Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Luffarligan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Luffarligan
Arrangörsorganisation: Enebybergs IF
Datum: onsdag 17 oktober 2018

Bana A

5 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HovmöllerSöders-Tyresö38:387:09
2Rickard EkmanOK Roslagen44:07+5:298:10
3Peter RosenAlfta-Ösa OK44:32+5:548:14
4Oscar ArmanNyköpings OK44:37+5:598:15
5Nick BarrableOK Ravinen45:51+7:138:29
6Magnus BurlingFredrikshofs IF Skid & OK51:12+12:349:28
7Per LindJärfälla OK51:19+12:419:30
8Kurt ErikssonVandrarringen1:04:51+26:1312:00
9Lars BoudrieVäsby OK1:05:36+26:5812:08
10Christer HördellSöders-Tyresö1:06:52+28:1412:22
11Henrik SpovinKlubblös1:08:03+29:2512:36
12Birger AndrenFredrikshofs IF Skid & OK1:26:34+47:5616:01

Bana B

4 400 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy HolmerVäsby OK35:027:57
2Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF38:38+3:368:46
3Linda LönnebergTäby OK42:21+7:199:37
4Mats HerbertTäby OK42:50+7:489:44
5Ingemar GardSöders-Tyresö43:20+8:189:50
6Lars GrankvistTäby OK43:46+8:449:56
7Bengt KärrströmTullinge SK44:12+9:1010:02
8Claes AnderssonOK Södertörn44:42+9:4010:09
9Lars ForsstedtSöders-Tyresö44:47+9:4510:10
10Marie MalmborgSöders-Tyresö46:13+11:1110:30
11Per ÖhlundGustavsbergs OK47:17+12:1510:44
12Tommy LindbergHaninge SOK47:39+12:3710:49
13Leif MagnussonSkogsluffarnas OK47:49+12:4710:52
13Jan GottfridssonNorbergs OK47:49+12:4710:52
15Karl-Gunnar KarnebäckKlubblös50:42+15:4011:31
16Per-Johan VikforsOK Österåker50:57+15:5511:34
17Carl-Johan RoubertFK Finn52:03+17:0111:49
18Bror FureskogAlfta-Ösa OK52:13+17:1111:52
19Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK52:15+17:1311:52
20Leif NordlundLänna IF52:46+17:4411:59
21Matz LarssonGustavsbergs OK53:17+18:1512:06
22Jan LindgrenOK Södertörn53:46+18:4412:13
23Börje LenasSkogsluffarnas OK53:53+18:5112:14
24Anders KarlssonTullinge SK54:47+19:4512:27
25Petra SundströmCentrum OK55:17+20:1512:33
26Leif JonssonGustavsbergs OK57:13+22:1113:00
27Christian ElvhageIF Thor57:41+22:3913:06
28Georg LarssonFredrikshofs FIF57:43+22:4113:07
29Margareta HaraldssonGustavsbergs OK59:38+24:3613:33
30Leif MörkforsJärfälla OK1:04:24+29:2214:38
31Eva ElnerudSigtuna OK1:04:49+29:4714:43
32Roland LöwgrenSpårvägens OK1:08:09+33:0715:29
33Anders SvenssonKlubblös1:09:45+34:4315:51
34Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:10:24+35:2216:00
35Tommy WåhlinVästerås SOK1:13:22+38:2016:40
36Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK1:18:21+43:1917:48
37Per-Erik JanssonIF Thor1:21:25+46:2318:30
Claes ÖgrenSkarpnäcks OLdiskvalificerad

Bana C

3 670 m, 86 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn RegerSöders-Tyresö34:339:24
2Nicklas HermundstadSnättringe SK35:49+1:169:45
3Anders GezeliusOK Ravinen38:31+3:5810:29
4Jan SöderbergIFK Lidingö SOK38:37+4:0410:31
5Lars RönnolsTäby OK40:11+5:3810:56
6Ebbe AdolfssonSundbybergs IK40:20+5:4710:59
7Staffan HolmbergSödertälje-Nykvarn OF41:14+6:4111:14
8Hans-Erik PerssonSundbybergs IK42:00+7:2711:26
9Anders KärrströmTullinge SK42:26+7:5311:33
10Magnus HaraldssonGustavsbergs OK43:01+8:2811:43
11Anne-Chr SchunnessonAttunda OK43:38+9:0511:53
12Willy LjungdellTäby OK44:11+9:3812:02
13Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF44:39+10:0612:09
14Kjell HolmbergOK Södertörn45:13+10:4012:19
15Lars MongårdSkogsluffarnas OK45:29+10:5612:23
16Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF46:07+11:3412:33
16Urban BoströmSolna OK46:07+11:3412:33
18Olle ArmanNyköpings OK46:54+12:2112:46
19Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL47:00+12:2712:48
20Leif WallenbroVäsby OK47:31+12:5812:56
21Leif CarlssonSkarpnäcks OL47:44+13:1113:00
22Staffan ElmhagenSöders-Tyresö47:54+13:2113:03
23Håkan BoijeAttunda OK48:22+13:4913:10
24Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF48:42+14:0913:16
25Gerhard LilliestiernaOK Roslagen48:46+14:1313:17
26Anne LundmarkJärfälla OK49:35+15:0213:30
27Eva SvanbergJärfälla OK49:40+15:0713:31
28Marita SamuelssonSundbybergs IK50:00+15:2713:37
29Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK51:13+16:4013:57
30Claes AnderssonSnättringe SK51:16+16:4313:58
31Mats LundbladTäby OK51:39+17:0614:04
32Börje PahlénSöders-Tyresö51:46+17:1314:06
33John ÖstlundSundbybergs IK52:20+17:4714:15
34Torbjörn HellquistTullinge SK52:47+18:1414:22
34Helena KorhonenHaninge SOK52:47+18:1414:22
36Christer AnderssonATG53:24+18:5114:33
37Christer HedinIFK Enskede53:30+18:5714:34
38Per GeijerFM IF53:55+19:2214:41
39Bo KällströmOK Milan54:03+19:3014:43
40Leif NordinTurebergs IF54:04+19:3114:43
41Christer NordströmOK Älvsjö-Örby54:07+19:3414:44
42Ronny HedlundOK Södertörn54:34+20:0114:52
43Ove ForsbergTurebergs IF55:44+21:1115:11
44Lars EnglundJärla Orientering55:50+21:1715:12
45Leif HermundstadSnättringe SK56:26+21:5315:22 Ladda ner rutt i gpx-format
46Leif KlingOckelbo OK56:27+21:5415:22
47Håkan SjökvistSöders-Tyresö56:47+22:1415:28
48Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK57:13+22:4015:35
49Göran JohanssonSnättringe SK58:04+23:3115:49
50Tord EngvallSödertälje-Nykvarn OF58:28+23:5515:55
51Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK58:44+24:1116:00
52Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL59:02+24:2916:05
53Birgitta BillstamJärfälla OK59:37+25:0416:14
54Kerstin JensenKlubblös59:38+25:0516:14
55Per SöderstenOK Ravinen1:00:38+26:0516:31
56Per ÅnmarkTumba-Mälarhöjden OK1:01:43+27:1016:48
57Bo WinanderJärfälla OK1:01:54+27:2116:51
58My RönnolsTäby OK1:01:56+27:2316:52
59Gunnar HellströmHaninge SOK1:01:59+27:2616:53
60Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö1:02:02+27:2916:54
61Lars JonassonJärfälla OK1:03:53+29:2017:24
62Jan FalkHellas Orientering1:03:56+29:2317:25
63Åke AndreassonGustavsbergs OK1:03:57+29:2417:25
64Bo SundénKarlsbyhedens OK1:04:25+29:5217:33
65Ewa NordlundLänna IF1:04:35+30:0217:35
66Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:05:09+30:3617:45
67Kurt ZanderVästerås SOK1:06:37+32:0418:09
68Siv FrölundHaninge SOK1:06:38+32:0518:09
69Ingvar LarssonGustavsbergs OK1:06:44+32:1118:11
70Mats HolmgrenIFK Enskede1:06:47+32:1418:11
71Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK1:07:09+32:3618:17
72Ingemar JohnssonOK Södertörn1:08:36+34:0318:41
73Gudrun ElvhageKlubblös1:09:55+35:2219:03
74Tomas BruceSkogsluffarnas OK1:12:18+37:4519:42
75Jan BrundellSolna OK1:13:04+38:3119:54
76Johan SandvallSkarpnäcks OL1:13:36+39:0320:03
77Åke LewanderSkarpnäcks OL1:13:55+39:2220:08
78Gunnar BramstenSundbybergs IK1:22:28+47:5522:28
79Tomas MöllerOK Södertörn1:29:28+54:5524:22
80Christer BergmanKlubblös1:41:56+1:07:2327:46
81Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:45:32+1:10:5928:45
82Ingvar OskarssonKlubblös1:57:50+1:23:1732:06
Göran FriskAttunda OKej godkänd
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyutgått
Jacob Hård af SegerstadOK Södertörnutgått
Helena HemströmGävle OKutgått

Bana D

2 350 m, 64 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören AnderssonKlubblös26:5511:27
2Sven HedmanAttunda OK27:30+0:3511:42
3Jan BojlingSolna OK28:23+1:2812:04
4Margareta WadinOK Älvsjö-Örby30:38+3:4313:02
5Gösta GutelandSnättringe SK31:43+4:4813:29
6Monika HögbergOK Södertörn33:38+6:4314:18
7Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK34:50+7:5514:49
8Sören ErikssonLänna IF35:05+8:1014:55
9Anders KihlströmKlubblös35:09+8:1414:57
10Carin RunqvistJärfälla OK36:21+9:2615:28
11Carl CarlinSöders-Tyresö36:45+9:5015:38
12Albert MårdBromma-Vällingby SOK39:05+12:1016:37
13Anki LandarvKlubblös39:08+12:1316:39
13Bengt FahlinIBM-Klubben39:08+12:1316:39
15Sten BergstrandSkogsluffarnas OK39:23+12:2816:45
16Tord JonssonAttunda OK40:28+13:3317:13
17Maria KärrströmTullinge SK40:38+13:4317:17
18Lars DyrhageJärfälla OK40:59+14:0417:26
19Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby41:21+14:2617:35
20Britt ErikssonHammarby IF OF41:25+14:3017:37
21Björn StoltOK Ravinen41:33+14:3817:40
22Kenneth BerglundHellas Orientering41:43+14:4817:45
23Hans HolmbergVallentuna-Össeby OL41:48+14:5317:47
24Kristina ErikssonLänna IF41:54+14:5917:49
25Torsten LundborgHammarby IF OF41:58+15:0317:51
26Bertil RydgrenIFK Enskede42:28+15:3318:04
27Göran JohanssonJärfälla OK42:39+15:4418:08
28Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK42:49+15:5418:13
29Tommy GustavssonÖstra Almby FK42:59+16:0418:17
30Bengt HermansonBromma-Vällingby SOK43:13+16:1818:23
30Margaretha NylundOK Södertörn43:13+16:1818:23
32Jan-Olov EvertssonJärfälla OK44:22+17:2718:52
33Berit LindungerHaninge SOK44:23+17:2818:53
34Carl LangOK Österåker44:33+17:3818:57
35Tomas KarlstedtKlubblös45:15+18:2019:15
36Torsten JanssonSkogsluffarnas OK45:21+18:2619:17
37Kerstin MagnussonSkogsluffarnas OK45:39+18:4419:25
38Mona AsplundKlubblös46:03+19:0819:35
39Viviann AnderssonSnättringe SK46:12+19:1719:39
40Leif JehanderBromma-Vällingby SOK46:19+19:2419:42
41Elisabeth CarlinSöders-Tyresö46:42+19:4719:52
42Doris LjungdellEnebybergs IF47:02+20:0720:00
43Inger JanssonNynäshamns OK47:16+20:2120:06
44Lars NordinSolna OK47:52+20:5720:22
45UC Lybert ErikssonVäsby OK49:12+22:1720:56
46Lennart SjöstålKlubblös49:23+22:2821:00
47Göran GrimvallTäby OK49:25+22:3021:01
48Lars Eric DahlstedtIFK Lidingö SOK49:31+22:3621:04
49Göran HaglundHaninge SOK49:40+22:4521:08
50Oliver HermundstadSnättringe SK50:14+23:1921:22
51Sverker TirénHellas Orientering50:48+23:5321:37
52Kristina WåhlinVästerås SOK51:14+24:1921:48
53Anita LindbohmSkarpnäcks OL55:07+28:1223:27
54Lotta BorgKlubblös59:41+32:4625:23
55Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK1:05:07+38:1227:42
56Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:07:16+40:2128:37
57Ulla KarnebäckKlubblös1:10:03+43:0829:48
58Sonja PernebyTullinge SK1:13:31+46:3631:17
59Bo EklindKlubblös1:14:33+47:3831:43
60Mats HalvarezKlubblös1:15:08+48:1331:58
61Margit LundströmOK Sänkan1:34:48+1:07:5340:20
Gunnel BalckIFK Enskedeej godkänd
Björn EkblomSkogsluffarnas OKej godkänd
Leif GustafssonStorviks IFej godkänd

Bana E

1 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle ÖbergSkogsluffarnas OK30:3919:54
2Gunvor GranathNynäshamns OK31:05+0:2620:11
3Karl-Erik MogrenSnättringe SK31:28+0:4920:25
4Lennart HyllengrenTumba-Mälarhöjden OK35:05+4:2622:46
5Saga MårdBromma-Vällingby SOK36:36+5:5723:45
6Henrik BruhnFredrikshofs IF Skid & OK37:55+7:1624:37
7Errol WicksellHellas Orientering38:06+7:2724:44
8Thorsten HöglundTurebergs IF39:49+9:1025:51
9Ingvar JohannessonSolna OK41:51+11:1227:10
10Sven JanssonSnättringe SK43:14+12:3528:04
11Gösta HanssonBromma-Vällingby SOK43:59+13:2028:33
12Jan HägerskogSkogsluffarnas OK51:59+21:2033:45
13Tage ErikssonBromma-Vällingby SOK52:32+21:5334:06
14Ulla EkblomSkogsluffarnas OK56:55+26:1636:57
15Ingrid GunnarssonTäby OK56:56+26:1736:58
16Roland BolinSnättringe SK58:55+28:1638:15
17Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK1:04:44+34:0542:02
18Yngve HedbergSnättringe SK1:18:31+47:5250:59

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser