Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Västmanland
Arrangörsorganisation: Sala OK
Datum: lördag 25 maj 2019

D21

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 330:29
1. Ida Larsson8:173+0:288:173
2. Emilia Brangefält6:51115:081-2
3. Ida Larsson8:163+0:3523:242+1
4. Emilia Brangefält7:05130:291-1
2Västerås SOK 131:09
1. Maria Ivermark7:4917:491
2. Eva Ode7:222+0:3115:112+1
3. Maria Ivermark8:042+0:2323:151-1
4. Eva Ode7:542+0:4931:092+1
3Västerås SOK 235:20
1. Disa Svensson8:224+0:338:224
2. Jennifer Svensson9:123+2:2117:343-1
3. Disa Svensson9:114+1:3026:454+1
4. Jennifer Svensson8:353+1:3035:203-1
4Surahammars SOK 135:22
1. Ida Hallin7:532+0:047:532
2. Sofia Hasler10:164+3:2518:094+2
3. Ida Hallin7:41125:503-1
4. Sofia Hasler9:324+2:2735:224+1

H21

16 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 830:31
1. Andreas Näslund7:2617:261
2. Noa Sjöstrand7:394+0:2315:052+1
3. Andreas Näslund7:464+0:4322:511-1
4. Noa Sjöstrand7:405+1:0430:3110
2Västerås SOK 130:44
1. Tamás Szüts7:435+0:177:435
2. Robert Palm8:207+1:0416:0350
3. Tamás Szüts7:03123:062-3
4. Robert Palm7:383+1:0230:4420
3Ärla IF / OK Ravinen 131:23
1. Donald McCarthy8:459+1:198:459
2. Nick Barrable7:16116:014-5
3. Donald McCarthy8:467+1:4324:476+2
4. Nick Barrable6:36131:233-3
4Västerås SOK 231:26
1. Martin Sandqvist7:292+0:037:292
2. Johan Ahlström7:202+0:0414:491-1
3. Martin Sandqvist8:598+1:5623:483+2
4. Johan Ahlström7:383+1:0231:264+1
5Västerås SOK 331:49
1. Pontus Lindgren7:363+0:107:363
2. Henrik Wickström8:036+0:4715:3930
3. Pontus Lindgren8:426+1:3924:215+2
4. Henrik Wickström7:282+0:5231:4950
6Surahammars SOK 234:45
1. Ulf Johansson7:587+0:327:587
2. Henrik Nettelmark8:538+1:3716:5170
3. Ulf Johansson9:029+1:5925:5370
4. Henrik Nettelmark8:528+2:1634:456-1
7Västerås SOK 434:46
1. Per Sundström9:2811+2:029:2811
2. Mattias Löfqvist7:425+0:2617:108-3
3. Per Sundström9:1012+2:0726:2010+2
4. Mattias Löfqvist8:266+1:5034:467-3
8Västerås SOK 735:39
1. Johan Herbst7:496+0:237:496
2. Anders Rooth9:4413+2:2817:339+3
3. Johan Herbst8:405+1:3726:1390
4. Anders Rooth9:269+2:5035:398-1
9Surahammars SOK 137:30
1. Lars-Erik Hasler8:098+0:438:098
2. Henrik Hallin10:1814+3:0218:2710+2
3. Lars-Erik Hasler7:433+0:4026:108-2
4. Henrik Hallin11:2012+4:4437:309+1
10Västerås SOK 637:40
1. Filip Ivermark10:1612+2:5010:1612
2. Jens Andertoft9:1010+1:5419:26120
3. Filip Ivermark9:4614+2:4329:12120
4. Jens Andertoft8:287+1:5237:4010-2
11Västerås SOK 1039:54
1. Sixten Törnqvist7:394+0:137:394
2. Stefan Törnqvist11:2215+4:0619:0111+7
3. Sixten Törnqvist9:1012+2:0728:11110
4. Stefan Törnqvist11:4313+5:0739:54110
12Västerås SOK 942:36
1. Jan Noring11:3614+4:1011:3614
2. Fredrik Dahlmark9:1411+1:5820:5013-1
3. Jan Noring11:2316+4:2032:1314+1
4. Fredrik Dahlmark10:2310+3:4742:3612-2
13Fagersta OK 142:45
1. Emil Törnqvist11:3815+4:1211:3815
2. Anton Augustsson9:3612+2:2021:1414-1
3. Emil Törnqvist10:4715+3:4432:0113-1
4. Anton Augustsson10:4411+4:0842:45130
Arboga OK 1ej godkänd
1. Casper Vånsjö9:1310+1:479:1310
2. Filip Bäck7:343+0:1816:476-4
3. Casper Vånsjö7:302+0:2724:174-2
4. Filip Bäckej godkändej godkänd
Norbergs OK 1ej godkänd
1. Jimmy Spolander10:4613+3:2010:4613
2. Vincent Backströmej godkändej godkänd
3. Jimmy Spolander9:0310+2:00ej godkänd
4. Vincent Backström11:4914+5:13ej godkänd
Västerås SOK 5ej godkänd
1. Daniel Björnbergej godkändej godkänd
2. Martin Oldaeus8:579+1:41ej godkänd
3. Daniel Björnberg9:0711+2:04ej godkänd
4. Martin Oldaeusej godkändej godkänd
Surahammars SOK 3ej start
1. Magnus Thornellej startej start
2. Stefan Bjurstedtej startej start
3. Magnus Thornellej startej start
4. Stefan Bjurstedtej startej start

D16

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 429:07
1. Kristina Lindgren8:275+0:268:275
2. Klara Åkerman Sjöström6:05114:321-4
3. Kristina Lindgren8:395+1:2023:1110
4. Klara Åkerman Sjöström5:56129:0710
2Västerås SOK 330:34
1. Nova Sahlén8:153+0:148:153
2. Maja Ahlström7:242+1:1915:3930
3. Nova Sahlén7:423+0:2323:2130
4. Maja Ahlström7:132+1:1730:342-1
3Västerås SOK 530:49
1. Smilla Andertoft8:0118:011
2. Elvira Björnberg7:373+1:3215:382+1
3. Smilla Andertoft7:342+0:1523:1220
4. Elvira Björnberg7:373+1:4130:493+1
4Surahammars SOK 236:09
1. Clara Svensson9:226+1:219:226
2. Agnes Johansson9:155+3:1018:3760
3. Clara Svensson9:046+1:4527:4160
4. Agnes Johansson8:285+2:3236:094-2
5Surahammars SOK 137:26
1. Ellen Thorsén8:204+0:198:204
2. Tilde Johansson9:426+3:3718:025+1
3. Ellen Thorsén7:514+0:3225:534-1
4. Tilde Johansson11:337+5:3737:265+1
6Västerås SOK 238:02
1. Kajsa Hall8:122+0:118:122
2. Hanna Hermann9:497+3:4418:014+2
3. Kajsa Hall9:297+2:1027:305+1
4. Hanna Hermann10:326+4:3638:026+1
7Sala OK 157:03
1. Ester Aspersand10:058+2:0410:058
2. Malva Enlund20:098+14:0430:147-1
3. Ester Aspersand11:359+4:1641:4970
4. Malva Enlund15:149+9:1857:0370
Surahammars SOK 3ej godkänd
1. Rebecka Haslerej godkändej godkänd
2. Beatrice Österberg8:314+2:26ej godkänd
3. Rebecka Hasler7:191ej godkänd
4. Beatrice Österberg8:234+2:27ej godkänd
Västerås SOK 1ej godkänd
1. Fanny Andersson10:047+2:0310:047
2. Felicia Sahlénej godkändej godkänd
3. Fanny Andersson10:178+2:58ej godkänd
4. Felicia Sahlén12:058+6:09ej godkänd

H16

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 126:38
1. Erik Palm6:583+0:336:583
2. Kristoffer Klarin6:082+0:0213:061-2
3. Erik Palm7:103+0:3720:1610
4. Kristoffer Klarin6:22126:3810
2Västerås SOK 427:30
1. Sixten Slagbrand7:014+0:367:014
2. Tobias Dahlmark6:06113:072-2
3. Sixten Slagbrand8:016+1:2821:083+1
4. Tobias Dahlmark6:22127:302-1
3Västerås SOK 327:47
1. Elis Wiklund6:352+0:106:352
2. Noah Andertoft7:084+1:0213:433+1
3. Elis Wiklund6:33120:161-2
4. Noah Andertoft7:315+1:0927:473+2
4Surahammars SOK 328:40
1. Linus Hallin7:045+0:397:045
2. Arvid Jonforsen7:135+1:0714:174-1
3. Linus Hallin7:244+0:5121:415+1
4. Arvid Jonforsen6:594+0:3728:404-1
5Surahammars SOK 229:27
1. Vidar Nettelmark6:2516:251
2. Arvid Gunérus8:027+1:5614:275+4
3. Vidar Nettelmark7:052+0:3221:324-1
4. Arvid Gunérus7:556+1:3329:275+1
6Västerås SOK 230:13
1. Filip Andersson8:096+1:448:096
2. Lucas Ahlström7:326+1:2615:4160
3. Filip Andersson8:077+1:3423:4860
4. Lucas Ahlström6:253+0:0330:1360
7Arboga OK 132:37
1. Amanda Bäck8:267+2:018:267
2. Eric Bäck8:199+2:1316:4570
3. Amanda Bäck7:545+1:2124:3970
4. Eric Bäck7:587+1:3632:3770
8OK Hedströmmen 134:06
1. Kalle Andersson8:378+2:128:378
2. Edvin Berggren8:168+2:1016:539+1
3. Kalle Andersson9:098+2:3626:028-1
4. Edvin Berggren8:049+1:4234:0680
8Surahammars SOK 134:06
1. My Velander9:469+3:219:469
2. Ludvig Hasler7:043+0:5816:508-1
3. My Velander9:179+2:4426:079+1
4. Ludvig Hasler7:598+1:3734:068-1
Norbergs OK 1ej start
1. Melwin Löwdahlej startej start
2. Signe Winqvistej startej start
3. Melwin Löwdahlej startej start
4. Signe Winqvist (vacant)ej startej start

D50

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Köping-Kolsva OK 141:27
1. Karin Profors9:2419:241
2. Marie Larsson12:29121:5310
3. Karin Profors9:17131:1010
4. Marie Larsson10:17141:2710

H50

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Vandrarringen 131:51
1. Tomas Jonsson7:482+0:347:482
2. Sören Lindgren8:37116:251-1
3. Tomas Jonsson7:482+0:4224:1310
4. Sören Lindgren7:38131:5110
2Köping-Kolsva OK 134:58
1. Ola Toven7:1417:141
2. Yvonne Toven10:235+1:4617:372+1
3. Ola Toven7:06124:4320
4. Yvonne Toven10:156+2:3734:5820
3Arboga OK 136:40
1. Kristina Bäck9:117+1:579:117
2. Peter Bäck8:522+0:1518:034-3
3. Kristina Bäck10:387+3:3228:417+3
4. Peter Bäck7:592+0:2136:403-4
4OK Hedströmmen 137:13
1. Roger Åsberg8:234+1:098:234
2. Marie Åsberg10:526+2:1519:156+2
3. Roger Åsberg8:233+1:1727:383-3
4. Marie Åsberg9:354+1:5737:134+1
5Surahammars SOK 137:32
1. Gunnar Munktelius8:003+0:468:003
2. Anders Gunnarsson11:187+2:4119:187+4
3. Gunnar Munktelius8:514+1:4528:096-1
4. Anders Gunnarsson9:233+1:4537:325-1
6Norbergs OK 137:35
1. Johan Källman8:556+1:418:556
2. Elisabet Elmertoft9:153+0:3818:105-1
3. Johan Källman9:395+2:3327:4950
4. Elisabet Elmertoft9:465+2:0837:356+1
Köping-Kolsva OK 2ej godkänd
1. Alf Lindberg8:255+1:118:255
2. Bo Lindkvist9:344+0:5717:593-2
3. Alf Lindberg9:466+2:4027:454+1
4. Bo Lindkvistej godkändej godkänd

H70

1 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Enen 1ej godkänd
1. Lennart Eriksson10:51110:511
2. Barbro Melvingerej godkändej godkänd
3. Lennart Erikssonej godkändej godkänd
4. Barbro Melvinger9:281ej godkänd

Öppen

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Kåre 132:07
1. Evelin Magnusson9:586+2:299:586
2. Lars Magnusson6:36116:341-5
3. Evelin Magnusson9:146+1:1825:483+2
4. Lars Magnusson6:19132:071-2
2Norbergs OK 732:11
1. Hanna Eriksson8:534+1:248:534
2. Arvid Eriksson7:532+1:1716:462-2
3. Hanna Eriksson8:495+0:5325:3520
4. Arvid Eriksson6:362+0:1732:1120
3Norbergs OK 134:13
1. Henrik Svedberg7:2917:291
2. Cecilia Eriksson10:043+3:2817:333+2
3. Henrik Svedberg7:56125:291-2
4. Cecilia Eriksson8:446+2:2534:133+2
4Norbergs OK 237:40
1. Pia Johansson8:283+0:598:283
2. Jimmy Koivisto10:294+3:5318:574+1
3. Pia Johansson10:197+2:2329:1640
4. Jimmy Koivisto8:244+2:0537:4040
5Norbergs OK 338:28
1. Vanda Kuthanova8:232+0:548:232
2. Lasse Svensson13:239+6:4721:465+3
3. Vanda Kuthanova8:484+0:5230:3450
4. Lasse Svensson7:543+1:3538:2850
6Fagersta OK/Norbergs OK40:04
1. Mats Thunwall9:315+2:029:315
2. Mickael Jansson vainionpää13:098+6:3322:406+1
3. Mats Thunwall7:572+0:0130:3760
4. Mickael Jansson vainionpää9:277+3:0840:0460
7Surahammars SOK 142:44
1. Anna Lund12:5912+5:3012:5912
2. Amanda Lund11:006+4:2423:599-3
3. Anna Lund8:333+0:3732:327-2
4. Amanda Lund10:128+3:5342:4470
8Västerås SOK 249:10
1. Gun Millinger12:1210+4:4312:1210
2. Anders Millinger10:535+4:1723:058-2
3. Gun Millinger14:2012+6:2437:2580
4. Anders Millinger11:4511+5:2649:1080
9Norbergs OK 455:29
1. Andrea Knutar Magnusson17:3513+10:0617:3513
2. Thomas Magnusson16:1910+9:4333:5412-1
3. Andrea Knutar Magnusson11:119+3:1545:0511-1
4. Thomas Magnusson10:249+4:0555:299-2
10OK Hedströmmen 156:08
1. Anders Andersson12:2211+4:5312:2211
2. Maria Jaxner16:5011+10:1429:1210-1
3. Anders Andersson14:0810+6:1243:209-1
4. Maria Jaxner12:4812+6:2956:0810+1
11Norbergs OK 51:00:14
1. Annelie Spolander12:119+4:4212:119
2. Ove Backström17:4512+11:0929:5611+2
3. Annelie Spolander14:1311+6:1744:0910-1
4. Ove Backström16:0514+9:461:00:1411+1
12Norbergs OK 81:10:35
1. Siri Ramström18:1614+10:4718:1614
2. Signe Winqvist19:5513+13:1938:1113-1
3. Siri Ramström18:5713+11:0157:0812-1
4. Signe Winqvist (vacant)13:2713+7:081:10:35120
Norbergs OK 6ej godkänd
1. Nathalie Hultberg10:548+3:2510:548
2. Nicole Hultberg12:077+5:3123:017-1
3. Nathalie Hultbergej godkändej godkänd
4. Nicole Hultberg10:5610+4:37ej godkänd
Västerås SOK 1ej godkänd
1. Gunilla Thapper10:407+3:1110:407
2. Fredrik Thapperej godkändej godkänd
3. Gunilla Thapper10:518+2:55ej godkänd
4. Fredrik Thapper8:415+2:22ej godkänd

DH12

15 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 922:07
1. Rasmus Viertel5:0115:011
2. Oscar Noring6:112+0:3411:1210
3. Rasmus Viertel5:014+0:1416:1310
4. Oscar Noring5:542+0:0922:0710
2Sala OK 122:50
1. Elias Karén5:073+0:065:073
2. Samuel Jansson6:404+1:0311:472-1
3. Elias Karén5:186+0:3117:0520
4. Samuel Jansson5:45122:5020
3Västerås SOK 224:05
1. David Thapper5:104+0:095:104
2. Lina Eliasson7:287+1:5112:3840
3. David Thapper4:552+0:0817:3340
4. Lina Eliasson6:323+0:4724:053-1
4Västerås SOK 724:25
1. Ludvig Juhlin5:126+0:115:126
2. Alexander Thulin7:256+1:4812:373-3
3. Ludvig Juhlin4:593+0:1217:365+2
4. Alexander Thulin6:494+1:0424:254-1
5Västerås SOK 324:54
1. Elin Palm5:0115:011
2. Leopold Olofsson7:399+2:0212:405+4
3. Elin Palm4:47117:273-2
4. Leopold Olofsson7:278+1:4224:545+2
6Västerås SOK 826:58
1. Rasmus Eliasson8:0112+3:008:0112
2. Olle Oldaeus5:37113:388-4
3. Rasmus Eliasson6:078+1:2019:4580
4. Olle Oldaeus7:136+1:2826:586-2
7Västerås SOK 128:37
1. Alicia Hermann6:319+1:306:319
2. Selma Löfqvist8:0311+2:2614:3411+2
3. Alicia Hermann6:089+1:2120:429-2
4. Selma Löfqvist7:5510+2:1028:377-2
8Västerås SOK 628:42
1. Lovisa Björnberg7:0910+2:087:0910
2. Frida Herbst6:404+1:0313:499-1
3. Lovisa Björnberg8:0412+3:1721:5310+1
4. Frida Herbst6:494+1:0428:428-2
9Västerås SOK 528:43
1. Hugo Zetterberg5:104+0:095:104
2. Hanna Thapper7:308+1:5312:405+1
3. Hugo Zetterberg5:014+0:1417:416+1
4. Hanna Thapper11:0213+5:1728:439+3
10Arboga OK 128:47
1. Albin Andersson5:137+0:125:137
2. Rasmus Vånsjö7:5010+2:1313:0370
3. Albin Andersson5:377+0:5018:4070
4. Rasmus Vånsjö10:0712+4:2228:4710+3
11Surahammars SOK 131:18
1. Emilie Österberg8:5814+3:578:5814
2. Gabriella Hasler6:383+1:0115:3612-2
3. Emilie Österberg8:2213+3:3523:58120
4. Gabriella Hasler7:207+1:3531:1811-1
12Sala OK 233:19
1. Jerry Larsson7:3911+2:387:3911
2. Noah Lander8:1612+2:3915:5513+2
3. Jerry Larsson7:2411+2:3723:1911-2
4. Noah Lander10:0011+4:1533:1912+1
13Surahammars SOK 245:03
1. David Jonforsen8:4413+3:438:4413
2. Elias Hedlund12:0015+6:2320:4414+1
3. David Jonforsen7:0810+2:2127:5213-1
4. Elias Hedlund17:1115+11:2645:03130
14Norbergs OK 21:00:25
1. Assar Magnusson23:3315+18:3223:3315
2. Knut Ramström9:2314+3:4632:56150
3. Assar Magnusson14:0314+9:1646:5914-1
4. Knut Ramström13:2614+7:411:00:25140
Västerås SOK 4ej godkänd
1. Gustav Juhlin5:338+0:325:338
2. Freja Ivermark8:2013+2:4313:5310+2
3. Gustav Juhlinej godkändej godkänd
4. Freja Ivermark7:439+1:58ej godkänd
Norbergs OK 1ej start
1. Cameron Zetterlundej startej start
2. Vega Koivistoej startej start
3. Cameron Zetterlundej startej start
4. Vega Koivistoej startej start

Inskolning

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 225:02
1. Felix Herbst5:092+0:025:092
2. Klara Juhlin7:03112:121-1
3. Felix Herbst8:012+2:0720:1310
4. Klara Juhlin4:49125:0210
2Västerås SOK 133:29
1. Matilda Molund9:123+4:059:123
2. Majken Amberntsson9:022+1:5918:142-1
3. Matilda Molund5:54124:0820
4. Majken Amberntsson9:213+4:3233:2920
3Sala OK 139:53
1. Ezana Arkebom5:0715:071
2. Jonna Listner13:453+6:4218:523+2
3. Ezana Arkebom13:123+7:1832:0430
4. Jonna Listner7:492+3:0039:5330

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser