Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Höglandets Sprintcup

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Höglandets Sprintcup
Arrangörsorganisation: Eksjö SOK
Datum: tisdag 11 juni 2019

Långa Damer

2 690 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fanny SundbladEksjö SOK16:336:09
2Agnes DjurstedtEksjö SOK16:49+0:166:15
3Linda NordinEksjö SOK17:02+0:296:19
4Lovisa BlomgrenEksjö SOK17:44+1:116:35
5Elisabeth HagelbergEksjö SOK17:45+1:126:35
6Alice StenquistOK 64 Torpa18:46+2:136:58
7Thea Nordin AbajiEksjö SOK19:03+2:307:04
8Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK19:20+2:477:11
9Anna LennartssonNässjö OK19:40+3:077:18
10Moa SahlstedtSol Tranås19:57+3:247:24
11Ella PerssonEksjö SOK20:06+3:337:28
12Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF20:56+4:237:46
13Hanna SkoglundSol Tranås20:58+4:257:47
14Tilda HagelbergEksjö SOK21:00+4:277:48
15Anne SkoglundSol Tranås21:30+4:577:59
16Monica HenrikssonEksjö SOK22:50+6:178:29
17Camilla RosénAnnebergs GIF24:27+7:549:05
18Ylwa HolmqvistOK 64 Torpa24:55+8:229:15
19Carole CarlssonSol Tranås26:34+10:019:52
Cecilia BerganderEksjö SOKej start

Mellan Damer

2 330 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda SahlinNässjö OK16:166:58
2Karin ÖhlinSOK Aneby16:39+0:237:08
3Svea EkbladhSol Tranås17:15+0:597:24
4Alva HagelbergEksjö SOK18:07+1:517:46
5Wilma ErikssonNässjö OK18:55+2:398:07
6Tuva JohanssonNässjö OK18:59+2:438:08
7Tilde LennartssonNässjö OK19:40+3:248:26
8Moa SälebyNässjö OK19:50+3:348:30
9Elin EkbladhSol Tranås20:31+4:158:48
10Veronica SahlinNässjö OK20:48+4:328:55
11Telina TiareNässjö OK20:49+4:338:56
12Anette OlssonEksjö SOK20:55+4:398:58
13Ann-Christine LööfEksjö SOK21:01+4:459:01
14Anneli BlomgrenSOK Aneby21:18+5:029:08
15Maja LaxNässjö OK21:49+5:339:21
16Kinna ÅslundSol Tranås22:20+6:049:35
17Ing-Marie BackEksjö SOK22:43+6:279:44
18Julia AbajiEksjö SOK23:14+6:589:58
19Ingela KlassonNässjö OK23:38+7:2210:08
20Alma OlssonOK 64 Torpa24:22+8:0610:27
21Tilde BrickarpSol Tranås25:38+9:2211:00
22Ulrica BrickarpSol Tranås25:41+9:2511:01
23Ingela KlintbergEksjö SOK27:02+10:4611:36

Korta Damer

1 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Molly BrickarpSol Tranås12:188:32
2Maia FagerströmSOK Aneby14:08+1:509:48
3Ester KilebrandEksjö SOK14:58+2:4010:23
4Tove JakobssonEksjö SOK16:11+3:5311:14
5Elise JohanssonNässjö OK27:22+15:0419:00
Martina OlssonOK 64 Torpaej godkänd

Långa Herrar

2 690 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon LennermoNässjö OK15:325:46
2Jari HuttunenSOK Aneby16:45+1:136:13
3Christian EricssonEksjö Garnisons IF16:54+1:226:16
4Magnus NilssonEksjö SOK17:34+2:026:31
5Jonas FrohlundEksjö SOK18:00+2:286:41
6Andreas NiemiEmmaboda Verda OK18:09+2:376:44
7Erik SkoglundSol Tranås19:07+3:357:06
8Daniel SahlinNässjö OK19:23+3:517:12
9Albert BrickarpSol Tranås19:39+4:077:18
10Marcus SkoglundSol Tranås19:53+4:217:23
11Andreas KarlssonNässjö OK19:56+4:247:24
12Fredrik WibringSol Tranås20:12+4:407:30
13Simon KarlssonSol Tranås21:25+5:537:57
14Maxim JohanssonSol Tranås23:12+7:408:37
15Ruben QwickEksjö SOK23:33+8:018:45
16Johan BlomgrenSOK Aneby23:58+8:268:54
17Leif JohanssonSol Tranås24:03+8:318:56
18Hans SamuelssonOK 64 Torpa29:26+13:5410:56
Anders SkoglundSol Tranåsdiskvalificerad
Alfons EnellSol Tranåsdiskvalificerad
Andreas EkbladhSol Tranåsdiskvalificerad
Arne BackEksjö SOKej godkänd
Stefan DjurstedtEksjö SOKej start
Arne KlintbergEksjö SOKej start
Oskar SvahnEksjö SOKej start

Mellan Herrar

2 330 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SahlinNässjö OK17:177:25
2Emil ÅslundSol Tranås18:22+1:057:52
3Wilmer RydestrandEksjö SOK19:58+2:418:34
4Pelle JakobssonEksjö SOK20:25+3:088:45
5Alfred LundbomEksjö SOK21:24+4:079:11
6Tommy OlaussonSOK Aneby26:07+8:5011:12
7Elias KilebrandEksjö SOK32:41+15:2414:01
8Måns PerssonEksjö SOK33:32+16:1514:23

Korta Herrar

1 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilmer HagelbergEksjö SOK13:389:28
2Elias SkillermarkEksjö SOK15:31+1:5310:46
3David DackeSOK Aneby18:55+5:1713:08
4Joel OlssonOK 64 Torpa23:35+9:5716:22
Simon HultbergEksjö SOKej godkänd
Adam BackEksjö SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser