Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Jämtland-Härjedalen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Jämtland-Härjedalen
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: söndag 25 augusti 2019

D21

5 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefina SundmanÅsarna IK53:058:57
2Marie OhlssonOK Storsjön53:06+0:018:57
3Frida GustafssonIFK Göteborg Orientering55:25+2:209:20
4Erica JohanssonÖstersunds OK55:42+2:379:23
5Elin KristofferssonÖstersunds OK57:02+3:579:37
6Stina AndreassonFrösö IF1:19:17+26:1213:22
7Charlotta NilssonFrösö IF1:21:55+28:5013:48
8Malin OlssonÖstersunds OK2:02:04+1:08:5920:35
Hanna Sunnerheim SjöbergÖstersunds OKej godkänd
Lina DahlborgVänersborgs SKej godkänd

H21

7 320 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David SundströmSöderhamns OK49:006:41
2David LundstenIFK Umeå49:16+0:166:43
3Martin SundströmSöderhamns OK50:10+1:106:51
4Ulf LindqvistÖstersunds OK52:45+3:457:12
5Daniel SjölundÖstersunds OK55:23+6:237:33
6Daniel BerggrenÖstersunds OK56:32+7:327:43
7Erik HedmanÖstersunds OK57:12+8:127:48
8Axel HedströmÖstersunds OK57:42+8:427:52
9Tor RönnestrandFrösö IF59:08+10:088:04
10Anders DanielssonÖstersunds OK1:00:18+11:188:14 Ladda ner rutt i gpx-format
11Johan HalvarssonÖstersunds OK1:00:49+11:498:18
12Johan AndreassonFrösö IF1:02:26+13:268:31
13Oscar BorgFK Åsen1:03:26+14:268:39
14Niclas BehrenfeldtSkarpnäcks OL1:11:09+22:099:43
Olle NäslundÖstersunds OKej godkänd

H18

5 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob WickenbergÖstersunds OK1:21:1813:42

D16

4 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida BerggrenÖstersunds OK1:25:1218:07
2Flisa RavaldÖstersunds OK1:33:00+7:4819:47
3Tindra ÖsterbergÖstersunds OK1:37:17+12:0520:41
Greta BlücherÖstersunds OKej start

H16

5 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OK47:599:20
2Vidar BäckmanFrösö IF59:17+11:1811:32
Axel ArnessonÖstersunds OKej start

D14

3 410 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LindqvistÖstersunds OK30:038:48
2Elsa ArnessonÖstersunds OK34:40+4:3710:09
3Filippa BernstenÖstersunds OK36:32+6:2910:42
4Stina ErikssonÅsarna IK41:21+11:1812:07
5Greta HedmanÖstersunds OK42:52+12:4912:34

H14

3 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore HambergÖstersunds OK32:419:35
2Björn RönnestrandFrösö IF33:31+0:509:49
3Olle HambergÖstersunds OK35:02+2:2110:16
4Joar BäckmanFrösö IF43:14+10:3312:40
5Oskar NowénFrösö IF44:01+11:2012:54
6Oskar BoströmÖstersunds OK49:52+17:1114:37
7Axel LodinÖstersunds OK1:09:33+36:5220:23
Rasmus KarlströmOK Storsjönej start
Wille LarssonOK Storsjönej start

D12

2 420 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa BernstenÖstersunds OK36:1815:00
2Meja Johansson BarkeredOK Storsjön1:31:15+54:5737:42

H12

2 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LindqvistÖstersunds OK20:298:27
2Arvid BerggrenÖstersunds OK25:03+4:3410:21
3Nils RönnestrandFrösö IF38:16+17:4715:48
4Isak OscarssonFrösö IF48:15+27:4619:56
5Sixten AnderssonOK Storsjön56:53+36:2423:30
6Emil SkottÅre OK1:08:28+47:5928:17

D10

2 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid OhlssonOK Storsjön23:5010:13
2Stella BoströmÖstersunds OK32:54+9:0414:07
3Saga LarserudOK Storsjön41:46+17:5617:55
Saga SjölundFrösö IFej godkänd

H10

2 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid HedmanÖstersunds OK19:428:27
2Erik HedströmÖstersunds OK23:34+3:5210:06

D35

5 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica WestmanFrösö IF1:09:4813:34

H35

5 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ErikssonÖstersunds OK53:519:04
2Daniel AnderssonOK Storsjön57:28+3:379:41
3Adrian JonesÖstersunds OK58:01+4:109:47
4Julius LidarÖstersunds OK1:07:19+13:2811:21
Jesper KolmodinAndrarums IFej godkänd

D45

4 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger DahlgrenÖstersunds OK52:3411:11
2Anna Hedström RingvallÖstersunds OK1:00:28+7:5412:51
3Britta BrännströmÖstersunds OK1:01:57+9:2313:10
4Ingela RönnestrandFrösö IF1:07:50+15:1614:25
5Christina RavaldÖstersunds OK1:08:15+15:4114:31

H45

5 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart HambergÖstersunds OK43:438:30
2Björn OlofssonOK Storsjön47:57+4:149:19 Ladda ner rutt i gpx-format
3Mats SkottÅre OK48:18+4:359:23
4Bertil NordqvistFältjägarnas IF51:20+7:379:59
5Roger KrohnFältjägarnas IF51:26+7:4310:00
6Lars LodinÖstersunds OK59:57+16:1411:39
7Fredrik LarssonFrösö IF1:01:44+18:0112:00
8Anders DahlgrenÖstersunds OK1:06:08+22:2512:51
9Stefan ErikssonÅsarna IK1:09:47+26:0413:34
Johan NäslundÖstersunds OKej godkänd
Anders JohanssonÖstersunds OKej godkänd
Ola RavaldÖstersunds OKej godkänd

D55

3 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla GillströmÖstersunds OK54:5814:51
2Maria AndersdotterBrunflo IF57:36+2:3815:34
3Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:04:12+9:1417:21
4Eva BohmOK Vildhussen1:08:20+13:2218:28
Monica Skoog BoströmBrunflo IFej godkänd

H55

4 700 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan CarnlandFrösö IF42:058:57
2Anders ErikssonFrösö IF47:54+5:4910:11
3Peder SjölundBrunflo IF51:08+9:0310:52
4Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen51:26+9:2110:56
5Mats NilssonÖstersunds OK53:47+11:4211:26
6Hans ÅgrenÖstersunds OK56:03+13:5811:55

D65

3 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor LindgrenBrunflo IF1:01:1716:33
2Helene WiknerOK Storsjön1:16:29+15:1220:40
3Karin WalltinÖstersunds OK1:18:11+16:5421:07
Ingeborg DanielssonÖstersunds OKej godkänd

H65

3 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats AnderssonSelånger SOK34:199:16
2Kurt HalvarssonÖstersunds OK36:46+2:279:56
3Seth PerssonFältjägarnas IF40:13+5:5410:52
4Ola LindgrenÖstersunds OK41:33+7:1411:13
5Anders ForsstedtSöders-Tyresö51:37+17:1813:57
6Tom BrantheimÖstersunds OK51:38+17:1913:57
7Sten BrulinFrösö IF58:25+24:0615:47
8Gunnar HedbergÅre OK1:00:37+26:1816:22
Sven RingvallÖstersunds OKej godkänd
Per HedmanÖstersunds OKej start

H80

2 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas JohanssonÖstersunds OK34:4014:19

U2

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Embla SjölundFrösö IF29:1512:33
2Thea HalvarssonÖstersunds OK34:05+4:5014:37
3Helge LarserudOK Storsjön45:33+16:1819:32
4Nils HedmanÖstersunds OK48:51+19:3620:57
5Grete OhlssonOK Storsjön1:01:41+32:2626:28

Öppen 2

2 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila BrakkeOK Storsjön30:2913:04
2Vile NoakssonÅs IF34:10+3:4114:39
3Ella MiltonKlubblös37:11+6:4215:57
4Annika  noakssonÅs IF37:54+7:2516:15
5Edit OlofssonOK Storsjön41:00+10:3117:35
6Pernilla OscarssonFrösö IF46:16+15:4719:51

Öppen 4

3 410 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik BernstenÖstersunds OK35:4110:27
2Maja BjörkhagenVittjärvs IK38:45+3:0411:21
3Elsa BrahmLånghundra IF48:21+12:4014:10
4Hanna MiltonKlubblös49:42+14:0114:34
5Lars-Eric GahlinÖstersunds OK50:00+14:1914:39
6Karin StrandforsOK Storsjön51:11+15:3015:00
7Lina BoströmÖstersunds OK52:05+16:2415:16
8Mats SundbergFrösö IF54:05+18:2415:51
9Lennart BerggrenOK Silvanus56:52+21:1116:40
10Claes SöderhjelmÖstersunds OK57:11+21:3016:46
11Kristina LarssonÖstersunds OK1:00:59+25:1817:53
12Elias HalvarssonÖstersunds OK1:18:41+43:0023:04
13Nova  NoakssonÅs IF1:19:29+43:4823:18
14Bengt JonssonÖstersunds OK1:24:52+49:1124:53

Öppen 8

5 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas BergströmFrösö IF55:439:23
2Pär BodénLitsbygdens SK57:53+2:109:45
3Tua DahlgrenÖstersunds OK59:05+3:229:57
4David LarssonKlubblös1:00:04+4:2110:07
5Jörgen ÅgranOK Storsjön1:02:26+6:4310:31
6Peter DanielssonKlubblös1:04:32+8:4910:52
7Anton ElvsethOfferdals SK1:05:41+9:5811:04
8Per BrahmLånghundra IF1:09:54+14:1111:47
9Jon OscarssonFrösö IF1:10:13+14:3011:50
10Linnea SahlinOK Vildhussen1:10:56+15:1311:57
11Åsa LindqvistÖstersunds OK1:53:59+58:1619:13
Jonas PetersonIFK Umeåej godkänd
Magnus OscarssonFrösö IFej godkänd
Ylva NowénFrösö IFej godkänd
Johan NilssonÖstersunds OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser