Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, SM/USM/JSM/VSM, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, SM/USM/JSM/VSM, lång
Arrangörsorganisationer: HJS-Vansbro OK / IK Jarl Rättvik / Malungs OK Skogsmårdarna / Säterbygdens OK
Datum: söndag 10 mars 2019

D21

13 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OK1:02:324:28
2Magdalena OlssonIFK Mora OK1:05:30+2:584:41
3Evelina WickbomI 19 IF1:05:33+3:014:41
4Hanna ErikssonIFK Mora OK1:07:16+4:444:49
5Linda LindkvistIK Jarl Rättvik1:07:38+5:064:50
6Frida SandbergSäterbygdens OK1:09:15+6:434:57
7Lisa LarsenAlfta-Ösa OK1:10:59+8:275:05
8Emma BergströmI 19 IF1:12:48+10:165:13
9Sarah PerssonÅtvidabergs IF1:17:04+14:325:31
10Bente RostAlfta-Ösa OK1:18:11+15:395:36
11Madelene MelinMalungs OK Skogsmårdarna1:26:09+23:376:10
12Sara HodlerIFK Mora OK1:31:31+28:596:33
Stina NilssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Sara WadmanIFK Mora OKej start

H21

18 760 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik RostAlfta-Ösa OK1:19:464:15
2Andrey LamovIFK Mora OK1:20:49+1:034:18
3Martin HammarbergSundsvalls OK1:21:30+1:444:20
4Linus RappIFK Mora OK1:22:02+2:164:22
5Lars MoholdtWing OK1:22:18+2:324:23
6Markus LundholmOK Renen1:22:48+3:024:24
7Erik BlomgrenUmeå OK1:24:34+4:484:30
8Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:27:40+7:544:40
9Peter ArnessonBottnaryds IF1:28:46+9:004:43
10Christian SpoerryUmeå OK1:34:06+14:205:00
11Jakub SkodaSlavia Liberec Orienteering1:34:11+14:255:01
12Simon HodlerIFK Mora OK1:37:11+17:255:10
13Henrik PerssonUmeå OK1:41:04+21:185:23
14Oskar EklöfHagaby GoIF Örebro1:41:26+21:405:24
15Klaus CsúcsIFK Mora OK1:42:55+23:095:29
16Oskar LundqvistMalungs OK Skogsmårdarna1:45:43+25:575:38
Carl MagnussonIFK Mora OKej godkänd
Rasmus WickbomI 19 IFej godkänd
U Tomas LöfgrenStora Tuna IK SKej start

D20

12 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WestinI 19 IF1:00:194:55
2Sofia BerglundIFK Mora OK1:04:04+3:455:14
3Eliane DeiningerIFK Mora OK1:06:39+6:205:26 Ladda ner rutt i gpx-format
4Anna HerbertTäby OK1:07:25+7:065:30
5Emelie BrudinIFK Mora OK1:11:39+11:205:51
Kristina TholerudSeskarö IFej start

H20

13 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NordströmTäby OK59:494:17
2Truls LindholmSundsvalls OK1:02:57+3:084:30
3Eskil FröislandVang OL1:03:28+3:394:32
4Zeb PalmHJS-Vansbro OK1:07:47+7:584:51
5Rasmus NordgrenOK Kåre1:10:25+10:365:02
6Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:11:19+11:305:06
7Martin GranbergIFK Mora OK1:17:56+18:075:35
Gabriel LarssonGammelstads IFej godkänd

D18

10 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa MoqvistLerums SOK57:075:33
2Tilde BacklundOK Södertörn1:01:34+4:275:59
3Ellen BlennowFalköpings AIK OK1:01:46+4:396:00
4Lilian PalmHJS-Vansbro OK1:01:59+4:526:01
5Elin EdströmHärnösands OK1:02:23+5:166:04
6Amelie JosefssonSkogslöparna1:03:32+6:256:10
7Clara JohanssonOK Skärmen1:03:57+6:506:13
8Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:12:09+15:027:01
Julia WannerIFK Mora OKej godkänd
Emma LingIK Hakarpspojkarnaej start
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start

H18

12 240 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker NordgrenOK Kåre58:004:44
2David MelinOK Rodhen59:55+1:554:53
3Leo JohanssonOK Kolmården1:04:27+6:275:15
4Jonatan StåhlIFK Mora OK1:07:57+9:575:33
5Alvar MelinHaninge SOK1:12:12+14:125:53
6Linus BacklundTrollhättans SOK1:18:09+20:096:23
7Elias RöstinSöders-Tyresö1:18:30+20:306:24
8Isak BerggrenGävle OK1:18:34+20:346:25
9Thobias BrodinIFK Mora OK1:38:06+40:068:00
10Charlie EliassonDalaportens OL1:40:06+42:068:10
Jesper BergDomnarvets GOIFej godkänd

D16

5 690 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HermanssonIFK Mora OK26:384:40
2Agnes DjurstedtEksjö SOK27:07+0:294:45
3Vendela SöderqvistOK Kåre27:18+0:404:47
4Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK28:55+2:175:04
5Emma EliassonDomnarvets GOIF31:11+4:335:28
6Tyra ForsbergValbo AIF31:38+5:005:33
7Tuva-Cajsa SpikLeksands OK34:35+7:576:04
8Julia NäslundOK Hammaren34:37+7:596:05
9Frida JohanssonOK Skärmen39:41+13:036:58
Alma WallmanVästerbergslagens OLej godkänd

H16

6 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin GezeliusIFK Mora OK32:504:48
2Petter ErlandssonSundsvalls OK35:40+2:505:13
3Simon MarkströmOK Renen36:22+3:325:19
4Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK37:22+4:325:28
5Klockar-Eskil NääsLeksands OK38:06+5:165:35
6Otto BalckTäby OK41:13+8:236:02
Rasmus ErikssonUmeå OKej godkänd
Christoffer LindgrenOK Kåreej godkänd
Isak LundholmUmeå OKej godkänd
Simon Karlsson HolmerIFK Mora OKej start
Erik LingIK Hakarpspojkarnaej start

D15

5 690 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen25:594:33
2Alice LarssonSundsvalls OK28:28+2:295:00
3Klara KivijärviOK Renen28:54+2:555:04
4Lovisa MasesDomnarvets GOIF30:12+4:135:18
5Kerstin ÅbergTumba-Mälarhöjden OK30:40+4:415:23
6Alicia BergkvistVästerbergslagens OL30:53+4:545:25
7Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF31:31+5:325:32
8Elsa LindahlHärnösands OK31:41+5:425:34
9Jonna LindbladÖSeT SkidO32:01+6:025:37
10Ebba AnderssonSundsvalls OK33:11+7:125:49
11Karolina AnderssonDalaportens OL36:18+10:196:22
12Ebba LindholmSundsvalls OK36:32+10:336:25
13Leija MagnussonAlfta-Ösa OK39:30+13:316:56
14Elin LadängesAlfta-Ösa OK40:21+14:227:05
15Emma JohanssonSundsvalls OK42:58+16:597:33
16Hanny EdströmHärnösands OK43:05+17:067:34
17Klara ErssonOK Kåre46:00+20:018:05
Stina LindholmSundsvalls OKej godkänd

H15

6 820 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre37:085:26
2Edvin LakeSundsvalls OK38:00+0:525:34
3Lucas WannerAvesta OK39:39+2:315:48
4Hugo PerssonÅtvidabergs IF39:51+2:435:50
5Jon HanssonOK Kåre39:58+2:505:51
6Leo AlvolinOK Kåre40:04+2:565:52
7Sixten BihlOK Tyr40:57+3:496:00
8Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK53:48+16:407:53
9Viktor NorbergStora Tuna OK55:13+18:058:05
Jakob CarlssonStora Tuna IK SKej start

D14

4 710 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin HållHJS-Vansbro OK26:125:33
2Elsa KaipeOK Kåre27:01+0:495:44
3Julia ForsgrenOK Tyr27:02+0:505:44
4Felicia EliassonDalaportens OL29:56+3:446:21
5Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK37:48+11:368:01
6Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK42:43+16:319:04
7Nellie EliassonDalaportens OL46:59+20:479:58
Sandra LingIK Hakarpspojkarnaej start

H14

5 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer JöhnemarkStora Tuna IK SK25:314:56
2Niklas ErlandssonOK Södertörn25:33+0:024:56
3Wille SöderqvistOK Kåre29:15+3:445:39
4Liam HälldalSkogslöparna31:28+5:576:05
5Karl ForsgrenVästerbergslagens OL32:05+6:346:12
6Olle WallmanVästerbergslagens OL32:06+6:356:12
7Axel GräfningsGrycksbo IF OK32:49+7:186:20
8Leo MagnussonAlfta-Ösa OK42:16+16:458:10
9Olle GahnshagOK Kåre42:52+17:218:17
10Axel BalckTäby OK44:54+19:238:41
11Rasmus WidelundOK Kåre48:33+23:029:23
Andrei KuzminSundsvalls OKåterbud

D12

2 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MasesDomnarvets GOIF19:206:33
2Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF21:35+2:157:18
3Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna23:27+4:077:56
4Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL29:23+10:039:57
5Ella SandVästerbergslagens OL36:04+16:4412:13
Hennie LöfgrenStora Tuna IK SKej start

H12

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK15:565:24
2Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK19:17+3:216:32
3Frans PerssonSkellefteå OK19:51+3:556:43
4Hjalmar IngelsboOK Tranan20:41+4:457:00
5Frode Montelius RisbergOK Kåre20:57+5:017:06
6Walter SöderqvistOK Kåre21:25+5:297:15
7Markus MatssonMalungs OK Skogsmårdarna25:37+9:418:41
8Gustav NorbergStora Tuna OK26:20+10:248:55
Emil LingIK Hakarpspojkarnaej start

H10

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK14:575:34
2Nils ForsgrenVästerbergslagens OL22:24+7:278:21
3Gustaf IngelsboOK Tranan22:38+7:418:26

D35

10 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna1:17:557:34
2Ingela HagfalkDomnarvets GOIF1:18:41+0:467:39

H35

13 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle LarssonÄrla IF1:13:565:17
Jens Montelius RisbergOK Kåreej start

D40

8 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK1:18:189:42
Helena WallmanVästerbergslagens OLej godkänd

H40

12 240 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan GranathBottnaryds IF53:474:23
2Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF56:39+2:524:37
3Andreas LundholmUmeå OK59:07+5:204:49
4Martin BrattBromma-Vällingby SOK59:25+5:384:51 Ladda ner rutt i gpx-format
5Anders ErlandssonSundsvalls OK59:36+5:494:52
6Björn NorbergStora Tuna OK1:02:06+8:195:04
7Tony BjörlingDomnarvets GOIF1:04:11+10:245:14
8Klockar Mattias NääsLeksands OK1:11:29+17:425:50
9Anders JanssonGrycksbo IF OK1:12:08+18:215:53
10Jakob MagnussonAlfta-Ösa OK1:21:34+27:476:39

D45

8 070 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TuressonOK Renen39:494:56
2Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK45:21+5:325:37
3Anna Isaksson ForsgrenOK Tyr47:55+8:065:56
4Karin LarssonSundsvalls OK54:04+14:156:41
5Susanna EdströmHärnösands OK57:06+17:177:04
6Gabriella MelinOK Rodhen59:52+20:037:25
7Anna BerggrenGävle OK1:01:14+21:257:35
8Christina JosefssonSkogslöparna1:15:50+36:019:23
Sara MattssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

H45

12 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter FredricsonIFK Mora OK1:01:385:02
2Magnus EliassonDomnarvets GOIF1:01:40+0:025:02
3Henrik ErlandssonOK Södertörn1:03:01+1:235:08
4Jonas HälldalSkogslöparna1:05:12+3:345:19
5Stefan AronssonOK Alferna1:07:21+5:435:30
6Jerker ÅbergTumba-Mälarhöjden OK1:09:23+7:455:40
Janne SkarnerLeksands OKej godkänd
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Donald McCarthyÄrla IFej start

D50

6 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK42:066:10
2Maria OlssonHJS-Vansbro OK42:21+0:156:12
3Pia LindholmSundsvalls OK43:12+1:066:20
4Susanna DjurstedtEksjö SOK51:02+8:567:28
5Florence BergDomnarvets GOIF51:19+9:137:31
Erica HållHJS-Vansbro OKej godkänd

H50

10 280 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven PerssonÅrsunda IF53:345:12
2Thomas PerssonÅtvidabergs IF54:09+0:355:16
3Stefan DjurstedtEksjö SOK57:37+4:035:36
4Tomas PerssonSkellefteå OK1:03:41+10:076:11
5Anders BergDomnarvets GOIF1:04:06+10:326:14
6Jens AnderssonKristinehamns OK1:07:32+13:586:34
7Peter AlbinssonIFK Enskede1:13:22+19:487:08
8Thomas AnderssonDalaportens OL1:15:26+21:527:20
9Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:17:11+23:377:30
Ulf LindahlHärnösands OKej godkänd

D55

5 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK27:414:51
2Carina SandbergSäterbygdens OK28:52+1:115:04
3Annika ArdellOK Rodhen30:46+3:055:24
4Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK31:32+3:515:32 Ladda ner rutt i gpx-format
Kia NordströmTäby OKej godkänd

H55

8 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JanssonGarphyttans IF38:594:49
2Pär NorènVännäs OK41:02+2:035:05
3Sven ÖrnerlingOK Renen42:36+3:375:16
3Björn AlbinssonIFK Mora OK42:36+3:375:16
5Per-Olov SjöströmVästerås SOK42:37+3:385:16
6Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK44:12+5:135:28
7Kjell KlarSäterbygdens OK45:39+6:405:39
8Per BacklundOK Södertörn45:42+6:435:39
9Mikael KarlssonOK Alferna46:16+7:175:43
10Peter NordströmTäby OK46:46+7:475:47
11Magnus AasaOK Kullingshof50:18+11:196:13
12Werner KöhlerTullinge SK1:23:21+44:2210:19
Per EdenhamnLänna IFej godkänd
Johan TryggIFK Mora OKej start

D60

5 690 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GrapeDalaportens OL34:396:05
2Lena JanssonGarphyttans IF37:40+3:016:37
3Kristina HagfalkOK Hällen40:43+6:047:09
My RönnolsTäby OKej godkänd

H60

8 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf HylanderNyköpings OK44:385:31
2Tomas AnderssonOK Tor55:04+10:266:49
3Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF58:20+13:427:13
4Lars RönnolsTäby OK1:02:27+17:497:44
5Eero O NiemiSkogslöparna1:04:40+20:028:00

H65

6 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SjölanderHärnösands OK40:555:59
2Jan-Ola KarlssonOK Njudung46:59+6:046:53
3Gunnar MunkteliusSurahammars SOK47:41+6:466:59
4Lars-Peter JohnssonSelånger SOK52:39+11:447:43
5Bernt GustafssonVästerbergslagens OL55:02+14:078:04
Ulf CarnbyTäby OKej godkänd
Anders ThomassonUlricehamns OKej start

D70

4 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK37:089:00
2Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK41:30+4:2210:04
3Elke WilkeTierps SOK1:15:42+38:3418:22
Anna BlomgrenTullinge SKej godkänd

H70

5 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle AdolfssonLerums SOK30:155:18
2Hans OlevikEdsbyns OK34:00+3:455:58
3Kjell ErikssonÖSeT SkidO35:07+4:526:10
4Lars-Åke SjökvistVärend GN OL40:06+9:517:02
5Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK1:04:53+34:3811:24
Jonas LarssonOK Kullingshofej godkänd

H75

5 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis ÅbergStorviks IF31:116:01
2Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna44:10+12:598:32
3Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna58:14+27:0311:15
4Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:21:50+50:3915:49

Öppen 1

2 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wille EljesjöDomnarvets GOIF26:509:05
2Tyra EljesjöDomnarvets GOIF26:54+0:049:07
3Kar-Erik AnderssonIFK Mora OK27:09+0:199:12
4Viola ForsbergValbo AIF31:00+4:1010:30
5Matthias DalheimerIK Vikings OK32:02+5:1210:51
6Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK41:51+15:0114:11
7Judith ForsbergValbo AIF50:01+23:1116:57
8Linnea MattssonMalungs OK Skogsmårdarna55:13+28:2318:43
9Erik GräfningsGrycksbo IF OK1:00:28+33:3820:29

Öppen 2

5 860 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK32:275:32
2Katarina GezeliusIFK Mora OK35:53+3:266:07
3Lena MasesDomnarvets GOIF36:37+4:106:14
4Ylva LorentssonOK Kåre38:35+6:086:35
5Åsa SpikLeksands OK42:25+9:587:14
6Marie LindbladÖSeT SkidO45:46+13:197:48
7Jessica ErikssonDomnarvets GOIF46:53+14:268:00
8Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK48:30+16:038:16
9Albin SjöblomOK Kåre48:59+16:328:21
10Maria EngbergKorsnäs IF OK50:07+17:408:33
11Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL50:36+18:098:38
12Elisabet ElmertoftNorbergs OK52:47+20:209:00
13Conny ErikssonIFK Mora OK58:15+25:489:56
Fredrik HanssonTäby OKej start

Öppen 3

8 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna50:025:58
2Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK50:44+0:426:03
3Per MelinOK Rodhen50:49+0:476:03
4Ulf ErikssonStora Tuna OK54:26+4:246:29
5Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna56:26+6:246:44
6Romana KubinovaSlovan Karlovy Vary57:12+7:106:49
7Kajsa LakeSundsvalls OK59:09+9:077:03
8Mats LagerbladIFK Mora OK1:00:03+10:017:09
9Anders MasesStora Tuna OK1:01:14+11:127:18
10Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:02:54+12:527:30
11Andreas ForsbergValbo AIF1:16:25+26:239:07
12Anita KlarSäterbygdens OK1:16:54+26:529:10
Peter BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser