Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vintercupen etapp 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercupen etapp 2
Arrangörsorganisation: Göteborgs SK
Datum: söndag 13 januari 2019

ÖM1

2 400 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus AugustssonGöteborgs SK22:479:29
2Hugo TolestamIF Rigor25:27+2:4010:36
3Hedvig GrahnIFK Göteborg Orientering27:12+4:2511:20
4Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb31:57+9:1013:18
5Evelina BjörkmanKungälvs OK34:09+11:2214:13
6Frederik HulthénMölndal Outdoor IF34:20+11:3314:18
7Stella ModénFrölunda OL35:47+13:0014:54
8Marie MårildGöteborgs SK36:06+13:1915:02
9Alvin ThorénMölndal Outdoor IF40:18+17:3116:47
10Margareta BlomquistFrölunda OL40:33+17:4616:53
11Linnea ThorénMölndal Outdoor IF40:55+18:0817:02
12Emil AugustssonGöteborgs SK41:01+18:1417:05
13Primus HäggbomTolered-Utby Ol-klubb41:58+19:1117:29
14Hilda GrahnGöteborgs SK45:04+22:1718:46
15Märta GrahnGöteborgs SK45:05+22:1818:47
16Alexander AlsterbergKlubblös48:51+26:0420:21
17Erik AlsterbergMölndal Outdoor IF49:10+26:2320:29
18Selma PerssonFK Herkules54:17+31:3022:37
19Axel PerssonFK Herkules54:20+31:3322:38
20Samuel JordalKlubblös58:13+35:2624:15
21Matias JordalKlubblös58:14+35:2724:15
22Ivar GrahnGöteborgs SK1:04:14+41:2726:45
23Ella GrahnGöteborgs SK1:04:29+41:4226:52
24Rut MårildGöteborgs SK1:05:51+43:0427:26
25Jesper NethGöteborgs SK1:17:12+54:2532:10
Nora NethGöteborgs SKej godkänd
Frida LyxellGöteborg-Majorna OKej godkänd
Olof BjörkmanKungälvs OKej godkänd
Ada Da SilvaMölndal Outdoor IFutgått
Nino Da SilvaMölndal Outdoor IFutgått
Nelly GrothKungälvs OKej start
Vera LindbergIFK Göteborg Orienteringej start

ÖM5

3 330 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb31:059:20
2Maja OttossonMölndal Outdoor IF34:19+3:1410:18
3Otto PileKFUK-KFUM Göteborg38:41+7:3611:36
4Stanley TaivulaKlubblös41:08+10:0312:21
5Simon TolestamIF Rigor41:53+10:4812:34
6Martin EkFrölunda OL42:26+11:2112:44
7Emil WalleniusFrölunda OL43:48+12:4313:09
8Lars-Gunnar WalleniusFrölunda OL43:53+12:4813:10
9Alice OlssonMölndal Outdoor IF44:06+13:0113:14
10Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad44:55+13:5013:29
11Agnes MårildGöteborgs SK46:35+15:3013:59
12Arvid MårildGöteborgs SK46:47+15:4214:02
13Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb46:57+15:5214:05
14Albin KarlsmoIK Uven47:43+16:3814:19
15Linus KarlsmoIK Uven47:53+16:4814:22
16Katarina Rydén MarkinhuhtaGöteborgs SK48:36+17:3114:35
17Minna GruvefeldtIFK Göteborg Orientering51:48+20:4315:33
18Mats GruvefeldtGöteborg-Majorna OK51:58+20:5315:36
19Maja TorseinFrölunda OL52:03+20:5815:37 Ladda ner rutt i gpx-format
20Pia HeikkinenFrölunda OL52:15+21:1015:41
21Elis GrahnGöteborgs SK56:04+24:5916:50
22Karin ErikssonGöteborg-Majorna OK56:09+25:0416:51
23Mattias GrahnGöteborgs SK56:12+25:0716:52
24Jonas LeireGöteborg-Majorna OK1:00:02+28:5718:01
25Christer AndréIF Marin Väst1:07:03+35:5820:08
26Tyra GrahnGöteborgs SK1:07:13+36:0820:11
27Louise GrahnGöteborgs SK1:07:15+36:1020:11
28In-anna KnutsdotterKlubblös1:10:59+39:5421:18
29Marianne GrahnGöteborgs SK1:15:57+44:5222:48
30Camilla OlssonMölndal Outdoor IF1:16:05+45:0022:50
31Marita HultanderIF Rigor1:22:11+51:0624:40 Ladda ner rutt i gpx-format
Johanna HulthénMölndal Outdoor IFej godkänd
Theander HulthénMölndal Outdoor IFej godkänd
Frida OdénFjärås AIKej start
Frida RönnqvistOK Löftanej start
Jenny RönnqvistOK Löftanej start

ÖM7

3 540 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John GabrielssonSävedalens AIK28:017:54
2Kent KardellLjungskile FK31:16+3:158:49
3Annieke GrahnGöteborgs SK32:02+4:019:02
4Carl-Henry AnderssonOK Orinto32:09+4:089:04
5Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SK32:42+4:419:14
6Lena FromIK Stern33:22+5:219:25
7Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb33:28+5:279:27
7Hannes PerssonFK Herkules33:28+5:279:27
9Per PerssonFK Herkules33:32+5:319:28
10Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb33:34+5:339:28
11Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubb34:06+6:059:37
12Thomas BorneFrölunda OL34:09+6:089:38
13Hans EricssonHalmstad OK34:15+6:149:40 Ladda ner rutt i gpx-format
14Sten BlomströmIK Stern34:49+6:489:50
15Frida PerssonFK Herkules34:55+6:549:51
16Audrey HanssonFrölunda OL35:53+7:5210:08
17Frida JerlinFrölunda OL37:52+9:5110:41
18Daniel TorstenssonGöteborgs SK38:42+10:4110:55
19Magne HagströmFrölunda OL40:13+12:1211:21
20Mats ErikssonGöteborg-Majorna OK40:27+12:2611:25
21Sven TolestamIF Rigor41:16+13:1511:39
22Dan SjöholmHalmstad OK42:43+14:4212:04
23Oskar HultanderIF Rigor43:38+15:3712:19 Ladda ner rutt i gpx-format
24Malin LammFrölunda OL44:08+16:0712:28
25Greta JodalKlubblös44:26+16:2512:33
26Bill AnderssonHestra IF44:57+16:5612:41
27Mattias BrännströmFK Herkules45:06+17:0512:44
28Kjell JeppsonIF Rigor45:15+17:1412:46
29Katarina AlmehedFrölunda OL46:01+18:0012:59
30Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb46:08+18:0713:01
31Gun RosendahlIF Marin Väst46:17+18:1613:04
32Karin AxelssonIK Uven46:51+18:5013:14
33Bernt AnderssonIF Rigor48:12+20:1113:36
34Ulla LindheIK Stern48:33+20:3213:42
35Gösta MalmerIF Marin Väst50:00+21:5914:07
36Viktor LyxellGöteborg-Majorna OK50:39+22:3814:18
37Lars HultanderIF Rigor53:02+25:0114:58 Ladda ner rutt i gpx-format
38Karl-Axel JohanssonIK Uven53:50+25:4915:12
39Karin ElfmanIF Marin Väst54:31+26:3015:24
40Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb55:06+27:0515:33
41Inga-Lisa AxenborgGöteborg-Majorna OK56:01+28:0015:49 Ladda ner rutt i gpx-format
42Rosa JohanssonIK Uven58:59+30:5816:39
43Christina VestergrenIK Uven59:09+31:0816:42
44Mari HjeltMölndal Outdoor IF59:15+31:1416:44
45Björn AhlnérGöteborg-Majorna OK1:02:02+34:0117:31
46Linda MartinssonIF Marin Väst1:03:11+35:1017:50
47Marie-louise PerssonFK Herkules1:05:18+37:1718:26
48Albin SvenssonFK Herkules1:05:24+37:2318:28
49Edvin TolestamIF Rigor1:10:51+42:5020:00
50Stig DahlgrenGöteborg-Majorna OK1:17:44+49:4321:57
51Gösta CederinGöteborg-Majorna OK1:32:44+1:04:4326:11
Anna BeischerIK Uvenej start
Lukas GrothKungälvs OKej start
Stefan L JohanssonKungälvs OKej start
Joakim ÅkessonOK Landehofej start

ÖM8

4 910 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AspMölndal Outdoor IF35:007:07
2Elias NordbergGöteborg-Majorna OK37:48+2:487:41
3Fredrik BergIF Rigor38:48+3:487:54
4Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb40:11+5:118:11
5Karl LarssonOK Skogshjortarna40:17+5:178:12
6Jonas LauriFK Herkules41:15+6:158:24
7Therese LjungbergGöteborgs SK41:20+6:208:25
8Robert HallbergIK Uven41:27+6:278:26
9Ulf AlmehedFrölunda OL43:17+8:178:48
10Erik HulthénMölndal Outdoor IF43:40+8:408:53
11Hannes EssungerSjövalla FK43:57+8:578:57
12Per BaierTolered-Utby Ol-klubb44:08+9:088:59
13Willy FjällborgStenungsunds OK44:45+9:459:06
14Richard BerglundFrölunda OL44:58+9:589:09
15Mikael JungbjerGöteborgs SK45:07+10:079:11
16Göran StuhlhoferOK Landehof45:31+10:319:16
17Ellika GrothKungälvs OK45:33+10:339:16
18Martin LidénOK Landehof45:59+10:599:21
19Lena FlinkFjärås AIK46:30+11:309:28
20Arvid WikströmGöteborgs SK46:36+11:369:29
21Åsa OttossonMölndal Outdoor IF47:48+12:489:44
22Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK48:03+13:039:47
23Jan StenhoffOK Landehof48:21+13:219:50
24Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb48:36+13:369:53
25Jon JonssonGöteborgs SK48:40+13:409:54
26Nils Anders DanielssonMölndal Outdoor IF48:47+13:479:56
26Erik LauriFK Herkules48:47+13:479:56
28Håkan WåhlanderFrölunda OL48:54+13:549:57
29Karl SchneiderMölndal Outdoor IF50:03+15:0310:11
30Cecilia GrothKungälvs OK50:21+15:2110:15
31Mats DahlrotIK Uven51:42+16:4210:31
32Leif HagmanIK Uven51:43+16:4310:31
33Tobias FarbrotGöteborg-Majorna OK51:44+16:4410:32
34Torbjörn WikströmOK Orinto53:01+18:0110:47
35Filip JohanssonKungälvs OK54:17+19:1711:03
36Jonas JerlinFrölunda OL54:49+19:4911:09
37Richard TorseinFrölunda OL54:58+19:5811:11
38Johan HanssonOK Löftan55:32+20:3211:18
39Ulrika OdénFjärås AIK55:49+20:4911:22
40Alice BarreforsIK Uven1:01:50+26:5012:35
41Lennart VamlingFrölunda OL1:02:46+27:4612:47
42Agnes AspMölndal Outdoor IF1:05:57+30:5713:25
43Erika AspMölndal Outdoor IF1:06:15+31:1513:29
44Adam OdénFjärås AIK1:06:37+31:3713:34
45Peter KarlssonIF Rigor1:07:03+32:0313:39
46Louise OlssonMölndal Outdoor IF1:08:45+33:4514:00
47Henrik OlssonMölndal Outdoor IF1:08:46+33:4614:00
Lisa BörnstedtKungälvs OKutgått
Victor BeischerIK Uvenej start
Helena StensötaFrölunda OLej start
Immanuel StensötaFrölunda OLej start
Melker ÅkessonOK Landehofej start

ÖM9

6 990 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aron Laurell HåkanssonKungälvs OK45:366:31
2Magnus CarlstedtSävedalens AIK45:40+0:046:31
3Simon LarssonSävedalens AIK46:54+1:186:42
4Anton KarlssonOK Kullingshof47:30+1:546:47
5Sven GranforsOK Landehof48:44+3:086:58
6Joakim KaminskyGöteborg-Majorna OK48:50+3:146:59
7Daniel GrahnIFK Göteborg Orientering49:52+4:167:08
8Peter AugustssonGöteborgs SK50:03+4:277:09
9Niklas GrahnGöteborgs SK50:54+5:187:16
10Simon NordbergGöteborg-Majorna OK51:07+5:317:18
11Magnus HomannOK Orinto51:09+5:337:19
12Emil TengvallGöteborgs SK52:32+6:567:30
13Tobias AnderssonGöteborgs SK53:38+8:027:40
14Mikael SvenssonFK Herkules53:43+8:077:41
15Håkan ErikssonTolered-Utby Ol-klubb54:47+9:117:50 Ladda ner rutt i gpx-format
16Anders HellgrenFrölunda OL55:07+9:317:53
17Erik HultanderIF Rigor55:15+9:397:54
18Jan JohanssonFrölunda OL55:55+10:197:59
19Andreas EklundGöteborg-Majorna OK56:12+10:368:02
20Christer BorgGöteborg-Majorna OK56:20+10:448:03
21Christofer Björn FredrikssonSödertälje IF56:45+11:098:07
22Martin LammFrölunda OL57:36+12:008:14
23Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK58:02+12:268:18
24Carl NorinFrölunda OL58:05+12:298:18
25Daniel FredrikssonFrölunda OL58:50+13:148:25
26Johan LidénOK Landehof59:10+13:348:27
27Laust SörensenGöteborg-Majorna OK59:46+14:108:33
28Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb1:01:02+15:268:43
29Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK1:01:55+16:198:51
30Johan WettergrenFK Herkules1:03:38+18:029:06
31Henrik EssungerSjövalla FK1:06:32+20:569:31
32Jan Petter HansenGöteborg-Majorna OK1:06:33+20:579:31
33Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb1:13:53+28:1710:34
34Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:16:25+30:4910:55
35Ralph KindeTolered-Utby Ol-klubb1:20:57+35:2111:34
Henrik WiknerMölndal Outdoor IFej godkänd
Björn GrothKungälvs OKej godkänd
Anton HemlinIK Uvenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser