Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Piteå IF Orienteringsklubb
Datum: lördag 24 augusti 2019

D21

4 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TuressonOK Renen34:578:31
2Elsa ChristofferssonOK Renen48:56+13:5911:56
3Andrea WickbomVittjärvs IK49:26+14:2912:03
4Evelina ChristofferssonOK Renen56:36+21:3913:48
5Linnéa BergenstenVittjärvs IK1:01:54+26:5715:05
6Annie HolmquistSundsvalls OK1:21:12+46:1519:48

H21

4 800 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus WickbomBergnäsets AIK33:286:58
2Anders BennitzOK Renen34:35+1:077:12
3Thomas JohanssonOK Renen36:34+3:067:37
4Gabriel LarssonGammelstads IF40:07+6:398:21
5Magnus LindmarkIFK Kiruna40:55+7:278:31
6Tobias SnellOK Renen41:40+8:128:40
7Melker PetterssonOK Renen41:49+8:218:42
8Fredrik PajalaOK Renen45:07+11:399:23
9Martin HolmbergBergnäsets AIK46:15+12:479:38
10Martin LundströmVittjärvs IK47:12+13:449:50
11Pontus GustafssonBoxholm-Mjölby OL48:01+14:3310:00
12Victor HenrikssonSeskarö IF1:04:43+31:1513:28
Robert SandbergOK Roslagenej godkänd
Claes TuressonOK Renenej godkänd
Simon NordlundVittjärvs IKej start

D18

3 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen KillmeyVittjärvs IK46:2812:13
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK49:15+2:4712:57
3Emmie LindbäckOK Renen58:19+11:5115:20
4Hanna SvanbergOK Renen58:27+11:5915:22
Anna AasaOK Renenej start

D16

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella TuressonOK Renen34:449:38
2Edit KarlssonÄlvsby IF OK39:32+4:4810:58
3Klara KivijärviOK Renen40:56+6:1211:22
4Emma JohanssonVittjärvs IK55:33+20:4915:25

H16

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon MarkströmOK Renen34:389:37
2Aron BlomqvistVittjärvs IK42:19+7:4111:45
3Oskar IngvarssonOK Renen53:33+18:5514:52
4Oskar ErikssonOK Renen1:01:24+26:4617:03

D16 Kort

3 000 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emilia WickbomVittjärvs IKej start

D14

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma HasselströmOK Renen31:1510:25
2Mirjam EdinOK Renen38:06+6:5112:42
3Alva EngströmOK Renen39:23+8:0813:07
4Alma HedlundOK Renen49:02+17:4716:20

H14

3 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen24:338:11
2Mattias KillmeyVittjärvs IK39:30+14:5713:10
3Linus NordinOK Renen39:42+15:0913:14
4Nils JohanssonVittjärvs IK46:02+21:2915:20
Eric HasselströmOK Renenej start
Arvid IngvarssonOK Renenej start

D12

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOK Renen20:387:22
2Iris BergkvistOK Renen27:39+7:019:52
3Tova HolmbergBergnäsets AIK28:05+7:2710:01
4Hedda EdinOK Renen32:20+11:4211:32

H12

2 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot KuokkanenOK Renen21:437:45
2Hugo PellaVittjärvs IK27:23+5:409:46
3Viktor JonssonOK Renen31:49+10:0611:21
4Martin LarssonÄlvsby IF OK32:15+10:3211:31
5Karl PerssonOK Renen34:33+12:5012:20
6Ove RenbergBergnäsets AIK47:55+26:1217:06
7Love NordlundBergnäsets AIK53:16+31:3319:01
8Axel EngströmOK Renen1:31:39+1:09:5632:43

D10

2 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma KuokkanenOK Renen25:4411:11
2Ellen BergkvistOK Renen27:10+1:2611:48
3Tilde NordlundBergnäsets AIK35:03+9:1915:14
4Irma IngvarssonOK Renen42:45+17:0118:35

H10

2 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar EdinOK Renen24:3410:40
2Albin BerggrenOK Renen25:24+0:5011:02
3Olov PerssonOK Renen31:23+6:4913:38
4Hannes PellaVittjärvs IK36:48+12:1416:00
5Knut HolmbergBergnäsets AIK42:48+18:1418:36
6Benjamin BerglundPiteå IF Orienteringsklubb1:01:48+37:1426:52
Arthur KarlssonOK Renenej start

D40

3 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catrin IngvarssonOK Renen41:1410:51
2Sofia LundbergOK Renen51:31+10:1713:33

H40

4 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik OlssonOK Renen40:479:03
2Daniel GranlundOK Renen41:31+0:449:13
3Johan KlippmarkHaparanda OK43:48+3:019:44
4Jan HäggrotOK Renen46:37+5:5010:21
Samuel JonssonOK Renenej godkänd

D45

3 300 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin KarlssonÄlvsby IF OK44:2513:27
2Kati RemesOK Renen52:31+8:0615:54

H45

4 500 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan KarlssonÄlvsby IF OK43:429:42
2Rikard LarssonÄlvsby IF OK54:36+10:5412:08
3Rein PellaVittjärvs IK57:12+13:3012:42
4Ove JohanssonOK Renen1:10:22+26:4015:38
Fredrik LundströmOK Renenej start

D50

3 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carin BergenstenVittjärvs IK36:4211:07
2Anette LundströmVittjärvs IK44:45+8:0313:33
3Anneli WickbomVittjärvs IK52:16+15:3415:50
4Maria SvanbergOK Renen56:34+19:5217:08

H50

4 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats LuspaIFK Kiruna41:1910:04
2Jan ChristofferssonOK Renen44:31+3:1210:51
3Anders NordinOK Renen51:52+10:3312:39
4Anders JohanssonOK Renen56:13+14:5413:42
5Anders KillmeyVittjärvs IK1:07:07+25:4816:22
6Peter LundbergOK Renen1:07:51+26:3216:32
7Kjell HenrikssonSeskarö IF1:29:56+48:3721:56
Jonas HedlundOK Renenej godkänd

H55

4 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frans WickbomI 19 IF36:398:56
2Ingvar IsakssonSeskarö IF41:18+4:3910:04
3Lars LundkvistSeskarö IF43:27+6:4810:35
4Sven ÖrnerlingOK Renen47:14+10:3511:31
5Anders AbrahamssonGammelstads IF54:53+18:1413:23
6Risto LuodonpääAlatornion Pirkat59:30+22:5114:30

D60

2 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger VennbergOK Renen38:3514:50
2Angela NilssonSkellefteå OK41:54+3:1916:06
3Daina Julia DagisOK Renen1:27:21+48:4633:35

H60

3 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore ErikssonArvidsjaurs OK44:1011:37
2Richard HolmgrenBergnäsets AIK45:41+1:3112:01
3Sture NorénÄlvsby IF OK46:08+1:5812:08
4Henry BarskÖvertorneå IF50:34+6:2413:18
5Rick McGregorIFK Kiruna51:06+6:5613:26
6Svante LarssonOK Vargen51:35+7:2513:34
7Stefan ErikssonBergnäsets AIK54:11+10:0114:15
8Roger NorinVittjärvs IK1:05:44+21:3417:17

H65

3 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland JanssonÄlvsby IF OK43:4013:13
2Per ÖhlundGustavsbergs OK1:02:59+19:1919:05
3Hans YlipääSeskarö IF1:03:50+20:1019:20
4Henry PilstålOK Renen1:24:12+40:3225:30
5Bernt HällgrenBergnäsets AIK1:30:32+46:5227:26
Jan LindelöfSeskarö IFutgått

H70

3 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS41:0512:05
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK51:36+10:3115:10
3Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS54:31+13:2616:02
4Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS54:52+13:4716:08
5Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OS1:01:12+20:0718:00
Bo JohanssonIK Örnen Måttsundej start

H75

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland LundqvistArvidsjaurs OK47:3213:58
2Gösta KlippmarkHaparanda OK1:22:03+34:3124:07
Ove JohanssonIK Örnen Måttsundej godkänd
Åke SaloniemiSK Gränsenej start

H80

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar LindströmOK Renen47:4217:02
2Runar MarktinArvidsjaurs OK51:58+4:1618:33
3Stig LindskogVisborgs OK1:00:11+12:2921:29
4Henken ErikssonI 19 IF1:12:04+24:2225:44

Inskolning

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Svea BroströmOK Renenfullföljt
Leo Hester ÅsbergBergnäsets AIKfullföljt
Ella KlippmarkHaparanda OKfullföljt

U1

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin LundqvistOK Sarven25:3412:47
2Valter JänkänpääOK Sarven28:18+2:4414:09
3Elis NordbergPiteå IF Orienteringsklubb36:20+10:4618:10
4Alfred SperensPiteå IF Orienteringsklubb42:13+16:3921:06

U2

2 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max GranbergPiteå IF Orienteringsklubb29:1812:44
2Astrid LundqvistOK Sarven31:11+1:5313:33
3Malva GranbergPiteå IF Orienteringsklubb33:27+4:0914:32
4Elsa GranlundOK Renen40:52+11:3417:46
5John BroströmOK Renen41:05+11:4717:51
6Tuva EngströmBergnäsets AIK41:29+12:1118:02
7Vidar JänkänpääOK Sarven42:02+12:4418:16
8Axel JonssonOK Renen42:23+13:0518:25
Frida KillmeyVittjärvs IKutgått

Öppen motion 1

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roos HerbachVittjärvs IK36:5816:04

Öppen motion 3

2 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid PerssonOK Renen29:0910:24
2Henrik BerglundKlubblös33:39+4:3012:01
3Erika LundströmOK Renen42:03+12:5415:01
4Anna-Britt HasselströmOK Renen57:02+27:5320:22
5Therese PellaVittjärvs IK59:47+30:3821:21

Öppen motion 5

3 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JänkänpääOK Sarven25:538:37
2Linda LidmanOK Renen32:22+6:2910:47
3Karolina BennitzOK Renen37:15+11:2212:25
4Hans JohanssonVittjärvs IK47:14+21:2115:44
5Mikael SundbergOK Sarven48:19+22:2616:06
6Anna LundqvistOK Sarven48:24+22:3116:08
7Malin Kronholm BergkvistOK Renen48:39+22:4616:13
8Ulrika LarssonOK Renen50:59+25:0616:59
9David BellqvistVittjärvs IK59:14+33:2119:44
10Leo AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:14:37+48:4424:52
11Anna Alm AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:15:07+49:1425:02
12Sonja NordmarkPiteå IF Orienteringsklubb1:16:29+50:3625:29
Fredrik LarssonBergnäsets AIKej godkänd
Andreas JohanssonOK Renenej start
Malin JänkänpääOK Sarvenej start

Öppen motion 7

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn SvanbergOK Renen49:2614:32
2Maria HolmbergBergnäsets AIK49:57+0:3114:41
3Magdalena LindvallOK Renen1:16:08+26:4222:23
Anders RensgardOK Renenej godkänd

Öppen motion 8

4 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders DahlinOK Sarven43:269:02
2Anders LidmanOK Renen49:11+5:4510:14
3Martin GranbergIFK Mora OK49:33+6:0710:19
4Daniel AlmqvistKlubblös50:45+7:1910:34
5Elin HäggströmVittjärvs IK54:41+11:1511:23
6Fredrik EngströmBergnäsets AIK57:56+14:3012:04
7Peter RosénOK Renen1:02:08+18:4212:56
8Håkan RichterKarlstad1:04:55+21:2913:31
9Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:09:40+26:1414:30
10Joel LarssonGammelstads IF1:14:15+30:4915:28
11Jimmy BergkvistOK Renen1:16:11+32:4515:52
12Mikael KivijärviOK Renen1:18:16+34:5016:18
13Daniel LundbergPiteå IF Orienteringsklubb1:45:42+1:02:1622:01
14Christer NilssonVidsels IK2:26:34+1:43:0830:32
Hans JohanssonKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser