Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VET-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VET-OL
Arrangörsorganisation: Eskilstuna OL
Datum: tisdag 6 november 2018

Klass A

3 910 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes ÖgrenSkarpnäcks OL28:557:23
2Weine VolterÅkers IF30:57+2:027:54
3Herik OlssonHallstahammars OK31:22+2:278:01
4Tom SandvikAvesta OK31:39+2:448:05
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK33:45+4:508:37
6Stig LadstorpOK Tor34:22+5:278:47
7Sven-Olof WiklundArboga OK34:39+5:448:51
8Hans Erik SkalbergVästerås SOK35:09+6:148:59
9Sten ErikssonSmol35:28+6:339:04
10Leo JohanssonVandrarringen36:40+7:459:22
11Mats HastadFellingsbro GOIF37:29+8:349:35
12Pernilla KlemetsKKOK39:09+10:1410:00
13Kurt-Håkan AnderssonOK Tor39:43+10:4810:09
14BO SegerEOL39:47+10:5210:10
15Kurt ErikssonVandrarringen40:00+11:0510:13
16Leif WadmanKSOK40:06+11:1110:15
17Kuno ÖstlundVSOK40:40+11:4510:24
18Anders WaldemarssonKSOK42:04+13:0910:45
19Greger WedinSNO42:10+13:1510:47
20Stig PedersonSNOF42:41+13:4610:54
21Tommy LjungkvistÄrla IF42:44+13:4910:55
22Annakarin JohanssonVandrarringen43:06+14:1111:01
23Perer WickströmArboga OK43:40+14:4511:10
24Titti BergendahlOK Måsen44:12+15:1711:18
25Jan BrolundSNO45:57+17:0211:45
26Hans RagvaldVingåkers OK47:47+18:5212:13
27Tomas NorlenSNO48:04+19:0912:17
28Nils Erik HjelmerVandrarringen48:33+19:3812:25
29Annika NordströmHallstahammars OK48:54+19:5912:30
30Östen ErikssonAvesta OK49:07+20:1212:33
31Björn SwereusSNO49:28+20:3312:39
32Lena HedmanHallstahammars OK52:47+23:5213:29
33Kerstin SundbergVästerås SOK56:34+27:3914:28
34Ronny AnderssonIF Rune58:35+29:4014:58
35Per Erik FogelVästerås SOK2:16:49+1:47:5434:59
Tommy HolmerVäsby OKej godkänd

Klass B

3 310 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Erik CarleniusKatrineholms OK28:358:38
2Stig BorgÄrla IF28:53+0:188:43
3Olle GranathSurahammars SOK31:36+3:019:32
4Sven Erik SundinSelånger SOK32:10+3:359:43
5Anders MobergKatrineholms OK32:25+3:509:47
6Curt ThorenNyköpings OK32:55+4:209:56
7Annika DavidssonOK Klemmingen34:19+5:4410:22
8Söderqvist HåkanArboga OK34:29+5:5410:25
9Göran DavidssonOK Klemmingen34:32+5:5710:25
10Anders SundströmÅkers IF34:50+6:1510:31
11Gunnar CarlenOK Måsen35:10+6:3510:37
12Bo AnderssonSmol36:21+7:4610:58
13Olle ArmanNyköpings OK36:24+7:4910:59
14Lennart LundquistOK Nalle36:51+8:1611:07
15Monicka SvärdOK Klemmingen37:05+8:3011:12
16PA EkbomArboga OK39:57+11:2212:04
17Göran JanssonArboga OK40:20+11:4512:11
18Åke HuleforsSmol40:40+12:0512:17
19Ingemar GustavssonOK Tjärnen42:15+13:4012:45
20Kenneth JanssonSala OK42:30+13:5512:50
21Kerstin PalmKjula IF42:39+14:0412:53
22Lennart JohanssonOK Tor42:45+14:1012:54
23Gittan JonssonKjula IF43:38+15:0313:10
24Berit EdengrenNyköpings OK43:44+15:0913:12
25Bo OrtmanVandrarringen44:08+15:3313:20
26Bengt JönssonÅkers IF44:33+15:5813:27
27Anette RagvaldVingåkers OK45:24+16:4913:42
28Sören JohanssonSala OK46:11+17:3613:57
29Sven AnderssonOK Hällen46:53+18:1814:09
30Gunnar LarssonOK Klemmingen47:02+18:2714:12
31Bendy WallinTrosabygdens OK49:23+20:4814:55
32Jarl PalmKjula IF49:32+20:5714:57
33Loise Marie NissonOK Klemmingen49:58+21:2315:05
34Stin GunnarssonÄrla IF52:12+23:3715:46
35Gulla AnderssonSmol54:03+25:2816:19
36Tomas KjellbergOK Klemmingen55:08+26:3316:39
37Kjell BlombergIKS56:25+27:5017:02
Rolf LindIKSej godkänd
Mikael HogreusOK Torutgått
Vivvi HolgerssonOK Motalautgått

Klass C

2 980 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per Ivar MöllbergArboga OK33:3811:17
2Inga JohanssonNyköpings OK34:27+0:4911:33
3Lars ErikThofeltOK Klemmingen35:08+1:3011:47
4Christer AnderssonATG35:27+1:4911:53
5Margareta LöfqvistVSOK36:28+2:5012:14
6Ingemar JonssonHallstahammars OK36:40+3:0212:18
7Jan NellerupKlubblös36:59+3:2112:24
8Björn BelfrageKöping-Kolsva OK37:01+3:2312:25
9Sonja JederÅkers IF37:24+3:4612:33
10Anders RymanSmol37:46+4:0812:40
11Görna SvärdOK Klemmingen38:15+4:3712:50
12Ia GranathSurahammars SOK38:25+4:4712:53
13Karl Robert MoqvistOK Tor38:41+5:0312:58
14Stig SundkvistKöping-Kolsva OK39:06+5:2813:07
15SivFrodin Köping-Kolsva OK39:25+5:4713:13
16Lennart GustavssonOK Tisaren40:03+6:2513:26
17Göran LarssonSNO40:26+6:4813:34
18Karl-Gustv KlemetsKöping-Kolsva OK40:45+7:0713:40
19Bo MalmkvistOK Grip41:42+8:0413:59
19Lar-Olof JohanssonSala OK41:42+8:0413:59
21Rolf LindblomKjula IF42:14+8:3614:10
22Åke ErikssonOK Grip42:23+8:4514:13
23Jan EnesvedSIF42:33+8:5514:16
24Inga Lill WestbergSK Trim/Virsbo42:46+9:0814:21
25Dolwain HellbergSurahammars SOK43:14+9:3614:30
26Lennart ErikssonOK Enen44:02+10:2414:46
27Kerstin VignerKöping-Kolsva OK44:35+10:5714:57
28Bror NordSmol44:37+10:5914:58
29Ove JohanssonSmol44:47+11:0915:01
30Sixten WesterlundSödertälje IF45:06+11:2815:08
31Nils JohanssonOK Tjärnen45:55+12:1715:24
32Birgitta WallinTrosabygdens OK46:03+12:2515:27
33Vejne JohanssonSNOF47:04+13:2615:47
34Bo ErikssonKöping-Kolsva OK47:26+13:4815:55
35Ove PetterssonArboga OK47:47+14:0916:02
36Kjell NilssonOK Klemmingen48:06+14:2816:08
37Berit GustavssonSödertälje IF48:59+15:2116:26
38Stig GustafssonSödertälje IF49:53+16:1516:44
39Östen BerlinOK Tor50:35+16:5716:58
40Kurt SanderVSOK51:06+17:2817:08
41Vinsen LiljekvistIF Rune51:16+17:3817:12
42Annmarie JohanssonSmol51:34+17:5617:18
43Kjell KarlssonOK Tjärnen53:25+19:4717:55
44Jan FlodinOK Nalle53:58+20:2018:06
45Solveig TjernbergSIF57:28+23:5019:17
46Jouko TaskinenVästerås SOK1:03:58+30:2021:27
47Lena LarssonOK Klemmingen1:05:54+32:1622:06
Anders WelenKSOKej godkänd
Barbro MöllerArboga OKej godkänd

Klass D

2 150 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge GustavssonSmol26:5012:28
2Per WiigHallsahammar OK27:16+0:2612:40
3Bo EklundFredrikshofs IF Skid & OK28:53+2:0313:26
4Ingegerd LusenskySmol30:07+3:1714:00
5Göran WiigHallstahammars OK32:12+5:2214:58
6Rolf LindblomOK Klemmingen32:25+5:3515:04
7Per JacobssonArboga OK32:56+6:0615:19
8Eva HogrusOK Tor33:10+6:2015:25
9Alf LundkvistOK Tor33:40+6:5015:39
10Lars AndreassonOK Tor33:55+7:0515:46
11Anders JohanssonKjula IF34:09+7:1915:53
12Lena SchultzOK Klemmingen34:20+7:3015:58
13Lennart LundhÄrla IF35:24+8:3416:27
14Bengt DagermarkÄrla IF35:54+9:0416:41
15Margareta JönssonÅkers IF36:12+9:2216:50
16Lars GustafssonSmol37:44+10:5417:33
17Torolf OlssonOK Tor37:48+10:5817:34
18Monica AndreassonOK Tor38:35+11:4517:56
19BO NorevikOK Tor38:37+11:4717:57
20Rolf JanssonIF Rune38:46+11:5618:01
21Katarina HellerstedtKatrineholms OK39:58+13:0818:35
22Göran KarlssonOK Grip40:54+14:0419:01
23Ulf BjörkmanArboga OK41:20+14:3019:13
24Birgitta ErikssonSmol41:26+14:3619:16
25Ann BjörkmanArboga OK42:11+15:2119:37
26Jonny ErixonFellingsbro GOIF43:22+16:3220:10
27Elisabeth ErikssonAvesta OK43:44+16:5420:20
28Gun SundbergEOL45:08+18:1820:59
29Stig WesterbergOK Tor46:23+19:3321:34
30Margareta JohanssonOK Tor48:10+21:2022:24
31Barbro MelingerOK Enen48:33+21:4322:34
32Irene GustavssonOK Måsen48:48+21:5822:41
33Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby48:54+22:0422:44
34Lena JohanssonÅkers IF49:46+22:5623:08
35Gunilla BrattIK Standard50:30+23:4023:29
36Kjell HanningIK Standard59:10+32:2027:31
Anders JohanssonNyköpings OKej godkänd
Rolf WestbergSK Trim/Virsboutgått

Klass E

1 710 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SöderlundHallstahammars OK27:2916:04
2Bo LånghedEOL29:12+1:4317:04
3Dagny AnderssonOK Tjärnen35:08+7:3920:32
4Liz PorteousVSOK35:21+7:5220:40
5Lars PetterssonOK Nalle37:30+10:0121:55
6Harry AxelssonKatrineholms OK38:04+10:3522:15
7Bengt-Olof BlidströmOK Tor44:33+17:0426:03
8Rolf JohanssonSIF45:28+17:5926:35
Elsmari LundkvistOK Nalleutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser