Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #6, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #6, medel
Arrangörsorganisation: Tidaholm SOK Sisu
Datum: söndag 18 augusti 2019

D21

10 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK46:484:35
2Elvira LarssonRyda SK47:08+0:204:37
3Linn BylarsForsa OK48:47+1:594:46
4Amy RankkaForsa OK50:57+4:094:59
5Emelie HolmströmKamrat och IF KIF51:03+4:155:00
6Mia EronnLinköpings OK52:15+5:275:07
7Anna TidermanHaninge SOK52:16+5:285:07
8Karin E GustafssonGarphyttans IF52:18+5:305:07
9Sonia RodiéreIFK Lidingö SOK57:01+10:135:35
10Erica OlssonIFK Mora OK57:07+10:195:35
11Rebecka HylanderNyköpings OK59:15+12:275:48
12Linn BrännebyÄrla IF1:01:49+15:016:03
13Emma MiléusAttunda OK1:02:27+15:396:07
14Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro1:07:02+20:146:34
15Matilda JonssonIFK Mora OK1:15:32+28:447:24

H21

12 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LarssonÄrla IF45:383:48
2Patrik SvedbergGävle OK48:11+2:334:00
3Thomas JanssonGarphyttans IF51:45+6:074:18
4Jonny EngelOK Ravinen51:59+6:214:19
5Marcus WadellUlricehamns OK52:46+7:084:23
6Martin SchagerlindTrollhättans SOK55:41+10:034:38
7Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:01:49+16:115:09
8Torbjörn JanssonGarphyttans IF1:04:44+19:065:23
9Alberto BethazIKP Prato - Alta Badia Orienteering1:06:23+20:455:31
10Thomas PetterssonAttunda OK1:07:37+21:595:38
11Martin MandingerTrollhättans SOK1:16:50+31:126:24
Hampus LarssonFK Göingarnaej start

D17-20

7 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva JonssonLånghundra IF39:515:24
2Adelina FunkeLeksands OK40:44+0:535:32
3Tuva NylundBredaryds SOK42:06+2:155:43
4Emma JonssonIFK Mora OK44:01+4:105:58
Ella PalmIK Hakarpspojkarnaej start

H17-20

9 240 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus NordgrenOK Kåre39:054:13
2Joel ErnstssonFinspångs SOK41:02+1:574:26
3Hugo MandingerTrollhättans SOK44:12+5:074:47
4Martin SkärlénHaninge SOK52:25+13:205:40
5Jesper BergDomnarvets GOIF53:25+14:205:46
6Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK55:26+16:215:59
7Linus BacklundTrollhättans SOK58:38+19:336:20

D14

4 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida ErnstssonFinspångs SOK25:105:37
2Irma BergDomnarvets GOIF28:21+3:116:20
3Minna PalmIK Hakarpspojkarna30:27+5:176:48
4Ella JanssonTidaholm SOK Sisu49:25+24:1511:03

H14

4 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel ResmalmOK Hedströmmen29:126:31
2Hugo TofténSOK Träff39:09+9:578:45

H12

4 210 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl SjögrenTidaholm SOK Sisu16:524:00
2Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK19:20+2:284:35
3Albin SvenssonFK Herkules21:07+4:155:00

H10

4 210 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK24:345:50

D40

7 360 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Florence BergDomnarvets GOIF39:135:19
2Maria OssianssonIK Hakarpspojkarna49:44+10:316:45
3Marie-louise PerssonFK Herkules56:01+16:487:36
4Malin PilvingeOK Kolmården56:15+17:027:38
Annica CrispinOK Denselnej godkänd

H40

10 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tony LarssonOK Skogsfalken45:244:27
2Bertil EronnLinköpings OK46:17+0:534:32
3Andreas MathisenVästerås SOK47:07+1:434:37
4Ronnie PetterssonHaninge SOK48:26+3:024:44
5Milan RovenskyOLT Transdanubien50:23+4:594:56
6Mats TofténSOK Träff51:54+6:305:05
7Stefan NordinUlricehamns OK52:04+6:405:06
8Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK53:20+7:565:13
9Magnus EliassonDomnarvets GOIF53:34+8:105:15
10Mikael SvenssonFK Herkules54:26+9:025:20
11Kenneth JohanssonOK Tranan54:30+9:065:20
12David HallbergIK Ymer55:59+10:355:29
13Tobias GrimmergårdBredareds IF56:09+10:455:30
14Per RubendahlOK Skogshjortarna1:02:11+16:476:05
15Erik BacklundTrollhättans SOK1:06:30+21:066:31
16Pär SöderhjelmOK Stigen1:06:53+21:296:33
17Jan GustafssonGarphyttans IF1:07:27+22:036:36

D50

6 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica KollbergEksjö SOK33:045:10
2Carina SvenssonBredaryds SOK33:35+0:315:14
3Suzy LarssonOK Skogshjortarna33:59+0:555:18
4Cecilia LingerudOK Skogsfalken35:20+2:165:31
5Annica TholénOK Skogshjortarna36:31+3:275:42
6Ingrid SvenssonFinspångs SOK38:18+5:145:59
7Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF39:42+6:386:12
8Åsa BergströmTäby OK40:11+7:076:16
9Ammi AnderssonMariestads FK43:03+9:596:43
10Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb59:10+26:069:14
11Ulrika GustafssonIK Vista59:31+26:279:17
Carola VeltmanOK Skogshjortarnaej start

H50

9 240 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ErnstssonFinspångs SOK41:534:31
2Henrik JonssonIFK Mora OK42:48+0:554:37
3Steven HaleOK Kåre43:20+1:274:41
4Stefan JohanssonOK Kåre43:42+1:494:43
5Kristian PalmIK Hakarpspojkarna44:11+2:184:46
6Magnus AasaOK Kullingshof44:46+2:534:50
7Stefan KollbergEksjö SOK44:52+2:594:51
8Rickard AsplundÄrla IF45:35+3:424:55
9Magnus HellbergEskilstuna OL46:04+4:114:59
10Max TholénOK Skogshjortarna46:06+4:134:59
11Jonas HolmgrenOK Hammaren46:42+4:495:03
12Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK47:38+5:455:09
13Mats GranstedtIK Hakarpspojkarna48:03+6:105:12
14Urban RisbergEskilstuna OL48:16+6:235:13
14Patrik TidermanSöders-Tyresö48:16+6:235:13
16Lars PerssonOK Skogsfalken48:18+6:255:13
17Henry LarssonBredareds IF48:40+6:475:16
18Håkan LångLänna IF48:58+7:055:17
19Stefan JohanssonTrosabygdens OK49:32+7:395:21
20Kjell EinarssonOK Skogshjortarna50:45+8:525:29
21Kenneth SvenssonFinspångs SOK51:20+9:275:33
22Magnus MånssonVäxjö OK51:36+9:435:35
23Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK52:21+10:285:39
24Mats NylundBredaryds SOK52:51+10:585:43
25Anders BergDomnarvets GOIF54:00+12:075:50
26Benny LindgrenFinspångs SOK54:07+12:145:51
27Peter AnderssonUlricehamns OK56:16+14:236:05
28Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb59:49+17:566:28
29Fredrik ÅslundKatrineholms OK1:00:22+18:296:31
30Per AnderssonUlricehamns OK1:02:15+20:226:44
31Lars ThorénRonneby OK1:05:42+23:497:06
32Peter ÖstenssonOK Tranan1:08:41+26:487:25
Mikael JohanssonVärend GN OLej godkänd
Mats AnderssonMariestads FKej godkänd
Joakim SorinderOK Skogsfalkenej godkänd
Anders PetterssonStigsökarnaej godkänd
Mikael GustafssonIK Vistaej godkänd
Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubbej start

D60

4 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK32:007:09
2Birgitta GustafssonGarphyttans IF34:50+2:507:47
3Lena JanssonGarphyttans IF34:51+2:517:47
4Birgitta JanssonGarphyttans IF37:12+5:128:19
5Lisbeth CelanderKristinehamns OK39:50+7:508:54
6Margareta MeitonIFK Lidingö SOK41:47+9:479:20

H60

7 360 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnderssonJärla Orientering34:274:40
2Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF36:01+1:344:53
3Ulf ErikssonStora Tuna OK36:23+1:564:56
4Johan KarlssonTrollhättans SOK38:21+3:545:12
5Lennart KarlssonMarkbygdens OK39:04+4:375:18
6Bo HerderssonMarkbygdens OK39:58+5:315:25
7Gunnar MunkteliusSurahammars SOK40:08+5:415:27
8Leif AhlstrandUlricehamns OK42:31+8:045:46
9Håkan ForsmanRonneby OK43:04+8:375:51
10Kjell EmanuelssonDomnarvets GOIF44:39+10:126:03
11Inge JosefssonStångenäs AIS46:05+11:386:15
12Manfred OlejnikSOK Viljan48:41+14:146:36
13Göran SvenssonSkillingaryds FK59:11+24:448:02
14Mats EricssonOK Skogshjortarna1:14:36+40:0910:08
Morgan TidemanJönköpings OKej godkänd
Bertil TallkvistSkene Sim o ISutgått

H70

6 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK33:265:13
2Olle AdolfssonLerums SOK34:27+1:015:22
3Rune ArvidssonMarkbygdens OK35:59+2:335:37
4Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK39:02+5:366:05
5Claes-Göran LundbergUlricehamns OK39:23+5:576:09
6Bo LindqvistHestra IF42:14+8:486:35
7Bernt ErikssonSpårvägens OK45:28+12:027:06
8Lars-Åke SjökvistVärend GN OL51:07+17:417:59
9Ronny HedlundOK Södertörn53:50+20:248:24

Öppen 1

4 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida RoosSOK Träff20:084:46
2Mattias Kardellklubblös20:51+0:434:57
3Olle Kardellklubblös23:11+3:035:30
4Jennergren Johanklubblös25:41+5:336:06
5Karin StattinSOK Träff30:49+10:417:19

Öppen 5

7 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif CelanderKristinehamns OK43:205:51
2Bergström JerkerTäby OK47:10+3:506:22
3Göran PerssonVärend GN OL47:37+4:176:26
4Michael HallgrenTibro OK50:51+7:316:52
5Torben GustavssonSOK Träff52:08+8:487:03
6Martin JorlövOK Skogshjortarna1:01:57+18:378:22
7Lukas LarssonOK Roxen1:13:39+30:199:57
8Konrad EnerothTidaholm SOK Sisu1:17:16+33:5610:27
9Leo OlssonTidaholm SOK Sisu1:17:17+33:5710:27
10Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:22:48+39:2811:12
11Radka KühnelTrollhättans SOK1:27:55+44:3511:53
12Marie JorlövOK Skogshjortarna1:47:17+1:03:5714:31
Johan Abrahamssonklubblösej godkänd

Öppen 9

12 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per KlarTidaholm SOK Sisu1:00:465:03
2Marcus GustafssonIF Hallby SOK1:03:28+2:425:17
3Hans KööhlerTrollhättans SOK1:08:01+7:155:40
4Gabriel AnderssonUlricehamns OK1:09:54+9:085:49
5Johan LarssonOK Roxen1:17:04+16:186:25
6Jan WallinTidaholm SOK Sisu1:21:50+21:046:49
7Gittan WallinTidaholm SOK Sisu1:21:52+21:066:49
8Inge Wågdahlklubblös1:34:35+33:497:52

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser