Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #3, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #3, sprint
Arrangörsorganisation: Tolereds Allmänna IK
Datum: lördag 1 juni 2019

D21

4 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn BylarsForsa OK24:585:35
2Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna27:44+2:466:13
3Helena SvenssonFK Herkules28:47+3:496:27
4Elvira LarssonRyda SK29:24+4:266:35
5Rebecka HylanderNyköpings OK29:38+4:406:38
6Karin E GustafssonGarphyttans IF29:40+4:426:39
7Mia EronnLinköpings OK30:24+5:266:48
8Anna TidermanHaninge SOK31:06+6:086:58
9Erica OlssonIFK Mora OK31:41+6:437:06
10Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK35:58+11:008:03
11Emma MiléusAttunda OK38:54+13:568:43
12Matilda JonssonIFK Mora OK39:56+14:588:57
13Inda Garin FolkegårdSträngnäs-Malmby OL42:49+17:519:36

H21

5 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus MoodIFK Mora OK27:525:15
2Marcus JanssonGarphyttans IF28:09+0:175:18
3Hampus LarssonFK Göingarna29:19+1:275:31
4Marcus WadellUlricehamns OK30:04+2:125:40
5Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK30:12+2:205:41
6Pär GustavssonGöteborg-Majorna OK30:23+2:315:43
7Patrik SvedbergGävle OK31:32+3:405:56
8Magnus BlåuddOK Rodhen31:48+3:566:00
9U Tomas LöfgrenStora Tuna OK32:12+4:206:04
10Jonny EngelOK Ravinen32:56+5:046:12
11Oskar JohanssonVästvärmlands OK35:19+7:276:39
12Felix TidermanSöders-Tyresö38:51+10:597:19
13Joakim SkärlénHaninge SOK41:21+13:297:48
14Torbjörn JanssonGarphyttans IF46:15+18:238:43
15Magnus WärnsvedOK Älme50:30+22:389:31
Klaus CsúcsIFK Mora OKej start
Thomas JanssonGarphyttans IFej start

D17-20

3 810 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva JonssonLånghundra IF27:417:15
2Adelina FunkeLeksands OK30:33+2:528:01
3Linda RennerHaninge SOK32:11+4:308:26
4Emma JonssonIFK Mora OK34:23+6:429:01

H17-20

4 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel ErnstssonFinspångs SOK25:135:34
2Rasmus NordgrenOK Kåre25:29+0:165:38
3Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK29:46+4:336:35
4Linus BacklundTrollhättans SOK34:59+9:467:44
5Martin SkärlénHaninge SOK37:59+12:468:24
6Isak BerggrenGävle OK40:47+15:349:01

D16

3 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia SahlénVästerås SOK38:5312:02

H16

3 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid SkeppSävedalens AIK20:436:03
2Casper SkeppSävedalens AIK20:53+0:106:06
3Björn RennerHaninge SOK24:11+3:287:04
4William RönnborgIK Uven25:38+4:557:29
5Emil GranathIF Hallby SOK35:41+14:5810:26

D14

2 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK19:116:38
2Ida ErnstssonFinspångs SOK21:02+1:517:16
3Nova SahlénVästerås SOK23:59+4:488:17

H14

2 890 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb16:485:48
2Ludvig EronnLinköpings OK21:45+4:577:31
3Isak FredrikssonGarphyttans IF28:05+11:179:43
Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OKej start

D12

2 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hennie LöfgrenStora Tuna OK26:4610:17

H12

2 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SvenssonFK Herkules16:086:12
Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OKej godkänd

D40

3 420 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna NordelöfMölndal Outdoor IF22:506:40
2Annica CrispinOK Denseln23:22+0:326:49
3Kristin JohanssonVästvärmlands OK26:13+3:237:39
4Therese AxenborgMölndal Outdoor IF26:15+3:257:40
5Malin PilvingeOK Kolmården27:25+4:358:00
6Pernilla SahlénVästerås SOK27:35+4:458:03
7Marina ThybergVästvärmlands OK28:07+5:178:13
8Gisela LindFK Herkules29:27+6:378:36
9Daniela RennerHaninge SOK29:28+6:388:36
10Liselott NordgrenOK Kåre30:01+7:118:46
11Elinor DalstrandÅmåls OK30:27+7:378:54
12Marie-louise PerssonFK Herkules35:52+13:0210:29

H40

4 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas MathisenVästerås SOK28:046:12
2Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK29:07+1:036:26
3Ola SkeppSävedalens AIK29:26+1:226:30
4Bertil EronnLinköpings OK31:04+3:006:52
5Mikael SvenssonFK Herkules31:28+3:246:57
6Johan SvärdLunds OK31:34+3:306:59
7Anders ÅdahlMölndal Outdoor IF38:19+10:158:28
8Anders SahlénVästerås SOK39:14+11:108:40
9Erik JonssonLånghundra IF55:47+27:4312:20

D50

3 230 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules18:035:35
2Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL18:28+0:255:43
3Åsa BergströmTäby OK20:34+2:316:22
4Suzy LarssonOK Skogshjortarna21:06+3:036:31
5Ulrika GustafssonIK Vista21:31+3:286:39
6Ingela AnderssonLunds OK23:25+5:227:14
7Cecilia LingerudOK Skogsfalken24:37+6:347:37
8Ammi AnderssonMariestads FK26:33+8:308:13
9Carola VeltmanOK Skogshjortarna28:33+10:308:50
10Mari HjeltMölndal Outdoor IF30:45+12:429:31

H50

3 810 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre19:405:09
2Mikael JohanssonVärend GN OL20:09+0:295:17
3Magnus AasaOK Kullingshof22:26+2:465:53
4Lars PerssonOK Skogsfalken22:30+2:505:54
5Anders JohanssonVästvärmlands OK22:40+3:005:56
6Henrik JonssonIFK Mora OK22:54+3:146:00
7Christer MorellOK Kåre24:03+4:236:18
8Nils PistoraLunds OK24:06+4:266:19
9Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK24:15+4:356:21
10Erik ErnstssonFinspångs SOK24:16+4:366:22
11Pesho HedbergLunds OK25:00+5:206:33
12Mikael GustafssonIK Vista25:07+5:276:35
13Peter EjdemoOK Kåre25:17+5:376:38
14Patrik TidermanSöders-Tyresö25:18+5:386:38
15Anders PetterssonStigsökarna25:23+5:436:39
16Kjell EinarssonOK Skogshjortarna26:36+6:566:58
17Stefan MårtenssonFrölunda OL27:30+7:507:13
18Fredrik ÅslundKatrineholms OK28:18+8:387:25
19Hans KööhlerTrollhättans SOK29:46+10:067:48
20Thomas AttforsSävedalens AIK29:54+10:147:50
21Johan GranathIF Hallby SOK30:22+10:427:58
22Lars ThorénRonneby OK32:05+12:258:25
23Anders ZederinOK Nackhe32:07+12:278:25
24Joakim SorinderOK Skogsfalken34:10+14:308:58
25Claes RennerHaninge SOK34:27+14:479:02
26Mats AnderssonMariestads FK37:17+17:379:47
27Christer NorinJärfälla OK37:58+18:189:57
28Gunnar SkärlénHaninge SOK49:26+29:4612:58
29Göran FredrikssonGarphyttans IF54:52+35:1214:24
30Bernth AxelssonVästvärmlands OK1:23:12+1:03:3221:50
Steven HaleOK Kåreej godkänd

D60

2 890 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena JanssonGarphyttans IF20:517:12
2Birgitta GustafssonGarphyttans IF23:07+2:167:59
3Birgitta JanssonGarphyttans IF25:28+4:378:48
4Mette Seir HansenHSOK.dk27:43+6:529:35
Lisbeth CelanderKristinehamns OKej godkänd

H60

3 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laus Seir HansenHSOK.dk22:336:35
2Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF23:15+0:426:47
3Bo HerderssonMarkbygdens OK23:32+0:596:52
4Johan KarlssonTrollhättans SOK24:00+1:277:01
5Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK24:43+2:107:13
6Anders ThomassonUlricehamns OK24:50+2:177:15
7Kent BergendahlNyköpings OK25:40+3:077:30
8Jørgen NielsenAllerød OK26:04+3:317:37
9Hans GarmerGöteborg-Majorna OK26:10+3:377:39
10Leif AhlstrandUlricehamns OK29:12+6:398:32
11Magnus UppströmFK Herkules29:58+7:258:45
12Bertil TallkvistSkene Sim o IS31:59+9:269:21
13Göran SvenssonSkillingaryds FK32:46+10:139:34
Sonny MyrefeltKalmar OKej godkänd

H70

3 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niels DuedahlOK Øst Birkerød18:055:35
2Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK20:47+2:426:26
3Bernt ErikssonSpårvägens OK21:04+2:596:31
4Claes-Göran LundbergUlricehamns OK22:24+4:196:56
5Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK22:59+4:547:06
6Rune ArvidssonMarkbygdens OK23:47+5:427:21
7Ronny HedlundOK Södertörn28:18+10:138:45
8Bertil KonradsonIK Omega32:08+14:039:56

Öppen kort svår

3 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Johan OhlinOK Tranan29:158:33
2Nils Anders DanielssonMölndal Outdoor IF33:56+4:419:55
3Radka KühnelTrollhättans SOK1:02:47+33:3218:21
Michael FranssonFK Friskus-Varbergutgått

Öppen lång lätt

3 230 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena CarlssonSävedalens AIK19:506:08
2Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL25:40+5:507:56
3Martin EkströmOK Gläntan Vessigebro26:32+6:428:12
4Malin Blåudd LinghOK Rodhen28:14+8:248:44
5Jacob EnbergHalmstad OK28:16+8:268:45
6Lovisa RingHalmstad OK35:27+15:3710:58
7Gunnar DalstrandÅmåls OK42:56+23:0613:17
8Nino DaSilvaMölndal Outdoor IF53:14+33:2416:28
9Melina DaSilvaMölndal Outdoor IF53:31+33:4116:34

Öppen lång svår

5 300 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav OhlinOK Tranan43:498:16
2Jörgen AdrianssonBorås GIF51:34+7:459:43
3Malin SvärdKlubblös52:22+8:339:52
4Johan PerssonKlubblös58:39+14:5011:03
5Robin LarssonFK Göingarna1:02:13+18:2411:44
Karl PerssonKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser