Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Kolmården, MTBO
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: måndag 22 juli 2019 - lördag 27 juli 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

MTBO D21

9 680 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna TidermanHaninge SOK58:456:04
2Karin GustafssonGarphyttans IF1:00:34+1:496:15
3Emelie HolmströmKamrat och IF KIF1:01:56+3:116:23
4Helena SvenssonFK Herkules1:02:46+4:016:29
5Rebecka HylanderNyköpings OK1:06:26+7:416:51
6Marie NilssonCentrum OK1:08:52+10:077:06
7Johanna JonssonSOK Aneby1:14:42+15:577:43
8Molly KempOttawa OC1:15:04+16:197:45
9Emma MiléusAttunda OK1:16:48+18:037:56
10Roma PuisieneIOK Budakalnis1:17:05+18:207:57
11Ella PalmIK Hakarpspojkarna1:21:44+22:598:26
12Matilda JonssonIFK Mora OK1:24:28+25:438:43
13Linda TufvessonFrosta OK1:24:38+25:538:44
14Karin IngemanssonSkogspojkarnas OK1:26:25+27:408:55
15Åsa BlomkvistKalmar OK1:33:33+34:489:39

MTBO H21

12 240 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:03:545:13
2Jonny EngelOK Ravinen1:04:47+0:535:17
3Patrik SvedbergGävle OK1:06:04+2:105:23
4Thomas JanssonGarphyttans IF1:06:10+2:165:24
5Pär GustavssonGöteborg-Majorna OK1:06:49+2:555:27
6Erik JanssonGarphyttans IF1:07:23+3:295:30
7David ArboreliusHelsingborgs SOK1:13:10+9:165:58
8Daniel OlssonUddevalla OK1:14:39+10:456:05
9Johan StrandbergGustavsbergs OK1:15:39+11:456:10
10Johan AlfredssonOK Milan1:16:47+12:536:16
11Björn VölckerLunds OK1:21:34+17:406:39
12Martin SchagerlindTrollhättans SOK1:23:39+19:456:50
13Christian TingströmGöteborg-Majorna OK1:29:40+25:467:19
14Magnus KarlssonIFK Kiruna1:38:23+34:298:02
15Andreas WannbergIK Omega2:00:53+56:599:52
16Jonathan WestlundTorsås OK2:12:29+1:08:3510:49
Erik ThuressonOK Pan-Kristianstadej start

MTBO H17-20

9 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus TäckOK Hammaren1:03:106:37
2Linus AlbinssonIFK Enskede1:04:55+1:456:48
3Erik ÅkessonVäxjö OK1:05:25+2:156:51
4Isak HagbergKalmar OK1:06:03+2:536:55
5Linus BacklundTrollhättans SOK1:09:54+6:447:20
6Ludvig SigrandOK Södertörn1:26:23+23:139:03
7Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu1:44:38+41:2810:58
Simon NordbergGöteborg-Majorna OKej godkänd

MTBO D16

6 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tuva NylundBredaryds SOK48:407:09
2Leija MagnussonAlfta-Ösa OK51:10+2:307:31
3Karolina HedeSödertälje-Nykvarn OF51:31+2:517:34
4Tilda PalmIK Hakarpspojkarna53:59+5:197:56
5Nova AnundborgSidensjö IK57:30+8:508:27

MTBO H16

7 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn RennerHaninge SOK39:005:05
2Yaroslav ShvedovVipsport.Ru39:57+0:575:13
3Oliver SchüleKoovee41:44+2:445:27
4Anton HedströmOK Renen41:45+2:455:27
5Simo KlemettinenSuunta Jyväskylä41:55+2:555:28
6Aapo LiponkoskiTampereen Pyrintö43:14+4:145:39
7Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK47:34+8:346:13
8Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK48:38+9:386:21
9Johan HanssonSOK Viljan50:03+11:036:32
10Anton ForsHJS-Vansbro OK50:27+11:276:35
11Simon KarlssonOK Motala58:24+19:247:38
12Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK1:03:34+24:348:18

MTBO D14

5 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irma BergDomnarvets GoIF29:355:36
2Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK33:21+3:466:19
3Vytene PuisyteIOK Budakalnis34:14+4:396:29
4Embla ThorénRonneby OK52:53+23:1810:02
Ida ErnstssonFinspångs SOKej start

MTBO H14

5 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas Jr. ZrnikGigant Orienteering27:034:55
2Albin WollbrandOK Renen33:19+6:166:03
3Titan AnundborgSidensjö IK33:34+6:316:06
4Rasmus HedarOK Tor33:39+6:366:07
5Onni LiponkoskiTampereen Pyrintö35:31+8:286:27
6Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OK35:32+8:296:27
7Eino LiponkoskiTampereen Pyrintö37:15+10:126:46
8Viktor NordinNärpes OK40:14+13:117:18
9Max EkenstråleFK Herkules42:08+15:057:39
10Samuel ResmalmOK Hedströmmen45:59+18:568:21
11Anton HedströmSöders-Tyresö51:24+24:219:20
12Isak FredrikssonGarphyttans IF1:09:30+42:2712:38

MTBO D12

4 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theia AnundborgSidensjö IK31:236:39

MTBO H12

4 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivar KahraÅmåls OK26:575:44
2Melker WollbrandOK Renen27:52+0:555:56
3Mille LangerOK Roxen32:32+5:356:56

MTBO D35

8 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna GranathTjällmo-Godegårds OK59:167:13

MTBO H35

9 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael RolkerTjällmo-Godegårds OK1:09:587:21
2Christian KarldenKvillebyns SK1:10:23+0:257:24
Tobias RehnholmOK Linnéej godkänd

MTBO D40

8 200 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marquita GeldermanNorth West Orienteering Club43:225:17
2Katri NiittymäkiHiiltomiehet45:38+2:165:33
3Karin WollbrandOK Renen48:34+5:125:55
4Stina FeilSundsvalls OK51:53+8:316:19
5Nina HerneOK Ravinen52:24+9:026:23
6Camilla MunsterhjelmSK Pohjantähti52:44+9:226:25
7Anne-Li LidmanJärfälla OK55:20+11:586:44
8Gisela LindFK Herkules57:20+13:586:59
9Malin ÅgrenLunds OK58:11+14:497:05
10Marina ThybergVästvärmlands OK59:34+16:127:15
11Britta BrännströmÖstersunds OK59:47+16:257:17
12Elinor DalstrandÅmåls OK1:04:57+21:357:55
13Malin AlbinssonIFK Enskede1:06:24+23:028:05
14Christina JosefssonSkogslöparna1:09:17+25:558:26
15Ulrika AnderssonHaninge SOK1:16:32+33:109:20
Linda WesterlundFrosta OKej godkänd
Malin LindströmArvidsjaurs OKej start

MTBO H40

9 500 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus BlåuddOK Rodhen50:455:20
2Andreas MathisenVästerås SOK54:14+3:295:42
3Mika HäkkinenHiiltomiehet54:41+3:565:45
4Vesa KlemettinenSuunta Jyväskylä56:04+5:195:54
5Fredrik ArbinAnnebergs GIF58:25+7:406:08
6Jakob JakobssonNybro OK59:56+9:116:18
7Tomas ZrnikGigant Orienteering1:00:30+9:456:22
8Patric de BoussardIFK Enskede1:00:51+10:066:24
9Frode NysæterSkien OK1:01:03+10:186:25
10Stefan WennbergSkattkärrs SOK1:01:47+11:026:30
11Kenneth JohanssonOK Tranan1:03:45+13:006:42
12Alistair PowellGBR MTBO1:03:56+13:116:43
13Nils MalmIFK Lidingö SOK1:04:53+14:086:49
14Mikael SvenssonFK Herkules1:05:04+14:196:50
15Mats TofténIdrottsveteranerna1:05:32+14:476:53
16Remigijus MasilionisSM Gaja1:06:18+15:336:58
17Erik OskarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:06:35+15:507:00
18Magnus EliassonDomnarvets GoIF1:06:39+15:547:00
19Jan SkoupýGigant Orienteering1:06:51+16:067:02
20Mikael PerssonFK Göingarna1:10:19+19:347:24
21Lasse JanssonEksjö SOK1:11:54+21:097:34
22Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF1:12:36+21:517:38
23Anders SahlénVästerås SOK1:12:59+22:147:40
24Stellan TäckOK Hammaren1:13:44+22:597:45
25Robert UrbanikSlavia Liberec Orienteering1:15:23+24:387:56
26Erik FochsenWaxholms OK1:16:49+26:048:05
27Sebastian DethloffOL-Team Wehrsdorf1:19:36+28:518:22
28Algirdas PuisysIOK Budakalnis1:20:26+29:418:28
29Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:20:50+30:058:30
30Magnus RydlundHässleholms OK1:22:55+32:108:43
31Carl WennertorpOK Linné1:23:23+32:388:46
32Jan SkarnerLeksands OK1:24:24+33:398:53
33Per MelanderIF Thor1:32:45+42:009:45
34Andreas DernfalkVästerbergslagens OL1:37:17+46:3210:14
35Björn GrothKungälvs OK1:55:17+1:04:3212:08
36Andrew BlythAttunda OK2:03:14+1:12:2912:58
Leif Håkon LeistadSkien OKej start
Leif AnzeliusHästveda OKej start
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start
Anders DalinLeksands OKej start

MTBO D50

6 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Florence BergDomnarvets GoIF35:395:32
2Carina SvenssonBredaryds SOK37:04+1:255:45
3Monica KollbergEksjö SOK39:35+3:566:08
4Marie HedarOK Tor42:47+7:086:38
5Åsa BergforsSOK Viljan42:54+7:156:39
6Ragnhild SvensVästerbergslagens OL43:41+8:026:46
7Suzy LarssonOK Skogshjortarna45:18+9:397:02
8Inger JärvikenNorbergs OK46:20+10:417:11
9Johanna AlmlundHaninge SOK47:01+11:227:18
10Anna Karin ÅqvistOK Linné47:11+11:327:19
11Britta AlstadCentrum OK47:43+12:047:24
12Karena DawsonGBR MTBO47:44+12:057:24
13Helena HolmbergKöping-Kolsva OK50:00+14:217:45
14Katarina Westin-KarlssonOK Reftele51:18+15:397:57
15Ammi AnderssonMariestads FK51:23+15:447:58
16Sari JetsonenOC-Dubhe51:59+16:208:04
17Eva JärvikenNorbergs OK52:08+16:298:05
18Lea PirttiläOunasvaaran Hiihtoseura52:46+17:078:11
19Helena HedeSödertälje-Nykvarn OF52:52+17:138:12
20Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK54:49+19:108:30

MTBO H50

9 280 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre51:305:32
2Stefan KollbergEksjö SOK52:57+1:275:42
3Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF53:06+1:365:43
4Steven HaleOK Kåre53:23+1:535:45
5Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK54:26+2:565:51
6Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF55:36+4:065:59
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK55:57+4:276:01
8Kristian PalmIK Hakarpspojkarna56:11+4:416:03
9Magnus HellbergEskilstuna OL56:13+4:436:03
10Magnus AasaOK Kullingshof56:17+4:476:03
11Jonas HolmgrenOK Hammaren56:25+4:556:04
12Peter AlbinssonIFK Enskede56:31+5:016:05
13Pesho HedbergLunds OK56:41+5:116:06
14Patric ÖstergårdOK Trian56:53+5:236:07
15Ifor PowellBOK57:12+5:426:09
16Mattias LindahlSundsvalls OK58:12+6:426:16
17Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:01:08+9:386:35
18Gunnar Engen VikNydalens SK1:01:39+10:096:38
19Jurg NiggliO Jura1:01:52+10:226:40
20Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:02:49+11:196:46
21Hans OlsénSundbybergs IK1:02:53+11:236:46
22Wirz AndréBike-O NWS1:02:54+11:246:46
23Urban RisbergEskilstuna OL1:03:09+11:396:48
24Kjell EinarssonOK Skogshjortarna1:04:08+12:386:54
25Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:05:14+13:447:01
26Johan HanssonJönköpings OK1:05:48+14:187:05
27Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:06:23+14:537:09
28Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna1:07:44+16:147:17
29Ulf AnderssonHaninge SOK1:07:48+16:187:18
30Henrik JansonSläp1:08:10+16:407:20
31Jörgen AdrianssonBorås GIF1:09:04+17:347:26
32Michael SturmGhost-Racing-Team1:09:11+17:417:27
33Per EdenhamnLänna IF1:09:36+18:067:30
34Anders HedbergOK Södertörn1:11:55+20:257:44
35Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:13:27+21:577:54
36Stefan HöstmanMalax IF1:16:20+24:508:13
37Dag TryggöTrollhättans SOK1:17:57+26:278:23
38Mats AnderssonMariestads FK1:21:12+29:428:45
39Anders ZederinOK Nackhe1:22:21+30:518:52
40Martin HedeSödertälje-Nykvarn OF1:23:31+32:018:59
41Peter ToresäterIK Uven1:24:36+33:069:06
42Randy KempOttawa OC1:25:21+33:519:11
43Wirz PatrickBike-O NWS1:30:57+39:279:48
44Lars ThorénRonneby OK1:32:22+40:529:57
45Stig DahlVisborgs OK1:32:41+41:119:59
46Ulf GabrielssonKungälvs OK1:34:52+43:2210:13
47Per-Ola ThuressonOK Tylöskog2:06:52+1:15:2213:40
48Göran FredrikssonGarphyttans IF2:10:52+1:19:2214:06
Mikael SundbergOK Renenej godkänd
Carl FeyEspoon Suuntaej godkänd
Urban ErikssonOK Renenej godkänd
Anders JohanssonVästvärmlands OKej godkänd
Mats SjöbergFrosta OKej godkänd
Ove NäslundOK Roslagenej godkänd
David ShearerVästerbergslagens OLej godkänd
Karlsson TomasOK Njudungej start

MTBO D60

5 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AndersenOK Øst Birkerød35:005:52
2Lisbeth CelanderKristinehamns OK42:02+7:027:03
3Ann-Christine Nero ForsmanRonneby OK44:04+9:047:24
4Lena JanssonGarphyttans IF44:08+9:087:25
5Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK46:23+11:237:47
6Margareta MeitonIFK Lidingö SOK55:21+20:219:18
7Nancy GranathTjällmo-Godegårds OK1:23:22+48:2214:00
8Karin WennbergBergnäsets AIK1:32:15+57:1515:30
Gunvor ArbinAnnebergs GIFej start
Kaethi HerzigBike-O NWSej start

MTBO H60

7 770 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Juhani JetsonenOC-Dubhe42:415:29
2Müller PeterBike-O NWS43:00+0:195:32
3Harald MännelOL-Team Wehrsdorf44:04+1:235:40
4Ulf ErikssonStora Tuna OK44:26+1:455:43
5Bruno LegrandEcho73 Team France Master44:33+1:525:44
6ROB GardenNorth West Orienteering Club44:41+2:005:45
7Per-Olof SjöströmVästerås SOK44:54+2:135:46
8Yngve GottfridssonOK Tyr46:00+3:195:55
9Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF46:55+4:146:02
10Robert CherryAyroc47:22+4:416:05
11Glenn HöstmanMalax IF47:33+4:526:07
12Anders ThomassonUlricehamns OK48:35+5:546:15
13Frans HermodssonLunds OK48:56+6:156:17
14Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK49:31+6:506:22
15Stefan OlssonÅlems OK49:38+6:576:23
16Mikael FogelholmKeravan Urheilijat50:21+7:406:28
17Keith DawsonGBR MTBO50:25+7:446:29
18Kjell EmanuelssonDomnarvets GoIF51:25+8:446:37
19Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK53:07+10:266:50
20Maths CarremanKatrineholms OK53:31+10:506:53
21Gunnar MunkteliusSurahammars SOK53:59+11:186:56
22Håkan LindbergVäsby OK54:31+11:507:00
23Leif AhlstrandUlricehamns OK54:50+12:097:03
24Eero NiemiSkogslöparna55:01+12:207:04
25Stefan ArbinAnnebergs GIF55:17+12:367:06
26Jim SutherlandHutt Valley OC55:32+12:517:08
27Sonny MyrefeltKalmar OK55:45+13:047:10
28Sten GranathTjällmo-Godegårds OK56:25+13:447:15
29Manfred OlejnikSOK Viljan56:52+14:117:19
30Morgan TidemanJönköpings OK57:06+14:257:20
31Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK59:08+16:277:36
32Bertil Tallqvist1:03:22+20:418:09
33Inge Pettersson1:04:34+21:538:18
34Åke GustafssonBergnäsets AIK1:04:58+22:178:21
35Torgny JeppsonKatrineholms OK1:05:24+22:438:25
36Steven SmirthwaiteMoravian OC1:12:24+29:439:19
37Thomas AlmqvistVästerviks OK1:12:48+30:079:22
38Christian WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg1:13:45+31:049:29
39Arne MårtenssonVärna1:15:06+32:259:39
40Wolfgang GartlgruberHSV Pinkafeld1:22:23+39:4210:36
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Lars PonténIF Thorej godkänd
Mats TibellLånghundra IFej godkänd

MTBO D70

5 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kathy LileyYarra Valley OC1:19:1814:49

MTBO H70

6 890 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes LindbergLunds OK44:086:24
2Claes-Göran LundbergUlricehamns OK44:27+0:196:27
3Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK47:12+3:046:51
4Kurt HerzigBike-O NWS47:33+3:256:54
5Karl Olof BorgOckelbo OK48:30+4:227:02
6Per-Martin GustavssonTjällmo-Godegårds OK48:44+4:367:04
7Rune ArvidssonMarkbygdens OK53:59+9:517:50
8Ronny HedlundOK Södertörn59:34+15:268:38
9Jan-Erik WibergJärla Orientering1:10:37+26:2910:14
10Jes SteenOK Øst Birkerød1:14:01+29:5310:44
11Bertil KonradsonÖje IF1:23:54+39:4612:10
12Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:24:00+39:5212:11

MTBO Svår Lång

9 100 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip JacobssonDegerfors OK48:535:22
2Andrey ProzorovOrienta-Kyncevo53:07+4:145:50
3Tommy HayesAuckland OC53:09+4:165:50
4Nadia LarssonFredrikshofs SOK53:59+5:065:55
5Emil ArvidssonSäterbygdens OK55:39+6:466:06
6Devon BeckmanHawke’s Bay Orienteering Club57:12+8:196:17
7Ulf ÖjeboIFK Lidingö SOK57:28+8:356:18
8Mattias TunessonSkogspojkarnas OK57:49+8:566:21
9Hamish MackieBig Foot Orienteers59:58+11:056:35
10Alexey BolotovOrienta-Kyncevo1:00:38+11:456:39
11Hampus BrunanderAttunda OK1:00:49+11:566:40
12Stefan GunnarssonFCA1:00:53+12:006:41
13Marcus JosefssonOK Vivill1:01:12+12:196:43
14Magnus WallenborgLunds OK1:02:17+13:246:50
15Jesper BergDomnarvets GoIF1:03:58+15:057:01
16Frank SteinerJärfälla OK1:04:32+15:397:05
17Andreas Litzell IvarssonOK Skogshjortarna1:04:53+16:007:07
18Sonia RodiereIFK Lidingö SOK1:05:28+16:357:11
19Egor MiterevOrienta-Kyncevo1:05:40+16:477:12
20Torbjörn BlomValbo AIF1:06:44+17:517:20
21Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK1:12:18+23:257:56
22Ingela LiwellSödertälje-Nykvarn OF1:13:18+24:258:03
23Rickard StridhJärfälla OK1:15:54+27:018:20
24Anders BergDomnarvets GoIF1:17:46+28:538:32
25Malin PilvingeOK Kolmården1:18:27+29:348:37
26Ida SellstedtMölndal Outdoor IF1:19:22+30:298:43
27Joakim SorinderOK Skogsfalken1:19:37+30:448:44
28Per SkoogKatrineholms OK1:20:28+31:358:50
29Henrik EssungerSjövalla FK1:24:13+35:209:15
30Boris ElfimovOrienta-Kyncevo1:26:00+37:079:27
31Martin ZanderT2IF1:27:16+38:239:35
32Per RuthströmJärla Orientering1:35:12+46:1910:27
33Amanda MackieBig Foot Orienteers1:36:07+47:1410:33
34Cecilia LingerudOK Skogsfalken1:38:09+49:1610:47
35Erik JonssonLånghundra IF1:41:36+52:4311:09
Per WimanTäby OKej godkänd
Martin WildheimMölndal Outdoor IFej godkänd
Magnus KlefbomKFUM Örebro OKej godkänd
Karin FreylandSOK Anebyej godkänd
Martin Engströmej start
Carola HäggströmAnundsjö IFej start
Pär SöderhjelmOK Stigenej start

MTBO Svår Mellan

6 580 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Våge RindstigSOK Viljan34:495:17
2Jakob FranssonOK Milan37:09+2:205:38
3Jens ÖströmOK Tyr40:19+5:306:07
4Anna SemenovaOrienta-Kyncevo40:58+6:096:13
5Tegan KnightbridgeNorth West Orienteering Club41:41+6:526:20
6Andrew SkeltonCounties Manukau41:55+7:066:22
7Ivan MostepanovOrienta-Kyncevo42:05+7:166:23
8Georgia SkeltonCounties Manukau42:12+7:236:24
9Hannes EssungerSjövalla FK43:13+8:246:34
10Peter DahlénHolmen43:48+8:596:39
11Maria RindstigSOK Viljan47:08+12:197:09
12Michael KnightbridgeNorth West Orienteering Club48:00+13:117:17
13Sarah GinsbachTeam USA/RMOC48:41+13:527:23
14Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK52:11+17:227:55
15Bing KaoHouston OC55:00+20:118:21
16Peter WallentinLerums SOK55:06+20:178:22
17Jonatan LindellGustavsbergs OK55:20+20:318:24
18Lasse BergqvistSkogtorps GoIF55:26+20:378:25
19Emmelie TyrbergSOK Viljan58:07+23:188:49
20Maria EmanuelssonDomnarvets GoIF58:14+23:258:51
21Saga SanderOK Milan58:56+24:078:57
22Elinor LindelöwHärlövs IF59:08+24:198:59
23Olof BrahmLånghundra IF1:01:13+26:249:18
24Göran SvenssonSkillingaryds FK1:01:32+26:439:21
25Klas JohanssonGamleby OK1:03:36+28:479:39
26Åsa NybergGöteborg-Majorna OK1:05:54+31:0510:00
27Mattias SundstedtRasbo IK1:07:37+32:4810:16
28Ida ÖströmOK Tyr1:09:39+34:5010:35
29Svante EkvallVisborgs OK1:10:13+35:2410:40
30Fanny AnderssonGöteborg-Majorna OK1:12:49+38:0011:03
31Stina BjörnbergVästerås SOK1:14:34+39:4511:19
32Madelene Oscarsson ErlandssonSOK Viljan1:15:10+40:2111:25
Adam EngströmMera Lera MTBej start
Simon OlssonHjärnarps OLej start

MTBO Svår Kort

5 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda AllwoodKarlskrona SOK46:478:27
1Anders AsplundJärla Orientering46:478:27
3Karl-Johan OhlinOK Tranan59:51+13:0410:49
4Teija LiponkoskiTampereen Pyrintö1:06:09+19:2211:57
4Håkan JunforsOK Skogshjortarna1:06:09+19:2211:57
6Anna SandahlGamleby OK1:33:33+46:4616:55
Tobias EkenstråleFK Herkulesej godkänd

MTBO Lätt Lång

8 380 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Georgii RumiantsevOrienta-Kyncevo48:315:47
2Stepan BoleznovOrienta-Kyncevo55:13+6:426:35
3Håkan BlomgrenStora Tuna OK55:18+6:476:35
4Göran WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg56:18+7:476:43
5Jacob EnbergHalmstad OK57:27+8:566:51
6Martin AnderssonOK Skogsfalken59:26+10:557:05
7Sven BuchholzMTK Bad Harzburg1:02:32+14:017:27
8Magnus Nyqvist1:02:57+14:267:30
9Karl GrönlandRörbäcksnäs IS1:03:36+15:057:35
10Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken1:06:02+17:317:52
11Igor BolotovOrienta-Kyncevo1:06:56+18:257:59
12Håkan LjungbergKuddby IF1:08:48+20:178:12
13Åsa EnerothLunds OK1:11:47+23:168:33
14Nina SchmidtTrollhättans SOK1:14:12+25:418:51
15William ElfstrandSOK Viljan1:16:16+27:459:06
16Louise WinqvistOK Djerf1:16:31+28:009:07
17Michael FranssonFK Friskus-Varberg1:17:40+29:099:16
18Kristina KarlssonLånghundra IF1:19:48+31:179:31
19Henrik AnderssonMera Lera1:22:10+33:399:48
20Magnus Erikson1:22:14+33:439:48
21Greger SanderOK Milan1:25:42+37:1110:13
22Jean-Marcell LademoLånghundra IF1:26:38+38:0710:20
23Stefan PeterssonSOK Viljan1:30:08+41:3710:45
24Tatiana BolotovaOrienta-Kyncevo1:38:19+49:4811:43
Bo Lindgren.ej godkänd
Daniel NordFinspångs SOKej godkänd
Per EnerothLunds OKej godkänd
Gunnar SjöströmVästerås Skidklubbej godkänd
Jan LindgrenOK Södertörnej godkänd
Magnus BlomOK Nackheej start
Martin EnströmTrollhättans SOKej start

MTBO Lätt Mellan

6 590 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats NordinNärpes OK39:075:56
2Anton SalakhovOrienta-Kyncevo44:25+5:186:44
3Dennis SvenssonRasbo IK47:23+8:167:11
4Göran PerssonVärend GN OL49:39+10:327:32
5Anton FadeevOrienta-Kyncevo49:43+10:367:32
6Veronika OstalskayaOrienta-Kyncevo55:46+16:398:27
7Anders KvålsgardFossum IF56:25+17:188:33
8Sven Arne GylterudFossum IF56:36+17:298:35
9Emma KlemetsKöping-Kolsva OK58:51+19:448:55
10Tim OlssonIFK Sävsjö1:00:34+21:279:11
11Lovisa RingHalmstad OK1:02:32+23:259:29
12Kay KnightbridgeNorth West Orienteering Club1:04:57+25:509:51
13Galina MiterevaOrienta-Kyncevo1:06:50+27:4310:08
14Eliza BolotovaOrienta-Kyncevo1:12:33+33:2611:00
15Bernt AxelssonVästvärmlands OK1:14:37+35:3011:19
16Bosse YbeOK Stigen1:16:34+37:2711:37
17Mika WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg1:17:35+38:2811:46
18Vor YiuSmart Runners1:19:39+40:3212:05
19Hugo AnderssonIF Rigor1:21:01+41:5412:17
20Axel AnderssonIF Rigor1:21:13+42:0612:19
21Linn EngmanKöping-Kolsva OK1:21:15+42:0812:19
22Anna AnderssonIF Rigor1:21:20+42:1312:20
23Karin FermIF Rigor1:21:27+42:2012:21
24Patrik MobergHelsingborgs SOK1:26:49+47:4213:10
25Oddveig Åsheim1:34:32+55:2514:20
26Barbara WirzBike-O NWS1:39:54+1:00:4715:09
27Benny EklundWaxholms OK1:42:03+1:02:5615:29
28Birgitta EkvallVisborgs OK1:57:10+1:18:0317:46
29Irina IvlievaOrienta-Kyncevo1:57:46+1:18:3917:52
Agne KarlssonSimlångsdalens IFej godkänd
Yiu YiuSmart Runnersej godkänd
Michael AnundborgSidensjö IKej start

MTBO Mycket lätt Kort

4 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vidar ÅkerlundSkellefteå OK27:576:19
2Wai Kit ChoiHkoxcc35:08+7:117:56
3Oskar Maxur41:23+13:269:21
4Ellen LindbergIK Ymer49:01+21:0411:05
5Liselott AndénOK Linné1:36:01+1:08:0421:43
6Inger BorgOckelbo OK1:38:30+1:10:3322:17

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser