Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/JSM medel, Nordiska Ungdomsspelen och publiktävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/JSM medel, Nordiska Ungdomsspelen och publiktävling
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: lördag 23 februari 2019

Alfta-Ösa OK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Tove AlexanderssonD21 (14)39:115:09
1Elin LadängesD16 (15)32:467:21
3Erik RostH21 (21)41:46+0:554:06
3Robert LadängesH45 (4)59:05+22:039:30
4Elisabeth RostÖppen Mellan (12)45:45+11:259:49
4Jakob MagnussonH40 (6)50:01+11:457:23
7Bente RostD21 (14)42:04+2:535:32
7Leo MagnussonH14 (8)46:34+20:1211:56
11Joel SjölanderH21 (21)46:12+5:214:32
13Leija MagnussonD16 (15)51:07+18:2111:29
Lisa LarsenD21 (14)ej godkänd

Bodens BK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Simon EngvallÖppen Mellan (12)34:207:22

Bottnaryds IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Peter ArnessonH21 (21)44:23+3:324:22
10Johan GranathH21 (21)46:08+5:174:32

Brunflo IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Eivor LindgrenD70 (2)47:34+12:0714:38

Bul-Tromsø IL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Jonny I HansenH50 (17)37:20+1:466:00

Domnarvets GOIF

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Maja MasesD12 (3)25:457:55
2Klara AnderssonD18 (12)41:31+0:026:08
4Florence BergD50 (6)32:29+6:278:19
5Lovisa MasesD16 (15)36:48+4:028:16
5Lena MasesÖppen Mellan (12)46:38+12:1810:00
6Anja BergerD14 (11)39:39+8:3610:10
7Irma BergD14 (11)41:22+10:1910:36
9Annica BergerÖppen Mellan (12)1:01:36+27:1613:13
Erik BrandtH18 (11)ej godkänd
Elsa AnderssonD21 (14)ej start
Magnus EliassonH45 (4)ej start
Emma EliassonD16 (15)ej start

Falköpings AIK OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Ellen BlennowD18 (12)54:37+13:088:04

Finspångs SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3David SundbergÖppen Mellan (12)44:51+10:319:37

Frösö IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Tor RönnestrandH18 (11)51:24+12:006:57
8Anders ErikssonH50 (17)48:25+12:517:47
Loa NordströmH12 (8)ej godkänd

Fältjägarnas IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Bernt ÅkerlundH65 (2)38:059:45

Gammelstads IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Gabriel LarssonH20 (6)ej godkänd

HJS-Vansbro OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Lilian PalmD18 (12)41:296:08
1Anette PalmD50 (6)26:026:40
1Malin HållD14 (11)31:037:57
2Zeb PalmH20 (6)40:02+0:345:25
4Erica HållD45 (8)48:00+17:3610:18

Härlövs IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Thomas LåstbomÖppen Lång (7)59:15+13:428:45

Härnösands OK

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Nils EngbergH14 (8)26:226:45
1Jonathan EngströmH10 (3)18:227:37
1Marie-Louise EngbergD40 (1)48:599:04
1Torbjörn EngbergH40 (6)38:165:39
3Eskil EngbergH12 (8)22:48+3:207:00
3Lars SjölanderÖppen Lång (7)46:56+1:236:55
3Elsa LindahlD16 (15)35:20+2:347:56
6Jakob EngströmH12 (8)30:33+11:059:24
6Christina EngströmD45 (8)59:58+29:3412:52
6Johanna LindahlD50 (6)48:11+22:0912:21
6Mattias NordlanderH40 (6)1:48:22+1:10:0616:00
7Elmer NordlanderH12 (8)31:10+11:429:35
8Rakel RahmD14 (11)56:38+25:3514:31
10Nova StattinD14 (11)1:02:57+31:5416:08
11Therese RahmÖppen Mellan (12)1:07:27+33:0714:28
12Elmina MolinD16 (15)51:06+18:2011:28
12Per MolinH50 (17)54:48+19:148:49
13Ulf LindahlH50 (17)56:32+20:589:06

I 19 IF

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Sofia WestinD20 (6)38:125:39
1Frans WickbomH50 (17)35:345:43
4Evelina WickbomD21 (14)39:53+0:425:14
6Rasmus WickbomH21 (21)42:58+2:074:13
8Emma BergströmD21 (14)44:23+5:125:50
9Elin LundgrenD21 (14)48:00+8:496:18
10Andrea WickbomD21 (14)49:31+10:206:30
17Robin SalénH21 (21)54:54+14:035:24

IFK Mora OK

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Andrey LamovH21 (21)40:514:01
1Albin GezeliusH18 (11)39:245:20
1Peter FredricsonH45 (4)37:025:57
2Linus RappH21 (21)41:00+0:094:02
2Magdalena OlssonD21 (14)39:20+0:095:10
2Eliane DeiningerD20 (6)39:45+1:335:52
2Peter HermanssonH45 (4)43:59+6:577:04
2Lena Karlsson HolmerD45 (8)36:15+5:517:46
3Sofia BerglundD20 (6)41:37+3:256:09
3Simon Karlsson HolmerH16 (8)29:42+1:266:22
3Sofie Karlsson HolmerD14 (11)34:30+3:278:50
4Elsa HermanssonD18 (12)43:43+2:146:28
5Hanna ErikssonD21 (14)41:18+2:075:26
6Lea HnilicaD20 (6)55:01+16:498:08
9Jonatan StåhlH18 (11)54:40+15:167:24
15Klaus CsúcsH21 (21)51:09+10:185:02
Gustav JohnssonH20 (6)ej godkänd
Julia WannerD18 (12)ej godkänd
Per FrostH21 (21)ej start
Carl MagnussonH21 (21)ej start
Isabel SalénD21 (14)ej start
Martin GranbergH20 (6)ej start

IK Hakarpspojkarna

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Emil LingH12 (8)22:40+3:126:58
5Sandra LingD14 (11)36:15+5:129:17
6Emma LingD18 (12)49:27+7:587:18
7Erik LingH16 (8)45:46+17:309:49

IK Jarl Rättvik

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Linda LindkvistD21 (14)39:40+0:295:13
5Charlotte LindkvistD50 (6)33:35+7:338:36

Järfälla OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Theodor Karlsson BrabieH16 (8)56:34+28:1812:08
Jannick Karlsson BrabieH16 (8)ej start

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Kajsa NorrbyÖppen Lång (7)46:34+1:016:52

Leksands OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Klockar-Eskil NääsH16 (8)30:14+1:586:29
5Klockar Mattias NääsH40 (6)57:22+19:068:28
6Tuva-Cajsa SpikD16 (15)38:11+5:258:34
10Ellen FunkeD16 (15)45:15+12:2910:10
Isabella JoonsD18 (12)ej start

Lerums SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Pär MoqvistÖppen Mellan (12)35:17+0:577:34
3Lovisa MoqvistD18 (12)42:30+1:016:17
4Elsa MoqvistD14 (11)35:43+4:409:09
10Olle AdolfssonH50 (17)50:09+14:358:04

Nyköpings OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ulf HylanderH35 (1)48:237:08
11Ida HylanderD21 (14)51:38+12:276:47
13Kristin HylanderD21 (14)1:00:17+21:067:55

OK Kåre

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Melker NordgrenH18 (11)41:49+2:255:39
4Rasmus NordgrenH20 (6)42:57+3:295:49
5Vendela SöderqvistD18 (12)44:51+3:226:38
5Christoffer LindgrenH16 (8)30:50+2:346:36
Ylva LorentssonD45 (8)ej godkänd
Julia BosellD16 (15)ej start

OK Nipan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Anna NieminenD55 (3)49:07+3:1112:35

OK Renen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Simon MarkströmH18 (11)46:05+6:416:14
5Markus LundholmH21 (21)42:32+1:414:11
11Sven ÖrnerlingH50 (17)50:36+15:028:08

OK Skärmen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Clara JohanssonD18 (12)55:45+14:168:14
Frida JohanssonD16 (15)ej godkänd

OK Storsjön

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Ester OlofssonD18 (12)54:20+12:518:02
14Björn OlofssonH50 (17)57:08+21:349:12

OK Vildhussen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Eva BohmD55 (3)45:5611:46
16Kjell-Erik SahlinH50 (17)1:03:02+27:2810:09
Linnea SahlinÖppen Mellan (12)ej godkänd
Göran NilssonH65 (2)ej start

Rehns BK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Björn KarlssonÖppen Lång (7)1:04:03+18:309:27
18Henrik FröjdH21 (21)59:37+18:465:52

Robertsfors IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Sixten WalheimH21 (21)46:59+6:084:37
Mikael YngvessonÖppen Lång (7)ej godkänd

Selånger SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Anna-Carin SundlöfÖppen Kort (4)1:16:48+49:0323:37
4Carl ErngrundH14 (8)35:56+9:349:12
8Lars-Peter JohnssonÖppen Mellan (12)57:22+23:0212:18
Peter ErngrundH45 (4)ej godkänd

Seskarö IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Kristina TholerudD20 (6)45:06+6:546:40

Skellefteå OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Tomas PerssonH50 (17)40:09+4:356:27
5Frans PerssonH12 (8)25:15+5:477:46

Skogslöparna

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Jonas HälldalH40 (6)43:53+5:376:28
5Christina JosefssonD45 (8)53:19+22:5511:26
7Amelie JosefssonD18 (12)50:04+8:357:24
7Per-Johan JosefssonH50 (17)47:47+12:137:41

Snättringe SK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ludvig Eggöy MarkhesterH12 (8)19:285:59
2Gustav Eggöy MarkhesterH10 (3)19:27+1:058:04
3Fredrik Eggöy MarkhesterH40 (6)47:56+9:407:04

Stora Tuna IK SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Henning SjökvistH21 (21)42:30+1:394:10
6Jonas CarlssonH18 (11)48:22+8:586:33

Stora Tuna OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Anders MasesÖppen Lång (7)55:55+10:228:15
Ingrid AlexanderssonD50 (6)ej start

Storviks IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
15Elis ÅbergH50 (17)59:02+23:289:30

Sundbybergs IK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Charlotte StåhlD45 (8)1:02:58+32:3413:30
11Ronja StåhlD16 (15)47:30+14:4410:40
17Urban StåhlH50 (17)1:07:51+32:1710:55

Sundsvalls OK

19 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Gustav FrænellÖppen Lång (7)45:336:43
1Oskar ErlandssonH14 (8)26:226:45
1Petter ErlandssonH16 (8)28:166:03
1Susanne PeterssonD45 (8)30:246:31
2Alice LarssonD16 (15)33:15+0:297:28
2Oskar VikströmH16 (8)29:18+1:026:17
3Truls LindholmH20 (6)40:07+0:395:26
3Andrei KuzminH14 (8)31:48+5:268:09
3Karin LarssonD45 (8)47:35+17:1110:12
3Pia LindholmD50 (6)30:39+4:377:51
6Elis LiukkonenH14 (8)40:42+14:2010:26
6Anders LindholmH50 (17)46:19+10:457:27Ladda ner rutt i gpx-format
7Ebba LindholmD16 (15)40:34+7:489:06
9Stina LindholmD16 (15)43:48+11:029:50
10Jonne LiukkonenH18 (11)1:03:07+23:438:33
16Anders ErlandssonH21 (21)54:14+13:235:20
Martin HammarbergH21 (21)ej godkänd
Ivan KuzminH21 (21)ej godkänd
Ebba AnderssonD16 (15)ej godkänd

Säterbygdens OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Carina SandbergD50 (6)27:34+1:327:04
8Oskar SandbergH21 (21)44:13+3:224:21
9Per SandbergH50 (17)50:07+14:338:04

Söders-Tyresö

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Elias RöstinH18 (11)ej start

Tullinge SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Anna BlomgrenD70 (2)35:2710:54
2Ellen NybäckD12 (3)51:41+25:5615:54

Täby OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Edvin NordströmH20 (6)39:285:20
5Anton HänströmH18 (11)46:32+7:086:18
7Anders HönströmÖppen Mellan (12)55:23+21:0311:53
8Ida HänströmD16 (15)43:08+10:229:41

Umeå OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Åsa BäckstrandÖppen Kort (4)27:458:32
3Isak LundholmH18 (11)45:06+5:426:06
5Kaisa RoobaD20 (6)45:21+7:096:42
6Klara YngvessonD21 (14)41:46+2:355:29
7Erik BlomgrenH21 (21)43:29+2:384:16
7Rasmus ErikssonH18 (11)49:45+10:216:44
13Christian SpoerryH21 (21)48:23+7:324:45
14Simon ErikssonH21 (21)50:36+9:454:58
Henrik PerssonH21 (21)ej godkänd

Verdal OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Mathea Baglo BjørkengD16 (15)36:12+3:268:08

Värend GN OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Lars-Åke SjökvistH65 (2)41:55+3:5010:44

Västerbergslagens OL

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Nils ForsgrenH10 (3)36:31+18:0915:09
3Ellen ForsgrenD12 (3)54:03+28:1816:37
5Karl ForsgrenH14 (8)39:29+13:0710:07
10Bernt ForsgrenÖppen Mellan (12)1:03:30+29:1013:37
11Elsa ForsgrenD18 (12)1:14:35+33:0611:01
11Lovisa DjerfD14 (11)1:07:07+36:0417:12

Åtvidabergs IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Thomas PerssonH50 (17)40:10+4:366:28
6Hugo PerssonH16 (8)31:26+3:106:44
12Sarah PerssonD21 (14)56:26+17:157:25

ÖSeT SkidO

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Jonna LindbladD16 (15)ej start

Östersunds OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Kerstin SunnerheimÖppen Kort (4)37:24+9:3911:30
2Camilla GillströmD55 (3)48:05+2:0912:19
2Hanna LindqvistD14 (11)33:25+2:228:34
2Ulf LindqvistH50 (17)36:30+0:565:52
3Margareta VemdalÖppen Kort (4)1:03:41+35:5619:35
4Simon LindqvistH12 (8)24:02+4:347:23
6Tomas WaldebäckÖppen Mellan (12)47:48+13:2810:15
8Olle SjöblomH14 (8)49:15+22:5312:37
9Isa WickenbergD14 (11)57:16+26:1314:41

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser