Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AdventOrient etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AdventOrient etapp 1
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 25 november 2018

D21

6 240 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pia OlssonSkåneslättens OL39:586:24
2Selma LarssonLunds OK47:21+7:237:35
3Emelie MalmbergMalmö OK47:28+7:307:36
4Petra EklundLunds OK48:06+8:087:42
5Annie LennartssonSkåneslättens OL48:11+8:137:43
6Alva NystedtSkåneslättens OL49:52+9:547:59
7Ingrid JohanssonLaholms IF OK49:59+10:018:00
8Ann-Sofie LarssonÖrkelljunga FK50:26+10:288:04
9Johanna Matsdotter AhlgrenLunds OK51:56+11:588:19
10Marie BorggrenKlubblös52:27+12:298:24
11Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK54:23+14:258:42
12Ulrika AnderssonKlubblös54:29+14:318:43
13Lisa ElmerfjordLunds OK54:53+14:558:47
14Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:00:21+20:239:40
15Anna LarssonÖrkelljunga FK1:11:10+31:1211:24
16Sofie HavängMalmö OK1:13:23+33:2511:45
17Christina SternerTockarps IK1:22:55+42:5713:17
Christina OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Anna BondesonLunds OKej godkänd
Thea BökmanHelsingborgs SOKej start
Maureen Olsson LoLunds OKej start

H21

8 030 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael PihlOK Pan-Kristianstad46:455:49
2Mathias PerssonHelsingborgs SOK49:44+2:596:11
3Christian GlantzAndrarums IF52:03+5:186:28
4Martin WendtLunds OK52:20+5:356:31
5Per-Erik BengtssonLunds OK52:47+6:026:34
6Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL54:12+7:276:44
7Patrik JohanssonHelsingborgs SOK54:39+7:546:48
8Viktor HenmyrOK Vilse 8755:27+8:426:54
9Bengt OlssonEslövs FK57:22+10:377:08
10Sebastian GieseÖrkelljunga FK57:32+10:477:09
11Bo-Arne OlssonEslövs FK57:37+10:527:10
12Jens SörvikLunds OK57:54+11:097:12
13Sara Snogerup LinseLunds OK58:10+11:257:14
14Thomas NilssonEslövs FK59:17+12:327:22
15Örjan LarssonLunds OK59:20+12:357:23
16Lukas WittenbecherLunds OK59:49+13:047:26
17Anders EricssonLunds OK1:02:02+15:177:43
18Ebba JensenSkåneslättens OL1:04:26+17:418:01
19Mantas ZalagaSkåneslättens OL1:04:43+17:588:03
20Hans PerssonAndrarums IF1:05:23+18:388:08
21Fredrik Kryh ÖbergMalmö OK1:08:26+21:418:31
22Per WarfvingeLunds OK1:10:26+23:418:46
23Johan AdeltorpKlubblös1:16:09+29:249:28
24Rasmus AnderbergMalmö OK1:16:11+29:269:29
25Oskar AronssonTetra Pak IF1:17:19+30:349:37
26Göran von RosenMalmö OK1:41:03+54:1812:35
27Jonas HörströmEslövs FK2:10:26+1:23:4116:14
Simon HardenFK Bokenej godkänd
Jacob MobergHelsingborgs SOKej start

D13

2 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Saga PalmertzHelsingborgs SOK24:408:21
2Moa NilssonLödde Kanotklubb29:06+4:269:51
3Liv LundsgaardOK Kontinent39:11+14:3113:16
4Ellie BarjosefEslövs FK40:43+16:0313:48
5Tova BorggrenLunds OK45:31+20:5115:25
6Agnes PerssonHelsingborgs SOK59:56+35:1620:18
7Ida BenattiSkåneslättens OL1:07:42+43:0222:56
8Anna BenattiSkåneslättens OL1:07:46+43:0622:58
9Alma GieseÖrkelljunga FK1:14:57+50:1725:24
Astrid EkecrantzMalmö OKej godkänd

D16

4 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa WibergHelsingborgs SOK38:409:12
2Felicia PerssonHelsingborgs SOK43:49+5:0910:25
Lea PalmEslövs FKej godkänd
Elsa EricssonLunds OKej godkänd

D40

4 200 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LjungqvistLunds OK34:268:11
2Marika HusbySkåneslättens OL37:05+2:398:49
3Marie GrönlundLunds OK39:11+4:459:19
4Kerstin JensenSkåneslättens OL39:26+5:009:23
5Jenny VinbladLunds OK40:12+5:469:34
6Eva-Lotta BengtslinLunds OK40:27+6:019:37
7Karolina ErikersSkåneslättens OL40:43+6:179:41
8Louise PihlOK Pan-Kristianstad45:16+10:5010:46
9Anna WikströmHästveda OK46:33+12:0711:05
10Maria MerceliusKlubblös48:02+13:3611:26
11Line LundsgaardOK Kontinent48:14+13:4811:29
12Christine SvendsenLunds OK48:30+14:0411:32
13Marie WibergHelsingborgs SOK48:36+14:1011:34
14Jenny LindblomMalmö OK50:59+16:3312:08
15Lisa KjellénHelsingborgs SOK54:00+19:3412:51
16Mia ÅbergEslövs FK54:33+20:0712:59
17Anna BjärbyFrosta OK55:01+20:3513:05
18Karin JägrydSkåneslättens OL58:22+23:5613:53
Maria LenningSkåneslättens OLej godkänd

D55

3 510 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena OlssonSkåneslättens OL34:219:47
2Christine EdenbrandtLunds OK37:26+3:0510:39
3Ewa RoosHelsingborgs SOK38:16+3:5510:54
4Tina HagårdRävetofta OK38:18+3:5710:54
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK38:29+4:0810:57
6Kati NémethStigmännen Karlshamns OK38:49+4:2811:03
7Gunvor ArbinAnnebergs GIF38:53+4:3211:04
8Aina JeppssonLunds OK39:09+4:4811:09
9Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK39:52+5:3111:21
10Barbro LiljequistHeleneholms IF41:10+6:4911:43
11Lena NielsenHelsingborgs SOK42:13+7:5212:01
12Susanne GöranssonFrosta OK50:32+16:1114:23
13Sonja HammarOK Kompassen52:11+17:5014:52
14Kerstin NilssonMalmö OK1:10:58+36:3720:13
15Anita OlssonOK Silva1:23:48+49:2723:52
Åsa StåhlHjärnarps OLej godkänd
Maj-Britt GustafssonHelsingborgs SOKej godkänd
Eva WildmarkFK Bokenej godkänd

H13

2 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Atle KulstadSkåneslättens OL20:256:55
2Hannes DahlbergOK Silva25:39+5:148:41
3Elias PerssonHelsingborgs SOK26:00+5:358:48
4Hannes VärendhOK Silva27:54+7:299:27
5Viktor AhltinMalmö OK29:33+9:0810:01
6Elias PalmertzHelsingborgs SOK30:50+10:2510:27
7Oskar ElmerfjordLunds OK39:44+19:1913:28
8Olof HanssonEslövs FK42:57+22:3214:33
9Isak GustafssonLunds OK45:34+25:0915:26
10Edvin SanderSkåneslättens OL46:53+26:2815:53
11Alfred OlssonLunds OK53:36+33:1118:10
12Emil HjalmarssonEmmaboda Verda OK54:07+33:4218:20

H16

4 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David PerssonHelsingborgs SOK40:048:02
2Alfred KjellénHelsingborgs SOK41:18+1:148:17
3Felix GustafssonLunds OK42:02+1:588:26
4Alfred AhltinMalmö OK43:23+3:198:42
5Pontus ThuressonSkåneslättens OL44:06+4:028:51
6Victor EricssonHelsingborgs SOK49:59+9:5510:02
7Lucas TreldalLunds OK58:37+18:3311:46
8Fredrik BrorssonOK Silva1:00:15+20:1112:05

H40

6 240 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas VensrydEslövs FK37:506:03
2Johan SanderSkåneslättens OL39:41+1:516:21
3Fabian LjungqvistLunds OK41:02+3:126:34
4Mikael BrorssonOK Silva41:36+3:466:40
5Mattias ÅbergLunds OK41:54+4:046:42
6Anders JägrydSkåneslättens OL42:38+4:486:49
7Fredrik StåhlHjärnarps OL42:44+4:546:50
8Ola AndertoftMarkaryds FK43:34+5:446:58
9Andréas PalmertzHelsingborgs SOK43:36+5:466:59
10Ola MarkholmSkåneslättens OL44:59+7:097:12
11Mikael PerssonFK Göingarna45:45+7:557:19
12Staffan AhltinMalmö OK46:44+8:547:29
13Arne ThellEslövs FK48:55+11:057:50
14Johan HjalmarssonEmmaboda Verda OK49:51+12:017:59
15Jan LenningRävetofta OK50:34+12:448:06
16Johan JensenSkåneslättens OL50:52+13:028:09
17Johan BökmanHelsingborgs SOK50:59+13:098:10
18Mårten MellbyMalmö OK51:46+13:568:17
19Robert BertilssonLunds OK52:41+14:518:26
20Pär EricssonHelsingborgs SOK54:18+16:288:42
21Tom DahlbergSkåneslättens OL56:11+18:219:00
22Mikael AnderssonHelsingborgs SOK57:03+19:139:08
23Per RudqvistHelsingborgs SOK1:01:03+23:139:47
24Edo DrenthHelsingborgs SOK1:01:56+24:069:55
25Anders PerssonHelsingborgs SOK1:04:51+27:0110:23
26Tobias PalmEslövs FK1:05:41+27:5110:31
27Anders NilssonMalmö OK1:07:26+29:3610:48
28Alexander GameliusMalmö OK1:19:53+42:0312:48
Peter BengtslinLunds OKej godkänd

H55

4 980 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrick AdlercreutzLunds OK37:557:36
2Anders JohanssonLunds OK38:26+0:317:43
3Kyrre ThalbergLunds OK38:30+0:357:43
4Anders GrundbergLunds OK39:42+1:477:58
5Jan WahlströmSnättringe SK39:52+1:578:00
6Sverker ErikssonOK Gynge41:07+3:128:15
7Christer NilssonLunds OK41:31+3:368:20
8Gert PetterssonLunds OK43:47+5:528:47
9Olle BohmanHjärnarps OL45:40+7:459:10
10Lars PerssonOK Kompassen45:43+7:489:10
11Roland BäcklinTetra Pak IF45:55+8:009:13
12Bert-Uno NilssonTetra Pak IF46:12+8:179:16
13Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK46:46+8:519:23
14Stefan ArbinAnnebergs GIF46:59+9:049:26
15Rolf NilssonFrosta OK47:07+9:129:27
16Stig JohanssonHelsingborgs SOK48:08+10:139:39
17Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK48:16+10:219:41
18Gert NilssonLunds OK51:40+13:4510:22
19Per GersneOK Silva58:04+20:0911:39
20Lennart StenssonHelsingborgs SOK59:40+21:4511:58
21Mats OlssonSkåneslättens OL59:47+21:5212:00
22Stein ØstbyMalmö OK1:01:19+23:2412:18
23Kaare HanssonMalmö OK1:01:42+23:4712:23
24Jörgen AnderssonMalmö OK1:06:37+28:4213:22
25Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:17:08+39:1315:29
26Magnus BerghHeleneholms IF1:17:48+39:5315:37
Leif KarlssonFrosta OKej godkänd

H70

3 510 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif SandgrenFrosta OK25:367:17
2Agne BengtssonOK Kompassen26:41+1:057:36
3Willie OlssonRävetofta OK31:36+6:009:00
4Bengt BergmanLunds OK31:47+6:119:03
5Kjell LönnHjärnarps OL32:36+7:009:17
6Anders CarlssonSkåneslättens OL34:47+9:119:54
7Benkt AnderssonFrosta OK34:48+9:129:54
8Mats HåkanssonMalmö OK35:21+9:4510:04
9Inge PerssonFK Boken35:33+9:5710:07
10Arne GustafssonMalmö OK36:01+10:2510:15
11Håkan NilssonMalmö OK38:08+12:3210:51
12Ernie BroströmHalmstad OK38:46+13:1011:02
13Sten Åke KvistIS Kullen41:13+15:3711:44
14Bengt StåhlHjärnarps OL41:32+15:5611:49
15Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK41:58+16:2211:57
16Bengt I NilssonFrosta OK42:00+16:2411:57
17Gert OlssonSkåneslättens OL43:53+18:1712:30
18Nils-Erik BondessonFrosta OK44:44+19:0812:44
19Bo  GlantzAndrarums IF44:46+19:1012:45
20Bill SchölinTockarps IK45:53+20:1713:04
21Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK45:56+20:2013:05
22Tommy HeldFK Åsen46:14+20:3813:10
23Kjell LindauOK Kompassen46:32+20:5613:15
24Sven ThelanderssonLunds OK46:49+21:1313:20
25Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK46:54+21:1813:21
26Håkan BrostMalmö OK49:34+23:5814:07
27Klas TykessonSkåneslättens OL50:02+24:2614:15
28Jan PerssonYstads OK50:36+25:0014:24
29Bo BülowMalmö OK54:30+28:5415:31
30Benny JohanssonMalmö OK55:02+29:2615:40
31Johnny MalmgrenHjärnarps OL56:32+30:5616:06
32Jan-Erik GlansTetra Pak IF56:57+31:2116:13
33Bertil KollénTetra Pak IF1:02:41+37:0517:51
34Håkan JonssonOK Silva1:03:36+38:0018:07
35Roland AkselssonLunds OK1:03:37+38:0118:07
36Lars Åke SvenssonMalmö OK1:06:31+40:5518:57
37Christer LjungquistLunds OK1:11:03+45:2720:14
38Ingemar TuressonMalmö OK1:20:13+54:3722:51

ÖM Kort

2 950 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rebecca HardenFK Boken25:408:42
2Adrian UlanderOK Silva26:04+0:248:50
3Henrik EklundLunds OK28:03+2:239:30
4Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK35:41+10:0112:05
5Annika ØstbyMalmö OK39:20+13:4013:19
6Anton ElmerfjordLunds OK39:33+13:5313:24
7Elsa WesterlundOK Vilse 8741:47+16:0714:09
8Anna SöderströmOK Stigen42:01+16:2114:14
9Helén ÅkessonSkåneslättens OL42:41+17:0114:28
10Clarie EkOK Pan-Kristianstad42:43+17:0314:28
11Caroline LindulfSkåneslättens OL42:47+17:0714:30
12Sven-Otto JönssonEslövs FK42:57+17:1714:33
13Gunilla MårtenssonSimrishamns OK43:09+17:2914:37
14Mikael NilssonFrosta OK43:37+17:5714:47
15Lisa OlssonRävetofta OK44:01+18:2114:55
16Helena AppelgrenRävetofta OK44:04+18:2414:56
17Roger BillströmTetra Pak IF44:11+18:3114:58
18Linnéa BjärbyFrosta OK44:42+19:0215:09
19Therese HavängMalmö OK45:44+20:0415:30
20Sven-Erik PerssonFrosta OK49:04+23:2416:37
21Karin BergmanLunds OK50:27+24:4717:06
22Kerstin GlantzAndrarums IF51:39+25:5917:30
23Veronica DahlbomHelsingborgs SOK52:11+26:3117:41
24Margareta HeldFK Åsen56:25+30:4519:07
25Anette BohmanHjärnarps OL56:56+31:1619:17
26Gun HanssonYstads OK57:06+31:2619:21
27Henrik VärendhOK Silva57:54+32:1419:37
28Bo MalmbergKlubblös1:00:15+34:3520:25
29Lars AdolfssonEslövs FK1:03:39+37:5921:34
30Annika JohanssonMalmö OK1:07:50+42:1022:59
31Barbro HugossonLunds OK1:13:50+48:1025:01
32Allan HammarOK Kompassen1:16:32+50:5225:56
Alisa DolgovaRävetofta OKej godkänd
Raaji WarszaLödde Kanotklubbej godkänd
Marinda Jönsson NorinOK Silvaej godkänd
Alvin DahlbergLödde Kanotklubbej start
Vendela LövbergLödde Kanotklubbej start
Nelly TyrebrandtLödde Kanotklubbej start

ÖM Medel

4 200 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1André BjärbyFrosta OK30:327:16
2Hans KulstadSkåneslättens OL36:38+6:068:43
3Roger KlotzMalmö OK42:13+11:4110:03
4Niklas GustafsonLunds OK42:29+11:5710:06
5Dennis RudqvistHelsingborgs SOK45:03+14:3110:43
6Bengt JohnsonHelsingborgs SOK45:49+15:1710:54
7Johan ElmerfjordLunds OK47:37+17:0511:20
8Sven Erik JönssonOK Tyringe47:48+17:1611:22
9Kerstin OlssonEslövs FK50:50+20:1812:06
10Veronika NesverovaLunds OK52:09+21:3712:25
11Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna53:07+22:3512:38
12Oskar HenrikssonLunds OK53:08+22:3612:39
13Ann-Louise JohanssonMalmö OK53:45+23:1312:47
14Anders LohavHelsingborgs SOK54:40+24:0813:00
15Joakim HöögMalmö OK58:31+27:5913:55
16Pontus LuedtkeTetra Pak IF59:34+29:0214:10
17Eva TullbergIS Kullen1:00:05+29:3314:18
18Mats HolgerssonKlubblös1:19:16+48:4418:52
19Gordon GustafsonLunds OK1:21:38+51:0619:26
20Kerstin HolgerssonKlubblös1:40:13+1:09:4123:51
Martin BillströmKlubblösej godkänd
Göran LiljequistOK Älmeej godkänd
Lotta GyllenstenOK Silvaej godkänd

ÖM Lång

4 980 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8730:006:01
2Fredrik ArbinAnnebergs GIF33:41+3:416:45
3Sebastian WahlströmMalmö OK36:14+6:147:16
4Linda SvenssonSkåneslättens OL38:09+8:097:39
5Joel OlssonSimrishamns OK40:37+10:378:09
6Pär RingströmMalmö OK42:42+12:428:34
7Axel von RosenMalmö OK42:51+12:518:36
8Sture JeppssonLunds OK44:54+14:549:00
9Emma HolgerssonKlubblös46:51+16:519:24
10Björn ÅkessonSkåneslättens OL49:44+19:449:59
11Joel RydbergKlubblös51:16+21:1610:17
12Annika NilssonLödde Kanotklubb51:19+21:1910:18
13Helene NilssonTetra Pak IF51:42+21:4210:22
14Mikael SöderströmOK Stigen53:01+23:0110:38
15Elin NordahlSimrishamns OK54:39+24:3910:58
16Åsa JentschKlubblös55:42+25:4211:11
17Joakim LjungströmTetra Pak IF56:17+26:1711:18
18Per RydbergKlubblös57:10+27:1011:28
19Jenny GustafssonLunds OK57:32+27:3211:33
20Håkan OlssonRävetofta OK57:50+27:5011:36
21Emil PetterssonKlubblös59:20+29:2011:54
22Anette BerglundAndrarums IF1:00:52+30:5212:13
23Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:00:55+30:5512:13
24Axel OlssonRävetofta OK1:09:19+39:1913:55
25Johan MiurlingLunds OK1:20:25+50:2516:08
26Annika FlisbäckKlubblös1:21:38+51:3816:23
Roelf PostemaTetra Pak IFej godkänd
Johan NorinOK Silvaej godkänd
Richard BengtssonLunds OKej start

D70

3 510 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maj-Britt ByströmRävetofta OK40:0911:26
2Lena PehrssonOK Silva48:22+8:1313:46
3Karin BengtssonOK Kompassen49:27+9:1814:05
4Karin MalmgrenHjärnarps OL52:32+12:2314:58
5Ulla ÖhgrenHelsingborgs SOK54:21+14:1215:29
6Astrid JohannessonHelsingborgs SOK55:11+15:0215:43
7Margit GlansTetra Pak IF59:54+19:4517:03
8Britt BülowMalmö OK1:03:11+23:0218:00
9Inga LjungquistLunds OK1:42:48+1:02:3929:17

Barn

1 750 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Valter SanderSkåneslättens OL13:467:52
2Hannes LindströmHelsingborgs SOK17:05+3:199:45
3Lowe PalmertzHelsingborgs SOK17:13+3:279:50
4Alexander BjärbyFrosta OK17:23+3:379:56
5Emil SchwantesOK Kompassen18:48+5:0210:44
6Ebba LohavHelsingborgs SOK19:08+5:2210:56
7Lova ArbinAnnebergs GIF19:44+5:5811:16
8Ludwig UlanderOK Silva20:32+6:4611:44
9Filippa UlanderOK Silva27:20+13:3415:37
10Saga NorinOK Silva29:45+15:5917:00
11Sixten MellbyMalmö OK30:52+17:0617:38
12Jack SalomonssonOK Silva34:50+21:0419:54
12Bill SalomonssonOK Silva34:50+21:0419:54
14Arvid JentschKlubblös48:37+34:5127:46
15Isak GranlundLunds OK59:25+45:3933:57
16Ebba GrönlundLunds OK59:47+46:0134:09
17Filip BengtslinLunds OK1:00:56+47:1034:49
18Axel Kryh ÖbergMalmö OK1:14:19+1:00:3342:28
19Arvid Kryh ÖbergMalmö OK1:14:24+1:00:3842:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser