Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för O-Ringen Kolmården, MTBO, etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: O-Ringen Kolmården, MTBO
Arrangörsorganisation: O-Ringen
Datum: måndag 22 juli 2019 - lördag 27 juli 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)Etapp 4Etapp 4 (totalt)Etapp 5Etapp 5 (totalt)

MTBO D21

18 010 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna TidermanHaninge SOK1:36:145:20
2Karin GustafssonGarphyttans IF1:38:08+1:545:26
3Emelie HolmströmKamrat och IF KIF1:38:15+2:015:27
4Helena SvenssonFK Herkules1:39:06+2:525:30
5Johanna JonssonSOK Aneby1:45:44+9:305:52
6Rebecka HylanderNyköpings OK1:54:30+18:166:21
7Roma PuisieneIOK Budakalnis1:58:23+22:096:34
8Ella PalmIK Hakarpspojkarna2:00:20+24:066:40
9Åsa BlomkvistKalmar OK2:01:16+25:026:43
10Linda TufvessonFrosta OK2:02:23+26:096:47
11Karin IngemanssonSkogspojkarnas OK2:04:05+27:516:53
12Molly KempOttawa OC2:11:57+35:437:19
13Matilda JonssonIFK Mora OK2:14:50+38:367:29
14Emma MiléusAttunda OK2:15:28+39:147:31
Marie NilssonCentrum OKej godkänd

MTBO H21

21 150 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar JohanssonVästvärmlands OK1:33:364:25
2Erik JanssonGarphyttans IF1:36:56+3:204:34
3Thomas JanssonGarphyttans IF1:37:10+3:344:35
4Jonny EngelOK Ravinen1:37:45+4:094:37
5Patrik SvedbergGävle OK1:39:18+5:424:41
6Pär GustavssonGöteborg-Majorna OK1:40:27+6:514:44
7Johan StrandbergGustavsbergs OK1:42:28+8:524:50
8Björn VölckerLunds OK1:44:45+11:094:57
9Johan AlfredssonOK Milan1:47:28+13:525:04
10Martin SchagerlindTrollhättans SOK1:52:01+18:255:17
11David ArboreliusHelsingborgs SOK1:55:43+22:075:28
12Daniel OlssonUddevalla OK1:56:42+23:065:31
13Magnus KarlssonIFK Kiruna2:01:57+28:215:45
14Christian TingströmGöteborg-Majorna OK2:06:02+32:265:57
15Andreas WannbergIK Omega2:27:00+53:246:57
16Jonathan WestlundTorsås OK2:32:13+58:377:11
Erik ThuressonOK Pan-Kristianstadej start

MTBO H17-20

16 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak HagbergKalmar OK1:22:485:00
2Erik ÅkessonVäxjö OK1:23:15+0:275:02
3Linus AlbinssonIFK Enskede1:30:59+8:115:30
4Rasmus TäckOK Hammaren1:32:58+10:105:37
5Simon NordbergGöteborg-Majorna OK1:35:07+12:195:45
6Linus BacklundTrollhättans SOK1:37:42+14:545:54
7Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu2:07:23+44:357:42
Ludvig SigrandOK Södertörnej start

MTBO D16

10 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karolina HedeSödertälje-Nykvarn OF1:19:127:19
2Tilda PalmIK Hakarpspojkarna1:21:05+1:537:29
3Nova AnundborgSidensjö IK1:27:16+8:048:03
Tuva NylundBredaryds SOKej godkänd
Leija MagnussonAlfta-Ösa OKej godkänd

MTBO H16

12 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn RennerHaninge SOK1:15:055:49
2Anton HedströmOK Renen1:23:08+8:036:27
3Aapo LiponkoskiTampereen Pyrintö1:25:12+10:076:36
4Yaroslav ShvedovVipsport.Ru1:30:10+15:057:00
5Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK1:35:31+20:267:24
6Johan HanssonSOK Viljan1:39:14+24:097:42
7Anton ForsHJS-Vansbro OK1:42:36+27:317:57
8Simon KarlssonOK Motala1:51:00+35:558:37
9Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK2:02:32+47:279:30
10Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK2:12:23+57:1810:16
Simo KlemettinenSuunta Jyväskyläej godkänd
Oliver SchüleKooveeej godkänd

MTBO D14

7 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK1:03:268:04
2Irma BergDomnarvets GoIF1:04:59+1:338:16
3Vytene PuisyteIOK Budakalnis1:13:04+9:389:17
4Embla ThorénRonneby OK1:59:39+56:1315:13
Ida ErnstssonFinspångs SOKej start

MTBO H14

8 010 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas Jr. ZrnikGigant Orienteering50:186:16
2Albin WollbrandOK Renen58:05+7:477:15
3Rasmus HedarOK Tor1:00:27+10:097:32
4Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OK1:04:43+14:258:04
5Samuel ResmalmOK Hedströmmen1:05:34+15:168:11
6Max EkenstråleFK Herkules1:10:32+20:148:48
7Onni LiponkoskiTampereen Pyrintö1:11:04+20:468:52
8Eino LiponkoskiTampereen Pyrintö1:13:17+22:599:08
9Anton HedströmSöders-Tyresö1:20:09+29:5110:00
Viktor NordinNärpes OKej godkänd
Titan AnundborgSidensjö IKej godkänd
Isak FredrikssonGarphyttans IFej start

MTBO D12

5 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theia AnundborgSidensjö IK59:5210:59

MTBO H12

5 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivar KahraÅmåls OK42:267:47
2Melker WollbrandOK Renen44:37+2:118:11
3Mille LangerOK Roxen58:37+16:1110:45

MTBO D35

13 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna GranathTjällmo-Godegårds OK1:48:268:00

MTBO H35

16 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias RehnholmOK Linné1:27:205:24
2Mikael RolkerTjällmo-Godegårds OK1:36:07+8:475:56
Christian KarldenKvillebyns SKej godkänd

MTBO D40

13 530 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marquita GeldermanNorth West Orienteering Club1:16:435:40
2Katri NiittymäkiHiiltomiehet1:17:45+1:025:44
3Camilla MunsterhjelmSK Pohjantähti1:25:57+9:146:21
4Nina HerneOK Ravinen1:31:51+15:086:47
5Stina FeilSundsvalls OK1:33:58+17:156:56
6Karin WollbrandOK Renen1:35:08+18:257:01
7Marina ThybergVästvärmlands OK1:36:55+20:127:09
8Anne-Li LidmanJärfälla OK1:39:28+22:457:21
9Gisela LindFK Herkules1:44:16+27:337:42
10Britta BrännströmÖstersunds OK1:45:49+29:067:49
11Elinor DalstrandÅmåls OK1:50:45+34:028:11
12Linda WesterlundFrosta OK1:52:16+35:338:17
13Christina JosefssonSkogslöparna1:56:21+39:388:35
14Malin AlbinssonIFK Enskede2:00:43+44:008:55
15Ulrika AnderssonHaninge SOK2:28:03+1:11:2010:56
Malin ÅgrenLunds OKej godkänd
Malin LindströmArvidsjaurs OKej start

MTBO H40

16 170 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik ArbinAnnebergs GIF1:15:024:38
2Mika HäkkinenHiiltomiehet1:16:32+1:304:43
3Magnus BlåuddOK Rodhen1:19:34+4:324:55
4Vesa KlemettinenSuunta Jyväskylä1:21:00+5:585:00
5Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF1:24:04+9:025:11
6Jan SkoupýGigant Orienteering1:24:20+9:185:12
7Nils MalmIFK Lidingö SOK1:24:46+9:445:14
8Tomas ZrnikGigant Orienteering1:25:02+10:005:15
9Frode NysæterSkien OK1:25:31+10:295:17
10Andreas MathisenVästerås SOK1:26:35+11:335:21
11Remigijus MasilionisSM Gaja1:27:39+12:375:25
12Lasse JanssonEksjö SOK1:28:07+13:055:26
13Erik OskarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:28:25+13:235:28
14Patric de BoussardIFK Enskede1:28:39+13:375:28
15Jakob JakobssonNybro OK1:28:57+13:555:30
16Kenneth JohanssonOK Tranan1:30:07+15:055:34
17Stefan WennbergSkattkärrs SOK1:30:12+15:105:34
18Mats TofténIdrottsveteranerna1:33:04+18:025:45
19Mikael PerssonFK Göingarna1:34:03+19:015:48
20Mikael SvenssonFK Herkules1:35:14+20:125:53
21Magnus RydlundHässleholms OK1:36:05+21:035:56
22Stellan TäckOK Hammaren1:39:12+24:106:08
23Magnus EliassonDomnarvets GoIF1:39:33+24:316:09
24Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK1:41:30+26:286:16
25Algirdas PuisysIOK Budakalnis1:42:43+27:416:21
26Erik FochsenWaxholms OK1:44:26+29:246:27
27Robert UrbanikSlavia Liberec Orienteering1:44:35+29:336:28
28Carl WennertorpOK Linné1:49:17+34:156:45
29Jan SkarnerLeksands OK1:50:37+35:356:50
30Sebastian DethloffOL-Team Wehrsdorf1:52:28+37:266:57
31Andrew BlythAttunda OK2:03:52+48:507:39
32Björn GrothKungälvs OK2:10:12+55:108:03
Andreas DernfalkVästerbergslagens OLej godkänd
Anders SahlénVästerås SOKej godkänd
Anders DalinLeksands OKej start
Per MelanderIF Thorej start
Alistair PowellGBR MTBOej start
Leif Håkon LeistadSkien OKej start
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start
Leif AnzeliusHästveda OKej start

MTBO D50

11 960 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Florence BergDomnarvets GoIF1:19:466:40
2Carina SvenssonBredaryds SOK1:21:24+1:386:48
3Monica KollbergEksjö SOK1:24:05+4:197:01
4Eva JärvikenNorbergs OK1:28:20+8:347:23
5Britta AlstadCentrum OK1:29:28+9:427:28
6Anna Karin ÅqvistOK Linné1:30:24+10:387:33
7Åsa BergforsSOK Viljan1:31:24+11:387:38
8Karena DawsonGBR MTBO1:33:26+13:407:48
9Johanna AlmlundHaninge SOK1:35:19+15:337:58
10Marie HedarOK Tor1:35:24+15:387:58
11Ragnhild SvensVästerbergslagens OL1:35:46+16:008:00
12Inger JärvikenNorbergs OK1:39:29+19:438:19
13Helena HedeSödertälje-Nykvarn OF1:41:30+21:448:29
14Suzy LarssonOK Skogshjortarna1:42:00+22:148:31
15Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK1:44:49+25:038:45
16Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:44:52+25:068:46
17Katarina Westin-KarlssonOK Reftele1:44:58+25:128:46
18Sari JetsonenOC-Dubhe1:46:31+26:458:54
19Lea PirttiläOunasvaaran Hiihtoseura1:48:23+28:379:03
20Ammi AnderssonMariestads FK1:59:06+39:209:57

MTBO H50

15 370 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KollbergEksjö SOK1:16:024:56
2Stefan JohanssonOK Kåre1:17:10+1:085:01
3Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:17:12+1:105:01
4Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:17:26+1:245:02
5Stefan HöstmanMalax IF1:17:59+1:575:04
6Patric ÖstergårdOK Trian1:18:05+2:035:04
7Steven HaleOK Kåre1:18:24+2:225:06
8Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK1:18:47+2:455:07
9Urban RisbergEskilstuna OL1:19:06+3:045:08
10Pesho HedbergLunds OK1:19:16+3:145:09
11Magnus HellbergEskilstuna OL1:20:18+4:165:13
12Magnus AasaOK Kullingshof1:20:38+4:365:14
13Gunnar Engen VikNydalens SK1:20:51+4:495:15
14Jonas HolmgrenOK Hammaren1:22:23+6:215:21
15Kristian PalmIK Hakarpspojkarna1:23:37+7:355:26
16Peter AlbinssonIFK Enskede1:25:10+9:085:32
17Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:26:01+9:595:35
18Jurg NiggliO Jura1:26:39+10:375:38
19Anders JohanssonVästvärmlands OK1:27:21+11:195:40
20Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:27:53+11:515:43
21Ulf AnderssonHaninge SOK1:28:53+12:515:46
22Wirz AndréBike-O NWS1:29:26+13:245:49
23Kjell EinarssonOK Skogshjortarna1:30:41+14:395:54
24Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:32:03+16:015:59
25Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna1:33:16+17:146:04
26Hans OlsénSundbybergs IK1:33:32+17:306:05
27Wirz PatrickBike-O NWS1:35:40+19:386:13
28Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:35:43+19:416:13
29Michael SturmGhost-Racing-Team1:35:48+19:466:13
30Randy KempOttawa OC1:36:31+20:296:16
31Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:36:54+20:526:18
32Jörgen AdrianssonBorås GIF1:37:17+21:156:19
33Martin HedeSödertälje-Nykvarn OF1:38:04+22:026:22
34Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:38:12+22:106:23
35Per EdenhamnLänna IF1:39:47+23:456:29
36Anders HedbergOK Södertörn1:42:37+26:356:40
37David ShearerVästerbergslagens OL1:42:54+26:526:41
38Anders ZederinOK Nackhe1:47:52+31:507:01
39Peter ToresäterIK Uven1:54:39+38:377:27
40Dag TryggöTrollhättans SOK1:55:03+39:017:29
41Carl FeyEspoon Suunta1:55:32+39:307:31
42Karlsson TomasOK Njudung1:56:06+40:047:33
43Urban ErikssonOK Renen1:57:30+41:287:38
44Mats SjöbergFrosta OK1:59:16+43:147:45
45Ove NäslundOK Roslagen1:59:54+43:527:48
46Mats AnderssonMariestads FK2:08:02+52:008:19
47Ulf GabrielssonKungälvs OK2:10:18+54:168:28
48Stig DahlVisborgs OK2:35:25+1:19:2310:06
49Per-Ola ThuressonOK Tylöskog2:55:08+1:39:0611:23
Johan HanssonJönköpings OKej godkänd
Ifor PowellBOKej godkänd
Henrik JansonSläpej godkänd
Lars ThorénRonneby OKej godkänd
Mattias LindahlSundsvalls OKej start
Mikael SundbergOK Renenej start
Göran FredrikssonGarphyttans IFej start

MTBO D60

10 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AndersenOK Øst Birkerød1:13:486:56
2Lena JanssonGarphyttans IF1:25:19+11:318:01
3Lisbeth CelanderKristinehamns OK1:30:01+16:138:28
4Ann-Christine Nero ForsmanRonneby OK1:33:09+19:218:45
5Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:44:06+30:189:47
6Nancy GranathTjällmo-Godegårds OK2:35:48+1:22:0014:39
Karin WennbergBergnäsets AIKej godkänd
Margareta MeitonIFK Lidingö SOKej godkänd
Gunvor ArbinAnnebergs GIFej start
Kaethi HerzigBike-O NWSej start

MTBO H60

13 420 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Juhani JetsonenOC-Dubhe1:15:105:36
2Müller PeterBike-O NWS1:18:01+2:515:48
3Ulf ErikssonStora Tuna OK1:18:42+3:325:51
4Bruno LegrandEcho73 Team France Master1:18:43+3:335:51
5Harald MännelOL-Team Wehrsdorf1:20:46+5:366:01
6Mikael FogelholmKeravan Urheilijat1:21:31+6:216:04
7Robert CherryAyroc1:22:43+7:336:09
8Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:22:46+7:366:10
9ROB GardenNorth West Orienteering Club1:22:49+7:396:10
10Glenn HöstmanMalax IF1:23:34+8:246:13
11Yngve GottfridssonOK Tyr1:25:01+9:516:20
12Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF1:25:09+9:596:20
13Stefan OlssonÅlems OK1:29:16+14:066:39
14Mats TibellLånghundra IF1:29:51+14:416:41
15Anders ThomassonUlricehamns OK1:31:01+15:516:46
16Lars PonténIF Thor1:32:12+17:026:52
17Åke GustafssonBergnäsets AIK1:34:27+19:177:02
18Kjell EmanuelssonDomnarvets GoIF1:36:33+21:237:11
19Frans HermodssonLunds OK1:36:47+21:377:12
20Maths CarremanKatrineholms OK1:36:57+21:477:13
21Sonny MyrefeltKalmar OK1:36:59+21:497:13
22Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK1:37:22+22:127:15
23Keith DawsonGBR MTBO1:38:02+22:527:18
24Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:38:19+23:097:19
25Jim SutherlandHutt Valley OC1:40:27+25:177:29
26Morgan TidemanJönköpings OK1:40:38+25:287:29
27Bertil Tallqvist1:41:06+25:567:32
28Leif AhlstrandUlricehamns OK1:41:26+26:167:33
29Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:41:53+26:437:35
30Torgny JeppsonKatrineholms OK1:42:02+26:527:36
31Stefan ArbinAnnebergs GIF1:43:37+28:277:43
32Håkan LindbergVäsby OK1:45:25+30:157:51
33Eero NiemiSkogslöparna1:46:16+31:067:55
34Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:47:09+31:597:59
35Per-Olof SjöströmVästerås SOK1:48:29+33:198:05
36Manfred OlejnikSOK Viljan1:50:22+35:128:13
37Wolfgang GartlgruberHSV Pinkafeld1:50:33+35:238:14
38Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:51:02+35:528:16
39Christian WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg1:57:25+42:158:44
40Inge Pettersson1:57:41+42:318:46
41Thomas AlmqvistVästerviks OK2:03:34+48:249:12
Sten GranathTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Steven SmirthwaiteMoravian OCej godkänd
Arne MårtenssonVärnaej godkänd

MTBO D70

8 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kathy LileyYarra Valley OC1:46:5512:37

MTBO H70

11 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Martin GustavssonTjällmo-Godegårds OK1:18:066:51
2Claes LindbergLunds OK1:20:02+1:567:01
3Karl Olof BorgOckelbo OK1:20:59+2:537:06
4Kurt HerzigBike-O NWS1:24:56+6:507:27
5Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK1:25:09+7:037:28
6Rune ArvidssonMarkbygdens OK1:25:12+7:067:29
7Claes-Göran LundbergUlricehamns OK1:26:36+8:307:36
8Ronny HedlundOK Södertörn1:42:57+24:519:02
9Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:46:20+28:149:20
10Jan-Erik WibergJärla Orientering1:58:27+40:2110:24
11Bertil KonradsonÖje IF2:11:02+52:5611:30
Jes SteenOK Øst Birkerødej start

MTBO Svår Lång

17 380 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin Engström1:25:364:55
2Filip JacobssonDegerfors OK1:29:14+3:385:08
3Stefan GunnarssonFCA1:30:22+4:465:11
4Andrey ProzorovOrienta-Kyncevo1:30:58+5:225:14
5Ulf ÖjeboIFK Lidingö SOK1:31:54+6:185:17
6Henrik VuorinenRejlers IF1:34:13+8:375:25
7Jonas ViklundRejlers IF1:35:48+10:125:30
8Magnus KlefbomKFUM Örebro OK1:37:19+11:435:35
9Egor MiterevOrienta-Kyncevo1:37:49+12:135:37
10Alexey BolotovOrienta-Kyncevo1:38:01+12:255:38
11Marcus JosefssonOK Vivill1:39:14+13:385:42
12Ola BengtssonTäby OK1:40:56+15:205:48
13Torbjörn BlomValbo AIF1:42:19+16:435:53
14Sonia RodiereIFK Lidingö SOK1:43:21+17:455:56
15Joakim SorinderOK Skogsfalken1:44:08+18:325:59
15Hampus BrunanderAttunda OK1:44:08+18:325:59
17Christofer StevensonTeam Ormsalva1:45:18+19:426:03
18Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK1:46:16+20:406:06
19Kim IsakssonKlubblös1:47:04+21:286:09
20Marcus GustafssonIF Hallby SOK1:48:15+22:396:13
21Martin ZanderT2IF1:55:09+29:336:37
22Sarah GinsbachTeam USA/RMOC1:56:47+31:116:43
23Boris ElfimovOrienta-Kyncevo1:59:58+34:226:54
24Karolina WildhemMölndal Outdoor IF2:01:50+36:147:00
25Ida SellstedtMölndal Outdoor IF2:02:30+36:547:02
26Lennart ArdmarHJO2:13:08+47:327:39
27Bing KaoHouston OC2:17:05+51:297:53
28Richard JanssonScania IF2:17:24+51:487:54
29Cecilia LingerudOK Skogsfalken2:21:27+55:518:08
30Erik JonssonLånghundra IF2:40:28+1:14:529:13
Per SkoogKatrineholms OKej godkänd
Tommy HayesAuckland OCej start
Devon BeckmanHawke’s Bay Orienteering Clubej start
Carola HäggströmAnundsjö IFej start
Per RuthströmJärla Orienteringej start
Pär SöderhjelmOK Stigenej start

MTBO Svår Mellan

10 600 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HayesAuckland OC53:415:03
2Andrew SkeltonCounties Manukau54:13+0:325:06
3Johan LövgrenDegerfors OK57:48+4:075:27
4Frank SteinerJärfälla OK58:04+4:235:28
5Jakob FranssonOK Milan58:41+5:005:32
6Anastasia ZhurkinaForest Sport59:35+5:545:37
7Andreas Litzell IvarssonOK Skogshjortarna59:55+6:145:39
8Anna SemenovaOrienta-Kyncevo1:00:28+6:475:42
9Stefan LundOK Linné1:00:51+7:105:44
10Jens ÖströmOK Tyr1:01:23+7:425:47
11Jesper BergDomnarvets GoIF1:01:25+7:445:47
12Adam EngströmMera Lera MTB1:01:53+8:125:50
13Ivan MostepanovOrienta-Kyncevo1:02:06+8:255:51
14Anders BergDomnarvets GoIF1:03:00+9:195:56
15Tegan KnightbridgeNorth West Orienteering Club1:03:26+9:455:59
16Göran WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg1:05:58+12:176:13
17Marit Melby JacobsenNTNUI1:07:29+13:486:21
18Anders LarsenNydalens SK1:08:30+14:496:27
19Hans ArkestenTjällmo-Godegårds OK1:09:11+15:306:31
19Georgia SkeltonCounties Manukau1:09:11+15:306:31
21Gertrud Riis MadsenRold Skov OK1:09:56+16:156:35
22Rihards DarzinsAlmby IK1:10:03+16:226:36
23Maria BabenkovaForest Sport1:11:32+17:516:44
24Saga SanderOK Milan1:11:43+18:026:45
25Peter WallentinLerums SOK1:12:59+19:186:53
26Jan LindgrenOK Södertörn1:13:04+19:236:53
27Nigel ColeVäsby OK1:13:49+20:086:57
28Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK1:14:37+20:567:02
29Anders AlmAXA SportsClub1:14:40+20:597:02
30Øyvind RanestadHamar OK1:14:53+21:127:03
31Stefan PeterssonSOK Viljan1:17:12+23:317:16
32Jonatan LindellGustavsbergs OK1:17:33+23:527:18
33Ida ÖströmOK Tyr1:23:29+29:487:52
34Michael KnightbridgeNorth West Orienteering Club1:24:14+30:337:56
35Lasse BergqvistSkogstorps GoIF1:24:44+31:037:59
36Göran SvenssonSkillingaryds FK1:26:27+32:468:09
37Jan-Anders GredeskogTjällmo-Godegårds OK1:26:50+33:098:11
38Klas JohanssonGamleby OK1:26:52+33:118:11
39Staffan KällOK Älme1:28:11+34:308:19
40Olof BrahmLånghundra IF1:28:23+34:428:20
41Svante EkvallVisborgs OK1:28:49+35:088:22
42Åsa NybergGöteborg-Majorna OK1:32:08+38:278:41
43Mattias SundstedtRasbo IK1:35:03+41:228:58
44William ElfstrandSOK Viljan1:38:21+44:409:16
45Elinor LindelöwHärlövs IF1:40:12+46:319:27
46Fanny AnderssonGöteborg-Majorna OK1:41:53+48:129:36
Emmelie TyrbergSOK Viljanej godkänd
Elin LudvigssonOK Klemmingenej godkänd
Edvard DavidssonOK Klemmingenej godkänd
Fredrik EnbergHalmstad OKej start
Simon OlssonHjärnarps OLej start
Marcus StrömstenHärnösands OKej start

MTBO Svår Kort

6 830 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jappe HjelsethNydalens SK50:257:22
2Tobias EkenstråleFK Herkules1:00:03+9:388:47
3Bo Lindqvist1:01:57+11:329:04
4Linda AllwoodKarlskrona SOK1:04:11+13:469:23
5Kristina KarlssonLånghundra IF1:11:03+20:3810:24
6Jean-Marcell LademoLånghundra IF1:11:58+21:3310:32
7Johan SköldJärfälla OK1:18:00+27:3511:25
8Madelene Oscarsson ErlandssonSOK Viljan1:21:31+31:0611:56
9Patrik ServinLånghundra IF1:24:41+34:1612:23
10Håkan JunforsOK Skogshjortarna1:30:32+40:0713:15
11Linn-Carina DalandKristiansand OK1:44:22+53:5715:16
Karl-Johan OhlinOK Trananej godkänd

MTBO Lätt Lång

16 830 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens ZetterstedtKlubblös1:36:515:45
2Georgii RumiantsevOrienta-Kyncevo1:37:23+0:325:47
3Stepan BoleznovOrienta-Kyncevo1:38:17+1:265:50
4Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken1:41:44+4:536:02
5Mats CarlsvärdAlmby IK1:42:17+5:266:04
6Jacob EnbergHalmstad OK1:46:47+9:566:20
7Michael FranssonFK Friskus-Varberg1:47:59+11:086:24
8Martin AnderssonOK Skogsfalken1:49:10+12:196:29
9Igor BolotovOrienta-Kyncevo1:51:33+14:426:37
10Kjell LundellIF Hallby SOK2:02:23+25:327:16
11Gunnar SjöströmVästerås Skidklubb2:10:38+33:477:45
12Martin EnströmTrollhättans SOK2:19:41+42:508:17
13Bo Lindgren2:28:13+51:228:48
14Johan EideforsSundbybergs IK2:37:11+1:00:209:20
15Tatiana BolotovaOrienta-Kyncevo2:47:00+1:10:099:55
16Viggo NordFinspångs SOK2:53:12+1:16:2110:17
17Daniel NordFAIK Bandy2:53:15+1:16:2410:17
18Bjarke LundsgaardOK Kontinent3:46:30+2:09:3913:27
19Magnus LundsgaardOK Kontinent3:46:47+2:09:5613:28
Magnus BlomOK Nackheej start
Michael FranssonFK Friskus-Varbergej start

MTBO Lätt Mellan

10 530 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav ClassonOK Stigen1:12:476:54
2Håkan Mannerskog1:13:54+1:077:01
3Karl GrönlandRörbäcksnäs IS1:14:49+2:027:06
4Sven BuchholzMTK Bad Harzburg1:18:25+5:387:26
5Anders AsplundJärla Orientering1:18:27+5:407:27
6Anton SalakhovOrienta-Kyncevo1:22:12+9:257:48
7Göran PerssonVärend GN OL1:26:28+13:418:12
8Louise WinqvistOK Djerf1:28:04+15:178:21
9Anton FadeevOrienta-Kyncevo1:28:59+16:128:27
10Johanna HäggFinspångs SOK1:29:07+16:208:27
11Johan CederholmOK Enen1:29:30+16:438:29
12Torbjörn SvenssonVimmerby OK1:29:53+17:068:32
13Kristina NilssonOK Tranan1:34:22+21:358:57
14Dennis SvenssonRasbo IK1:35:53+23:069:06
15Anders KvålsgardFossum IF1:36:26+23:399:09
16Kay KnightbridgeNorth West Orienteering Club1:36:30+23:439:09
17Sven Arne GylterudFossum IF1:36:50+24:039:11
18Tonje Aasheim NymarkNTNUI1:37:06+24:199:13
19Agne KarlssonSimlångsdalens IF1:38:35+25:489:21
20Veronika OstalskayaOrienta-Kyncevo1:39:55+27:089:29
21Mika WendlerSV Wissenschaft Quedlinburg1:40:05+27:189:30
22Tanja BuchholzMTK Bad Harzburg1:41:08+28:219:36
23Nina SchmidtTrollhättans SOK1:43:42+30:559:50
23Tim OlssonIFK Sävsjö1:43:42+30:559:50
25Choi Wai KitHkoxcc1:44:44+31:579:56
26Bernt AxelssonVästvärmlands OK1:46:38+33:5110:07
27Andrea LundellIF Hallby SOK1:47:54+35:0710:14
28Galina MiterevaOrienta-Kyncevo1:54:32+41:4510:52
29Eliza BolotovaOrienta-Kyncevo2:02:57+50:1011:40
30Irina IvlievaOrienta-Kyncevo2:03:01+50:1411:40
31Oddveig Åsheim2:05:30+52:4311:55
32Michael AnundborgSidensjö IK2:07:49+55:0212:08
33Göran FredrikssonGarphyttans IF2:08:17+55:3012:10
34Axel AnderssonIF Rigor2:08:28+55:4112:12
35Hugo AnderssonIF Rigor2:08:42+55:5512:13
36Karin FermIF Rigor2:08:52+56:0512:14
37Anna AnderssonIF Rigor2:08:54+56:0712:14
38Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK2:20:16+1:07:2913:19
39Barbara WirzBike-O NWS2:32:28+1:19:4114:28
Vor YiuSmart Runnersej godkänd
Yiu YiuSmart Runnersej godkänd
Bosse YbeOK Stigenej godkänd
Frida FeilSkellefteå OKej godkänd
Lovisa RingHalmstad OKej godkänd
Patrik MobergHelsingborgs SOKej godkänd
Birgitta EkvallVisborgs OKej start
Paulina MobergHelsingborgs SOKej start

MTBO Mycket lätt Kort

5 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vidar ÅkerlundSkellefteå OK45:447:54
2Robert Verheij58:50+13:0610:10
3Annalena SvärdOK Tylöskog59:44+14:0010:20
4Johan SvärdOK Tylöskog59:48+14:0410:20
5Lotta BäcklundIFK Göteborg Orientering1:05:32+19:4811:20
6Anna SandahlGamleby OK1:18:01+32:1713:29
Inger BorgOckelbo OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser