Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VeteranOL 3-stad

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VeteranOL 3-stad
Arrangörsorganisationer: OK Skogsvargarna / Trollhättans SK
Datum: onsdag 19 september 2018

Långa

4 060 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pierre KarlssonOK Alehof39:059:37
2Urban LarssonOK Gipen39:26+0:219:42
3Anders AxelssonOK Skogsvargarna40:19+1:149:55
4Bo KarlssonLjungskile FK40:31+1:269:58
5Rune SandbergUddevalla OK41:51+2:4610:18
6Dan WidercrantzOK Skärmen42:22+3:1710:26
7Lars HogedalVänersborgs SK43:33+4:2810:43
8Josef HåkanssonOK Skärmen45:08+6:0311:06
9Yngve NilssonOK Gipen45:35+6:3011:13
10Arne AlexanderssonStenungsunds OK45:51+6:4611:17
11Per IvarssonUddevalla OK46:29+7:2411:26
12Ted LiivrandOK Skogshjortarna46:42+7:3711:30
13Gunnar BejbomUddevalla OK47:10+8:0511:37
14Lennart HermanssonStångenäs AIS48:27+9:2211:56
15Clyde PerssonLjungskile FK48:32+9:2711:57
16Lennart FärjhageOK Gipen49:11+10:0612:06
17Lars JohanssonOK Skogshjortarna49:22+10:1712:09
18Lennart FagerlundUddevalla OK49:25+10:2012:10
19Göran SandbergUddevalla IS50:53+11:4812:31
20Birgitta StenströmVänersborgs SK54:46+15:4113:29
21Eva KarlssonUddevalla OK58:56+19:5114:30
22Gunilla HogedalVänersborgs SK1:00:14+21:0914:50
23Bo KronOK Flundrehof1:00:34+21:2914:55
24Stig-Arne ÖstlundUddevalla OK1:05:29+26:2416:07
25Nils-Erik GunnarssonOK Gipen1:07:06+28:0116:31
26Jan-Erik PålssonUddevalla IS1:07:51+28:4616:42
27Arne AlfredssonUddevalla OK1:10:25+31:2017:20
28Gunnar PerssonSvanesunds GIF1:15:48+36:4318:40
29Anders BerglundOK Skogshjortarna1:17:06+38:0118:59
Kenneth IvehagFrämmestads IKej godkänd

Mellan

2 910 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK28:569:56
2Jan-Åke SörliklevTrollhättans SOK31:26+2:3010:48
3Per-Arne KällénUddevalla OK34:55+5:5911:59
4Kristin Back FriskVänersborgs SK34:56+6:0012:00
5Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna36:29+7:3312:32
6Bertil JohanssonOK Skogshjortarna38:23+9:2713:11
7Ronny AnderssonOK Skogshjortarna38:28+9:3213:13
8Bengt LarssonTrollhättans SOK38:49+9:5313:20 Ladda ner rutt i gpx-format
9Klas OlaussonOK Gipen39:11+10:1513:27
10Thore NilssonUddevalla OK40:39+11:4313:58
11Kent IvarssonOK Skogshjortarna41:00+12:0414:05
12Leif OlofssonOK Flundrehof41:01+12:0514:05
13Matti LindqvistTrollhättans SOK41:42+12:4614:19
14Kalevi MononenOK Gipen42:00+13:0414:25
15Matts MattssonOK Gipen42:41+13:4514:40
16Börje GustavssonTrollhättans SOK42:53+13:5714:44
17Inga-Lill WahlbergVänersborgs SK43:43+14:4715:01
18Göran JohnssonUddevalla IS45:19+16:2315:34
19Johnny KarlssonUddevalla OK46:09+17:1315:51
20Lena WaernTrollhättans SOK47:15+18:1916:14
21Inga-Lill NilssonUddevalla OK48:04+19:0816:31
22Kristina NilssonOK Skärmen50:08+21:1217:13
23Leif JohanssonTrollhättans SOK50:26+21:3017:19
24Tommy ÅsmanUddevalla OK51:17+22:2117:37
25Knut NilssonOK Skärmen1:07:16+38:2023:06
Erik LindhUddevalla ISej godkänd
Jan JohanssonVänersborgs SKej godkänd

Korta

2 060 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göte NatanaelssonLjungskile FK30:0314:35
2Kjell EnbomTrollhättans SOK32:17+2:1415:40
3Gunnar JohanssonOK Gipen33:50+3:4716:25
4Rune OlaussonOK Gipen33:56+3:5316:28
5Sven PerssonLjungskile FK34:24+4:2116:41
6Frank JohanssonUddevalla OK35:38+5:3517:17
7Lars-Erik KristianssonTrollhättans SOK35:46+5:4317:21
8Ove KilbornUddevalla IS37:21+7:1818:07
9Signe NymanUddevalla IS40:44+10:4119:46
10Eva OlofssonOK Flundrehof42:13+12:1020:29
11Bertil BorglundTrollhättans SK42:22+12:1920:33
12Lars BolinUddevalla IS44:28+14:2521:35
13Jan KjellströmSvanesunds GIF44:59+14:5621:50
14Arne ClaessonLjungskile FK45:11+15:0821:56
15Gunnar WaernTrollhättans SOK45:44+15:4122:12
16Göran NordhTrollhättans SK45:50+15:4722:14
17Margareta JohanssonTrollhättans SOK46:23+16:2022:30
18Kjell-Arne FasthOK Skogsvargarna47:33+17:3023:04
19Harriet AnderssonOK Skogshjortarna48:09+18:0623:22
20Gösta KjörnsbergTrollhättans SOK50:31+20:2824:31
21Gunvor JonssonVänersborgs SK56:56+26:5327:38
22Ingrid BorglidenVänersborgs SK58:25+28:2228:21
23Sophie Hedlund StridhOK Gipen1:30:52+1:00:4944:06
Inga PerssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Gunnar LarssonUddevalla ISej godkänd
Lars HolmOK Gipenej godkänd
Nils AnderssonTrollhättans SOKutgått

Enkla

1 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt JohanssonUddevalla IS18:5014:16
2Marita AlexanderssonStenungsunds OK21:22+2:3216:11
3Bo CarlssonTrollhättans SOK26:24+7:3420:00
4Eva LannfeltOK Skogshjortarna27:32+8:4220:51
5Vira NordhTrollhättans SK28:16+9:2621:24
6Inga-Lill KristianssonTrollhättans SOK28:18+9:2821:26
7Barbro SmedbergTrollhättans SOK29:13+10:2322:08
8Rolf JonassonVänersborgs SK31:01+12:1123:29
9Gerd HallstenVänersborgs SK32:21+13:3124:30
10Stina AnderssonUddevalla OK32:24+13:3424:32
11Lillemor GunnarssonOK Gipen37:34+18:4428:27
12Ragnar HallstenOK Roto43:58+25:0833:18
13Kent NordinVänersborgs SK52:28+33:3839:44
14Görel NordinVänersborgs SK52:30+33:4039:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser