Officiell resultatlista för Göteborgs Sprint Cup - Etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Göteborgs Sprint Cup - Etapp 2
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 18 maj 2011

D21

27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Lilian Forsgren OK Tisaren 12:46
2 Emma Andersson Sävedalens AIK 13:04 +0:18
3 Camilla Engstrand Sävedalens AIK 13:31 +0:45
4 Niamh O’Boyle Göteborg-Majorna OK 13:41 +0:55
5 Rebecka Nylin OK Tisaren 13:59 +1:13
6 Linnea Wahlgren Sjövalla FK 14:22 +1:36
7 Pia Johansson OK Landehof 14:53 +2:07
8 Anna Wallin Sjövalla FK 15:20 +2:34
9 Annika Kuhlin Göteborg-Majorna OK 15:25 +2:39
10 Lena Max Frölunda OL 15:26 +2:40
11 Filippa Spånér Sävedalens AIK 15:45 +2:59
12 Liselotte Falk Göteborg-Majorna OK 16:05 +3:19
13 Anna Säfsten Mölndal Outdoor IF 16:32 +3:46
14 Sara Lingegård OK Gipen 16:51 +4:05
15 Susanne Cox Lerums SOK 17:25 +4:39
16 Kristin Olsson OK Alehof 17:27 +4:41
17 Anna Hagman Lerums SOK 17:54 +5:08
18 Karin Olsson Sjövalla FK 18:03 +5:17
19 Johanna Wallinder Göteborg-Majorna OK 18:18 +5:32
20 Lina Henriksson Sävedalens AIK 19:09 +6:23
21 Gunilla Himmelmann Sjövalla FK 19:19 +6:33
22 Anneli Gabrielsson Kungälvs OK 19:54 +7:08
23 Jessika Arvidsson Frölunda OL 21:34 +8:48
24 Teres Zachrisson Kungälvs OK 25:34 +12:48
25 Maria Poll Göteborg-Majorna OK 28:32 +15:46
Laila B Höglund FK Herkules diskvalificerad
Frida Björklund Sjövalla FK diskvalificerad

H21

25 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Albert Mollén Sävedalens AIK 15:28
1 Christian Nielsen IFK Göteborg 15:28
3 Vegard Brun Saga Göteborg-Majorna OK 15:35 +0:07
4 Ola Martner Göteborg-Majorna OK 15:47 +0:19
5 Håkan Petersson IFK Göteborg 16:19 +0:51
6 Mattias Holmstrand IFK Göteborg 16:31 +1:03
7 Jakob Eng IFK Göteborg 16:51 +1:23
8 Joakim Kaminsky Göteborg-Majorna OK 16:59 +1:31
9 Johan Lidström OK Landehof 17:17 +1:49
10 Anton Hemlin IK Uven 17:32 +2:04
11 Hugh Cashell Göteborg-Majorna OK 18:30 +3:02
12 Jonas Hemlin IK Uven 18:51 +3:23
13 Stefan Johansson Frölunda OL 19:25 +3:57
14 Anders Arfwedson Frölunda OL 20:03 +4:35
15 Jan Johansson Frölunda OL 20:40 +5:12
16 Patrik Blixt Tolered-Utby Ol-klubb 21:03 +5:35
17 Jonas Norrman Göteborg-Majorna OK 21:14 +5:46
18 David Lafer IFK Göteborg 21:38 +6:10
19 Per-Åke Bastestad Tolered-Utby Ol-klubb 22:00 +6:32
20 Örjan Söderlund Lerums SOK 22:02 +6:34
21 Erik Lauri FK Herkules 22:38 +7:10
22 Daniel Zachrisson Kungälvs OK 24:23 +8:55
23 Lars Zachrisson Kungälvs OK 25:00 +9:32
Klas Åström Mölndal Outdoor IF diskvalificerad
Johan Levin Sävedalens AIK diskvalificerad

D16

5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Felicia Stuhlhofer OK Landehof 11:58
2 Tilda Karlsson OK Alehof 12:37 +0:39
3 Erica Pettersson Sjövalla FK 13:21 +1:23
4 Lovisa Leman Göteborgs Skidklubb 13:44 +1:46
5 Cherie Sjöblom Frölunda OL 19:58 +8:00

H16

14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Arvid Våg Lerums SOK 12:43
2 Oskar Lindqvist Sävedalens AIK 12:46 +0:03
3 Gustav Hindér Tolered-Utby Ol-klubb 12:47 +0:04
4 Heino Ollin Sävedalens AIK 13:21 +0:38
5 Filip Wadsten OK Landehof 13:37 +0:54
6 Johannes Kuhlin Göteborg-Majorna OK 13:46 +1:03
7 Gustaf Sparrevik Lerums SOK 13:55 +1:12
8 Gustav Boquist IK Uven 14:02 +1:19
9 Erik Hagman Lerums SOK 14:18 +1:35
10 Johan Höglund FK Herkules 14:36 +1:53
11 Oscar Renberg Sävedalens AIK 14:50 +2:07
12 Oskar Vigren Sävedalens AIK 15:55 +3:12
13 John Gabrielsson Sävedalens AIK 16:26 +3:43
14 Tim Jonasson Frölunda OL 22:14 +9:31

D14

11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Ella Wallinder Göteborg-Majorna OK 11:45
2 Emma Himmelmann Sjövalla FK 11:52 +0:07
3 Clara Cox Lerums SOK 12:05 +0:20
4 Elvira Sellgren Göteborg-Majorna OK 12:37 +0:52
5 Kajsa Jungbjer Göteborg-Majorna OK 12:38 +0:53
6 Hanna Åberg OK Landehof 12:42 +0:57
7 Agnes Spånér Sävedalens AIK 12:49 +1:04
8 Lina Pålsson Kungälvs OK 13:10 +1:25
9 Anna Henriksson Sävedalens AIK 15:01 +3:16
10 Fanny Andersson Göteborg-Majorna OK 15:17 +3:32
11 Emelie Roos OK Landehof 17:04 +5:19

H14

11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Rasmus Arfwedson Frölunda OL 10:53
2 Albin Pålsson Kungälvs OK 11:31 +0:38
3 Joel Leander OK Landehof 11:38 +0:45
4 Anders Magnusson OK Landehof 12:23 +1:30
5 Anders Logren Sjövalla FK 13:05 +2:12
6 Johan Olson IK Uven 13:20 +2:27
7 Lukas Wadsten OK Landehof 13:52 +2:59
8 Douglas Fransson-Lee OK Alehof 15:09 +4:16
9 Filip Zachrisson Kungälvs OK 15:52 +4:59
10 Karl Norrman Göteborg-Majorna OK 17:32 +6:39
Hjalmar Ljungberg Sjövalla FK diskvalificerad

D12

8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Isabella Lago Göteborg-Majorna OK 9:50
2 Hanna Boquist IK Uven 10:52 +1:02
3 Linn Himmelmann Sjövalla FK 10:58 +1:08
4 Alva Sellgren Göteborg-Majorna OK 11:56 +2:06
5 Julia Bergdahl Sävedalens AIK 14:38 +4:48
6 Madeleine Söderlund Lerums SOK 22:14 +12:24
Frida Andersson Göteborg-Majorna OK diskvalificerad
Klara Wallinder Göteborg-Majorna OK diskvalificerad

H12

9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Samuel Pihlström OK Landehof 9:42
2 Jonas Lauri FK Herkules 10:19 +0:37
3 Martin Lamm Frölunda OL 11:44 +2:02
4 Felix Falk Göteborg-Majorna OK 13:31 +3:49
5 Edvin Ljungberg Sjövalla FK 14:14 +4:32
6 Alexander Roos OK Landehof 14:39 +4:57
7 Benjamin Gabrielsson Kungälvs OK 15:25 +5:43
8 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 16:00 +6:18
9 Sebastian Arvidsson Frölunda OL 22:48 +13:06

D45

8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Elisabeth Strandhagen Göteborg-Majorna OK 14:55
2 Gunilla Axelsson Sävedalens AIK 15:30 +0:35
3 Karin Bergdahl Sävedalens AIK 16:38 +1:43
4 Ingrid Rex Wallström IK Uven 18:21 +3:26
5 Rosa Johansson IK Uven 24:49 +9:54
6 Gunnel Börjesson IK Uven 27:12 +12:17
Åsa Nyberg Göteborg-Majorna OK diskvalificerad
My Engström Lerums SOK diskvalificerad

H45

34 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff
1 Anders Wadsten OK Landehof 13:45
2 Carl Norin Frölunda OL 14:05 +0:20
3 Ulf Petersson Kungälvs OK 14:15 +0:30
4 Ola Wallinder Göteborg-Majorna OK 14:57 +1:12
5 Ulf Andersson Göteborg-Majorna OK 15:02 +1:17
6 Per-Arne Wahlgren Sjövalla FK 15:05 +1:20
7 Christer Borg Göteborg-Majorna OK 15:07 +1:22
8 Leif Einarsson Kungälvs OK 15:33 +1:48
9 Magnus Wide Frölunda OL 15:42 +1:57
10 David Gabrielsson Sävedalens AIK 15:43 +1:58
11 Stefan Sjöblom Frölunda OL 16:00 +2:15
12 Per Sander Göteborg-Majorna OK 16:15 +2:30
13 Ingemar Björkman Göteborg-Majorna OK 16:20 +2:35
14 Stefan Hammar Frölunda OL 16:26 +2:41
15 Anders Johansson OK Landehof 16:28 +2:43
16 Olle Adolfsson Lerums SOK 16:30 +2:45
17 Anders Lamm Frölunda OL 16:40 +2:55
18 Andrew Lago Göteborg-Majorna OK 17:02 +3:17
19 Jens Kaminsky Göteborg-Majorna OK 17:03 +3:18
20 Ingemar Carlsson Sävedalens AIK 17:33 +3:48
21 Pierre Karlsson OK Alehof 17:45 +4:00
22 Mats Eriksson Göteborg-Majorna OK 17:49 +4:04
23 Henrik Carlsson IK Uven 17:50 +4:05
24 Magnus Uppström FK Herkules 18:03 +4:18
24 Sten Blomström IK Stern 18:03 +4:18
26 Ingemar Strandell Göteborgs Skidklubb 19:40 +5:55
27 Christer Henriksson Sävedalens AIK 19:57 +6:12
28 Lars-Olof Rönnqvist OK Löftan 20:09 +6:24
29 Karl-Axel Johansson IK Uven 20:43 +6:58
30 Mats Karestrand Lerums SOK 23:57 +10:12
31 Christer Westberg IFK Göteborg 25:21 +11:36
Lars Ljungberg Sjövalla FK diskvalificerad
Christer Carlsson Sävedalens AIK diskvalificerad
Magnus Karlsson OK Landehof diskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser