssonOK Södertörn1:04:13+18:5710:53
30Nils LiliedahlEnebybergs IF1:04:37+19:2110:57
31Magnus ElwinIFK Enskede1:06:19+21:0311:14
32Fredrik MorastHaninge SOK1:07:09+21:5311:22
33Jonas CarlssonIFK Lidingö SOK1:09:10+23:5411:43
34Eric HuijsersHammarby IF OF1:11:45+26:2912:09
35Esa MyllyvainioVallentuna-Össeby OL1:13:32+28:1612:27
36Tomas JonssonVandrarringen1:15:00+29:4412:42
37Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:15:28+30:1212:47
38Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:17:26+32:1013:07
39Michael BroquistIFK Lidingö SOK1:19:10+33:5413:25
40Nils EklöwOK Södertörn1:28:42+43:2615:02
41Staffan BjessmoBromma-Vällingby SOK1:35:13+49:5716:08
Christophe HerlyOK Södertörnej godkänd
Göran JonssonSundbybergs IKej godkänd
Peter JakobssonOK Södertörnej godkänd
Per DambergIFK Lidingö SOKej start
Lars Håkan SandvikAttunda OKej start
Tomas KarlssonKexholms SKej start
Anders BrinkmanVandrarringenej start
Johan JakobssonLånghundra IFej start
Thomas LundbergMälarö SOKej start
Lennart SwahnSundbybergs IKej start
Patrik WendeliusIFK Lidingö SOKej start
Björn KarlssonKexholms SKej start
Peter LandénGustavsbergs OKej start
Mats DunkarsBromma-Vällingby SOKej start

D55

4 240 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla MolinAttunda OK38:459:08
2Marie MalmborgSöders-Tyresö46:18+7:3310:55
3Ingrid KensbyOK Tyr47:05+8:2011:06
4Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK49:00+10:1511:33
5Lisel ArvidssonVäxjö OK49:31+10:4611:40
6Hillevi ErikssonOK Linné50:19+11:3411:52
7Kristina BergstrandSöders-Tyresö51:10+12:2512:04
8Tone HollowellOK Tyr52:23+13:3812:21
9Annika LundströmVäsby OK1:05:05+26:2015:20
10Annamari SjöblomSödertälje-Nykvarn OF1:16:26+37:4118:01
Annette Falck LarssonVänersborgs SKej godkänd
Åsa LindhSundbybergs IKej godkänd
Elisabeth HectorSnättringe SKej godkänd
Catrin JohnsonSkogsluffarnas OKej start
Kristina JohanssonKalmar OKej start

H55

5 660 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BacklundOK Södertörn44:027:46
2Stefan LundOK Linné47:51+3:498:27
3Ari PaganusAngelniemen Ankkuri49:35+5:338:45
4Jörgen HectorSnättringe SK51:38+7:369:07
5Patrik AhlgrenTäby OK52:32+8:309:16
6Janne NilssonCentrum OK52:44+8:429:19
7Peter NyströmNAIS Orienteringsklubb53:03+9:019:22
8Peter HambäckLånghundra IF53:38+9:369:28
9Sven WigertzLånghundra IF54:11+10:099:34
10Hans OlsénSundbybergs IK55:51+11:499:52
11Staffan ZillingOK Södertörn56:14+12:129:56
12Lars GerhardssonAttunda OK57:14+13:1210:06
13Mats LundinLånghundra IF57:31+13:2910:09
14Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb59:07+15:0510:26
15Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK59:21+15:1910:29
16Björn AlbinssonIFK Mora OK59:50+15:4810:34
17Per-Anders LindgrenCentrum OK1:00:43+16:4110:43
18Johan PalmgrenTäby OK1:01:34+17:3210:52
19Klaus KrischanEnnstal1:05:14+21:1211:31
20Björn SalomonssonSnättringe SK1:05:54+21:5211:38
21Bo LauriSnättringe SK1:07:42+23:4011:57
22Leif MörkforsJärfälla OK1:10:23+26:2112:26
23Karri LindellOK Måsen1:11:52+27:5012:41
24Anders S NybergSäterbygdens OK1:11:58+27:5612:42
25Ronny NordgrenSundbybergs IK1:12:07+28:0512:44
26Mats KensbyOK Tyr1:12:16+28:1412:46
27Jan LindhSundbybergs IK1:13:48+29:4613:02
28Jan DahlinHellas Orientering1:15:38+31:3613:21
29Claes RennerOK Södertörn1:17:17+33:1513:39
30Jan DahlbergHaninge SOK1:18:25+34:2313:51
31Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:19:02+35:0013:57
32Anders WinaldHellas Orientering1:19:59+35:5714:07
33Patric MolinBoxholm-Mjölby OL1:37:07+53:0517:09
34Jan NettelbjerJärfälla OK1:37:25+53:2317:12
Piero SannicolòTullinge SKej start
Carl-Johan ThorellOK Ravinenej start
Frank SteinerJärfälla OKej start
Sven EdvardssonSundbybergs IKej start
Lars ÖhrmanStockholms OKej start

D60

3 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla KreissJärla Orientering41:3011:25
2Karin GillbergCentrum OK44:45+3:1512:19
3Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby46:25+4:5512:47
4EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF46:39+5:0912:51
5Anita KarlssonOK Södertörn49:21+7:5113:35
6Lena RunessonOK Vivill49:55+8:2513:45
7Lotta ValentinGustavsbergs OK57:16+15:4615:46
8Margareta WadinOK Älvsjö-Örby59:40+18:1016:26
9Christina NordströmBodens Bandyklubb OS1:03:01+21:3117:21
10Helena BachmanTäby OK1:10:50+29:2019:30
Carina DoyleSundbybergs IKej start

H60

5 220 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Ove PetterssonAttunda OK46:028:49
2Peter LundbergJärfälla OK48:04+2:029:12
3Hans TarandiIFK Lidingö SOK49:23+3:219:27
4Ulf BurmanGustavsbergs OK51:56+5:549:56
5Gunnar LangsSkarpnäcks OL57:22+11:2010:59
6Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK1:01:07+15:0511:42
7Johan BerglundSävedalens AIK1:01:20+15:1811:44
8Roland JanssonOK Linné1:01:27+15:2511:46
9Sten-Olof MatssonLeksands OK1:04:00+17:5812:15
10Tapani MattusIFK Lidingö SOK1:05:39+19:3712:34
11Lars LandströmLånghundra IF1:07:32+21:3012:56
12Lars HagrotTäby OK1:10:39+24:3713:32
13Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK1:13:06+27:0414:00
14Sven-Anders OlssonAttunda OK1:13:56+27:5414:09
15Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:17:43+31:4114:53
16Henrik BodingIFK Lidingö SOK1:24:35+38:3316:12
17Reinhold LenneboIF Thor1:32:30+46:2817:43
18Ove ErikssonNyköpings OK1:46:47+1:00:4520:27
Jan-Olof BäckOK Djerfej godkänd
Lars AnderssonOK Södertörnej godkänd
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Dan SjöholmHalmstad OKej start
Harald BauerIFK Lidingö SOKej start
Björn RegerSöders-Tyresöej start

D65

3 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne BerglundSävedalens AIK39:3310:53
2Inger OnsbringEskilstuna OL46:10+6:3712:43
3Anneli LindqvistGustavsbergs OK48:34+9:0113:22
4Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:01:22+21:4916:54
5Helena HemströmGävle OK1:08:12+28:3918:47
6Barbro ÖstlundOK Roxen1:13:17+33:4420:11
7Helena KorhonenHaninge SOK1:14:05+34:3220:24
Ing-Marie BackEksjö SOKej godkänd
Ingrid GraneliHaninge SOKej start
Margareta HallménAttunda OKej start
Margareta AnderssonHellas Orienteringej start

H65

4 690 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per Ove WallénTäby OK45:009:35
2Arne BackEksjö SOK47:13+2:1310:04
3Eidar LindgrenOK Ravinen47:55+2:5510:13
4Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF50:32+5:3210:46
5Lars BoudrieVäsby OK52:56+7:5611:17
6Jan LindgrenOK Södertörn57:00+12:0012:09
7Matz LarssonGustavsbergs OK58:44+13:4412:31
8Stig AnderssonOK Linné59:34+14:3412:42
9Kjell JanssonLånghundra IF1:01:31+16:3113:06
10Magnus HaraldssonGustavsbergs OK1:03:33+18:3313:33
11Anders HallménAttunda OK1:05:11+20:1113:53
12Per ÖhlundGustavsbergs OK1:05:16+20:1613:54
13Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:05:20+20:2013:55
14Lars SegerqvistSkarpnäcks OL1:05:43+20:4314:00
15Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:06:19+21:1914:08
16Matts BjörkeSöders-Tyresö1:08:01+23:0114:30
17Sten ÅhlinOK Måsen1:08:48+23:4814:40
18Kurt ErikssonVandrarringen1:09:02+24:0214:43
19Lars MongårdSkogsluffarnas OK1:10:10+25:1014:57
20Bengt ÖstlundOK Roxen1:11:54+26:5415:19
21Reijo KorhonenHaninge SOK1:11:58+26:5815:20
22Tommy HöglundLånghundra IF1:17:51+32:5116:35
23Anders GunnarssonSurahammars SOK1:33:06+48:0619:51
Mats HemströmGävle OKej godkänd
Lars-Gunnar LarssonOK Södertörnej godkänd
Gunnar EckertIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Anders SohlbergOK Södertörnej start
Sven HedmanAttunda OKej start
Thomas WesterGustavsbergs OKej start

D70

3 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK44:1414:16
2Margareta HaraldssonGustavsbergs OK44:46+0:3214:26
3Maria EhnTullinge SK45:28+1:1414:40
4Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK48:55+4:4115:46
5Margareta LarssonOK Njudung55:30+11:1617:54
6Carin RunqvistJärfälla OK1:01:15+17:0119:45
7Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:07:21+23:0721:43
8Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:26:22+42:0827:51
9Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:31:02+46:4829:21
Marianne SellgrenSigtuna OKej start

H70

4 240 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL42:119:56
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK45:09+2:5810:38
3Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK49:33+7:2211:41
4Lars GrankvistTäby OK52:12+10:0112:18
5Paul NorénOK Södertörn52:46+10:3512:26
6Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL55:15+13:0413:01
7Torsten PetterssonLånghundra IF56:11+14:0013:15
8Leif CarlssonSkarpnäcks OL59:58+17:4714:08
9Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden1:02:50+20:3914:49
10Göran LarboAttunda OK1:05:13+23:0215:22
11Bo WinanderJärfälla OK1:06:15+24:0415:37
12Tomas ÅhgrenLånghundra IF1:09:39+27:2816:25
13Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:10:51+28:4016:42
14Willy LjungdellTäby OK1:11:32+29:2116:52
15Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:11:52+29:4116:56
16Ulric CarlssonIFK Lidingö SOK1:37:48+55:3723:03
Bror FureskogAlfta-Ösa OKej godkänd
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej godkänd
Tommy WåhlinVästerås SOKej start
John ÖstlundSundbybergs IKej start
Anders SellgrenSigtuna OKej start
Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OFej start
Christer SandhOK Roxenej start
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Torbjörn HellquistTullinge SKej start
Anders WetterlingJärla Orienteringej start
Göran FriskAttunda OKej start

D75

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro CedérusSnättringe SK1:06:5521:35

H75

3 630 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF41:3111:26
2Börje LenasSkogsluffarnas OK46:40+5:0912:51
3Bengt ErikssonVäsby OK48:13+6:4213:16
4Torbjörn TirénHellas Orientering52:22+10:5114:25
5Staffan ElmhagenSöders-Tyresö54:54+13:2315:07
6Sören JohanssonSala OK55:10+13:3915:11
7Ronny HedlundOK Södertörn1:02:12+20:4117:08
8Henrik BergmanOK Linné1:03:33+22:0217:30
9Bo SundénKarlsbyhedens OK1:05:49+24:1818:07
10Lars NordinSolna OK1:28:08+46:3724:16
11Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:29:41+48:1024:42
Jan LarssonTullinge SKej godkänd
Leif StrandbergGustavsbergs OKej start
Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OLej start

D80

1 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonHammarby IF OF50:2525:20
2Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby54:24+3:5927:20
Gunnel JunegardOK Södertörnej godkänd

H80

3 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars CedérusSnättringe SK49:2615:56
2Rune CarlssonSundbybergs IK54:07+4:4117:27
3Sten BergstrandSkogsluffarnas OK56:46+7:2018:18
4Stig LindskogVisborgs OK58:32+9:0618:52
5Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL1:08:47+19:2122:11
6Bo LöwegrenVästerås SOK1:08:51+19:2522:12
7Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:11:25+21:5923:02
8Gösta GutelandSnättringe SK1:12:18+22:5223:19
9Roland LöwgrenSpårvägens OK1:17:24+27:5824:58
10Lars-Erik LindellVäsby OK1:30:29+41:0329:11
11Lars LöthmanJärfälla OK1:50:32+1:01:0635:39
Bjarne ErlandssonHammarby IF OFej godkänd
Lars PerssonVäsby OKej godkänd
Hugo IsgrenIFK Enskedeej start
Jan-Olof MalmSigtuna OKej start

U1

2 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver JohanssonNyköpings OK26:5312:48
2Nora DecknerSkarpnäcks OL28:45+1:5213:41
3Mira MårsellTumba-Mälarhöjden OK43:35+16:4220:45
4Viktor HolmströmTäby OK51:03+24:1024:18

U2

2 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora StällbergTullinge SK35:5313:32
2Tilda PousetteTullinge SK40:04+4:1115:07

Öppen motion 1

2 650 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin HessleTullinge SK28:5610:55
2Lars  BolinKlubblös31:33+2:3711:54
3Ida-Lina SegermanSkarpnäcks OL32:40+3:4412:19
4Alma WesselLänna IF33:16+4:2012:33
5Olle JonasSkarpnäcks OL39:27+10:3114:53
6Samuel JonasSkarpnäcks OL39:30+10:3414:54
7Eeva EuropeOK Älvsjö-Örby41:02+12:0615:29
8Hilmar HedinIFK Enskede44:14+15:1816:41
Sonja PernebyTullinge SKej godkänd

Öppen motion 3

2 950 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LübckeOK Ravinen23:257:56
2Madeline FrödinIFK Enskede39:11+15:4613:16
3Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL39:34+16:0913:24
4Adam EdströmOK Södertörn43:19+19:5414:41
5Per ArnessonSkarpnäcks OL43:29+20:0414:44
6Yvonne EckertIK Hakarpspojkarna45:31+22:0615:25
7Matilda WalfridssonBromma-Vällingby SOK48:03+24:3816:17
8Sanna RinnbäckOK Ravinen52:52+29:2717:55
9Ida AnderssonTullinge SK57:38+34:1319:32
10Jan BurellOK Enen1:00:30+37:0520:30
11Ulrika AxellIFK Enskede1:02:14+38:4921:05
12Anette  Wärnmark-CarrOK Södertörn1:14:26+51:0125:13
13John DryseliusSkarpnäcks OL1:16:27+53:0225:54
14Fredrik AnderssonOK Södertörn1:18:26+55:0126:35
15Tuula ÅhlinOK Måsen1:21:26+58:0127:36
16Kristina SchüllerqvistOK Södertörn1:29:23+1:05:5830:17
17Göran HillgrenOK Södertörn1:36:42+1:13:1732:46
Martin KvarnefalkJärfälla OKej godkänd
Carolie ThurgrenKlubblösej godkänd

Öppen motion 5

3 650 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes EdvardssonTumba-Mälarhöjden OK46:5812:52
2Kristin KarlssonCentrum OK52:58+6:0014:30
3Lina DahlbergHaninge SOK53:16+6:1814:35
4Erika HörnfeldtCentrum OK54:20+7:2214:53
5Tommy AnderssonSöders-Tyresö58:00+11:0215:53
6Anna HammarbäckSkogsluffarnas OK1:05:07+18:0917:50
7Annika SandqvistOK Klemmingen1:10:38+23:4019:21
8Kalle BlomIFK Enskede1:24:02+37:0423:01
9Håkan FalkOK Ravinen1:25:26+38:2823:24
10Helene SwartzIFK Lidingö SOK1:30:22+43:2424:45
11Johan ForsgrenKlubblös1:35:10+48:1226:04
12Ida WesselLänna IF1:37:18+50:2026:39
13Tobias LundbergIFK Enskede1:39:19+52:2127:12 Ladda ner rutt i gpx-format
14Niklas SkervingKlubblös1:50:47+1:03:4930:21
Annica LübckeOK Ravinenej godkänd
Caroline LiwångIFK Lidingö SOKej godkänd
Andreas JanssonKalmar OKej godkänd
Andreas NylundKlubblösej godkänd

Öppen motion 7

3 510 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix PerssonHaninge SOK29:018:16
2Johan HerbstVästerås SOK29:06+0:058:17
3Oskar KarlinCentrum OK29:40+0:398:27
4Thomas HollowellOK Tyr34:04+5:039:42
5David BerglundIF Thor37:02+8:0110:33
6Per LjungCentrum OK37:10+8:0910:35
7Jan FrödinIFK Enskede37:19+8:1810:37
8Johan AnemyrNässjö OK38:01+9:0010:49
9Andrea BalakovaNyköpings OK41:54+12:5311:56
10Ingemar CarlssonLunds OK42:09+13:0812:00
11Ture JohanssonSkogsluffarnas OK44:27+15:2612:39
12Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby45:12+16:1112:52
13Anders LarssonSkarpnäcks OL45:28+16:2712:57
14Karin HofstedtTäby OK45:41+16:4013:00
15Anna CarlsundTumba-Mälarhöjden OK46:44+17:4313:18
16Johan CarlsundTumba-Mälarhöjden OK46:49+17:4813:20
17Jacob Hård Af SegerstadOK Södertörn47:06+18:0513:25
18Ylva FornanderCentrum OK49:37+20:3614:08
19Stefan G LarssonOK Njudung49:50+20:4914:11
20Albert NordSnättringe SK51:27+22:2614:39
21Peter KhullinLedsjöfors SK56:04+27:0315:58
22Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK1:02:10+33:0917:42
23Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:04:49+35:4818:27
24Ingrid PaulssonSkogsluffarnas OK1:06:41+37:4018:59
25Kjell NilssonOK Klemmingen1:11:34+42:3320:23
26Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:13:21+44:2020:53
27Anders HolmqvistSnättringe SK1:16:03+47:0221:40
28Anna TuressonBromma-Vällingby SOK1:17:27+48:2622:03
29Rickard GunéeTumba-Mälarhöjden OK1:21:00+51:5923:04
30viktor EckertKlubblös1:32:36+1:03:3526:22
31Madeleine CasselIFK Lidingö SOK1:33:16+1:04:1526:34
32Rasmus BerglundKlubblös2:04:48+1:35:4735:33
Louise-Marie NilssonOK Klemmingenej godkänd
Annica HedbergOK Södertörnej godkänd
Fredrik HedinIFK Enskedeej godkänd

Öppen motion 8

4 780 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik PerssonOckelbo OK38:077:58
2Jonas HalaiKamrat och IF KIF40:17+2:108:25
3Hanna BrusSnättringe SK43:13+5:069:02
4Michael WennblomHagaby GoIF Örebro46:04+7:579:38
5Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF48:54+10:4710:13
6Malin AnnegårdCentrum OK49:31+11:2410:21
7Tina JunegardTullinge SK50:40+12:3310:35
8Lina MatthewsTullinge SK50:41+12:3410:36
9Fredrik GrimborgSkarpnäcks OL53:00+14:5311:05
10Lena ÖhmanCentrum OK53:58+15:5111:17
11Gro DahlbomCentrum OK56:15+18:0811:46
12Evelina EricssonSöders-Tyresö58:58+20:5112:20
13Urban StåhlSundbybergs IK59:23+21:1612:25
14Einar BodströmKamrat och IF KIF59:46+21:3912:30
15Börje PerssonOK Ravinen1:00:11+22:0412:35
16Ludde BlomIFK Enskede1:04:38+26:3113:31
17Marcus ArnoldssonVästerås SOK1:05:47+27:4013:45
18Ellinor langeTumba-Mälarhöjden OK1:06:30+28:2313:54
19Karin SteneboAttunda OK1:07:13+29:0614:03
20Ove RinnbäckOK Ravinen1:09:23+31:1614:30
21Karin TidevallSkogsluffarnas OK1:10:22+32:1514:43
22Björn BorgmanKlubblös1:23:25+45:1817:27
23Helen MagnussonOK Tor1:24:37+46:3017:42
24Amit PaulKamrat och IF KIF2:00:14+1:22:0725:09
25Roja KirkebyKlubblös2:51:30+2:13:2335:52
Lotta TapperIFK Lidingö SOKej godkänd
Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OKej godkänd
Jonny BobergBromma-Vällingby SOKej start
Joel SjöholmOK Pan-Kristianstadej start

Öppen motion 9

8 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LarboIFK Lidingö SOK1:01:087:30
2Magnus JohanssonNyköpings OK1:06:48+5:408:12
3Anton HanssonIK Hakarpspojkarna1:08:08+7:008:22
4Eric HanssonIK Hakarpspojkarna1:10:00+8:528:35
5Jonas LindholmCentrum OK1:10:32+9:248:39
6Niklas WansölinOK Ravinen1:18:27+17:199:38
7Claes AnderssonKlubblös1:28:37+27:2910:53
8Gustaf EricsonJärla Orientering1:29:49+28:4111:02
9Magnus HagfjärdSöders-Tyresö2:02:08+1:01:0015:00
10Andreas PetterssonAttunda OK2:19:52+1:18:4417:10
11Timmy StålnackeKlubblös2:27:34+1:26:2618:07
Simon MartinssonOK Klemmingenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser