Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #5, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #5, sprint
Arrangörsorganisation: Tidaholm SOK Sisu
Datum: lördag 17 augusti 2019

D21

4 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK22:104:52
2Linn BylarsForsa OK22:12+0:024:52
3Elvira LarssonRyda SK22:26+0:164:55
4Amy RankkaForsa OK23:17+1:075:07
5Emelie HolmströmKamrat och IF KIF24:12+2:025:19
6Mia EronnLinköpings OK24:38+2:285:24
7Rebecka HylanderNyköpings OK24:59+2:495:29
8Erica OlssonIFK Mora OK25:03+2:535:30
9Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK25:35+3:255:37
10Karin E GustafssonGarphyttans IF25:53+3:435:41
11Anna TidermanHaninge SOK26:04+3:545:43
12Emma MiléusAttunda OK28:55+6:456:21
13Matilda JonssonIFK Mora OK30:00+7:506:35
14Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro30:29+8:196:41
Linn BrännebyÄrla IFej godkänd

H21

4 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LarssonÄrla IF20:274:13
2Patrik SvedbergGävle OK21:32+1:054:26
3Marcus WadellUlricehamns OK22:15+1:484:35
4Jonny EngelOK Ravinen22:34+2:074:39
5Martin SchagerlindTrollhättans SOK24:36+4:095:04
6Thomas JanssonGarphyttans IF25:03+4:365:10
7Torbjörn JanssonGarphyttans IF28:55+8:285:58
8Thomas PetterssonAttunda OK31:20+10:536:28
9Alberto BethazIKP Prato - Alta Badia Orienteering32:11+11:446:38
Sebastian GieseÖrkelljunga FKutgått

D17-20

4 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva JonssonLånghundra IF26:106:19
2Ida RoosSOK Träff28:32+2:226:53
3Emma JonssonIFK Mora OK31:36+5:267:37
Adelina FunkeLeksands OKej godkänd

H17-20

4 580 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel ErnstssonFinspångs SOK19:114:11
2Rasmus NordgrenOK Kåre19:38+0:274:17
3Hugo MandingerTrollhättans SOK21:57+2:464:47
4Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK23:40+4:295:10
5William RönnborgIK Uven25:20+6:095:31
6Martin SkärlénHaninge SOK25:29+6:185:33
7Linus BacklundTrollhättans SOK27:09+7:585:55
8Jesper BergDomnarvets GOIF28:59+9:486:19
Arvid SkeppSävedalens AIKej start

D14

3 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida ErnstssonFinspångs SOK18:465:59
2Irma BergDomnarvets GOIF21:08+2:226:45

H14

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel ResmalmOK Hedströmmen21:236:49
2Ludvig EronnLinköpings OK23:17+1:547:26
3Hugo TofténSOK Träff24:22+2:597:47

D12

1 830 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Frida AhlOK Norrvirdarnaej start

H12

1 830 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK8:584:53
2Albin SvenssonFK Herkules10:47+1:495:53
3Carl SjögrenTidaholm SOK Sisu12:12+3:146:40

H10

1 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK12:527:01

D40

3 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin PilvingeOK Kolmården22:155:56
2Annica CrispinOK Denseln24:07+1:526:26
3Marie-louise PerssonFK Herkules28:14+5:597:32
Florence BergDomnarvets GOIFej godkänd

H40

4 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronnie PetterssonHaninge SOK21:534:48
2Andreas MathisenVästerås SOK22:39+0:464:58
3Anders AhlOK Norrvirdarna22:47+0:545:00
4Magnus EliassonDomnarvets GOIF22:53+1:005:01
5David HallbergIK Ymer24:51+2:585:27
6Stefan NordinUlricehamns OK25:19+3:265:33
7Per RubendahlOK Skogshjortarna26:24+4:315:48
8Mikael SvenssonFK Herkules28:11+6:186:11
9Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK29:06+7:136:23
10Bertil EronnLinköpings OK31:42+9:496:58
11Tobias GrimmergårdBredareds IF32:12+10:197:04
12Erik BacklundTrollhättans SOK38:27+16:348:27
Mats TofténSOK Träffej godkänd
Ola SkeppSävedalens AIKej start

D50

3 410 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica KollbergEksjö SOK19:555:50
2Ulrika GustafssonIK Vista21:05+1:106:10
3Suzy LarssonOK Skogshjortarna21:40+1:456:21
4Åsa BergströmTäby OK23:46+3:516:58
5Cecilia LingerudOK Skogsfalken24:06+4:117:04
6Ingrid SvenssonFinspångs SOK24:09+4:147:04
7Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF26:30+6:357:46
8Ammi AnderssonMariestads FK31:40+11:459:17
9Carola VeltmanOK Skogshjortarna40:57+21:0212:00

H50

4 140 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan JohanssonOK Kåre19:284:42
2Henrik JonssonIFK Mora OK20:11+0:434:52
3Mikael JohanssonVärend GN OL20:23+0:554:55
4Erik ErnstssonFinspångs SOK20:26+0:584:56
5Jonas HolmgrenOK Hammaren20:33+1:054:57
6Magnus AasaOK Kullingshof20:39+1:114:59
7Patrik TidermanSöders-Tyresö21:00+1:325:04
7Steven HaleOK Kåre21:00+1:325:04
9Mikael GustafssonIK Vista21:17+1:495:08
10Magnus HellbergEskilstuna OL21:21+1:535:09
11Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK21:23+1:555:09
12Stefan KollbergEksjö SOK22:18+2:505:23
13Urban RisbergEskilstuna OL22:35+3:075:27
14Kenneth SvenssonFinspångs SOK22:45+3:175:29
15Håkan LångLänna IF22:55+3:275:32
16Kjell EinarssonOK Skogshjortarna22:56+3:285:32
17Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna23:16+3:485:37
18Magnus MånssonVäxjö OK23:49+4:215:45
19Rickard AsplundÄrla IF24:04+4:365:48
20Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK24:05+4:375:49
21Henry LarssonBredareds IF24:30+5:025:55
22Fredrik ÅslundKatrineholms OK24:54+5:266:00
23Anders PetterssonStigsökarna25:13+5:456:05
24Stefan JohanssonTrosabygdens OK25:48+6:206:13
25Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb26:43+7:156:27
26Anders BergDomnarvets GOIF26:49+7:216:28
27Joakim SorinderOK Skogsfalken34:48+15:208:24
28Mats AnderssonMariestads FK36:16+16:488:45
29Lars ThorénRonneby OK37:28+18:009:02
Benny LindgrenFinspångs SOKej godkänd

D60

3 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK22:197:07
2Lena JanssonGarphyttans IF24:06+1:477:41
3Birgitta JanssonGarphyttans IF26:28+4:098:27
4Birgitta GustafssonGarphyttans IF26:35+4:168:29
5Lisbeth CelanderKristinehamns OK28:57+6:389:14
6Margareta MeitonIFK Lidingö SOK30:35+8:169:46

H60

3 740 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf ErikssonStora Tuna OK19:085:06
2Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF19:39+0:315:15
3Göran AnderssonJärla Orientering20:57+1:495:36
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK22:38+3:306:03
5Inge JosefssonStångenäs AIS22:48+3:406:05
6Lennart KarlssonMarkbygdens OK23:28+4:206:16
7Jan GustafssonGarphyttans IF23:42+4:346:20
8Johan KarlssonTrollhättans SOK23:44+4:366:20
9Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF24:40+5:326:35
10Bo HerderssonMarkbygdens OK25:24+6:166:47
11Bertil TallkvistSkene Sim o IS29:11+10:037:48
12Leif AhlstrandUlricehamns OK29:39+10:317:55
13Göran SvenssonSkillingaryds FK30:42+11:348:12
14Håkan ForsmanRonneby OK32:30+13:228:41
Mats EricssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Manfred OlejnikSOK Viljanej godkänd

H70

3 410 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AdolfssonLerums SOK20:486:05
2Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK22:18+1:306:32
3Claes-Göran LundbergUlricehamns OK22:41+1:536:39
4Rune ArvidssonMarkbygdens OK26:50+6:027:52
5Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK29:21+8:338:36
6Ronny HedlundOK Södertörn30:08+9:208:50
7Lars-Åke SjökvistVärend GN OL30:20+9:328:53
Bo LindqvistHestra IFej godkänd

Öppen 1

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LarssonOK Roxen16:369:04
2Erik AhlOK Norrvirdarna16:55+0:199:14
Lukas PetterssonStigsökarnaej godkänd
Marie WilhelmssonStigsökarnaej godkänd
Tuva HolmTidaholm SOK Sisuutgått

Öppen 5

4 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan LarssonOK Roxen28:336:53
2Simon WesthMullsjö SOK32:48+4:157:55
3Göran PerssonVärend GN OL33:45+5:128:09
4Leif CelanderKristinehamns OK34:02+5:298:13
5Michael HallgrenTibro OK36:03+7:308:42
6Julia WesthMullsjö SOK38:39+10:069:20
7Robin SchagerlindOK Bävern39:29+10:569:32
8Olle Kardellklubblös39:54+11:219:38
9Konrad EnerothTidaholm SOK Sisu52:13+23:4012:36
10Åsa AhlOK Norrvirdarna1:01:00+32:2714:44
11Martin JorlövOK Skogshjortarna1:04:14+35:4115:30
12Marie JorlövOK Skogshjortarna1:30:52+1:02:1921:56

Öppen 9

4 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonValbo AIF30:536:22
2Marcus GustafssonIF Hallby SOK32:41+1:486:45
3Martin MandingerTrollhättans SOK33:47+2:546:58
4Karl-Johan OhlinOK Tranan40:40+9:478:24
5attias Kardellklubblös45:41+14:489:26
6Anna RönnborgIK Uven47:15+16:229:45
7Peter ÖstenssonOK Tranan51:53+21:0010:43

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser