Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO, Svenska Cupen, #10, Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO, Svenska Cupen, #10, Sprint
Arrangörsorganisation: Kalmar OK
Datum: lördag 7 september 2019

D21

5 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna TidermanHaninge SOK25:034:47
2Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna25:13+0:104:49
3Karin E GustafssonGarphyttans IF26:04+1:014:59
4Mia EronnLinköpings OK26:45+1:425:07
5Linn BylarsForsa OK26:51+1:485:08
6Helena SvenssonFK Herkules27:16+2:135:13
7Linn BrännebyÄrla IF31:00+5:575:56
8Emma MiléusAttunda OK32:38+7:356:15
9Eva GustafssonHagaby GoIF Örebro34:28+9:256:36

H21

6 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor LarssonÄrla IF24:353:52
2Marcus WadellUlricehamns OK25:58+1:234:05
3Patrik SvedbergGävle OK27:02+2:274:15
4Thomas JanssonGarphyttans IF27:58+3:234:24
5Magnus BlåuddOK Rodhen28:09+3:344:26
6Joakim SkärlénHaninge SOK32:02+7:275:03
7Jonathan WestlundTorsås OK45:14+20:397:08

D17-20

4 470 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida ErnstssonFinspångs SOK22:385:03
2Alva JonssonLånghundra IF25:46+3:085:45
3Linda RennerHaninge SOK29:00+6:226:29
4Hanna RingRonneby OK30:13+7:356:45

H17-20

5 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus NordgrenOK Kåre22:344:24
2Hugo MandingerTrollhättans SOK23:10+0:364:31
3Martin SkärlénHaninge SOK26:44+4:105:13
4Linus BacklundTrollhättans SOK32:01+9:276:15

D16

3 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja BäcklundRonneby OK30:077:43

H16

4 360 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn RennerHaninge SOK31:167:10

H12

2 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SvenssonFK Herkules16:266:09

D40

4 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken26:475:42
2Malin PilvingeOK Kolmården27:40+0:535:53
3Daniela RennerHaninge SOK32:29+5:426:55
4Ulrika AnderssonHaninge SOK34:41+7:547:23
5Annica CrispinOK Denseln36:14+9:277:43
6Marie-louise PerssonFK Herkules41:21+14:348:48

H40

5 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna27:314:42
2Ronnie PetterssonHaninge SOK28:53+1:224:56
3Mikael PerssonFK Göingarna30:57+3:265:17
4Mikael SvenssonFK Herkules35:05+7:345:59
5Jan GustafssonGarphyttans IF39:44+12:136:47
6Erik BacklundTrollhättans SOK39:53+12:226:49
7Stefan CaleklintKarlskrona SOK40:37+13:066:56
8Erik JonssonLånghundra IF44:30+16:597:36

D50

4 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica KollbergEksjö SOK22:295:25
2Cecilia LingerudOK Skogsfalken26:09+3:406:18
3Åsa BergforsSOK Viljan27:15+4:466:34
4Ulrika GustafssonIK Vista28:13+5:446:48
5Kristin HanssonMarkbygdens OK32:56+10:277:57
6Eva LindgrenFinspångs SOK37:37+15:089:05
7Carola VeltmanOK Skogshjortarna1:00:26+37:5714:35
Annika EngströmOK Kårediskvalificerad
Ingrid SvenssonFinspångs SOKej godkänd

H50

5 170 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael JohanssonVärend GN OL23:074:28
2Henrik JonssonIFK Mora OK23:13+0:064:29
3Mikael GustafssonIK Vista23:20+0:134:30
4Stefan KollbergEksjö SOK23:26+0:194:31
5Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF24:06+0:594:39
6Magnus AasaOK Kullingshof24:55+1:484:49
7Lars PerssonOK Skogsfalken25:20+2:134:54
8Erik NylundJärfälla OK25:39+2:324:57
9Rickard AsplundÄrla IF25:40+2:334:57
10Våge RindstigSOK Viljan25:48+2:414:59
11Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK25:58+2:515:01
12Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK26:18+3:115:05
13Stefan JohanssonTrosabygdens OK27:25+4:185:18
14Nils PistoraLunds OK27:44+4:375:21
15Ulf AnderssonHaninge SOK27:48+4:415:22
16Benny LindgrenFinspångs SOK28:27+5:205:30
17Hans KööhlerTrollhättans SOK28:38+5:315:32
18Hans OlsénSundbybergs IK30:08+7:015:49
19Fredrik ÅslundKatrineholms OK32:10+9:036:13
20Stefan JonssonNybro OK32:43+9:366:19
21Claes RennerHaninge SOK36:47+13:407:06
22Joakim SorinderOK Skogsfalken39:38+16:317:39
Kenneth SvenssonFinspångs SOKdiskvalificerad
Erik ErnstssonFinspångs SOKej godkänd
Stefan JohanssonOK Kåreej godkänd
Jonas HolmgrenOK Hammarenutgått

D60

2 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK17:245:52
2Birgitta GustafssonGarphyttans IF18:24+1:006:12
3Lena JanssonGarphyttans IF18:35+1:116:16
4Radka KühnelTrollhättans SOK37:25+20:0112:38

H60

4 780 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf ErikssonStora Tuna OK25:205:17
2Nils-Robert PerssonKamrat och IF KIF25:40+0:205:22
3Anders ThomassonUlricehamns OK27:05+1:455:39
4Stefan OlssonÅlems OK28:48+3:286:01
5Gunnar MunkteliusSurahammars SOK30:52+5:326:27
6Lennart KarlssonMarkbygdens OK31:46+6:266:38
7Anders AsplundJärla Orientering33:09+7:496:56
8Torbjörn LundströmIF Hallby SOK35:01+9:417:19
9Göran SvenssonSkillingaryds FK38:22+13:028:01
10Manfred OlejnikSOK Viljan38:24+13:048:02
11Leif AhlstrandUlricehamns OK41:48+16:288:44
12Jørgen NielsenAllerød OK43:27+18:079:05
13Bertil TallkvistSkene Sim o IS45:06+19:469:26
14Hans HanssonMarkbygdens OK47:55+22:3510:01
Göran AnderssonJärla Orienteringdiskvalificerad
Håkan ForsmanRonneby OKej godkänd
Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd

H70

3 730 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes LindbergLunds OK22:155:57
2Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK22:35+0:206:03
3Ingemar LöfqvistTjällmo-Godegårds OK22:59+0:446:09
4Rune ArvidssonMarkbygdens OK27:19+5:047:19
5Ronny HedlundOK Södertörn28:38+6:237:40
6Bo JohanssonOK Stigen29:08+6:537:48
7Lars-Åke SjökvistVärend GN OL32:10+9:558:37
8Åke ArvidssonHultsfreds OK34:40+12:259:17

Öppen kort

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke SjökvistVärend GN OL11:325:40
2Anna NyströmÅlems OK17:10+5:388:27

Öppen medel

3 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin MandingerTrollhättans SOK16:065:03
2Malin Blåudd LinghOK Rodhen20:35+4:296:28
3Inge PetterssonKlubblös20:46+4:406:31
4Nina RingRonneby OK24:24+8:187:40
5Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK29:42+13:369:20

Öppen lång

5 150 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sebastian GieseÖrkelljunga FK26:515:12
2Hans KööhlerTrollhättans SOK29:32+2:415:44
3Jens WickbergForsa OK30:41+3:505:57
4Anna KoppMölndal Outdoor IF31:03+4:126:01
5Stefan OlhedenSOK Viljan34:45+7:546:44
6Göran PerssonVärend GN OL35:11+8:206:49
7Åke NyströmÅlems OK42:52+16:018:19
Magnus AasaOK Kullingshofej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser