Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, USM/JSM/SM/VSM, Svenska Cupen, #7, sprint
Arrangörsorganisationer: IFK Enskede / IFK Lidingö SOK
Datum: fredag 23 augusti 2019

D21

4 630 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HaraKoovee24:145:14
2Emily Benham KvåleHadeland OL24:42+0:285:20
3Ingrid StengårdOK Trian25:15+1:015:27
4Karolina Mickeviciute JuodisieneOK Fortūna25:33+1:195:31
5Linn BylarsForsa OK25:34+1:205:31
6Henna SaarinenKoovee26:31+2:175:43
7Karin E GustafssonGarphyttans IF26:55+2:415:48
8Lisa LarsenAlfta-Ösa OK26:56+2:425:49
9Helena SvenssonFK Herkules27:09+2:555:51
10Emelie HolmströmKamrat och IF KIF27:57+3:436:02
11Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna28:15+4:016:06
12Mia EronnLinköpings OK29:07+4:536:17
13Rebecka HylanderNyköpings OK29:15+5:016:19
14Anna TidermanHaninge SOK29:19+5:056:19
15Frida EmanuelssonDomnarvets GOIF31:42+7:286:50
16Emma MiléusAttunda OK33:04+8:507:08
17Matilda JonssonIFK Mora OK37:58+13:448:12
18Linda LönnebergTäby OK38:37+14:238:20
19Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK39:31+15:178:32
20Johanna GranathTjällmo-Godegårds OK41:30+17:168:57
Maria Von SchmalenséeAttunda OKej godkänd
Amy RankkaForsa OKej start
Elvira LarssonRyda SKej start

H21

4 800 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LarssonÄrla IF23:254:52
2Marcus WadellUlricehamns OK25:04+1:395:13
3Linus MoodIFK Mora OK25:46+2:215:22
4Hampus LarssonFK Göingarna25:50+2:255:22
5Edgars BriconoksOK Kāpa26:10+2:455:27
6Patrik SvedbergGävle OK26:13+2:485:27
7U Tomas LöfgrenStora Tuna OK26:20+2:555:29
8Sebastian SvärdHaninge SOK26:33+3:085:31
9Magnus BlåuddOK Rodhen27:09+3:445:39
10Pär GustavssonGöteborg-Majorna OK27:18+3:535:41
11Julius JuodišiusOK Fortūna27:52+4:275:48
12Thomas JanssonGarphyttans IF29:21+5:566:06
13Johan StrandbergGustavsbergs OK29:30+6:056:08
14Pasi PyykönenKankaanpään Suunnistajat31:36+8:116:35
15Robert JohanssonTäby OK31:46+8:216:37
16Tobias SteenHaninge SOK33:30+10:056:58
17Mikael RolkerTjällmo-Godegårds OK33:50+10:257:02
18Simon KappelHaninge SOK34:05+10:407:06
19Thomas PetterssonAttunda OK35:06+11:417:18
20Torbjörn JanssonGarphyttans IF35:42+12:177:26
21Felix TidermanSöders-Tyresö37:28+14:037:48
22Alberto BethazIKP Prato - Alta Badia Orienteering39:13+15:488:10
Janis LacisOK Kāpaej godkänd
Hans Jørgen KvåleHadeland OLej godkänd
Joakim SkärlénHaninge SOKej godkänd
Daniel SteenHaninge SOKej start
David KlemanTäby OKej start
Sebastian GieseÖrkelljunga FKej start

D 17-20

4 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva JonssonLånghundra IF29:237:11
2Ella PalmIK Hakarpspojkarna31:11+1:487:37
3Emma EliassonDomnarvets GOIF31:25+2:027:40
4Ida RoosSOK Träff34:09+4:468:20
5Adelina FunkeLeksands OK34:53+5:308:31
6Elsa BäsénIF Thor35:29+6:068:40
7Emma JonssonIFK Mora OK36:13+6:508:51
8Linda RennerHaninge SOK38:23+9:009:23
9Sanna HedbergOK Södertörn41:13+11:5010:04
10Vendela RundströmOK Ravinen43:47+14:2410:42
Alma KappelOK Tyrej start
Lovisa HambäckLånghundra IFej start

H 17-20

4 630 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker NordgrenOK Kåre22:154:48
2Joel ErnstssonFinspångs SOK23:09+0:545:00
3Rasmus NordgrenOK Kåre24:31+2:165:17
4Hugo MandingerTrollhättans SOK24:57+2:425:23
5Linus AlbinssonIFK Enskede26:22+4:075:41
6Gustav JohnssonIFK Mora OK26:23+4:085:41
7Linus BacklundTrollhättans SOK27:46+5:315:59
8Axel MålargårdTäby OK29:42+7:276:24
9Isak BerggrenGävle OK30:12+7:576:31
10Martin SkärlénHaninge SOK30:31+8:166:35
11Ludvig SigrandOK Södertörn33:31+11:167:14
12Jesper NyströmIF Thor38:05+15:508:13
13Gustav BjörklundIFK Enskede41:47+19:329:01
Felix SilverGävle OKej godkänd
Philip ForngrenTäby OKej start
Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start

D16

3 420 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Tuva NylundBredaryds SOKej start

H16

3 930 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Adam ConwayOK Ravinen20:535:18
2Jon HanssonOK Kåre21:22+0:295:26
3Björn RennerHaninge SOK23:49+2:566:03
4Isak GeliusSnättringe SK24:28+3:356:13
5Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF25:00+4:076:21
6Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK25:35+4:426:30
7Erik BovalliusJärfälla OK27:35+6:427:01
8Axel Rudehill SundellJärla Orientering29:44+8:517:33
9Marcus LordTäby OK34:50+13:578:51
Esbjörn Montelius RisbergOK Kåreej start
Jannick Karlsson BrabieJärfälla OKej start

D14

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida ErnstssonFinspångs SOK19:245:47
2Irma BergDomnarvets GOIF22:42+3:186:46
3Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK25:50+6:267:42
4Elvira BjörnbergVästerås SOK26:26+7:027:53
5Nova SahlénVästerås SOK27:10+7:468:06
6Embla ThorénRonneby OK42:06+22:4212:34

H14

3 420 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melvin LöfgrenOK Kåre24:157:05
2Alexander DybergIFK Lidingö SOK30:59+6:449:03
3Svante SandvikAttunda OK31:05+6:509:05
4Samuel ResmalmOK Hedströmmen31:25+7:109:11
5Anton HedströmSöders-Tyresö32:58+8:439:38
6Hugo TofténSOK Träff47:00+22:4513:44
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd
Rasmus HedarOK Torej godkänd

D12

2 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hennie LöfgrenStora Tuna OK20:397:25
2Emelie HolmströmTäby OK27:28+6:499:52
Lovisa BjörnbergVästerås SOKej godkänd

H12

2 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ted LagerströmAttunda OK16:486:02

D40

3 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annica CrispinOK Denseln25:406:31
2Florence BergDomnarvets GOIF25:52+0:126:34
3Nina HerneOK Ravinen25:55+0:156:35
4Kristin HellmanOK Linné26:55+1:156:50
5Malin PilvingeOK Kolmården27:05+1:256:53
6Marina ThybergVästvärmlands OK27:49+2:097:04
7Kristin JohanssonVästvärmlands OK28:03+2:237:08
8Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken28:48+3:087:19
9Anette LarssonOK Tor28:52+3:127:20
10Pernilla SahlénVästerås SOK29:51+4:117:35
11Malin ÅgrenLunds OK30:29+4:497:45
12Daniela RennerHaninge SOK34:19+8:398:43
13Liselott NordgrenOK Kåre35:02+9:228:54
14Ulrika AnderssonHaninge SOK39:30+13:5010:03
15Anna BerggrenGävle OK41:53+16:1310:39
Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start

H40

4 630 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tony LarssonOK Skogsfalken25:175:27
2Ronnie PetterssonHaninge SOK26:30+1:135:43
3Ola JäderbergLeksands OK26:40+1:235:45
4Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna27:04+1:475:50
5Ove OksvoldCentrum OK28:44+3:276:12
6Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF28:58+3:416:15
7Magnus EliassonDomnarvets GOIF29:22+4:056:20
8Andreas MathisenVästerås SOK29:27+4:106:21
9Mikael PerssonFK Göingarna29:36+4:196:23
10Bertil EronnLinköpings OK29:39+4:226:24
11Nick BarrableOK Ravinen30:42+5:256:37
12Anders JanssonGrycksbo IF OK31:17+6:006:45
13Malte LennerstedtLunds OK32:15+6:586:57
14Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OK34:23+9:067:25
15Janne SkarnerLeksands OK37:08+11:518:01
16Erik JonssonLånghundra IF44:36+19:199:37
17Janne HedströmSöders-Tyresö46:22+21:0510:00
18Richard SchandlOK Södertörn47:30+22:1310:15
19Erik BacklundTrollhättans SOK48:02+22:4510:22
Jonn Are MyhrenDomnarvets GOIFdiskvalificerad
Per OksvoldCentrum OKej godkänd
Patric De BoussardIFK Enskedeej godkänd
Mats TofténSOK Träffej godkänd
Johan StenbergIF Thorej godkänd
Martin SigrandOK Södertörnej godkänd
Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubbej start

D50

3 420 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carina SvenssonBredaryds SOK24:087:03
2Monica KollbergEksjö SOK25:38+1:307:29
3Monica GustafssonEskilstuna OL27:23+3:158:00
4Britta AlstadCentrum OK29:42+5:348:41
5Suzy LarssonOK Skogshjortarna30:38+6:308:57
6Ingrid SvenssonFinspångs SOK31:14+7:069:07
7Ragnhild SvensVästerbergslagens OL31:45+7:379:17
8Annika LundströmVäsby OK32:50+8:429:36
9Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF33:21+9:139:45
10Cecilia LingerudOK Skogsfalken36:48+12:4010:45
11Johanna AlmlundHaninge SOK36:49+12:4110:45
12Ingela AnderssonLunds OK36:57+12:4910:48
13Eva LindgrenFinspångs SOK41:17+17:0912:04
14Karin FreylandSOK Aneby1:32:33+1:08:2527:03
Marie HedarOK Torej godkänd
Åsa BergströmTäby OKej godkänd
Anki Svärdby-BergmanOK Kåreej godkänd
Ulrika GustafssonIK Vistaej godkänd
Annika EngströmOK Kåreej start

H50

4 090 m, 55 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JonssonIFK Mora OK22:105:25
2Steven HaleOK Kåre23:36+1:265:46
2Mikael JohanssonVärend GN OL23:36+1:265:46
4Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF24:03+1:535:52
5Kent LindgrenOK Tisaren24:09+1:595:54
6Stefan JohanssonOK Kåre24:10+2:005:54
7Lars PerssonOK Skogsfalken24:53+2:436:05
8Stefan KollbergEksjö SOK24:59+2:496:06
9Jonas HolmgrenOK Hammaren25:48+3:386:18
10Magnus HellbergEskilstuna OL25:52+3:426:19
11Nils PistoraLunds OK25:58+3:486:20
12Patrik TidermanSöders-Tyresö26:02+3:526:21
13Mikael GustafssonIK Vista26:03+3:536:22
14Peter AlbinssonIFK Enskede26:10+4:006:23
15Pesho HedbergLunds OK26:12+4:026:24
16Christer MorellOK Kåre26:28+4:186:28
17Kjell EinarssonOK Skogshjortarna26:41+4:316:31
18Magnus AasaOK Kullingshof26:56+4:466:35
19Allan MogensenOK Ravinen27:01+4:516:36
20Urban RisbergEskilstuna OL27:05+4:556:37
21Peter RosénAlfta-Ösa OK27:10+5:006:38
22Rickard AsplundÄrla IF27:31+5:216:43
23Stefan JohanssonTrosabygdens OK27:44+5:346:46
24Håkan LångLänna IF27:58+5:486:50
25Ove JanssonSödertälje-Nykvarn OF28:00+5:506:50
26Kjell KlarSäterbygdens OK28:02+5:526:51
27Benny LindgrenFinspångs SOK28:17+6:076:54
28Mats AjlingTäby OK29:15+7:057:09
29Erik LöfgrenGotlands Bro OK29:20+7:107:10
30Ulf AnderssonHaninge SOK29:26+7:167:11
31Per LeidevallDomnarvets GOIF29:46+7:367:16
32Anders PetterssonStigsökarna29:48+7:387:17
33Kenneth SvenssonFinspångs SOK29:54+7:447:18
34Ola BengtssonTäby OK30:27+8:177:26
35Peter EjdemoOK Kåre30:58+8:487:34
36Göran HellgrenOK Södertörn31:43+9:337:45
37Stefan LundOK Linné32:42+10:327:59
38Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK32:53+10:438:02
39Anders HedbergOK Södertörn33:18+11:088:08
40Per NylundJärfälla OK33:22+11:128:09
41Hans KööhlerTrollhättans SOK34:19+12:098:23
42Joakim SorinderOK Skogsfalken35:52+13:428:46
43David ShearerVästerbergslagens OL36:08+13:588:50
44Christer NorinJärfälla OK37:03+14:539:03
45Lars ThorénRonneby OK38:52+16:429:30
46Stefan PetterssonSödertälje-Nykvarn OF39:47+17:379:43
47Conny ErikssonIFK Mora OK41:14+19:0410:04
48Stefan SundellJärla Orientering41:15+19:0510:05
49Claes RennerHaninge SOK41:23+19:1310:07
50Anders JohanssonVästvärmlands OK42:27+20:1710:22
Mats SigalitGotlands Bro OKej godkänd
Erik ErnstssonFinspångs SOKej godkänd
Roger HorrsellOK Linnéej godkänd
Peter NordströmTäby OKej godkänd
Frank SteinerJärfälla OKej godkänd
Anders PalmqvistOK Tylöskogej start
Fredrik ÅslundKatrineholms OKej start
Kristian PalmIK Hakarpspojkarnaej start

D60

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonGarphyttans IF28:418:33
2Pia-Lena PutkonenTullinge SK30:35+1:549:07
3Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK31:31+2:509:24
4My RönnolsTäby OK33:42+5:0110:03
5Birgitta JanssonGarphyttans IF37:10+8:2911:05

H60

3 420 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf ErikssonStora Tuna OK21:086:10
2Göran AnderssonJärla Orientering22:21+1:136:32
3Berth-Arne BengtssonLånghundra IF25:03+3:557:19
4Matz TapperBromma-Vällingby SOK25:56+4:487:34
5Johan KarlssonTrollhättans SOK26:20+5:127:41
6Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK26:31+5:237:45
7Åke GustafssonBergnäsets AIK26:48+5:407:50
8Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF27:41+6:338:05
9Håkan LindbergVäsby OK28:30+7:228:20
10Gunnar MunkteliusSurahammars SOK29:16+8:088:33
11Leif ErikssonSträngnäs-Malmby OL29:26+8:188:36
12Eero O NiemiSkogslöparna30:07+8:598:48
13Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF30:23+9:158:53
14Anders AsplundJärla Orientering30:55+9:479:02
15Åke KappelOK Tyr32:32+11:249:30
16Leif AhlstrandUlricehamns OK33:06+11:589:40
17Thomas ErikssonOK Södertörn36:21+15:1310:37
18Lars SahlbergIFK Mora OK36:24+15:1610:38
19Rune NolåkersKvarnsvedens GOIF OK38:47+17:3911:20
20Bo PerssonOK Lindéna44:27+23:1912:59
Frans HermodssonLunds OKej godkänd
Per WimanTäby OKej godkänd
Anders ThomassonUlricehamns OKej godkänd
Urban ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Lars RönnolsTäby OKej godkänd
Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H70

3 350 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK21:256:23
2Claes LindbergLunds OK22:57+1:326:51
3Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK23:50+2:257:06
4Claes-Göran LundbergUlricehamns OK24:20+2:557:15
5Karl-Olof BorgOckelbo OK24:23+2:587:16
6Bernt ErikssonSpårvägens OK25:23+3:587:34
7Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK25:56+4:317:44
8Lars EnglundJärla Orientering30:54+9:299:13
9Jan-Erik WibergJärla Orientering32:34+11:099:43
10Rune ArvidssonMarkbygdens OK33:24+11:599:58
11Lars-Åke SjökvistVärend GN OL33:26+12:019:58
12Ronny HedlundOK Södertörn39:39+18:1411:50
Hans OlevikEdsbyns OKej godkänd

Öppen Lång

4 800 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK31:146:30
2Mikael NilssonSnättringe SK32:46+1:326:49
3Tomas StenströmOK Linné33:03+1:496:53
4Nick JarvisOK Ravinen33:20+2:066:56
5Finlay JohnsonOK Ravinen36:37+5:237:37
6Peter DahlOK Älvsjö-Örby37:21+6:077:46
7Joe HuddOK Ravinen37:30+6:167:48
8Felix LunnOK Ravinen37:48+6:347:52
9Gabriel FogelsjööOK Älvsjö-Örby37:51+6:377:53
10Jim BaileyOK Ravinen37:55+6:417:53
11Samuel HenrikssonSkarpnäcks OL38:25+7:118:00
12Rhys Findlay-RobinsonOK Ravinen41:22+10:088:37
13Johan AdolfssonKlubblös42:00+10:468:45
14Daniel CampbellOK Ravinen44:19+13:059:13
15Daniel BjörnbergVästerås SOK45:14+14:009:25
16Lars GerhardssonAttunda OK48:03+16:4910:00
17Joe SunleyOK Ravinen49:29+18:1510:18
18Jimmy AnderssonOK Kullingshof53:48+22:3411:12
Jonas  NygrenKlubblösej godkänd
Henrik JohanssonCentrum OKej godkänd
Magnus YngvessonCentrum OKej godkänd
Louis MacMillanOK Ravinenej godkänd

Öppen Medel

3 930 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats EkmanTäby OK27:597:07
2Anna HarrisOK Ravinen28:21+0:227:12
3Tamsin MoranOK Ravinen29:48+1:497:34
4Jonatan LindellGustavsbergs OK30:25+2:267:44
5Isobell CoxOK Ravinen32:01+4:028:08
6Alice WilsonOK Ravinen32:50+4:518:21
7Lizzie StansfieldOK Ravinen35:19+7:208:59
8Rachel BrownOK Ravinen35:54+7:559:08
9Rosie SpencerOK Ravinen38:33+10:349:48
10Birgitta GustafssonGarphyttans IF38:44+10:459:51
11Ulf CarnbyTäby OK41:07+13:0810:27
12Malin Blåudd LinghOK Rodhen42:13+14:1410:44
13Caitlin IrvingOK Ravinen42:47+14:4810:53
14Evie ConwayOK Ravinen43:11+15:1210:59
15Jess EnsollOK Ravinen43:17+15:1811:00
16Anita KlarSäterbygdens OK44:41+16:4211:22
17Thomas LundinSundbybergs IK46:16+18:1711:46
18Bernth AxelssonVästvärmlands OK56:41+28:4214:25
19Elias ThorhardKlubblös1:15:57+47:5819:19
Felicia SahlénVästerås SOKej godkänd
Jonny NilssonSnättringe SKej godkänd

Öppen Kort

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonny MalleyOK Ravinen14:025:02
2Anders Unosson33:33+19:3112:04
3Siv BrodinIFK Mora OK38:52+24:5013:58
4Inger BorgOckelbo OK40:41+26:3914:38

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser