Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Golden Weekend, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Golden Weekend, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: söndag 18 augusti 2019

D21

4 270 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingIK Hakarpspojkarna32:377:38
2Josefin ErlandssonOK Milan33:25+0:487:49
3Jonna ForsVästerås SOK33:58+1:217:57
4Malin BierfeldtÄrla IF35:37+3:008:20
5Therese KorkeakoskiOK Milan37:48+5:118:51
6Elisabeth AhlgrenLinköpings OK38:17+5:408:57
7Elsa EkelinKFUM Örebro OK38:30+5:539:00
8Linnéa GustafssonOK Hällen41:43+9:069:46
9Malin JacobsonOK Tor43:48+11:1110:15
10Elin DahlmarkVästerås SOK48:16+15:3911:18
11Jessica KorkeakoskiOK Milan49:51+17:1411:40
12Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF52:20+19:4312:15
13Linda HarlénKFUM Örebro OK1:08:02+35:2515:55
Sandra NäslundOK Linnéej start
Sara GarpenlundKFUM Örebro OKej start

H21

5 360 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas UllerKils OK32:136:00
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK34:03+1:506:21
3Carl NäslundVästerås SOK36:52+4:396:52
4Per EklöfOK Milan38:06+5:537:06
5Anton LifRehns BK38:27+6:147:10
6Erik HarlénKFUM Örebro OK40:57+8:447:38
7Patrik LindÄrla IF41:53+9:407:48
8Henrik WickströmVästerås SOK41:57+9:447:49
9Marcus HalvarssonKFUM Örebro OK42:07+9:547:51
10Lars NordinTullinge SK42:27+10:147:55
11John GunnarssonSurahammars SOK42:37+10:247:57
12Lars-Erik HaslerSurahammars SOK42:52+10:397:59
13Oskar NymanOK Tyr43:27+11:148:06
14Jacob BolinTullinge SK45:37+13:248:30
15Christoffer AndersénOK Tisaren45:57+13:448:34
16Carl Johan ArevångTullinge SK46:41+14:288:42
17Johan AhlströmVästerås SOK48:05+15:528:58
18Anders ÖsterlundVästerås SOK51:18+19:059:34
19Mikael PerssonGävle OK1:06:06+33:5312:19
20Dan ÖsterlundVästerås SOK1:07:38+35:2512:37
Magnus FranssonÄrla IFej start

D18

4 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HallinSurahammars SOK43:4010:29
2Ida LarssonVästerås SOK45:55+2:1511:02
3Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK55:27+11:4713:19
4Iris van LoenhoutOK Hedströmmen56:19+12:3913:32
5Tilda WigforssArboga OK58:40+15:0014:06
6Tilda AnderssonTullinge SK1:00:13+16:3314:28
7Dorota SmelikováSurahammars SOK1:00:45+17:0514:36

H18

4 160 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl LundinOK Hällen28:256:49
2Melker LundinOK Hällen28:35+0:106:52
3Martin SandqvistVästerås SOK30:57+2:327:26
4William SeguraKFUM Örebro OK31:16+2:517:30
5Noa SjöstrandVästerås SOK31:58+3:337:41
6Filip BäckArboga OK34:59+6:348:24
7Johannes BladhTullinge SK35:27+7:028:31
8Hugo FriskVästerås SOK35:43+7:188:35
9Adam BrattTullinge SK37:26+9:018:59
10Markus ÖsterlundVästerås SOK39:31+11:069:29
11Pontus LindgrenVästerås SOK40:39+12:149:46
12Ceasar TengbrandArboga OK42:27+14:0210:12
Anton AugustssonFagersta OKej godkänd
Andreas NäslundVästerås SOKej godkänd
Linus MalmKFUM Örebro OKej start

D16

4 120 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK30:107:19
2Sofie BodinAlmby IK46:52+16:4211:22
3Maja AhlströmVästerås SOK47:31+17:2111:31
4Rebecka HaslerSurahammars SOK52:00+21:5012:37
5Jonna SandbergKöping-Kolsva OK55:06+24:5613:22
6Katja GustafssonNyköpings OK56:03+25:5313:36
7Julia BergKFUM Örebro OK57:05+26:5513:51
7Kristina LindgrenVästerås SOK57:05+26:5513:51
9Frida GustavssonOK Tor1:02:13+32:0315:06
10Emelie ForslundKristinehamns OK1:15:28+45:1818:19
11Felicia SahlénVästerås SOK1:19:42+49:3219:20
12Fanny AnderssonVästerås SOK1:26:52+56:4221:05
Clara SvenssonSurahammars SOKej godkänd
Hanna HermannVästerås SOKej godkänd
Johanna HalldinKFUM Örebro OKej start

H16

4 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KruseKFUM Örebro OK28:516:55
2Lucas AhlströmVästerås SOK34:59+6:088:23
3Wilhelm BergmanTullinge SK35:08+6:178:25
4Kristoffer KlarinVästerås SOK38:40+9:499:16
5Erik LingIK Hakarpspojkarna39:24+10:339:26
6Viktor FröbergOK Tor39:56+11:059:34
7Tobias DahlmarkVästerås SOK40:05+11:149:36
8Eric BäckArboga OK43:56+15:0510:32
9Jonatan WickströmOK Tor50:44+21:5312:09
10Maximilian OlofssonVästerås SOK51:05+22:1412:15
11David TörnqvistTullinge SK55:54+27:0313:24
12Edvin BerggrenOK Hedströmmen57:10+28:1913:42
13William VuorinenOK Tor1:06:36+37:4515:58

D16 Kort

3 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde WickströmOK Tor47:5513:53
2Ester AspersandSala OK1:29:17+41:2225:52
2Malva EnlundSala OK1:29:17+41:2225:52

H16 Kort

3 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix ArkängTullinge SK52:2415:11

D14

3 310 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara JunegardTullinge SK29:128:49
2Ellen ThorsénSurahammars SOK29:51+0:399:01
3Sandra LingIK Hakarpspojkarna30:53+1:419:19
4Ella JacobsonOK Tor33:19+4:0710:03
5Julia AnderssonOK Tor33:52+4:4010:13
6Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK35:20+6:0810:40
7Emilia BergmanTullinge SK35:58+6:4610:51
8Johanna BergKFUM Örebro OK38:36+9:2411:39
9Nova SahlénVästerås SOK41:07+11:5512:25
10Amanda BäckArboga OK41:08+11:5612:25
11Julia GustafssonKFUM Örebro OK43:10+13:5813:02
12Nova MatthewsTullinge SK46:57+17:4514:11
13Elvira BjörnbergVästerås SOK56:31+27:1917:04

H14

3 340 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JonssonOK Tyr26:407:59
2Arvid JonforsenSurahammars SOK28:34+1:548:33
3Casper KarlssonOK Tor29:27+2:478:49
4Ludvig HaslerSurahammars SOK30:41+4:019:11
5Elis WiklundVästerås SOK31:50+5:109:31
6Erik PalmVästerås SOK31:51+5:119:32
7Axel TrofastTullinge SK33:39+6:5910:04
8Arvid MyrbergerTullinge SK34:53+8:1310:26
9Viktor WistrandTullinge SK35:24+8:4410:35
10Linus HallinSurahammars SOK35:32+8:5210:38
11Olof ArevångTullinge SK38:10+11:3011:25
12Rasmus HedarOK Tor40:08+13:2812:00
13Albert BrohedeOK Tyr46:13+19:3313:50
14Kalle AnderssonOK Hedströmmen50:38+23:5815:09
15Edvin HalldinKFUM Örebro OK52:19+25:3915:39
16Carl SandqvistVästerås SOK53:35+26:5516:02
17Nils SkymbergKFUM Örebro OK54:02+27:2216:10
18Dennis LarssonSala OK57:54+31:1417:20
19Gustav ThenanderVästerås SOK1:05:18+38:3819:33
20Filip AnderssonVästerås SOK1:20:15+53:3524:01
Vidar NettelmarkSurahammars SOKej godkänd

D12

2 870 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PalmVästerås SOK25:158:47
2Ella KruseKFUM Örebro OK25:49+0:348:59
3Wilma JonssonOK Tyr27:59+2:449:45
4Lovisa ThybeckLindebygdens OK28:01+2:469:45
5Wilma WikströmFellingsbro GOIF28:09+2:549:48
6Alicia HermannVästerås SOK29:00+3:4510:06
7Freja MattilaHallstahammars OK30:29+5:1410:37
8Miriam GustafssonNyköpings OK30:38+5:2310:40
9Nike RinaldoOK Tor32:21+7:0611:16
10Astrid JacobsonOK Tor35:51+10:3612:29
11Emma SeguraKFUM Örebro OK35:53+10:3812:30
12Joline PetriOK Djerf37:25+12:1013:02
13Alice NordwaldOK Tor46:32+21:1716:12
14Emilia AnderssonOK Tor48:53+23:3817:01
15Lovisa BjörnbergVästerås SOK50:26+25:1117:34
16Irma MalmströmVästerås SOK52:03+26:4818:08
17Maria StenbergVästerås SOK54:04+28:4918:50
18Klara BjällhageOK Tor1:10:33+45:1824:34

H12

2 870 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK18:286:26
2Emil LingIK Hakarpspojkarna20:55+2:277:17
3Ted NilssonKFUM Örebro OK23:44+5:168:16
4Oliver ArnessonLindebygdens OK23:58+5:308:21
5Gustav JuhlinVästerås SOK25:32+7:048:53
6Oliver Angberg JohnsonLindebygdens OK27:42+9:149:39
7David ThapperVästerås SOK28:08+9:409:48
8Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL28:59+10:3110:05
9Oscar NoringVästerås SOK29:41+11:1310:20
10Arvid HellbergSundbybergs IK30:20+11:5210:34
11Emil LindgrenOK Tor30:47+12:1910:43
12Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro31:08+12:4010:50
13Ludvig JuhlinVästerås SOK35:46+17:1812:27
14Albin ReteliusLindebygdens OK40:49+22:2114:13
15Leopold OlofssonVästerås SOK42:28+24:0014:47
16Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK42:53+24:2514:56
17Leo WisborgTullinge SK46:55+28:2716:20
18Samuel SylvanTullinge SK47:45+29:1716:38
19Hugo ZetterbergVästerås SOK50:11+31:4317:29
20Ture HolmstrandArboga OK53:31+35:0318:38
21Tim ErikssonVästerås SOK58:27+39:5920:21
22Jerry LarssonSala OK1:15:46+57:1826:23

D12 Kort

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilie ÖsterbergSurahammars SOK36:2115:44
Gabriella HaslerSurahammars SOKej start

D10

2 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HalldinKFUM Örebro OK14:346:50
2Frida HerbstVästerås SOK17:30+2:568:12
3Alva NilssonKFUM Örebro OK18:59+4:258:54
4Selma LöfqvistVästerås SOK19:59+5:259:22
5Freja IvermarkVästerås SOK20:42+6:089:43
6Hanna ThapperVästerås SOK21:33+6:5910:07
7Ingrid ArnessonLindebygdens OK23:07+8:3310:51
8Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL26:34+12:0012:28
9Josefin SandbergKöping-Kolsva OK26:46+12:1212:33
10Armida MalmqvistOK Tor27:02+12:2812:41
11Matilda MolundVästerås SOK30:58+16:2414:32

H10

2 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle OldaeusVästerås SOK14:396:52
2Jonathan EnarssonKöping-Kolsva OK18:23+3:448:37
3Theodor ThenanderVästerås SOK19:09+4:308:59
4Simon OlssonIK Standard20:53+6:149:48
5Emil GrankvistArboga OK21:28+6:4910:04
6Sigge RinaldoOK Tor21:34+6:5510:07
7André ÖhlingOK Tor21:57+7:1810:18
8Malkom MalmqvistOK Tor23:34+8:5511:03
9Rasmus KruseKFUM Örebro OK24:24+9:4511:27
10Adam LindgrenOK Tor25:42+11:0312:03
11Simon EnarssonKöping-Kolsva OK27:48+13:0913:03

H35

5 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias AnderssonIK Gandvik48:259:01
2Henrik NettelmarkSurahammars SOK49:50+1:259:17
3Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro1:13:57+25:3213:47

D40

4 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda RinaldoOK Tor33:598:03
2Malin JonssonOK Tyr36:59+3:008:45
3Lina MatthewsTullinge SK37:28+3:298:52
4Sofia CarlssonLindebygdens OK44:34+10:3510:33
5Malin WiklundAlmby IK45:14+11:1510:43
6Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK54:08+20:0912:49
7Marie KlarinVästerås SOK59:17+25:1814:02
Catharina AnderssonOK Torej godkänd
Åsa LinnersjöOK Torej start

H40

4 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LöfqvistVästerås SOK37:467:58
2Martin OldaeusVästerås SOK39:38+1:528:21
3Anders FröbergOK Tor41:16+3:308:42
4Arvid RinaldoOK Tor49:32+11:4610:27
5Henrik HallinSurahammars SOK57:35+19:4912:08
6Fredrik ArnessonLindebygdens OK58:09+20:2312:16
Thomas LindgrenOK Torej start

D45

3 760 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin WraneHestra IF34:079:04
2Tina JunegardTullinge SK34:22+0:159:08
3Anette LarssonOK Tor36:29+2:229:42
4Malin HalldinKFUM Örebro OK37:16+3:099:54
5Erika JedarOK Tor39:04+4:5710:23
6Anna NygårdVästerås SOK41:24+7:1711:00
7Pernilla SahlénVästerås SOK41:42+7:3511:05
8Susanne PerssonÄrla IF41:45+7:3811:06
9Marie ÅsbergOK Hedströmmen43:21+9:1411:31
10Camilla KruseKFUM Örebro OK44:30+10:2311:50
11Malena AhlströmVästerås SOK46:54+12:4712:28
12Anna ZetterbergVästerås SOK50:24+16:1713:24
13Kristin HellbergSundbybergs IK53:14+19:0714:09
14Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:04:26+30:1917:08

H45

4 690 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus HalldinKFUM Örebro OK35:097:29
2Daniel BrohedeOK Tyr37:02+1:537:53
3Martin JuhlinVästerås SOK39:23+4:148:23
4Magnus ÖhlingOK Tor40:47+5:388:41
5Björn RosendahlÄrla IF43:23+8:149:15
6Magnus AnderssonSundbybergs IK44:23+9:149:27
7Mats GustafssonNyköpings OK46:07+10:589:49
8Martin TichovskySK Praga46:58+11:4910:00
9Jens AndertoftVästerås SOK47:20+12:1110:05
10Per HolmstrandArboga OK51:12+16:0310:55
11Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro51:51+16:4211:03
12Johan PetriOK Djerf52:25+17:1611:10
13Jakob BergKFUM Örebro OK52:43+17:3411:14
14Joakim JanssonSala OK52:50+17:4111:15
15LarsErik JohanssonÄrla IF53:12+18:0311:20
16Per HermannVästerås SOK1:03:18+28:0913:29
17Lars-Erik SjöstrandVästerås SOK1:08:14+33:0514:32
18David LindgrenVästerås SOK1:21:36+46:2717:23
Mickael GöranssonHagaby GoIF Örebroej start
Donald McCarthyÄrla IFej start

D50

3 760 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HedarOK Tor37:4810:03
2Hana TichovskaSK Praga38:07+0:1910:08
3Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro44:46+6:5811:54
4Maria StrömbergAvesta OK45:48+8:0012:10
5Catarina LarssonVästerås SOK46:49+9:0112:27
6Kristina ForsOK Grip49:57+12:0913:17
7Anna LundSurahammars SOK51:56+14:0813:48
8Lena LiljeforsAvesta OK59:24+21:3615:47
9Inger GunnarssonVästerås SOK1:04:24+26:3617:07
10Kristina BäckArboga OK1:17:49+40:0120:41

H50

4 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert PalmVästerås SOK33:417:55
2Anders BrinkmanVandrarringen35:25+1:448:20
3Pär NymanOK Tyr36:06+2:258:29
4Kalle WraneSävedalens AIK37:02+3:218:42
5Håkan OlofssonÄrla IF37:48+4:078:53
6Christer AlmHagaby GoIF Örebro38:13+4:328:59
7Magnus LarssonVästerås SOK39:45+6:049:21
8Tomas JonssonVandrarringen41:32+7:519:46
9Gustaf SameliusVisborgs OK43:06+9:2510:08
10Rickard JonforsenSurahammars SOK43:30+9:4910:14
11Joakim AhlströmVästerås SOK45:35+11:5410:43
12Örjan SäkerHagaby GoIF Örebro48:38+14:5711:26
13Tommy FröjdVästerås SOK51:37+17:5612:08
14Roger CarlssonVästerås SOK56:43+23:0213:20
15Peter BäckArboga OK59:48+26:0714:04
16Peter ForsOK Grip1:05:48+32:0715:28

D55

3 660 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona BierfeldtÄrla IF40:0510:57
2Dorothe SpillmannIF Thor40:22+0:1711:01
3Anne BodinAlmby IK41:04+0:5911:13
4Marie MalmborgSöders-Tyresö41:15+1:1011:16
5Annika BrodinLindebygdens OK43:03+2:5811:45
6Annika LarssonArboga OK43:11+3:0611:47
7Eva WadmanVästerås SOK43:54+3:4911:59
8Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK50:55+10:5013:54

H55

4 250 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik ThybeckLindebygdens OK38:179:00
2Christer ÖstlundSträngnäs-Malmby OL39:03+0:469:11
3Per BjurströmOK Tisaren39:43+1:269:20 Ladda ner rutt i gpx-format
4Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan41:00+2:439:38
5Patrik AhlgrenTäby OK43:59+5:4210:20
6Arne HäggArboga OK45:27+7:1010:41
7Carl BymanVästerås SOK46:35+8:1810:57
8Roger ÅsbergOK Hedströmmen49:17+11:0011:35
9Jan-Åke IsraelssonOK Milan49:42+11:2511:41

D60

2 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK35:3612:40
2Agneta GrönlundKatrineholms OK38:10+2:3413:34
3Inga-Britt PetterssonSala OK38:31+2:5513:42
4Gudrun PerssonHallstahammars OK44:16+8:4015:45

H60

4 150 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran NilssonSnättringe SK35:388:35
2Håkan PalmfjordKatrineholms OK38:35+2:579:17
3Roland NotstamArboga OK41:58+6:2010:06
4Mats CarlsvärdAlmby IK42:07+6:2910:08
5Stefan GustafssonOK Hällen47:05+11:2711:20
6Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK55:28+19:5013:21
7Kjell GustafssonOK Järnbärarna56:14+20:3613:33
8Håkan SvenssonAlmby IK1:00:20+24:4214:32
9Håkan GustafsonEskilstuna OL1:00:53+25:1514:40
10Lage JonssonLindebygdens OK1:08:17+32:3916:27
11Bengt RobertssonAlmby IK1:10:32+34:5416:59
Eddie IsraelssonLindebygdens OKej godkänd

D65

2 810 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK36:0712:51
2Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro38:49+2:4213:48
3Agneta NilssonEskilstuna OL41:36+5:2914:48
4Mona ForsbergNyköpings OK42:41+6:3415:11
5Britt GunnarssonKristinehamns OK43:24+7:1715:26
6Annika NorströmHallstahammars OK46:12+10:0516:26
7Monica SvärdOK Klemmingen46:46+10:3916:38
8Britt-Marie AnderssonOK Amne1:00:19+24:1221:27
Anna-Karin JohanssonVandrarringenej godkänd
Inger OnsbringEskilstuna OLej godkänd
Lena JansonArboga OKej godkänd
Catharina JohanssonOK Kolmårdenej godkänd
Karin JanssonOK Fryksdalenej godkänd

H65

3 650 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo DavidssonSolna OK37:0510:09
2Hans AnderssonVästerbergslagens OL37:49+0:4410:21
3Lars JakobssonVästerås SOK38:33+1:2810:33
4Per-Åke HullAlmby IK38:57+1:5210:40
5Göran LarssonSala OK39:28+2:2310:48
6Nils-Olof BodinAlmby IK39:40+2:3510:52
7Hans-Erik SkalbergVästerås SOK39:43+2:3810:52
8Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen40:02+2:5710:58
9Leo JohanssonVandrarringen40:43+3:3811:09
10Mats HastadFellingsbro GOIF40:47+3:4211:10
11Mats HemströmGävle OK42:13+5:0811:33
12Robert LarssonHagaby GoIF Örebro42:27+5:2211:37
13Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro42:49+5:4411:43
14Stefan GunnarssonKristinehamns OK45:26+8:2112:26
15Peder WickströmArboga OK45:56+8:5112:35
16Stefan ÖbergOK Milan48:37+11:3213:19
17Torbjörn BergstrandSurahammars SOK55:34+18:2915:13
18Bo AnderssonVästerås SOK56:52+19:4715:34
19Anders GunnarssonSurahammars SOK59:03+21:5816:10
Ingvar AnderssonOK Amneej godkänd
Per Erik FogelVästerås SOKej godkänd
Sten-Åke HolmbergSala OKej start
Karl-Göran WahlströmAlmby IKej start
Rolf MathisenEskilstuna OLej start

D70

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK34:2711:52
2Inga JohanssonNyköpings OK40:38+6:1114:00
3Margareta LöfqvistVästerås SOK41:07+6:4014:10
4Gun JanssonSala OK43:34+9:0715:01
5Sonja JedarÅkers IF46:21+11:5415:58
6Lena HedmanHallstahammars OK46:50+12:2316:08
Kerstin MagnussonSkogsluffarnas OKej godkänd

H70

3 460 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL34:5910:06
2Sven-Olov WiklundArboga OK37:01+2:0210:41
3Ulf KjellinOK Hedströmmen37:53+2:5410:56
4Kenneth JanssonSala OK40:12+5:1311:37
5Ingemar ZiljatKristinehamns OK40:15+5:1611:37
6Stig LandstorpOK Tor42:41+7:4212:20
7Göran SvärdOK Klemmingen44:57+9:5812:59
8Håkan SöderqvistArboga OK46:31+11:3213:26
9Kurt Håkan AnderssonOK Tor50:08+15:0914:29
10Tommy WåhlinVästerås SOK50:17+15:1814:31
11Ove JohanssonOK Kolmården51:56+16:5715:00
12Göran ForsbergNyköpings OK52:25+17:2615:08
13Lennart LindgrenOK Järnbärarna53:01+18:0215:19
14Östen ErikssonAvesta OK54:15+19:1615:40
15Tommy ÖhlingÄrla IF1:17:45+42:4622:28
Christer JohanssonOK Motalaej godkänd
Börje RåbergOK Tyrej start

D75

2 410 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor28:4111:54
2Asta SjöbergLindebygdens OK34:38+5:5714:22
3Helen AndertoftMarkaryds FK34:54+6:1314:28
4Birgitta ArleboKFUM Örebro OK36:51+8:1015:17
5Britt-Marie EklundOK Milan37:33+8:5215:34
6Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK50:56+22:1521:08

H75

3 340 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt HalvarssonÖstersunds OK38:1211:26
2Leif MagnussonSkogsluffarnas OK39:10+0:5811:43
3Stig IsraelssonOK Tylöskog39:40+1:2811:52
4Per-Ivar MöllbergArboga OK41:06+2:5412:18
5Lennart OlssonIK Standard41:09+2:5712:19
6Arne KarlssonOK Tor44:51+6:3913:25
7Kjell AnderssonEskilstuna OL47:10+8:5814:07
8Ragnar ErikssonOK Hedströmmen48:31+10:1914:31
9Hans AnderssonVästerås SOK48:58+10:4614:39
10Bengt JönssonÅkers IF49:55+11:4314:56
11Reits HallOK Amne50:40+12:2815:10
12Sören JohanssonSala OK52:49+14:3715:48
13Per HaepplingVästerås SOK54:49+16:3716:24
14Lars-Erik RaskVästerås SOK1:08:10+29:5820:24
Ingemar JonssonHallstahammars OKej godkänd
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej godkänd
Roland NordLindebygdens OKej start

H80

2 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune SandbergHallstahammars OK39:3614:49
2John VallinOK Hedströmmen59:25+19:4922:15
3Nils JohanssonOK Tjärnen1:05:14+25:3824:25

H85

2 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor34:3214:19
2Vincent LiljekvistIF Rune40:01+5:2916:36
3Nils JanssonSkattkärrs SOK42:23+7:5117:35
4Stig LundinEskilstuna OL43:28+8:5618:02
Arvo HyvönenSkattkärrs SOKej start

Inskolning

1 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Rut AmberntssonVästerås SOKfullföljt
Jack EnarssonKöping-Kolsva OKfullföljt

U1

2 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix HerbstVästerås SOK14:427:06
2Olle JacobsonOK Tor17:11+2:298:18
3Viktor HellbergSundbybergs IK17:28+2:468:26
4Klara JuhlinVästerås SOK18:16+3:348:49
5Klara OldaeusVästerås SOK20:25+5:439:51
6Olle ZetterbergVästerås SOK21:57+7:1510:36
7Selma ElghKöping-Kolsva OK23:59+9:1711:35
8Linnéa BrohedeOK Tyr29:35+14:5314:17
9Lowisa HaaralaKlubblös38:06+23:2418:24
10Sofia ForslundKristinehamns OK40:59+26:1719:47

U2

2 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia WraneHestra IF17:537:42
2Filippa LindIK Standard23:14+5:2110:00
3Axel GustafssonNyköpings OK24:26+6:3310:31
4Majken AmberntssonVästerås SOK33:16+15:2314:20
5Casper EnarssonKöping-Kolsva OK35:04+17:1115:06
6Tova HolmstrandArboga OK36:54+19:0115:54
7Rasmus NoringVästerås SOK38:23+20:3016:32
8Albin SvenssonSurahammars SOK38:34+20:4116:37
9Elsa AmberntssonVästerås SOK39:44+21:5117:07
10Elsa HallHaninge SOK43:49+25:5618:53

Öppen 1

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF29:0612:32
2Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK34:43+5:3714:57

Öppen 3

2 860 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin KlemetsKöping-Kolsva OK32:0911:14
2Yves SeguraKFUM Örebro 32:27+0:1811:20
3Kerstin SundbergVästerås SOK36:24+4:1512:43
4Elisabeth W-ErikssonAvesta OK42:15+10:0614:46
5Johanna ForslundKristinehamns OK43:41+11:3215:16
6Marie ThenanderVästerås SOK44:01+11:5215:23
7Anders JohanssonNyköpings OK44:40+12:3115:37
8Karin GunnarssonSurahammars SOK45:31+13:2215:54
9Annica AhlgrenTäby OK46:12+14:0316:09
10Hanna AspersandSala OK49:05+16:5617:09
11Liz PorteousVästerås SOK51:27+19:1817:59
12Elsa NorwaldOK Tor51:47+19:3818:06
13Pernilla NorwaldOK Tor51:57+19:4818:09
14Katrin HolmstrandArboga OK54:22+22:1319:00
15Nils GrannKristinehamns OK55:16+23:0719:19
16Tomas Johansson WickströmOK Tor58:37+26:2820:29
17Gloria OlssonIK Standard1:03:38+31:2922:14
18David JonforsenSurahammars SOK1:05:21+33:1222:50
19Amanda LundSurahammars SOK1:09:17+37:0824:13

Öppen 5

3 340 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan MalmströmVästerås SOK41:0412:17
2Gunilla ThapperVästerås SOK41:24+0:2012:23
3Albin WraneHestra IF41:46+0:4212:30
4Hanna ArnessonLindebygdens OK41:56+0:5212:33
5Robert HagströmEskilstuna OL42:43+1:3912:47
6Frida JonforsenSurahammars SOK45:53+4:4913:44
7Amanda LindIK Standard47:11+6:0714:07
8Lars OlofssonVästerås SOK50:49+9:4515:12
9Åsa GindemoÄrla IF51:13+10:0915:20
10Simon GindemoÄrla IF51:35+10:3115:26
11Mats NilssonEskilstuna OL52:17+11:1315:39
12Malachy BrunkerIK Standard53:14+12:1015:56
13Jan GustavssonOK Tor58:36+17:3217:32
14Fredrik ThapperVästerås SOK59:20+18:1617:45
15Erik ThenanderVästerås SOK59:26+18:2217:47
16Sara SvenssonSurahammars SOK59:56+18:5217:56
17Erica LöfqvistVästerås SOK1:00:36+19:3218:08
18Per GustavssonOK Roxen1:00:40+19:3618:09
19Anna KnappVästerås SOK1:01:49+20:4518:30
20Anna NoringVästerås SOK1:03:34+22:3019:01
21Sanna NorrmanIK Standard1:03:45+22:4119:05
22Anders AnderssonOK Hedströmmen1:04:52+23:4819:25
23Jan NoringVästerås SOK1:05:14+24:1019:31
24Christer LennellSträngnäs-Malmby OL1:06:14+25:1019:49
25Åsa CarlssonOK Hällen1:07:35+26:3120:14
26Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:08:39+27:3520:33
27Karin SandqvistVästerås SOK1:09:41+28:3720:51
28Ella WilhelmssonOK Hedströmmen1:10:48+29:4421:11
29Ida WilhelmssonOK Hedströmmen1:10:55+29:5121:13
30Anna GustafssonNyköpings OK1:11:13+30:0921:19
31Lillvor NordströmKFUM Örebro OK1:14:27+33:2322:17
32Åsa EnlundSala OK1:20:43+39:3924:10
33Jennie ÖsterbergSurahammars SOK1:24:03+42:5925:09
34Lena LindgrenOK Järnbärarna1:24:28+43:2425:17
35Eva KorkeakoskiOK Milan1:30:33+49:2927:06
36Maria JaxnerOK Hedströmmen1:31:32+50:2827:24

Öppen 7

3 220 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HerbstVästerås SOK26:078:06
2Anders LingIK Hakarpspojkarna30:54+4:479:35
3Mikael AnderssonOK Tor30:55+4:489:36
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK31:08+5:019:40
5Michael LarssonSurahammars SOK32:57+6:5010:13
6Mia BierfeldtÄrla IF33:35+7:2810:25
7Weine FredrikssonKFUM Örebro OK33:47+7:4010:29
8Stefan BjurstedtSurahammars SOK35:49+9:4211:07
9Anders SahlénVästerås SOK36:26+10:1911:18
10Bo MagnussonKFUM Örebro OK36:59+10:5211:29
11Lukas WibergStora Sundby GoIF37:46+11:3911:43
12Stefan VikströmOK Tor39:37+13:3012:18
13Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL40:49+14:4212:40
14Marcus WibergStora Sundby GoIF41:16+15:0912:48
15Felix LarssonArboga OK42:16+16:0913:07
16Henry VestergårdAlmby IK42:17+16:1013:07
17Lars SkymbergKFUM Örebro OK42:26+16:1913:10
18Jenny LindIK Standard42:42+16:3513:15
19Martin EnströmTrollhättans SOK45:14+19:0714:02
20Ingvar HalldinOK Tylöskog45:25+19:1814:06
21Johan AspersandSala OK45:44+19:3714:12
22Thomas NybergAvesta OK46:57+20:5014:34
23Helena EkmanOK Tor47:49+21:4214:50
24Lennart LundhOK Tisaren49:48+23:4115:27
25Karin LindgrenOK Tor53:56+27:4916:44
26Daniel ReteliusLindebygdens OK54:14+28:0716:50
27Kristina HolmgrenVästerås SOK55:44+29:3717:18
28Tony CarlssonKFUM Örebro OK1:03:37+37:3019:45
29Ronny AnderssonIF Rune1:06:55+40:4820:46
30Sune AhlinKöping-Kolsva OK1:07:36+41:2920:59
31Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:09:10+43:0321:28
32Peter ÖsterbergSurahammars SOK1:15:11+49:0423:20
33Bengt WisénLindebygdens OK1:15:29+49:2223:26
34Anna WennbergOK Tor1:18:04+51:5724:14
35Karl-Erik HagströmEskilstuna OL1:56:30+1:30:2336:10
Vera CarlssonOK Hällenej godkänd
Evy JohanssonSala OKej godkänd
Ulf SvedestamEskilstuna OLej godkänd
Anders ElovssonIK Standardej godkänd
Sara FredrikssonKFUM Örebro OKej godkänd

Öppen 8

4 400 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SundénVästerås SOK35:348:05
2Henric BrohedeOK Tyr36:36+1:028:19
3Jonathan RosendahlÄrla IF37:10+1:368:26
4Carl AuraHimmeta IF37:38+2:048:33
5Jan-Olov BergmanVästerås SOK42:54+7:209:45
6Björn CarlssonOK Hällen43:59+8:259:59
7Mats GustafssonKFUM Örebro OK44:19+8:4510:04
8Joel LarssonKöping Kolsva OK45:09+9:3510:15
9Johanna NordströmKFUM Örebro OK46:39+11:0510:36
10Johanna LarssonKöping-Kolsva OK47:15+11:4110:44
11Karin AnderssonVästerås SOK47:47+12:1310:51
12Robert KruseKFUM Örebro OK52:43+17:0911:58
13Per CarlinArboga OK52:52+17:1812:00
14Anders GalinSurahammars SOK53:20+17:4612:07
15Daniel NorwaldOK Tor58:16+22:4213:14
16Maria IvermarkVästerås SOK1:02:59+27:2514:18
17Niclas BjällhageOK Tor1:04:29+28:5514:39
18Isak WadmanVästerås SOK1:11:45+36:1116:18
19Annica MagnussonKFUM Örebro OK1:15:10+39:3617:05
20Stefan PerssonKlubblös1:17:58+42:2417:43
Claes CaspárÄrla IFej godkänd
Henrik OlssonOK Torej godkänd
Fredrik DahlmarkVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser