Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för High Coast 3-days, dag 3, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: High Coast 3-days, dag 3, lång
Arrangörsorganisation: OK Nolaskogsarna
Datum: söndag 12 maj 2019

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 6 Hours! (8 svar)

D21 Elit

8 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen1:02:487:46
2Frida SandbergStora Tuna OK1:03:09+0:217:49
3Isabel SalénIFK Mora OK1:07:46+4:588:23
4Evelina WickbomVittjärvs IK1:09:10+6:228:34
4Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:09:10+6:228:34
6Klara YngvessonUmeå OK1:12:34+9:468:59
7Frida VikströmSundsvalls OK1:15:07+12:199:18
8Helena ForsbergSkogslöparna1:19:56+17:089:54
9Helen HanstockÖstersunds OK1:47:41+44:5313:20
Matilda ErikssonOK Kåreej godkänd

H21 Elit

11 410 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:20:487:04
2Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarna1:25:38+4:507:30
3Hans PerssonIFK Umeå1:28:42+7:547:46
4Isak LangerakJärfälla OK1:31:50+11:028:02
5Stefan SjölundSkogslöparna1:32:12+11:248:04
6Dag StridhMalungs OK Skogsmårdarna1:33:38+12:508:12
7David SundströmSöderhamns OK1:37:27+16:398:32
8Isak ErikssonOK Nolaskogsarna1:38:14+17:268:36
9Albert AskengrenBergnäsets AIK1:39:26+18:388:42
10Johan FröbergTjalve IF Norrköping1:42:55+22:079:01
11Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken1:43:24+22:369:03
12Henrik PerssonUmeå OK1:50:40+29:529:41
13Anton StrandbergSkogslöparna2:02:57+42:0910:46
14Arvid StrandbergSkogslöparna2:08:30+47:4211:15
15James TurtonÖstersunds OK2:52:47+1:31:5915:08
Markus NordmarkNässjö OKdiskvalificerad
Jefta LangerakJärfälla OKej godkänd
Börje PaulerSkogslöparnaej start
Erik BlomgrenStora Tuna OKej start

D20 Elit

7 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa ChristofferssonOK Renen1:22:0511:08
2Hanna KjellinSundsvalls OK1:36:34+14:2913:06
3Emma BlixtOK Hammaren1:39:18+17:1313:28
4Emma WibergSkogslöparna2:07:48+45:4317:20

H20 Elit

8 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns ErikssonSundsvalls OK1:39:4911:24
2Axel HedströmÖstersunds OK1:43:19+3:3011:48

D18 Elit

6 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna1:02:369:54
2Smilla SandströmSkogslöparna1:27:55+25:1913:54

H18 Elit

7 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonne LiukkonenSundsvalls OK1:22:3911:12
2Robin EdlundSundsvalls OK2:35:30+1:12:5121:05

D21

6 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa WesterSkogslöparna1:03:449:48
2Evelina ChristofferssonOK Renen1:10:13+6:2910:48
3Louise HaneOK Nolaskogsarna1:34:55+31:1114:36

H21

7 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert SandbergOK Roslagen1:14:2810:00
2Ivan KuzminSundsvalls OK1:15:58+1:3010:12

D16

5 230 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora EngströmOK Nolaskogsarna48:089:12
2Elin NäslundOK Nolaskogsarna49:53+1:459:32
3Nora WesterlundOK Nolaskogsarna50:43+2:359:41
4Elsa LindahlHärnösands OK53:26+5:1810:13
4Elsa GranholmSundsvalls OK53:26+5:1810:13
6Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna54:30+6:2210:25
6Ylva SandströmSundsvalls OK54:30+6:2210:25
8Ella TuressonOK Renen57:09+9:0110:55
9Astrid RexSundsvalls OK58:39+10:3111:12
10Ebba AnderssonSundsvalls OK1:03:19+15:1112:06
11Lisa JakobssonSundsvalls OK1:03:44+15:3612:11
12Elmina MolinHärnösands OK1:04:31+16:2312:20
13Emma JohanssonSundsvalls OK1:08:38+20:3013:07
14Tyra KarlssonSundsvalls OK1:45:20+57:1220:08
15Hanny EdströmHärnösands OK1:46:39+58:3120:23
Alice LarssonSundsvalls OKej godkänd
Amanda SchönfeldtSundsvalls OKej start
Ebba LindholmSundsvalls OKej start
Emilia JohanssonOK Nolaskogsarnaej start
Stina LindholmSundsvalls OKej start

H16

5 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar VikströmSundsvalls OK39:306:36
2Isak LundholmUmeå OK45:10+5:407:33
3Rasmus ErikssonUmeå OK46:12+6:427:44
4Edvin LakeSundsvalls OK49:52+10:228:21
5Viggo ÖstlundKovlands IF55:20+15:509:16
6Petter ErlandssonSundsvalls OK55:24+15:549:16
7Oskar ÅdahlUmeå OK57:43+18:139:40
8Max StigenlövHögåkers OK1:04:09+24:3910:44

D14

3 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra LarssonIFK Umeå32:268:59
2Alice RytterstedtSkogslöparna35:40+3:149:52
3Maja LundholmUmeå OK39:01+6:3510:48
4Liv PaulerSkogslöparna40:01+7:3511:05
5Clara NordströmSkogslöparna41:18+8:5211:26
6Greta HedmanÖstersunds OK47:15+14:4913:05
7Alva PerboSkogslöparna50:52+18:2614:05
8Tua RönnlundIFK Umeå51:02+18:3614:08
9Ella LindmarkRobertsfors IK55:48+23:2215:27
10Saga RydbergUmeå OK56:51+24:2515:44
11Julina NyströmOK Nolaskogsarna58:29+26:0316:12
12Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK1:01:00+28:3416:53
Ellen WesterlundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Saga BergvinSkogslöparnaej start
Emmy KärrlanderUmedalens IFej start
Frida HägglundOK Nolaskogsarnaej start
Emma ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

H14

3 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto TimbyUmeå OK27:477:41
2Liam HälldalSkogslöparna29:13+1:268:05
3Hugo NordlanderSundsvalls OK30:11+2:248:21
4Sixten PerssonSkogslöparna30:16+2:298:23
5Tim LundbergOK Renen33:27+5:409:15
6Seth NordinLycksele IF33:35+5:489:18 Ladda ner rutt i gpx-format
7Simon NordlanderSundsvalls OK37:01+9:1410:15
8Viktor ÖhmanSkogslöparna37:15+9:2810:19
9Joel ByströmOK Nolaskogsarna51:45+23:5814:20
William HäggkvistOK Nolaskogsarnaej start
Oskar BoströmÖstersunds OKej start
Andrei KuzminSundsvalls OKej start

D14 Kort

2 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea SjöbergOK Branten38:5114:33

D12

2 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna20:487:47
2Klara EdströmSundsvalls OK22:01+1:138:14
3Tindra RytterstedtSkogslöparna23:04+2:168:38
4Ida PaulerSkogslöparna24:17+3:299:05
5Hanna WoxlinSkogslöparna25:04+4:169:23
6Wilma LindströmSundsvalls OK27:19+6:3110:13
7Delisia NyströmOK Nolaskogsarna33:13+12:2512:26
8Alice StigenlövHögåkers OK33:45+12:5712:38
9Felicia Aspnäs FermSidensjö IK1:00:19+39:3122:35

H12

2 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna17:426:37
2Eskil EngbergHärnösands OK26:14+8:329:49
3Elmer NordlanderHärnösands OK26:25+8:439:53
4Felix ÖhmanSkogslöparna26:39+8:579:58
5Hugo DanielssonLycksele IF28:17+10:3510:35
6Lukas ErikssonUmeå OK28:28+10:4610:39
7Ivar GranholmSundsvalls OK29:11+11:2910:55
8Ture NordgrenHärnösands OK32:05+14:2312:00
9Manfred NordinLycksele IF39:40+21:5814:51
10Sixten KjellqvistSidensjö IK45:58+28:1617:12
Gustav BergvinSkogslöparnaej start
Melker ErikssonLycksele IFej start

D12 Kort

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PerboSkogslöparna1:00:0328:27

H12 Kort

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob EngströmHärnösands OK20:379:46

D10

2 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melinda ErikssonLycksele IF23:5811:21
2Stella BoströmÖstersunds OK28:27+4:2913:29
3Stina PerssonSkogslöparna31:32+7:3414:56
4Elsa WoxlinSkogslöparna39:51+15:5318:53

H10

2 110 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LindmarkRobertsfors IK17:108:08
2Arvid HedmanÖstersunds OK25:03+7:5311:52
3Hilding KjellqvistSidensjö IK27:29+10:1913:01
4Hampus DanielssonLycksele IF29:20+12:1013:54
5Ossian NordinLycksele IF30:16+13:0614:20
6Hugo LindströmSundsvalls OK45:49+28:3921:42
7Hannes HägglundOK Nolaskogsarna56:46+39:3626:54
Filip Aspnäs FärmSidensjö IKej godkänd
Neo BrokersSK Björnenej start

D40

5 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PaulerSkogslöparna38:567:45
2Cecilia RydbergUmeå OK39:20+0:247:50
3Karin PerssonSkogslöparna45:41+6:459:06
4Louise WoxlinSkogslöparna48:09+9:139:35
5Marie-Louise EngbergHärnösands OK48:54+9:589:44
6Marina LåglandSkogslöparna51:27+12:3110:14
7Elin SvenssonSundsvalls OK51:55+12:5910:20
8Sofia LundbergOK Renen54:36+15:4010:52
9Emma LundholmUmeå OK1:02:40+23:4412:29
10Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK1:12:12+33:1614:22
Karin ArvidssonSkogslöparnaej start

H40

7 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn EngbergHärnösands OK58:378:16
2Henrik SjögrenHaninge SOK59:02+0:258:20
3Mattias PerssonSkogslöparna1:02:43+4:068:51
4Andreas LundholmUmeå OK1:03:20+4:438:56
5Johan RydbergUmeå OK1:08:27+9:509:40
6Janis BrokersSK Björnen1:20:04+21:2711:18
7Magnus NordgrenHärnösands OK1:23:53+25:1611:50
8Johan DanielssonLycksele IF1:35:37+37:0013:30

D45

4 710 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK43:119:10
2Karin LarssonSundsvalls OK48:02+4:5110:11

H45

6 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF47:287:18
2Jonas HälldalSkogslöparna48:29+1:017:27
3Mattias LindmarkRobertsfors IK53:32+6:048:14
4Jonas LundbergOK Renen53:47+6:198:16
5Oskar ForsbergSkogslöparna54:23+6:558:22
6Fredrik LarssonOK Nipan58:18+10:508:58
7Lars HenrikssonSundsvalls OK58:24+10:568:59
8Johan NäslundÖstersunds OK58:38+11:109:01
9Jens WestinSkogslöparna1:00:33+13:059:18
10Daniel KnutssonSkogslöparna1:10:25+22:5710:50
Claes TuressonOK Renenej start
Niklas TimbyUmeå OKej start

D50

3 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia LindholmSundsvalls OK33:258:38
2Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:03:45+30:2016:28
Johanna LindahlHärnösands OKej start

H50

5 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny NäslundSkogslöparna49:138:29
2Ronny NordgrenSundbybergs IK51:30+2:178:52
3Kristofer ÖhmanSkogslöparna55:04+5:519:29
4Magnus SjöbergOK Branten1:03:25+14:1210:56
5Göran HörnquistÖrnsköldsviks OK1:29:25+40:1215:25
Mats JohanssonSundsvalls OKej godkänd
Mikael NilssonSkogslöparnaej start
Stefan KärrlanderUmedalens IFej start
Ulf LindahlHärnösands OKej start
Ulf KinertSkogslöparnaej start
Bert ErikssonUmeå OKej start

D60

3 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WalheimRobertsfors IK34:449:20
2Katarina KvickSkogslöparna42:41+7:5711:28
3Birgitta StrandbergSkogslöparna45:19+10:3512:10
4Angela NilssonSkellefteå OK49:18+14:3413:15
5Inger EdinSidensjö IK52:33+17:4914:07
6Lena AbelHärnösands OK1:02:49+28:0516:53
Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OKej start

H60

5 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen EdinSidensjö IK37:097:24
2Anders FriesUmeå OK39:04+1:557:46
3Mats WalheimRobertsfors IK39:59+2:507:57
4Leif StrandbergSkogslöparna54:25+17:1610:50
5Lennart StrandbergSkogslöparna58:05+20:5611:34
6Eero O NiemiSkogslöparna1:03:58+26:4912:44
Lars-Åke KarlssonFältjägarnas IFej start

H65

4 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SandewallUmeå OK44:449:29
2Leif SellingHärnösands OK45:13+0:299:36
3Lennart VedinOK Branten46:58+2:149:58
4Seth PerssonFältjägarnas IF52:54+8:1011:13

D70

3 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina FlordalSundsvalls OK51:1415:42
2Carin NordinSkogslöparna56:14+5:0017:14
3Lena LindmarkRobertsfors IK1:00:07+8:5318:26
4Elisabet LundgrenSundsvalls OK1:00:15+9:0118:28
5Britt-marie JohanssonStöcksjö IS1:00:16+9:0218:29

H70

3 870 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signar ErikssonStöcksjö IS36:179:22
2Lars StrinnholmÖstersunds OK39:28+3:1110:11
3Göran HällströmOK Nipan44:47+8:3011:34
4Per SundinSkogslöparna50:38+14:2113:05
5Åke HöglundTimrå SOK51:51+15:3413:23
6Roland SalomonssonVittjärvs IK53:29+17:1213:49
7Lennart KorénOK Branten55:23+19:0614:18
8Bertil NordinSkogslöparna1:02:30+26:1316:08
9Jon FlordalSundsvalls OK1:04:03+27:4616:33
Göran AbelHärnösands OKej godkänd
Tore LundgrenSundsvalls OKej start
Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IKej start

D75

3 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HellmanSundsvalls OK53:2616:23
2Barbro LundqvistArvidsjaurs OK1:21:21+27:5524:57
3Gerd BerglundHögåkers OK1:34:04+40:3828:51
Anne-Marie ByströmSidensjö IKej godkänd

H75

3 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistArvidsjaurs OK40:5110:58
2Kurt AnderssonEnebybergs IF45:25+4:3412:12
3Åke BerglundHögåkers OK55:42+14:5114:58

Inskolning

1 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Amelia Lundin LåglandSkogslöparnafullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt

U1

2 070 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas SjöbergOK Branten24:4411:56
2Stina EngbergHärnösands OK24:55+0:1112:02
3Fanny VikströmSundsvalls OK32:19+7:3515:36
4Adelia NordinLycksele IF38:38+13:5418:39

U2

2 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo RydbergUmeå OK32:1013:51
2Elton SundquistOK Nolaskogsarna32:50+0:4014:09
3Emma ByströmOK Nolaskogsarna41:29+9:1917:52
4Alma NäsströmOK Nolaskogsarna41:31+9:2117:53
5Alice BryngelsonOK Nolaskogsarna41:40+9:3017:57
6Sara HäggquistOK Nolaskogsarna41:42+9:3217:58
7Maja StonselOK Nolaskogsarna43:02+10:5218:32
8Thea ForsgrenOK Nolaskogsarna43:03+10:5318:33
8Lilly SundquistOK Nolaskogsarna43:03+10:5318:33
10Siri ForsgrenOK Nolaskogsarna52:30+20:2022:37
11Tilde LarssonÖrnsköldsviks OK59:03+26:5325:27
12Liv Hoven RosenblomÖrnsköldsviks OK59:18+27:0825:33
13Sally ArvidssonSkogslöparna1:11:30+39:2030:49
14Tove ArvidssonSkogslöparna1:11:38+39:2830:52
Elin Östlund NordinÖrnsköldsviks OKej start

Öppen 3

2 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nicklas ErikssonLycksele IF34:3811:59
2Meia BerglundSundsvalls OK40:17+5:3913:56
3Moa KarlssonSundsvalls OK40:19+5:4113:57
4Gerd WedmanOK Nolaskogsarna1:12:04+37:2624:56

Öppen 5

3 740 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SirviöUmeå OK30:158:05
2andreas ForebergÖok36:49+6:349:50
3Emma ForsbergÖrnsköldsviks OK36:57+6:429:52
4Lina KjellqvistSidensjö IK41:15+11:0011:01
5Anders NäslundOK Nolaskogsarna41:58+11:4311:13
6Jan LindströmÖrnsköldsviks OK42:58+12:4311:29
7Vidar BäckmanFrösö IF43:07+12:5211:31
8Jakob WickenbergÖstersunds OK54:00+23:4514:26
9Frida BerggrenÖstersunds OK54:16+24:0114:30
10Eva BohmOK Vildhussen54:48+24:3314:39
11Maria DanielssonLycksele IF56:28+26:1315:05
12Evelina SöderlundSkogslöparna57:26+27:1115:21
13Jennie ErikssonLycksele IF57:31+27:1615:22
14Rickard KarlssonSundsvalls OK59:14+28:5915:50
15Marie JohanssonHögåkers OK1:01:59+31:4416:34
16Marlene HälldalSkogslöparna1:02:01+31:4616:34
17Kristina PerboSkogslöparna1:08:50+38:3518:24
18Mimmi SpetsVårby1:22:12+51:5721:58
19Lovisa olssonKlubblös1:40:45+1:10:3026:56
20Louise SedinKlubblös1:40:46+1:10:3126:56
21Helena KarlssonSundsvalls OK1:53:34+1:23:1930:21

Öppen 6

5 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen1:06:4011:38
2Jenny ÖhmanSkogslöparna1:13:48+7:0812:52
3Elisabet BjörklundOK Nolaskogsarna1:19:13+12:3313:49
4Elin HedmanÖstersunds OK1:30:15+23:3515:45
Adrian CarlssonSundsvalls OKej godkänd

Öppen 7

3 330 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon ErikssonUmeå OK25:187:35
2Sverker RytterstedtSkogslöparna31:18+6:009:23
3John NordgrenKlubblös36:45+11:2711:02
4Moa Leijon LindSödertälje-Nykvarn OF37:12+11:5411:10
5Alva LarssonSundsvalls OK39:02+13:4411:43
6Fredrik GranholmSundsvalls OK41:47+16:2912:32
7Ulf NilssonKovlands IF42:26+17:0812:44
8Linnea SahlinOK Vildhussen42:34+17:1612:46
9Peter WoxlinSkogslöparna43:13+17:5512:58
10Sven StigenlövHögåkers OK51:06+25:4815:20

Öppen 8

4 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon NordlundVittjärvs IK39:538:21
2Andrea WickbomVittjärvs IK41:22+1:298:40
3Anders LindholmSundsvalls OK43:33+3:409:07
4Charlotte VikströmSundsvalls OK44:20+4:279:17
5Magnus SneitzJärfälla OK48:33+8:4010:10
6Tomas NordinLycksele IF55:23+15:3011:36
7Jörgen sundqvistOK Nolaskogsarna1:08:11+28:1814:17
8Mattias NordlanderHärnösands OK1:12:25+32:3215:10

Öppen 9

7 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DanielssonÖstersunds OK1:16:269:55
2Erik HedmanÖstersunds OK1:22:16+5:5010:41
3Hans-Erik KarlborgIFK Um1:23:00+6:3410:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser