Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Poängtävling 12

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Poängtävling 12
Arrangörsorganisation: OK Milan
Datum: tisdag 13 augusti 2019

Klass 1

6 810 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro49:007:11
2Magnus PalmKFUM Örebro OK52:45+3:457:44
3Per EklöfOK Milan53:26+4:267:50
4Albin ArleboKFUM Örebro OK55:58+6:588:13
5Patrik BlomRehns BK56:02+7:028:13
6Erik LindgrenOK Tisaren57:54+8:548:30
7Melker ForsbergKFUM Örebro OK59:27+10:278:43
8Anders LindeusHagaby GoIF Örebro1:02:38+13:389:11
9Hugo ÖrnKFUM Örebro OK1:02:45+13:459:12
10Klas LarssonOK Milan1:03:49+14:499:22
11Calle OlssonKFUM Örebro OK1:04:29+15:299:28
12Jakob FranssonOK Milan1:06:13+17:139:43
13William SeguraKFUM Örebro OK1:06:50+17:509:48
14Lovisa PerssonOK Tisaren1:08:14+19:1410:01
15Linus MalmKFUM Örebro OK1:08:50+19:5010:06
16Christoffer AndersénOK Tisaren1:08:53+19:5310:06
17Örjan VelletKFUM Örebro OK1:11:34+22:3410:30
18Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:16:39+27:3911:15
19Andreas MogrenOK Milan1:16:53+27:5311:17
20Elsa EkelinKFUM Örebro OK1:17:35+28:3511:23
21Tom KorkeakoskiOK Milan1:18:42+29:4211:33
22Anders LarssonOK Milan1:20:16+31:1611:47
23Axel ThybeckLindebygdens OK1:24:11+35:1112:21
24Patrik ThybeckLindebygdens OK1:25:07+36:0712:29
25Anders HaglundOK Milan1:26:28+37:2812:41
26Josefin ErlandssonOK Milan1:28:03+39:0312:55
27Rihards DarzinsAlmby IK1:38:59+49:5914:32
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej godkänd
Jacob ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Saga SanderOK Milanej godkänd
Per CarlborgHagaby GoIF Örebroutgått

Klass 2

5 050 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas HallménOK Tisaren39:427:51
2Lars SchagerströmGarphyttans IF41:24+1:428:11
3Jesper MelinGarphyttans IF44:28+4:468:48
4Per HåstlundAlmby IK46:09+6:279:08
5Petter WikströmOK Tisaren47:13+7:319:20
6Måns BergqvistGarphyttans IF47:48+8:069:27
7Per BjurströmOK Tisaren48:52+9:109:40
8Mats GustafssonKFUM Örebro OK49:29+9:479:47
9Joakim DahlbergAlmby IK52:14+12:3210:20
10Therese KorkeakoskiOK Milan53:01+13:1910:29
11Nils AronssonOK Tisaren53:17+13:3510:33
12Tomas L KarlssonLindebygdens OK53:51+14:0910:39
13Hans LibergOK Milan54:53+15:1110:52
14Håkan LibergOK Milan55:27+15:4510:58
15Karin LindgrenKFUM Örebro OK55:45+16:0311:02
16Fredrik ArnessonLindebygdens OK55:54+16:1211:04
17Filip ÖrnKFUM Örebro OK56:12+16:3011:07
18Klas ThybeckLindebygdens OK57:00+17:1811:17
19Tomas VidfeltLindebygdens OK58:18+18:3611:32
20Peter ÅslundKFUM Örebro OK58:32+18:5011:35
21Otto TuvessonKlubblös58:33+18:5111:35
22Jonas JanegrenKFUM Örebro OK58:37+18:5511:36
23Jan-Åke IsraelssonOK Milan59:53+20:1111:51
24Anders EdlundGarphyttans IF1:00:58+21:1612:04
25Karin FägerlindCentrum OK1:01:00+21:1812:04
26Niklas DoeringGarphyttans IF1:01:01+21:1912:04
27Henrik GustafssonKFUM Örebro OK1:01:03+21:2112:05
28Julia GustafssonKFUM Örebro OK1:01:14+21:3212:07
29Niklas SanderOK Milan1:01:19+21:3712:08
30Mats CarlsvärdAlmby IK1:01:36+21:5412:11
31Kent MossbäckHagaby GoIF Örebro1:02:10+22:2812:18
32Anton ErikssonOK Milan1:02:40+22:5812:24
33Johanna NordströmKFUM Örebro OK1:03:07+23:2512:29
34Nils-Olof BodinAlmby IK1:03:15+23:3312:31
35Annika BrodinLindebygdens OK1:03:39+23:5712:36
36Sofia CarlssonLindebygdens OK1:03:45+24:0312:37
37Niklas HedlundAlmby IK1:04:36+24:5412:47
38Yvonne FranzénAlmby IK1:05:05+25:2312:53
39Henrik HallorLindebygdens OK1:06:05+26:2313:05
40Sofie BodinAlmby IK1:07:05+27:2313:17
41Anton FrendeliusHagaby GoIF Örebro1:07:06+27:2413:17
42Kjell ErikssonOK Djerf1:07:17+27:3513:19
43Henrik HellborgCentrum OK1:08:29+28:4713:33
44Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK1:08:54+29:1213:38
45Malin WiklundAlmby IK1:08:59+29:1713:39
46Oscar ForsbergKFUM Örebro OK1:09:19+29:3713:43
47Nicklas GrythOK Milan1:10:38+30:5613:59
48Ted NilssonKFUM Örebro OK1:11:04+31:2214:04
49Eddie IsraelssonLindebygdens OK1:12:20+32:3814:19
50Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:13:07+33:2514:28
51Håkan SjöbergHagaby GoIF Örebro1:14:18+34:3614:42
52Camilla KruseKFUM Örebro OK1:15:24+35:4214:55
53Emil AlpbergAlmby IK1:16:31+36:4915:09
54Håkan SvenssonAlmby IK1:19:23+39:4115:43
55Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:22:35+42:5316:21
Zarah ÖhlinKFUM Örebro OKej godkänd
Fredrik BernströmHagaby GoIF Örebroej godkänd
Susanne ErikssonOK Milanej godkänd
Sofie FranzénAlmby IKej godkänd
Mats ErikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Daniel StunzKFUM Örebro OKutgått
Björn AlpbergAlmby IKutgått

Klass 3

3 460 m, 102 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torben MalmGarphyttans IF31:189:02
2Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milan33:56+2:389:48
3Fredrik BjörklundKFUM Örebro OK35:39+4:2110:18
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK35:49+4:3110:21
5Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro37:50+6:3210:56
6Rasmus DoeringGarphyttans IF38:02+6:4410:59
7Åke SundinHällefors OK38:11+6:5311:02
8Sara GarpenlundKFUM Örebro OK39:05+7:4711:17
9Åke MossbergOK Milan39:25+8:0711:23
10Torun PahlmGarphyttans IF40:02+8:4411:34
11Christer NälemarkOK Djerf40:06+8:4811:35
11Bo DavidssonSolna OK40:06+8:4811:35
13Ebbe JakobssonBjörklidens SK40:20+9:0211:39
13Anders RobertssonAlmby IK40:20+9:0211:39
15Jessica KorkeakoskiOK Milan41:07+9:4911:53
16Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro41:30+10:1211:59
17Per-Åke HullAlmby IK41:46+10:2812:04
18Johan HelanderKlubblös42:18+11:0012:13
19Ingemar ZiljatKristinehamns OK42:21+11:0312:14
20Karin JohanssonKFUM Örebro OK42:22+11:0412:14
21Kajsa Asklöf AxinHagaby GoIF Örebro42:45+11:2712:21
22Jessica NilssonOK Milan43:05+11:4712:27
23Stefan BlomgrenHagaby GoIF Örebro44:20+13:0212:48
24Ann-Britt GöranssonAlmby IK44:40+13:2212:54
25Anne BodinAlmby IK44:42+13:2412:55
25Leif JohanssonOK Milan44:42+13:2412:55
27Morgan JohanssonOK Milan45:01+13:4313:00
28Per AnemarOK Milan45:15+13:5713:04
29Sanna SanderOK Milan45:37+14:1913:11
30Weine FredrikssonKFUM Örebro OK45:48+14:3013:14
31Tony CarlssonKFUM Örebro OK45:49+14:3113:14
32Lars-Erik LarssonOK Milan45:58+14:4013:17
33Ulrika SanderOK Milan46:07+14:4913:19
34Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro46:13+14:5513:21
35Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro46:20+15:0213:23
36Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK46:47+15:2913:31
37Bo PetterssonKFUM Örebro OK47:07+15:4913:37
38Signe SchagerströmGarphyttans IF47:10+15:5213:37
39Stina JohanssonKFUM Örebro OK47:40+16:2213:46
40Robert LarssonHagaby GoIF Örebro48:09+16:5113:54
41Pär EvsellOK Letstigen48:11+16:5313:55
41Anette ForssGarphyttans IF48:11+16:5313:55
43Björn LindgrenKFUM Örebro OK48:28+17:1014:00
44Anna NilssonGarphyttans IF49:09+17:5114:12
45Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro49:31+18:1314:18
46Johan JohanssonOK Milan49:41+18:2314:21
47Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro50:33+19:1514:36
48Kristin Eknor AnemarOK Milan50:36+19:1814:37
49Per HöglundOK Milan50:41+19:2314:38
50Henry VestergårdAlmby IK50:45+19:2714:40
51Daniel ReteliusLindebygdens OK51:23+20:0514:51
52Leif HjulströmOK Milan51:58+20:4015:01
53Fredrik CampbellAlmby IK52:28+21:1015:09
54Julia BergKFUM Örebro OK52:49+21:3115:15
55Kristina BornedalOK Milan52:57+21:3915:18
56Martin WallinOK Milan53:00+21:4215:19
57Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen53:12+21:5415:22
58Lennart LundhOK Tisaren53:18+22:0015:24
59Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK53:46+22:2815:32
60Henning JanegrenKFUM Örebro OK54:10+22:5215:39
61Åke StridAlmby IK54:37+23:1915:47
62Erik NilssonGarphyttans IF55:10+23:5215:56
63Tomas DömstedtOK Letstigen55:13+23:5515:57
64Eva BlomgrenHagaby GoIF Örebro56:00+24:4216:11
65Kjell GustafssonOK Järnbärarna56:01+24:4316:11
66Claes GustafssonÖstra Almby FK56:05+24:4716:12
67Albert GustafssonKFUM Örebro OK57:06+25:4816:30
68Lage JonssonLindebygdens OK57:08+25:5016:30
69Johan LindhagenIFK Brattfors57:20+26:0216:34
70Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren57:35+26:1716:38
71Jonnie AllanssonKlubblös58:03+26:4516:46
72Jan OttmerTormestorps IF58:05+26:4716:47
73Anna HallménOK Tisaren1:00:10+28:5217:23
74Gunilla SandströmAlmby IK1:01:42+30:2417:49
75Judit KällströmKlubblös1:01:51+30:3317:52
76Kerstin LarssonOK Milan1:02:03+30:4517:56
77Bo KällströmOK Milan1:02:19+31:0118:00
78Gunnel AxinHagaby GoIF Örebro1:02:29+31:1118:03
79Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro1:02:32+31:1418:04
80Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro1:03:08+31:5018:14
81Jan FranssonOK Milan1:03:35+32:1718:22
82Mikael MelinOK Milan1:03:40+32:2218:24
83Lars HellstrandhKFUM Örebro OK1:04:07+32:4918:31
84Bengt RobertssonAlmby IK1:04:09+32:5118:32
85Gert LindeusAlmby IK1:05:18+34:0018:52
86Gert IngvarssonLindebygdens OK1:05:22+34:0418:53
87Anette ForsbergKFUM Örebro OK1:06:25+35:0719:11
88Hanna ArnessonLindebygdens OK1:08:38+37:2019:50
89Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro1:09:36+38:1820:06
90Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:11:58+40:4020:47
91Eva LindgrenKFUM Örebro OK1:13:19+42:0121:11
92Lars KarlssonOK Tisaren1:17:42+46:2422:27
93Lena PerssonOK Milan1:18:13+46:5522:36
94Inger NicolasKFUM Örebro OK1:19:19+48:0122:55
95Emile NicolasKFUM Örebro OK1:20:09+48:5123:09
96Bengt WisénLindebygdens OK1:21:45+50:2723:37
97Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:25:31+54:1324:42
Gunnar HaglundOK Milanej godkänd
Jan GunnarssonHällefors OKej godkänd
Theo LarssonAlmby IKej godkänd
Emelie DjerfGarphyttans IFej godkänd
Lars ArleboKFUM Örebro OKutgått

Klass 4

2 520 m, 67 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fabian LarssonOK Milan21:288:31
2Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro25:08+3:409:58
3Elin DoeringGarphyttans IF25:18+3:5010:02
4Svante EliassonGarphyttans IF26:57+5:2910:41
5Oliver ArnessonLindebygdens OK28:36+7:0811:20
6Emma LindkvistAlmby IK28:48+7:2011:25
7Helen LindkvistAlmby IK28:55+7:2711:28
8Oliver Angberg JohnsonLindebygdens OK28:59+7:3111:30
9Helmina PallhedGarphyttans IF29:55+8:2711:52
10Lars TörnblomHällefors OK30:11+8:4311:58
11Edvin LindhOK Milan30:17+8:4912:01
12Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro31:13+9:4512:23
13Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK31:40+10:1212:33
14Per SundbergGävle OK32:32+11:0412:54
15Cecilia GestssonOK Milan32:52+11:2413:02
16Sara ArleboKFUM Örebro OK33:17+11:4913:12
17Ingela PetterssonOK Milan33:33+12:0513:18
18Ebba FryxellGarphyttans IF33:43+12:1513:22
19Mathias KransholmKFUM Örebro OK34:24+12:5613:39
20Lovisa ThybeckLindebygdens OK34:31+13:0313:41
21Johnny BrandtHällefors OK35:10+13:4213:57
22Bengt KammerlandOK Milan35:53+14:2514:14
23Cecilia ErikssonOK Milan35:54+14:2614:14
24Kim SemstrandIFK Nora35:56+14:2814:15
25Emil EkdahlHagaby GoIF Örebro36:09+14:4114:20
26Anna-Lena LundellGävle OK37:55+16:2715:02
27Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro38:09+16:4115:08
28Maria BergHagaby GoIF Örebro38:14+16:4615:10
29Nils MogrenHällefors OK38:23+16:5515:13
30Stig AnderssonAlmby IK38:30+17:0215:16
31Eva EkdahlHagaby GoIF Örebro38:33+17:0515:17
32Julia EkdahlHagaby GoIF Örebro39:09+17:4115:32
33Jack PenczKFUM Örebro OK39:44+18:1615:46
34Catharina ModOK Milan39:58+18:3015:51
35Jansson EmmaHagaby GoIF Örebro40:33+19:0516:05
36Astrid JacobsonOK Tor41:13+19:4516:21
37Östen EklöfOK Milan41:49+20:2116:35
38Inga HolmströmOK Milan42:16+20:4816:46
39Thomas WahlgrenIBM Club Sweden42:18+20:5016:47
40Catharina SkohgIBM Club Sweden42:20+20:5216:47
41Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK43:30+22:0217:15
42Jan UnossonOK Milan43:42+22:1417:20
43Gunilla PetterssonKFUM Örebro OK43:45+22:1717:21
44Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK45:15+23:4717:57
45Lars-Åke GöranssonAlmby IK45:30+24:0218:03
46Roland RohdeFellingsbro GOIF45:49+24:2118:10
47Åsa WallinOK Milan46:23+24:5518:24
48Johnny ErixonFellingsbro GOIF46:30+25:0218:27
49Eric EricssonLindebygdens OK47:07+25:3918:41
50Alvin UlinKFUM Örebro OK47:42+26:1418:55
51Elisabeth ErikssonOK Milan48:30+27:0219:14
52Torsten BergstenGarphyttans IF48:35+27:0719:16
53Katarina AndreassonOK Milan48:58+27:3019:25
54Catharina KransholmKFUM Örebro OK49:01+27:3319:27
55Sixten SommarOK Milan49:36+28:0819:40
56Anna-Karin MouazzenOK Letstigen50:22+28:5419:59
57Roger GustafssonOK Tisaren51:36+30:0820:28
58Evy EkströmOK Alferna57:08+35:4022:40
59Samuel ErikssonOK Letstigen57:41+36:1322:53
60Karl EkströmOK Alferna57:52+36:2422:57
61Claes WahlbergOK Milan59:19+37:5123:32
62Tommy HaglundKFUM Örebro OK59:32+38:0423:37
63Marianne DahlbergOK Alferna1:00:45+39:1724:06
64Kjell LarssonOK Alferna1:01:58+40:3024:35
65Marie GustafssonOK Milan1:04:14+42:4625:29
66Henrik SandbergKlubblös1:06:42+45:1426:28
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnautgått

Klass 5

2 010 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Saara NummelinGarphyttans IF23:2711:40
2Ingrid ArnessonLindebygdens OK24:05+0:3811:58
3Albin ReteliusLindebygdens OK24:59+1:3212:25
4Alva NilssonKFUM Örebro OK25:33+2:0612:42
5Roberth AnderssonOK Milan26:51+3:2413:21
6Astrid SillénOK Linné27:38+4:1113:44
7Lillvor NordströmKFUM Örebro OK28:27+5:0014:09
8Kevin Angberg JohnsonLindebygdens OK29:18+5:5114:34
9Lena PerssonOK Milan29:21+5:5414:36
10Hans LibergOK Milan29:23+5:5614:37
11Elin DjerfGarphyttans IF32:15+8:4816:02
12Charlie LibergOK Milan33:27+10:0016:38
13Joel GustavssonOK Roxen34:59+11:3217:24
14Miranda AnemarOK Milan36:22+12:5518:05
15Sigurd HallorOK Milan40:42+17:1520:14
16Jack NilssonOK Milan42:03+18:3620:55
17Olle JacobsonOK Tor45:02+21:3522:24
18Jan-Olof SandellOK Milan52:50+29:2326:17
19Agnes GustavssonOK Roxen58:51+35:2429:16
20Maja-Stina GustavssonOK Roxen59:17+35:5029:29
21Sigrid JanegrenKFUM Örebro OK1:00:14+36:4729:58
Per GustavssonOK Roxenej godkänd
Molly EklöfOK Milanej godkänd
Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebroutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser