Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AdventOrient etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AdventOrient etapp 2
Arrangörsorganisation: OK Silva
Datum: söndag 2 december 2018

D21

5 960 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annie LennartssonSkåneslättens OL41:457:00
2Pia OlssonSkåneslättens OL43:11+1:267:14
3Marie BorggrenKlubblös43:21+1:367:16
4Ann-Sofie LarssonÖrkelljunga FK44:55+3:107:32
5Johanna Matsdotter AhlgrenLunds OK45:09+3:247:34
6Ingrid JohanssonLaholms IF OK48:20+6:358:06
7Lisa ElmerfjordLunds OK48:54+7:098:12
8Selma LarssonLunds OK50:58+9:138:33
9Emelie MalmbergMalmö OK51:07+9:228:34
10Ulrika AnderssonKlubblös51:29+9:448:38
11Alva NystedtSkåneslättens OL52:46+11:018:51
12Siri WahlströmMalmö OK53:45+12:009:01
13Petra EklundLunds OK54:57+13:129:13
14Kajsa BenattiSkåneslättens OL59:42+17:5710:01
15Maureen Olsson LoLunds OK59:48+18:0310:02
16Anna LarssonÖrkelljunga FK1:11:08+29:2311:56
Christina SternerTockarps IKej godkänd
Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOKej start

H21

7 900 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL49:536:18
2Martin WendtLunds OK50:00+0:076:19
3Patrik JohanssonHelsingborgs SOK51:56+2:036:34
4Per-Ola OlssonOK Vilse 8752:27+2:346:38
5Mathias PerssonHelsingborgs SOK52:29+2:366:38
6Christian GlantzAndrarums IF53:42+3:496:47
7Per-Erik BengtssonLunds OK54:08+4:156:51
8Viktor HenmyrOK Vilse 8754:49+4:566:56
9Erik SchultzLunds OK56:01+6:087:05
10Sebastian GieseÖrkelljunga FK56:10+6:177:06
11Bengt OlssonEslövs FK58:12+8:197:22
12Mantas ZalagaSkåneslättens OL58:37+8:447:25
13Sara Snogerup LinseLunds OK59:42+9:497:33
14André BjärbyFrosta OK1:00:50+10:577:42
15Sebastian WahlströmMalmö OK1:01:24+11:317:46
16Örjan LarssonLunds OK1:01:26+11:337:46
17Jens SörvikLunds OK1:03:06+13:137:59
18Anders EricssonLunds OK1:03:20+13:278:01
19Johan AdetorpKlubblös1:05:11+15:188:15
20Mats EriksonLunds OK1:06:21+16:288:23
21Bo-Arne OlssonEslövs FK1:06:29+16:368:24
22Hans PerssonAndrarums IF1:06:31+16:388:25
23Rasmus AnderbergMalmö OK1:06:49+16:568:27
24Anders LarssonKlubblös1:09:11+19:188:45
25Johannes RoosLFV1:26:28+36:3510:56
26Göran von RosenMalmö OK1:30:20+40:2711:26
27Erik OlssonFK Åsen1:58:07+1:08:1414:57
David LarssonLunds OKej start
Mikael PihlOK Pan-Kristianstadej start

D13

2 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Saga PalmertzHelsingborgs SOK23:027:54
2Liv LundsgaardOK Kontinent26:16+3:149:01
3Ellie BarjosefEslövs FK28:07+5:059:39
4Moa NilssonLödde Kanot30:53+7:5110:36
5Tova BorggrenLunds OK33:19+10:1711:26
6Saga ChristensenSkåneslättens OL38:54+15:5213:22
7Agnes PerssonHelsingborgs SOK42:02+19:0014:26
8Alicia KraftFrosta OK1:11:59+48:5724:44
Nellie TyrebrandtLödde Kanotej godkänd
Vendela LövbergLödde Kanotej godkänd

D16

4 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa WibergHelsingborgs SOK34:168:28
2Felicia PerssonHelsingborgs SOK34:46+0:308:36
3Olivia LarssonLunds OK41:03+6:4710:09
4Lea PalmEslövs FK47:16+13:0011:41
Elsa EricssonLunds OKej start

D40

4 040 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK32:428:05
2Marika HusbySkåneslättens OL35:19+2:378:44
3Malin MalmbergMalmö OK35:48+3:068:51
4Eva-Lotta BengtslinLunds OK35:50+3:088:52
5Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK37:07+4:259:11
6Anna WikströmHästveda OK38:36+5:549:33
7Jenny VinbladLunds OK38:51+6:099:36
8Kerstin JensenSkåneslättens OL39:02+6:209:39
9Christine SvendsenLunds OK40:35+7:5310:02
10Louise PihlOK Pan-Kristianstad43:02+10:2010:39
11Line LundsgaardOK Kontinent44:35+11:5311:02
12Anna BjärbyFrosta OK47:37+14:5511:47
13Karin JägrydSkåneslättens OL54:32+21:5013:29
14Eva OlssonFK Åsen1:00:38+27:5615:00
Marie WibergHelsingborgs SOKej start

D55

3 490 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena OlssonSkåneslättens OL32:049:11
2Eva TykessonRävetofta OK33:03+0:599:28 Ladda ner rutt i gpx-format
3Ann-Kristin SjöströmLunds OK34:18+2:149:49
4Kati NémethStigmännen Karlshamns OK34:46+2:429:57
5Tina HagårdRävetofta OK40:43+8:3911:40
6Åsa StåhlHjärnarps OL41:31+9:2711:53
7Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK41:55+9:5112:00
8Gunvor ArbinAnnebergs GIF42:02+9:5812:02
9Anita OlssonSkåneslättens OL45:29+13:2513:01
10Sonja HammarOK Kompassen52:10+20:0614:56
11Susanne GöranssonFrosta OK52:24+20:2015:00
12Kerstin HolgerssonKlubblös56:27+24:2316:10
13Lena NielsenHelsingborgs SOK1:01:03+28:5917:29
Lotta HanssonOK Kontinentej godkänd

H13

2 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor AhltinMalmö OK20:517:09
2Elias PerssonHelsingborgs SOK24:07+3:168:17
3Hannes DahlbergSkåneslättens OL24:42+3:518:29
4Edvin SanderSkåneslättens OL25:09+4:188:38
5Oskar ElmerfjordLunds OK25:41+4:508:49
6Valter SanderSkåneslättens OL26:36+5:459:08
7Elias PalmertzHelsingborgs SOK28:08+7:179:40
8Hannes VärendhSkåneslättens OL33:06+12:1511:22
9Isak GustafssonLunds OK33:19+12:2811:26
10Olof HanssonEslövs FK36:51+16:0012:39
11Gustav LohavHelsingborgs SOK39:52+19:0113:41
12Alfred OlssonLunds OK40:42+19:5113:59

H16

4 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred AhltinMalmö OK38:007:45
2Lucas TreldalLunds OK44:36+6:369:06
3David PerssonHelsingborgs SOK47:22+9:229:40

H40

5 960 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan AhltinMalmö OK38:436:29
2Tomas VensrydEslövs FK39:07+0:246:33
3Fabian LjungqvistLunds OK40:57+2:146:52
4Anders JägrydSkåneslättens OL41:43+3:006:59
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL42:08+3:257:04
6Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK42:29+3:467:07
7Marcus HenningssonLunds OK44:30+5:477:27
8Ola MarkholmSkåneslättens OL45:09+6:267:34
9Andréas PalmertzHelsingborgs SOK45:27+6:447:37
10Arne ThellEslövs FK46:34+7:517:48
11Peter BengtslinLunds OK47:12+8:297:55
12Mårten MellbyMalmö OK48:46+10:038:10
13Mikael AnderssonHelsingborgs SOK51:28+12:458:38
14Per RudqvistHelsingborgs SOK55:50+17:079:22
15Mats RosbergTetra Pak IF1:02:56+24:1310:33
16Tobias PalmEslövs FK1:07:55+29:1211:23
17Anders PerssonHelsingborgs SOK1:10:47+32:0411:52
Ola AndertoftMarkaryds FKej godkänd
Anders NilssonMalmö OKej godkänd
Jan LenningRävetofta OKej start

H55

4 900 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK38:097:47
2Jan WahlströmSnättringe SK39:34+1:258:04 Ladda ner rutt i gpx-format
3Lotta LinseforsLunds OK40:55+2:468:21
4Patrick AdlercreutzLunds OK41:06+2:578:23
5Olle BohmanHjärnarps OL45:17+7:089:14
6Stefan ArbinAnnebergs GIF45:44+7:359:20
7Stig JohanssonHelsingborgs SOK46:43+8:349:32
8Gert NilssonLunds OK47:52+9:439:46
9Bert-Uno NilssonTetra Pak IF48:08+9:599:49
10Jörgen AnderssonMalmö OK48:28+10:199:53
11Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK49:34+11:2510:06
12Claes LinseforsLunds OK50:51+12:4210:22
13Rolf NilssonFrosta OK51:05+12:5610:25
14Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK54:27+16:1811:06
15Lars PerssonOK Kompassen56:21+18:1211:29
16Bengt NilssonAndrarums IF56:57+18:4811:37
17Leif KarlssonFrosta OK58:01+19:5211:50
18Magnus BerghHeleneholms IF59:10+21:0112:04
19Kaare HanssonMalmö OK59:54+21:4512:13
20Christer EngmanLunds OK1:07:51+29:4213:50
21Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:09:38+31:2914:12
Roland BäcklinTetra Pak IFej godkänd
Sverker ErikssonOK Gyngeej start
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej start

H70

3 490 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK27:157:48
2Agne BengtssonOK Kompassen27:36+0:217:54
3Bengt BergmanLunds OK30:48+3:338:49
4Håkan NilssonMalmö OK31:43+4:289:05
5Inge PerssonFK Boken31:52+4:379:07
6Willie OlssonRävetofta OK33:44+6:299:39
7Benkt AnderssonFrosta OK34:08+6:539:46
8Jan PerssonYstads OK35:54+8:3910:17
9Kjell LönnHjärnarps OL38:00+10:4510:53
10Rune BergTetra Pak IF40:11+12:5611:30
11Sten Åke KvistIS Kullen42:32+15:1712:11
12Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK43:26+16:1112:26
13Bengt I NilssonFrosta OK44:16+17:0112:41
14Arne GustafssonMalmö OK45:13+17:5812:57
15Bill SchölinTockarps IK45:28+18:1313:01
16Mats HolgerssonKlubblös45:47+18:3213:07
17Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK46:32+19:1713:19
18Bengt StåhlHjärnarps OL46:36+19:2113:21
19Bengt SalomonssonSkåneslättens OL47:09+19:5413:30
20Bo  GlantzAndrarums IF47:23+20:0813:34
21Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK47:38+20:2313:38
22Tommy HeldFK Åsen47:56+20:4113:44
23Bo BülowMalmö OK48:09+20:5413:47
24Roland AkselssonLunds OK48:56+21:4114:01
25Stig LarssonRävetofta OK48:58+21:4314:01
26Nils-Erik BondessonFrosta OK49:13+21:5814:06
27Klas TykessonSkåneslättens OL50:01+22:4614:19
28Håkan BrostMalmö OK50:16+23:0114:24
29Kjell LindauOK Kompassen50:24+23:0914:26
30Ingemar TuressonMalmö OK52:40+25:2515:05
31Hans BrunssonTetra Pak IF53:11+25:5615:14
32Johnny MalmgrenHjärnarps OL53:23+26:0815:17
33Håkan JonssonOK Silva54:40+27:2515:39
34Jan-Erik GlansTetra Pak IF54:46+27:3115:41
35Bertil KollenTetra Pak IF57:59+30:4416:36
36Lars Åke SvenssonMalmö OK1:08:29+41:1419:37

ÖM Kort

2 910 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias LindulfSkåneslättens OL20:086:55
2Anton ElmerfjordLunds OK25:31+5:238:46
3Adrian UlanderOK Silva26:51+6:439:13
4Thomas VinbladLunds OK29:35+9:2710:09
5Per HeldFrosta OK31:10+11:0210:42 Ladda ner rutt i gpx-format
6Caroline LindulfSkåneslättens OL31:44+11:3610:54
7Elsa WesterlundOK Vilse 8733:45+13:3711:35
8Lisa DahlbergSkåneslättens OL33:57+13:4911:40
9Marinda jönsson NorinOK Silva35:50+15:4212:18
10Alvin DahlbergSkåneslättens OL36:20+16:1212:29
11Lisa OlssonRävetofta OK36:44+16:3612:37
12Helena AppelgrenRävetofta OK36:47+16:3912:38
13Sven-Otto JönssonEslövs FK36:51+16:4312:39
14Gunilla MårtenssonSimrishamns OK39:19+19:1113:30
15Sven-Erik PerssonFrosta OK40:01+19:5313:45
16Mikael NilssonFrosta OK41:27+21:1914:14
17Ebba RosénLunds OK42:33+22:2514:37
18Elna RosénLunds OK44:30+24:2215:17
19Kerstin GlantzAndrarums IF45:10+25:0215:31
20Margareta HeldFK Åsen45:18+25:1015:34
21Emil SchwantesOK Kompassen52:38+32:3018:05
22Lars AdolfssonEslövs FK54:54+34:4618:51
23Linnéa BjärbyFrosta OK58:32+38:2420:06
24Allan HammarOK Kompassen1:02:04+41:5621:19
25Freja GustafsonLunds OK1:03:15+43:0721:44
26Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK1:03:19+43:1121:45
27Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:14:57+54:4925:45
28Maria VärendhSkåneslättens OL1:18:08+58:0026:50
29Anette BohmanHjärnarps OL1:18:15+58:0726:53
30Pia-Maria BondessonFrosta OK1:38:28+1:18:2033:50
31Gustaf SchejaFrosta OK1:38:48+1:18:4033:57
Karin svenssonOK Silvaej godkänd
Ann Christine LarssonLunds OKej godkänd
Vendela LövbergLödde Kanotej start
Nelly TyrebrantLödde Kanotej start

ÖM Medel

4 040 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gordon GustafsonLunds OK29:347:19
2Henrik EklundLunds OK31:36+2:027:49
3Lotta Lewis-JonssonHelsingborgs SOK31:54+2:207:53
4Jesper EkKlubblös34:32+4:588:32
5Robert TiensuuOK Silva34:47+5:138:36
6Anders LohavHelsingborgs SOK34:59+5:258:39
7Dennis RudqvistHelsingborgs SOK37:01+7:279:09
8Annika FlisbäckOK Silva37:50+8:169:21
9Bo EkKlubblös38:30+8:569:31
10Hanna Kryh ÖbergMalmö OK39:09+9:359:41
11Pontus LuedtkeTetra Pak IF40:54+11:2010:07
12Petter StormKlubblös40:58+11:2410:08
13Niklas GustafsonLunds OK41:12+11:3810:11
14Edvin VensrydEslövs FK41:16+11:4210:12
15Henrik VärendhSkåneslättens OL42:27+12:5310:30
16Johan ElmerfjordLunds OK42:52+13:1810:36
17Sven Erik JönssonOK Tyringe43:17+13:4310:42
18Lotta GyllenstenOK Silva43:21+13:4710:43
19Joakim HöögMalmö OK43:45+14:1110:49
20Anna SöderströmOK Stigen44:30+14:5611:00
21Anna PörsckeLunds OK45:23+15:4911:14
22Jonatan LagerlundSkåneslättens OL47:59+18:2511:52
23Elsa OlssonRävetofta OK51:07+21:3312:39
24Eva TullbergIS Kullen53:37+24:0313:16
25Caroline HildingssonLunds OK58:56+29:2214:35
26Ross PetersenKlubblös59:17+29:4314:40
27Julia BengtssonÖrkelljunga gymnasieskola1:05:55+36:2116:18
28Smilla JohanssonÖrkelljunga gymnasieskola1:05:56+36:2216:19
29Stefan HanssonKlubblös1:46:09+1:16:3526:16
Kerstin OlssonEslövs FKej godkänd

ÖM Lång

4 900 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik ArbinAnnebergs GIF34:227:00
2Oskar Jensen SondénMalmö OK34:36+0:147:03
3Johan LarssonTetra Pak IF39:37+5:158:05
4Dan JensenMalmö OK39:55+5:338:08
5Fredrik Kryh ÖbergMalmö OK39:56+5:348:08
6Jan AnderssonKlubblös40:00+5:388:09
7Filip NordahlSimrishamns OK40:19+5:578:13
8Joel OlssonSimrishamns OK40:30+6:088:15
9Oskar AronssonTetra Pak IF43:28+9:068:52
10Pär RingströmMalmö OK44:00+9:388:58
11Frida HildingssonLunds OK44:05+9:438:59
12Simon LarssonOK Kontinent44:55+10:339:10
13Tom DahlbergSkåneslättens OL46:30+12:089:29
14Leif KarlssonOK Kontinent46:35+12:139:30
15Elin NordahlSimrishamns OK48:11+13:499:50
16Björn ÅkessonSkåneslättens OL48:19+13:579:51
17Annika NilssonLödde Kanot48:26+14:049:53
18Anette BerglundAndrarums IF48:28+14:069:53
19Mikael SöderströmOK Stigen49:01+14:3910:00
20Ola KollénKlubblös50:53+16:3110:23
21Fredrik BerglundKlubblös51:52+17:3010:35
22Joel RydbergKlubblös52:00+17:3810:36
23Roelf PostemaTetra Pak IF52:45+18:2310:45
24Erik PålssonOK Kontinent53:09+18:4710:50
25Håkan OlssonRävetofta OK56:38+22:1611:33
26Ann-Louise JohanssonMalmö OK1:00:13+25:5112:17
27Per RydbergKlubblös1:02:09+27:4712:41
28Hugo JakobssonÖrkelljunga gymnasieskola1:06:31+32:0913:34
29Benjamin SjöströmÖrkelljunga gymnasieskola1:06:35+32:1313:35
30Sofie IvarssonKlubblös1:06:54+32:3213:39
31Nina Berg1:11:36+37:1414:36
32Daniel AndréKlubblös1:11:37+37:1514:36
33Johan NorinOK Silva1:32:55+58:3318:57
Anders KarlssonBodafors OKej godkänd

D70

3 490 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj-Britt ByströmRävetofta OK43:2212:25
2Lena PehrssonOK Silva44:07+0:4512:38
3Astrid JohannessonHelsingborgs SOK46:45+3:2313:23
4Karin MalmgrenHjärnarps OL53:51+10:2915:25
5Britt BülowMalmö OK57:05+13:4316:21
6Karin BengtssonOK Kompassen57:46+14:2416:33
7Margit GlansTetra Pak IF59:34+16:1217:04
8Gun HanssonYstads OK1:03:30+20:0818:11
9Torill SvendsenFrosta OK1:06:52+23:3019:09
10Inga LjungquistLunds OK1:43:16+59:5429:35

Barn

1 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LohavHelsingborgs SOK17:4311:30
2Lova ArbinAnnebergs GIF21:05+3:2213:41
3Hannah TiensuuOK Silva21:52+4:0914:11
4Ludwig UlanderOK Silva23:21+5:3815:09
5Hampus LjungströmKlubblös23:55+6:1215:31
6Alexander BjärbyFrosta OK24:02+6:1915:36
7Filippa UlanderOK Silva25:41+7:5816:40
8Erik TiensuuSkåneslättens OL25:49+8:0616:45
9Freja Hjelm LarssonLunds OK28:30+10:4718:30
10Erik AnderssonKlubblös30:13+12:3019:37
11Sixten MellbyMalmö OK36:19+18:3623:34
12Edith NorinOK Silva36:38+18:5523:47
13Tyra Lewis-JonssonHelsingborgs SOK37:51+20:0824:34
14Jack SalomonssonSkåneslättens OL46:12+28:2930:00
15Bill SalomonssonSkåneslättens OL46:59+29:1630:30
16Saga NorinOK Silva50:56+33:1333:04
17Tuva ChristensenSkåneslättens OL53:39+35:5634:50
Emma LundsgaardOK Kontinentej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser