Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Kjula IF
Datum: tisdag 30 oktober 2018

Bana A

4 370 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan OlofssonÄrla IF27:596:24
2Malin BierfeldtÄrla IF30:13+2:146:54
3Henrik OlssonHallstahammars OK31:02+3:037:06
4Jan JohanssonIF Thor34:07+6:087:48
5Lena LarssonSala OK34:39+6:407:55
6Alf LindbergKöping-Kolsva OK35:38+7:398:09
7Stig LandstorpOK Tor35:55+7:568:13
8Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL38:03+10:048:42
9Inger OnsbringEskilstuna OL38:17+10:188:45
10Ulf KjellinOK Hedströmmen38:28+10:298:48
11Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL40:12+12:139:11
12Göran LarssonSala OK41:02+13:039:23
13Jan LindgrenOK Södertörn41:23+13:249:28
14Hans RagvaldVingåkers OK44:39+16:4010:13
15Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF47:49+19:5010:56
16Peder WickströmArboga OK48:45+20:4611:09
17Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF48:54+20:5511:11
18Sten-Åke HolmbergSala OK56:18+28:1912:52
19Bengt KärrströmTullinge SK1:00:52+32:5313:55
Kurt Håkan AnderssonOK Torej godkänd
Kurt ErikssonVandrarringenej godkänd
Claes ÖgrenSkarpnäcks OLej godkänd
Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Bana B

3 330 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SegerEskilstuna OL32:319:45
2Håkan SöderqvistArboga OK32:55+0:249:53
3Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF34:01+1:3010:12
4Sören JohanssonSala OK34:03+1:3210:13
5Stig Arne BorgÄrla IF34:39+2:0810:24
6Tommy LjungkvistÄrla IF36:05+3:3410:50
7Göran DavidssonOK Klemmingen36:10+3:3910:51
8Jerry HolmEskilstuna OL37:29+4:5811:15
9Anna-Karin JohanssonVandrarringen38:29+5:5811:33
10Anna BlomgrenTullinge SK39:06+6:3511:44
11Bo OrtmanVandrarringen39:14+6:4311:46
12Lennart JohanssonOK Tor39:25+6:5411:50
13Östen ErikssonAvesta OK39:27+6:5611:50
14Olle ArmanNyköpings OK40:01+7:3012:01
15Torbjörn HellquistTullinge SK40:08+7:3712:03
16Mikael HogréusOK Tor40:34+8:0312:10
17Monica SvärdOK Klemmingen40:48+8:1712:15
18Tomas KjellbergOK Klemmingen41:24+8:5312:25
19Åke GranstamOK Tor44:09+11:3813:15
20Kerstin LissEskilstuna OL45:52+13:2113:46
21Hans GustavssonNyköpings OK46:08+13:3713:51
22Rolf LindIK Standard46:15+13:4413:53
23Lennart LundquistOK Nalle46:35+14:0413:59
24Annette RagvaldVingåkers OK49:12+16:4114:46
25Gunnar LarssonOK Klemmingen54:41+22:1016:25
26Sven AnderssonOK Hällen59:08+26:3717:45
Knut-Åke HallebroOK Klemmingenej godkänd

Bana C

2 770 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders WelénKöping-Kolsva OK30:3011:00
2Leif JanssonEskilstuna OL30:39+0:0911:03
3Anders RymanSträngnäs-Malmby OL32:05+1:3511:34
4Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK32:55+2:2511:52
5Åke ErikssonOK Grip33:03+2:3311:55
6Maria KärrströmTullinge SK33:44+3:1412:10
7Ove PetterssonArboga OK34:15+3:4512:21
8Sonja JedarÅkers IF34:20+3:5012:23
9Bo MalmkvistOK Grip35:00+4:3012:38
10Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen35:24+4:5412:46
11Göran JanzonArboga OK36:15+5:4513:05
12Jan EnesvedSödertälje IF38:03+7:3313:44
13Karl-Robert MoqvistOK Tor38:05+7:3513:44
14Kurt ZanderVästerås SOK38:15+7:4513:48
15Göran SvärdOK Klemmingen40:04+9:3414:27
16Stig GustavssonSödertälje IF40:19+9:4914:33
17Jan FlodinOK Nalle41:04+10:3414:49
18Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF41:49+11:1915:05
18Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF41:49+11:1915:05
20Hans Erik ÅkerlundEskilstuna OL41:58+11:2815:09
21Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL43:17+12:4715:37
22Kjell KarlssonOK Tjärnen44:35+14:0516:05
23Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL45:56+15:2616:34
24Bror NordSträngnäs-Malmby OL47:17+16:4717:04
25Berit GustavssonSödertälje IF47:51+17:2117:16
26Sixten WesterlundSödertälje IF52:20+21:5018:53
Åke LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd
Östen BelinOK Torej godkänd

Bana D

1 980 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif ThorssonOK Grip22:5211:32
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL24:42+1:5012:28
3Bo EklundFredrikshofs IF Skid & OK27:59+5:0714:07
4Rolf AnderssonRimbo SOK28:10+5:1814:13
5Alf LundkvistOK Tor28:46+5:5414:31
6Lena LarssonOK Klemmingen31:14+8:2215:46
7Göran WiigHallstahammars OK33:10+10:1816:45
8Ingvar JanssonSundbybergs IK35:02+12:1017:41
9Gunnar BramstenSundbybergs IK36:17+13:2518:19
10Göran KarlssonOK Grip39:32+16:4019:57
11Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo39:52+17:0020:08
12Marianne ArnholmEskilstuna OL40:20+17:2820:22
13Birgitta ErikssonSträngnäs-Malmby OL41:52+19:0021:08
14Margareta JohanssonOK Tor44:00+21:0822:13
15Lennart SchweitzOK Grip50:15+27:2325:22
16Barbro MelvingerOK Enen57:41+34:4929:07
Bengt DagermarkÄrla IFej godkänd
Stig LundinEskilstuna OLej godkänd
Stig WesterbergOK Torej godkänd
Thorolf OlssonOK Torej godkänd

Bana E

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Els-Marie LundquistOK Nalle22:2215:58
2Bengt-Olof BlidströmOK Tor25:04+2:4217:54
3Ingrid LundinEskilstuna OL26:02+3:4018:35
4Dagny AnderssonOK Tjärnen33:56+11:3424:14
5Rolf JohanssonSödertälje IF41:03+18:4129:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser