*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Halland

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Halland
Arrangörsorganisation: Halmstad OK
Datum: söndag 26 maj 2019

Falkenbergs OK

9 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4Falkenbergs OK 1DH21 (12)46:20
1. Henrik Bengtsson9:542+0:289:542
2. Frida Andersson13:185+1:5523:123+1
3. Henrik Bengtsson11:027+1:5534:144+1
4. Frida Andersson12:064+0:1346:2040
5Falkenbergs OK 2Propaganda (16)49:32
1. Ronnie Andersson11:497+1:0011:497
2. Peter Badenfelt12:054+1:0723:545-2
3. Ronnie Andersson10:402+0:0534:344-1
4. Peter Badenfelt14:5811+4:1849:325+1
8Falkenbergs OK 1DH16 (14)1:01:26
1. Erik Rexfelt14:0413+2:5814:0413
2. Emmy Wallin18:5513+5:1332:5912-1
3. Leon Ryberg13:087+1:5446:079-3
4. Eline Ericsson15:196+2:311:01:268-1
8Falkenbergs OK 3DH21 (12)52:44
1. Claes Andersson12:0411+2:3812:0411
2. Helena Hagström12:572+1:3425:018-3
3. Claes Andersson13:5111+4:4438:5211+3
4. Helena Hagström13:527+1:5952:448-3
9Falkenbergs OK 2DH21 (12)53:04
1. Rasmus Blockgren11:217+1:5511:217
2. Linnea Bengtsson15:3011+4:0726:5110+3
3. Rasmus Blockgren10:446+1:3737:35100
4. Linnea Bengtsson15:298+3:3653:049-1
9Falkenbergs OK 1DH180 (11)1:08:22
1. Peter Hagström14:4510+5:1414:4510
2. Anna Hagström20:4910+7:0535:34100
3. Peter Hagström14:219+3:2449:559-1
4. Anna Hagström18:279+5:221:08:2290
10Falkenbergs OK 4DH21 (12)53:45
1. Lennart Bengtsson12:1712+2:5112:1712
2. Camilla Stengren14:5510+3:3227:1211-1
3. Lennart Bengtsson10:195+1:1237:319-2
4. Camilla Stengren16:1410+4:2153:4510+1
Falkenbergs OK 1Propaganda (16)ej godkänd
1. Martin Ericsson13:2113+2:3213:2113
2. Martin Johanssonej godkändej godkänd
3. Martin Ericssonej godkändej godkänd
4. Martin Johansson11:533+1:13ej godkänd
Falkenbergs OK 3Propaganda (16)ej godkänd
1. Mikael Martinsson13:2113+2:3213:2113
2. Gunilla Martinssonej godkändej godkänd
3. Mikael Martinssonej godkändej godkänd
4. Gunilla Martinsson19:3414+8:54ej godkänd

FK Friskus-Varberg

7 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Friskus-Varberg 1DH16 (14)50:52
1. Axel Bechtel11:06111:061
2. Emma Eliasson14:305+0:4825:3610
3. Alex Johansson12:045+0:5037:4010
4. Marta Törnström13:122+0:2450:5210
2FK Friskus-Varberg 1DH21 (12)45:40
1. Daniel Gustafsson10:404+1:1410:404
2. Emma Lindén13:154+1:5223:5540
3. Tim Johansson9:502+0:4333:452-2
4. Emma Lindén11:552+0:0245:4020
2FK Friskus-Varberg 1DH12 (6)44:58
1. Vilmer Antonsson8:2018:201
2. Viola Rönn15:124+5:5323:324+3
3. Vilmer Antonsson10:383+1:1834:103-1
4. Lova Johansson10:484+1:4344:582-1
3FK Friskus-Varberg 2DH21 (12)46:18
1. Noah Bechtel11:076+1:4111:076
2. Jennifer Gull11:23122:301-5
3. Johan Gull11:188+2:1133:483+2
4. Jennifer Gull12:306+0:3746:1830
3FK Friskus-Varberg 1DH180 (11)51:49
1. Gert Wildheim10:525+1:2110:525
2. Åsa Josarp14:363+0:5225:283-2
3. Thomas Josarp11:435+0:4637:1130
4. Annika Bechtel14:384+1:3351:4930
3FK Friskus-Varberg 2DH12 (6)45:26
1. Hjalmar Antonsson11:135+2:5311:135
2. Alice Carlqvist12:152+2:5623:283-2
3. Hjalmar Antonsson11:375+2:1735:054+1
4. Elvira Karmstig10:212+1:1645:263-1
12FK Friskus-Varberg 2DH16 (14)1:04:02
1. Isak Törnström12:135+1:0712:135
2. Lovisa Eliasson17:1311+3:3129:2610+5
3. Filip Carlqvist18:2512+7:1147:5111+1
4. Emy Hjertström16:119+3:231:04:0212+1

FK Herkules

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
7FK Herkules 1DH21 (12)52:34
1. Emrik Lind11:4710+2:2111:4710
2. Gisela Lind13:063+1:4324:537-3
3. Emrik Lind11:5910+2:5236:5270
4. Gisela Lind15:429+3:4952:3470
FK Herkules / Göteborg-Majorna OK 1DH180 (11)ej godkänd
1. Lovisa Gustafsson14:388+5:0714:388
2. Helena Svenssonej startej start
3. Pär Gustavssonej startej start
4. Helena Svenssonej startej godkänd

Göteborg-Majorna OK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Göteborg-Majorna OK 1Propaganda (16)44:47
1. Laust Sörensen10:512+0:0210:512
2. Andreas Eklund11:312+0:3322:2220
3. Laust Sörensen11:454+1:1034:0720
4. Andreas Eklund10:40144:471-1
2Göteborg-Majorna OK 2Propaganda (16)45:18
1. Anders Johansson11:164+0:2711:164
2. David André10:58122:141-3
3. Anders Johansson10:35132:4910
4. David André12:296+1:4945:182+1
FK Herkules / Göteborg-Majorna OK 1DH180 (11)ej godkänd
1. Lovisa Gustafsson14:388+5:0714:388
2. Helena Svenssonej startej start
3. Pär Gustavssonej startej start
4. Helena Svenssonej startej godkänd

Halmstad OK

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
5Halmstad OK 3DH16 (14)55:46
1. Oliver Carliden13:1310+2:0713:1310
2. Emma Persson14:284+0:4627:415-5
3. Oliver Carliden11:543+0:4039:3550
4. Emma Persson16:119+3:2355:4650
5Halmstad OK 1DH12 (6)47:21
1. Isak Gustafsson11:124+2:5211:124
2. Nellie Nilsson15:455+6:2626:575+1
3. Isak Gustafsson9:482+0:2836:4550
4. Sara Lönn10:363+1:3147:2150
7Halmstad OK 1DH16 (14)58:01
1. Malte Kristiansson13:039+1:5713:039
2. Selma Abrahamsson15:548+2:1228:5790
3. Malte Kristiansson12:436+1:2941:406-3
4. Selma Abrahamsson16:2112+3:3358:017+1
10Halmstad OK 2DH16 (14)1:02:27
1. Gustav Lundqvist13:3511+2:2913:3511
2. Emmy Nilsson16:4810+3:0630:23110
3. Gustav Lundqvist15:458+4:3146:0810-1
4. Julia Lönn16:1911+3:311:02:27100

Helsingborgs SOK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Helsingborgs SOK 1DH12 (6)36:04
1. Kurt Sjöberg8:2018:201
2. Felicia Persson9:19117:3910
3. Kurt Sjöberg9:20126:5910
4. Felicia Persson9:05136:0410
3Helsingborgs SOK 1DH16 (14)54:45
1. Elias Persson12:278+1:2112:278
2. Ebba Ranbro13:42126:093-5
3. Elias Persson15:489+4:3441:577+4
4. Ebba Ranbro12:48154:453-4
4Helsingborgs SOK 1Propaganda (16)48:49
1. Mathias Persson10:49110:491
2. Linda Ranbro13:577+2:5924:466+5
3. Mats Ranbro12:045+1:2936:505-1
4. Jonas Norén11:594+1:1948:494-1

Hässleholms OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
8Hässleholms OK / Tormestorps IF 1Propaganda (16)55:41
1. Arvid Falkstrand12:469+1:5712:469
2. Axel Falkstrand14:3710+3:3927:2310+1
3. Elias Nilsson15:258+4:5042:489-1
4. Edwin Falkstrand12:537+2:1355:418-1

IF Rigor

6 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IF Rigor 1DH180 (11)47:30
1. Martin Boberg9:3119:311
2. Ulrika Granfors13:44123:1510
3. Martin Boberg10:57134:1210
4. Ulrika Granfors13:182+0:1347:3010
6IF Rigor 1DH16 (14)57:35
1. Alvar Alexandersson12:237+1:1712:237
2. Anna Svensson15:256+1:4327:488+1
3. Andy Granfors15:5410+4:4043:4280
4. Elsa Boberg13:533+1:0557:356-2
11IF Rigor 2DH16 (14)1:03:57
1. Simon Tolestam12:156+1:0912:156
2. Unni Granfors13:532+0:1126:082-4
3. Edvin Tolestam21:5013+10:3647:5812+10
4. Unni Granfors15:597+3:111:03:5711-1
IF Rigor 1DH12 (6)ej godkänd
1. Jacob Ruderfelt12:006+3:4012:006
2. Ella Ruderfeltej godkändej godkänd
3. Hugo Tolestam13:436+4:23ej godkänd
4. Ella Ruderfeltej godkändej godkänd
IF Rigor 1Propaganda (16)ej godkänd
1. Peter Broberg11:568+1:0711:568
2. Ellen Heyman17:3112+6:3329:2712+4
3. Peter Brobergej godkändej godkänd
4. Peter Brobergej godkändej godkänd
IF Rigor 2Propaganda (16)ej godkänd
1. Erik Hultanderej godkändej godkänd
2. Terese Ruderfeltej godkändej godkänd
3. Sven Tolestam21:0712+10:32ej godkänd
4. Erik Hultander12:537+2:13ej godkänd

IK Trenne Ullared

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
5IK Trenne Ullared 1DH180 (11)56:11
1. Magnus Wallin10:504+1:1910:504
2. Gunilla Carlsson16:357+2:5127:255+1
3. Magnus Wallin12:087+1:1139:3350
4. Gunilla Carlsson16:386+3:3356:1150
8IK Trenne Ullared 2DH180 (11)1:07:15
1. Håkan Winnberg14:429+5:1114:429
2. Sabina Mårtensson20:009+6:1634:428-1
3. Håkan Winnberg14:108+3:1348:5280
4. Sabina Mårtensson18:238+5:181:07:1580
11IK Trenne Ullared 1DH21 (12)54:08
1. Viktor Karlsson11:269+2:0011:269
2. Elin Carlsson14:229+2:5925:4890
3. Viktor Karlsson11:369+2:2937:248-1
4. Elin Carlsson16:4411+4:5154:0811+3
11IK Trenne Ullared 1Propaganda (16)1:08:49
1. Tilda Henningsson16:5715+6:0816:5715
2. Alva Wallin17:3313+6:3534:3013-2
3. Tilda Henningsson18:4910+8:1453:1911-2
4. Alva Wallin15:3012+4:501:08:49110

Laholms IF OK

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
7Laholms IF OK 1DH180 (11)1:00:00
1. Fredrik Magnusson13:027+3:3113:027
2. Kerstin Seger15:546+2:1028:566-1
3. Fredrik Magnusson11:102+0:1340:0660
4. Britt-Marie Magnusson19:5410+6:491:00:007+1
13Laholms IF OK 1DH16 (14)1:33:50
1. Ivar Lejon24:3114+13:2524:3114
2. Karla Bengtsson17:1412+3:3241:4513-1
3. Louise Asplund31:1014+19:561:12:55130
4. Sophia Bengtsson20:5513+8:071:33:50130

OK Löftan

8 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2OK Löftan 1DH16 (14)54:02
1. Gustav Andersson13:3812+2:3213:3812
2. Annie Eriksson14:033+0:2127:415-7
3. Gustav Andersson11:14138:553-2
4. Annie Eriksson15:075+2:1954:022-1
2OK Löftan 1DH180 (11)48:42
1. Magnus Johansson9:332+0:029:332
2. Linda Corneliusson14:404+0:5624:1320
3. Magnus Johansson11:243+0:2735:3720
4. Linda Corneliusson13:05148:4220
4OK Löftan 1DH12 (6)45:49
1. Hugo Corneliusson8:273+0:078:273
2. Alice Brandt13:113+3:5221:382-1
3. Hugo Corneliusson11:004+1:4032:3820
4. Agnes Paulsson13:115+4:0645:494+2
6OK Löftan 1DH21 (12)47:10
1. Jesper Johansson10:283+1:0210:283
2. Alice Hultin13:598+2:3624:275+2
3. Jesper Johansson10:164+1:0934:436+1
4. Alice Hultin12:275+0:3447:1060
7OK Löftan 1Propaganda (16)55:39
1. Henrik Andersson13:0011+2:1113:0011
2. Magnus Hansson12:176+1:1925:177-4
3. Jonas Hultin16:469+6:1142:038+1
4. Daniel Moberg13:369+2:5655:397-1
9OK Löftan 3DH16 (14)1:02:01
1. Jakob Moberg11:093+0:0311:093
2. Elin Andersson16:369+2:5427:457+4
3. Jakob Moberg11:342+0:2039:194-3
4. Elin Andersson22:4214+9:541:02:019+5
12OK Löftan 2DH21 (12)1:05:41
1. Axel Eriksson11:217+1:5511:217
2. Jeanette Persson18:4212+7:1930:0312+5
3. Axel Eriksson14:1912+5:1244:22120
4. Jeanette Persson21:1912+9:261:05:41120
OK Löftan 2DH16 (14)ej godkänd
1. Albin Paulsson12:044+0:5812:044
2. Ida Anderssonej godkändej godkänd
3. Hugo Åkerberg16:2811+5:14ej godkänd
4. Ida Andersson14:344+1:46ej godkänd

OK Nackhe

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4OK Nackhe 1DH16 (14)54:52
1. Adam Sjööarv11:06111:061
2. Tilde Blom15:447+2:0226:504+3
3. Albin Severinsson12:014+0:4738:512-2
4. Tilde Blom16:018+3:1354:524+2
4OK Nackhe 1DH180 (11)52:22
1. Anders Sjööarv12:256+2:5412:256
2. Catarina Bengtsson14:022+0:1826:274-2
3. Håkan Rundqvist11:354+0:3838:0240
4. Malin Brorson14:203+1:1552:2240
5OK Nackhe 1DH21 (12)46:40
1. Johan Gustafsson10:415+1:1510:415
2. Therese Blom13:517+2:2824:326+1
3. Andreas Lundblad10:093+1:0234:415-1
4. Weronica Zederin11:593+0:0646:4050
6OK Nackhe 1Propaganda (16)53:36
1. Tommy Johnsson13:0512+2:1613:0512
2. Jonas Johansson14:109+3:1227:159-3
3. Björn Nilsson14:016+3:2641:167-2
4. Thomas Georgsson12:205+1:4053:366-1

OK Orion

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Orion 1DH21 (12)43:48
1. Nils Hammaräng Grip9:2619:261
2. Myrra Carlsson13:226+1:5922:482+1
3. Nils Hammaräng Grip9:07131:551-1
4. Myrra Carlsson11:53143:4810

OK Pan-Kristianstad

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
10OK Pan-Kristianstad 1DH180 (11)1:17:25
1. Peo Bengtsson19:5111+10:2019:5111
2. Ulla Engelby15:355+1:5135:269-2
3. Peo Bengtsson24:3110+13:3459:5710+1
4. Ulla Engelby17:287+4:231:17:25100

OK Vivill

0 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
OK Vivill 1DH180 (11)ej start
1. Lars Runessonej startej start
2. Lena Runessonej startej start
3. Lars Runessonej startej start
4. Lena Runessonej startej start

Skåneslättens OL

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
6Skåneslättens OL 1DH180 (11)57:18
1. Anders Jägryd10:493+1:1810:493
2. Karin Jägryd18:108+4:2628:597+4
3. Anders Jägryd12:056+1:0841:0470
4. Karin Jägryd16:145+3:0957:186-1

Tormestorps IF

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
8Hässleholms OK / Tormestorps IF 1Propaganda (16)55:41
1. Arvid Falkstrand12:469+1:5712:469
2. Axel Falkstrand14:3710+3:3927:2310+1
3. Elias Nilsson15:258+4:5042:489-1
4. Edwin Falkstrand12:537+2:1355:418-1

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser