Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Gisle

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Gisle
Arrangörsorganisation: OK Gisle
Datum: söndag 15 september 2019

D21

6 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna LindströmOK Tranan1:07:449:48
2Louise BeechIK Hakarpspojkarna1:11:00+3:1610:16
Stina JohanssonOK Bävernej godkänd
Lina ParkOK Stigenej godkänd

H21

7 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola AnderssonOK Orion54:256:49
2Marcus KvarndalUlricehamns OK1:01:01+6:367:38
3Christian MichelsenVäxjö OK1:02:14+7:497:47
4Martin LarssonHestra IF1:02:51+8:267:52
5Simon NilssonEksjö SOK1:05:55+11:308:15
6Fredrik RosénJönköpings OK1:06:29+12:048:19
7Rasmus LundbergOK Bävern1:07:29+13:048:27
8Gustaf PeterssonHylte OK1:11:03+16:388:54
9Lars DavidssonHalmstad OK1:11:39+17:148:58
10Mikael HelinHalmstad OK1:16:58+22:339:38
11Albin AnderssonVäxjö OK1:23:39+29:1410:28
12Viktor ParkOK Stigen1:30:51+36:2611:23
13Johan FilipssonMarkaryds FK1:36:40+42:1512:06
Linus LandergrenHestra IFej godkänd
Michael HertinIK Hakarpspojkarnaej start
Loke AgmarkenHalmstad OKej start
Joel Käll KarlssonVäxjö OKej start

D18

5 520 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela LönkvistOK Vivill1:11:2212:55
Kajsa WardOK Vivillej godkänd
Maja PorleVäxjö OKej start

D16

4 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma IsidorssonOK Vivill1:29:4119:02

H16

4 710 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SamuelssonOK Vivill56:3011:59
2Linus BägebyOK Vivill1:00:30+4:0012:50
Edvin NilssonOskarströms OKej start

D14

3 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lea FribergOK Vivill34:5310:24
2Wilma KroksmyrVäxjö OK36:26+1:3310:52
3Lovisa KroksmyrVäxjö OK38:47+3:5411:34
4Emilia ElverlindOK Tranan41:42+6:4912:26
5Linda SahlinNässjö OK44:22+9:2913:14
6Elin BlomqvistMarkbygdens OK47:07+12:1414:03
7Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb56:13+21:2016:46

H14

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor HörnquistAnderstorps OK25:177:32
2Kasper VemdalMullsjö SOK29:31+4:148:48
3Hjalmar FolkestadAnderstorps OK33:52+8:3510:06
4Ludvig EronnLinköpings OK34:38+9:2110:20
5Otto LarssonOK Tranan39:09+13:5211:41
6Samuel DahlbergIK Trenne Ullared40:08+14:5111:58
7Oskar Andrén SkoglundOK Vivill47:48+22:3114:16
8Oskar WardOK Vivill1:36:48+1:11:3128:53
Olle PetersénOK Njudungej godkänd
Malcolm SvenssonAnderstorps OKej start

D12

2 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vera FolkestadAnderstorps OK28:4611:06
2Jana Rifa BernardinoIFK Sävsjö30:32+1:4611:47
3Wilma PalmqvistOK Tranan31:29+2:4312:09
Elma FribergOK Vivillej start
Edit TreptowAnderstorps OKej start

H12

2 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar IngelsboOK Tranan21:298:17
2Olof HertinIK Hakarpspojkarna27:09+5:4010:28
3Joar AnderssonVäxjö OK31:20+9:5112:05
4Elias BengtssonOK Tranan33:53+12:2413:04
5Gustaf KarlssonOK Njudung34:18+12:4913:14
6Elias SamuelssonOK Vivill35:23+13:5413:39
7Theo LarssonOK Tranan35:26+13:5713:40
8Charlie EmterbyOK Vivill40:11+18:4215:30
9Julian IgedeOK Stigen44:06+22:3717:01
10Henning SöderhjelmOK Stigen44:30+23:0117:10

D10

2 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa StavenrotOK Vivill23:5410:57
2Gry EmterbyOK Vivill25:23+1:2911:38
3Ellen NordlundOK Vivill25:39+1:4511:45
4Minna KvarndalUlricehamns OK29:39+5:4513:36
5Ylva SöderhjelmOK Stigen37:05+13:1117:00
Astrid TreptowAnderstorps OKej start

H10

2 180 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf IngelsboOK Tranan17:528:11
2Pontus CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb18:00+0:088:15
3Hjalmar HörnquistAnderstorps OK22:00+4:0810:05
4Olle BlomqvistMarkbygdens OK22:26+4:3410:17
5Theo KronmarkerMullsjö SOK27:07+9:1512:26
6Nicolas IgedeOK Stigen30:21+12:2913:55
7Algot NordlundOK Vivill34:45+16:5315:56

D35

5 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika BornetunSkillingaryds FK1:01:5711:13
Jenny GreenHalmstad OKej start

H35

6 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LiljequistHylte OK1:04:079:16
2Roger LarssonSkillingaryds FK1:14:43+10:3610:48
3Per HultJönköpings OK1:21:55+17:4811:51

H40

6 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil EronnLinköpings OK56:198:09
2Patrick EricsonMullsjö SOK1:14:59+18:4010:51
3Pär SöderhjelmOK Stigen1:19:04+22:4511:26
Andreas SamuelssonOK Vivillej godkänd

D45

4 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia EronnLinköpings OK46:0510:14
2Veronica AdolfssonAnderstorps OK54:14+8:0912:03
3Maria FolkestadAnderstorps OK55:23+9:1812:18
4Maria Rosén ThelinJönköpings OK55:35+9:3012:21
5Ann BägebyOK Vivill57:22+11:1712:44
6Helena BlomqvistMarkbygdens OK59:42+13:3713:16
7Jessica ElmerssonOK Bävern1:03:13+17:0814:02
8Maria PeterssonHalmstad OK1:03:38+17:3314:08
9Kristina AreskougAnderstorps OK1:09:15+23:1015:23

H45

6 910 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan AnderssonHalmstad OK1:07:409:47
2Ulrik MagnussonHalmstad OK1:12:05+4:2510:25
3Martin JohanssonHalmstad OK1:23:33+15:5312:05
4Niclas HörnquistAnderstorps OK1:25:04+17:2412:18
5Carl SvenssonFK Finn1:44:46+37:0615:09
Anders HolmbergOK Vivillej godkänd
Robert SvenssonAnderstorps OKej godkänd
Ola SamuelssonOK Vivillej godkänd

D50

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina NilssonOK Tranan41:4511:51
2Camilla HolmqvistOK Stigen44:53+3:0812:45
3Lena TuressonBurseryds IF50:50+9:0514:26
Helen AhlstrandOK Vivillej start

H50

5 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan TuressonBurseryds IF56:5510:18
2Per JohanssonOK Reftele59:35+2:4010:47
3Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:02:14+5:1911:16
4Torbjörn LönkvistOK Vivill1:15:20+18:2513:38
Magnus AbrahamssonHalmstad OKej start
Jan SkoglundOK Vivillej start

D55

3 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK34:129:42
2Ann NilssonMarkaryds FK37:37+3:2510:41
3Pia LundbergOK Bävern40:46+6:3411:34
4Christina SöderblomÄtrans IF41:05+6:5311:40
5Gunnel SvenssonOK Tranan43:48+9:3612:26
6Anita BodinGällstadbygdens SOK45:20+11:0812:52
7Anne TuressonBredaryds SOK59:54+25:4217:01
8Katarina AnderssonÄtrans IF1:01:00+26:4817:19
9Eva TollsternVäxjö AIS1:11:03+36:5120:11
Christina SternerTockarps IKej godkänd
Maritha HenrikssonJönköpings OKutgått
Kristina JohanssonBredaryds SOKej start

H55

5 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BergLinköpings OK45:468:17
2Bengt AnderssonTenhults SOK49:32+3:468:58
3Bertil ÅkessonMarkbygdens OK50:18+4:329:06
4Peter Lillen NilssonOK Tranan51:08+5:229:15
5Mikael HanssonOK Vivill52:52+7:069:34
6Glen HåkanssonVäxjö OK53:02+7:169:36
7Peter ValterssonAnderstorps OK57:41+11:5510:26
8Magnus PorleVäxjö OK58:20+12:3410:34
9Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna1:00:22+14:3610:56
10Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared1:06:00+20:1411:57
11Bengt HolménHylte OK1:06:25+20:3912:01
12Gunnar GustavssonOK Reftele1:27:20+41:3415:49
Ola AllvinIK Hakarpspojkarnautgått
Jonas BornetunSkillingaryds FKej start
Stefan JohanssonBredaryds SOKej start

D60

3 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bente KällVäxjö OK39:2211:11
2Lena RunessonOK Vivill45:32+6:1012:56
3Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby45:59+6:3713:03
4Monica MartinssonOK Tranan46:01+6:3913:04
5Maria AnderssonBredaryds SOK49:45+10:2314:08
6Berit RuneforsVäxjö OK53:58+14:3615:19
Åsgerd BergmanOK Trananej start

H60

4 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BrorssonTockarps IK43:029:33
2Evert JohanssonOK Bävern48:14+5:1210:43
3Jan KarlssonVäxjö OK51:07+8:0511:21
4Lars RunessonOK Vivill53:35+10:3311:54
5Stig NilssonOskarströms OK55:29+12:2712:19
6Lennart LarssonJönköpings OK56:24+13:2212:32
Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarnaej start
Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarnaej start

H65

4 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf SvenssonOK Njudung47:2310:31
2Kjell NeroNässjö OK50:13+2:5011:09
3Lennart GustafssonJönköpings OK50:56+3:3311:19
4Kent KardellLjungskile FK52:07+4:4411:34
5Lars GrehnMullsjö SOK55:54+8:3112:25
6Arne BogrenOK Vivill55:59+8:3612:26
7Thomas PalmqvistOK Tranan1:02:42+15:1913:56
8Stefan ElmquistTenhults SOK1:02:49+15:2613:57
9Tommy WesterbergIF Hagen1:03:28+16:0514:06
10Björn PetterssonUlricehamns OK1:09:16+21:5315:23

D70

2 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Mari KarlssonVäxjö OK38:3113:51
2Helen AndertoftMarkaryds FK44:56+6:2516:09
3Ann-Mari PerssonVäxjö OK48:37+10:0617:29
4Margareta WikströmVäxjö AIS1:03:41+25:1022:54
5Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK1:11:16+32:4525:38

H70

3 520 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar BergmanOK Tranan35:3410:06
2Stellan AhnströmForserums SOK40:46+5:1211:34
3Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK42:13+6:3911:59
4Roland BomanUlricehamns OK44:40+9:0612:41
5Sune AnderssonHalmstad OK52:26+16:5214:53
6Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna56:26+20:5216:01
7Bengt BengtssonSkillingaryds FK56:49+21:1516:08
8Kenneth LindblomVäxjö OK57:53+22:1916:26
9Agne RybeckVaggeryds SOK1:05:58+30:2418:44
Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarnaej start

D75

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid ÅhlundSvenljunga OK1:03:4222:54
2Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg1:18:02+14:2028:04
3Gunni EkbergÄtrans IF1:19:03+15:2128:26
Inger BylanderSvenljunga OKutgått

H75

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Erik SjöholmMullsjö SOK52:0114:46
2Bengt GardOskarströms OK57:43+5:4216:23
3Torgny JonssonVäxjö AIS1:24:56+32:5524:07

H80

2 780 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Erik LundAnderstorps OK42:5515:26
2Rune AhlanderJönköpings OK43:29+0:3415:38
3Torild BornetunSkillingaryds FK45:43+2:4816:26
4Per LarssonJönköpings OK50:15+7:2018:04
5Kurt BodinGällstadbygdens SOK51:20+8:2518:27
6Sten HjelmOK Tranan54:29+11:3419:35
7Bernt PeterssonAlvesta SOK56:39+13:4420:22
8Stig JohanssonHalmstad OK59:08+16:1321:16
9Kurt RydinOK Tranan1:04:31+21:3623:12

U1

1 910 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nova HiljemarkAnderstorps OK27:1914:18
2Carl HultJönköpings OK31:20+4:0116:24
3Sixten HandellOK Gisle39:50+12:3120:51
4Axel HultJönköpings OK40:14+12:5521:03
5Annie NordlundOK Vivill41:42+14:2321:49
6Mio KvarndalUlricehamns OK1:01:10+33:5132:01

U2

2 180 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Assar Rosen ThelinJönköpings OK27:1012:27
2Emanuel FranssonVaggeryds SOK27:40+0:3012:41
3Judith GranatMarkbygdens OK29:26+2:1613:30
4Alfred LarssonOK Gisle30:34+3:2414:01
5Einar GranatMarkbygdens OK36:49+9:3916:53
6Max CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb39:47+12:3718:14
7Felix LarssonOK Tranan45:07+17:5720:41
8Vilhemmina IgedeOK Stigen50:54+23:4423:20
9Erik LiljaOK Stigen54:06+26:5624:48
10Johannes DahlbergIK Trenne Ullared1:07:11+40:0130:49

Öppen 1

2 180 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK49:2022:37

Öppen 3

2 590 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmqvistOK Njudung37:1014:21
2Lilly AxelssonVaggeryds SOK37:58+0:4814:39
3Emma SvärdenOK Stigen38:47+1:3714:58
4Johan LiljaOK Stigen40:43+3:3315:43
5Ceclia KronmarkerMullsjö SOK43:19+6:0916:43
6Stina NilssonBredaryds SOK43:27+6:1716:46
7Ulrika IvanssonBredaryds SOK43:39+6:2916:51
8Jeseper SkoglödsKlubblös57:05+19:5522:02
9Jacob SkoglösaKlubblös57:11+20:0122:04
10Estrid FranssonVaggeryds SOK1:04:18+27:0824:49

Öppen 5

3 350 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK38:4511:34
2Tomas PetersenOK Njudung39:04+0:1911:39
3Per LeanderssonAnderstorps OK43:50+5:0513:05
4Ann WilanderAnderstorps OK44:04+5:1913:09
5Peter IgedeOK Stigen46:38+7:5313:55
6Anders WilanderAnderstorps OK48:02+9:1714:20
7Kent RobertssonVaggeryds SOK48:17+9:3214:24
8Rebecka BengtssonOK Tranan53:18+14:3315:54
9Martin GranatMarkbygdens OK53:46+15:0116:02
10Johan NordlundOK Vivill53:53+15:0816:05
11Jesper RundbäckVaggeryds SOK55:17+16:3216:30
12Torkil SkoglösaKlubblös57:06+18:2117:02
13Gunita RobertssonVaggeryds SOK58:55+20:1017:35
14Anna HögbergOK Tranan59:03+20:1817:37
15Jenny PalmqvistOK Tranan59:18+20:3317:42
16Lena FritzellAnderstorps OK59:23+20:3817:43
17Isabell IsidorssonOK Vivill59:30+20:4517:45
18Robert PustaOK Älvsjö-Örby1:04:36+25:5119:17
19Julia BjuvensjöBredaryds SOK1:06:58+28:1319:59
20Karin BengssonBredaryds SOK1:07:03+28:1820:00
21Karin HelmiusOK Reftele1:10:33+31:4821:03
22Lena JohanssonOK Njudung1:13:14+34:2921:51
23Kerstin LiljaBredaryds SOK1:14:46+36:0122:19
24Björn LiljaKlubblös1:15:03+36:1822:24
25Liv ErlandssonOK Vivill1:18:06+39:2123:18
Max LarssonOK Trananej godkänd

Öppen 7

2 780 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter SahlinNässjö OK27:5410:02
2Mikael AnderssonÄtrans IF32:18+4:2411:37
3Maria HåkanssonVäxjö OK33:20+5:2611:59
4Asta TörnqvistAnderstorps OK33:54+6:0012:11
5Sigrid VemdalMullsjö SOK37:41+9:4713:33
6Kjell MartinssonOK Tranan38:02+10:0813:40
7Charlotta TreptowAnderstorps OK38:12+10:1813:44
8Martin JohanssonPanama OF40:45+12:5114:39
9Gunilla GustavssonOK Orion43:21+15:2715:35
10Therese FribergOK Vivill45:11+17:1716:15
11Pi PerssonOK Orion45:53+17:5916:30
12Lars ErikssonMarkbygdens OK53:05+25:1119:05
13Annika IsidorssonOK Vivill54:41+26:4719:40
14Annelie WardOK Vivill57:37+29:4320:43
15Bella PalmqvistOK Njudung58:58+31:0421:12
16Ingrid HolmenHylte OK1:00:09+32:1521:38
17Krister FritzellAnderstorps OK1:00:36+32:4221:47
18Anna DurgeKFUK-KFUM Göteborg1:06:29+38:3523:54
Anne JohanssonOK Trananej start

Öppen 8

4 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andreas KaverenAnderstorps OK46:0710:14
2Per SigvardssonBredaryds SOK48:04+1:5710:40
3Jesper IngelsboOK Tranan50:45+4:3811:16
4Daniel LarssonIFK Göteborg Orientering52:48+6:4111:44
5Linnea AnderssonBredaryds SOK53:13+7:0611:49
6Johan ByströmKFUK-KFUM Göteborg53:25+7:1811:52
7Magnus ElverlindOK Tranan57:53+11:4612:51
8Oskar NilssonOK Stigen58:38+12:3113:01
9Mikael WardOK Vivill1:06:02+19:5514:40
10Eva GustafssonVäxjö OK1:10:38+24:3115:41
11Susanne AxelssonVaggeryds SOK1:11:47+25:4015:57
12Mikael SvärdOskarströms OK1:18:14+32:0717:23
13Sören KarlssonMullsjö SOK1:28:30+42:2319:40
14Sven-Arne SvenningssonKlubblös1:28:47+42:4019:43

Öppen 9

7 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:34:4611:52
Mattias PalmqvistOK Trananej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser