Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vinterserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien
Arrangörsorganisation: Järla Orientering
Datum: söndag 6 januari 2019

A

6 800 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love BerzellOK Ravinen44:356:33
2Axel GranqvistOK Ravinen47:12+2:376:56
3Per-Åke OlssonOK Ravinen47:55+3:207:02
4Per MårtenssonOK Ravinen47:58+3:237:03
5Allan MogensenOK Ravinen48:19+3:447:06
6Göran ThimbergSöders-Tyresö48:59+4:247:12
7Peter AnderssonSöders-Tyresö51:26+6:517:33
8Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OK51:53+7:187:37
9Linus RisplingCentrum OK52:06+7:317:39
10Urban SelanderSkarpnäcks OL52:21+7:467:41
11Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK53:34+8:597:52
12Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK56:13+11:388:16
13Niklas WansölinOK Ravinen56:50+12:158:21
14Patrik LeicktTullinge SK58:43+14:088:38
15Amanda GranqvistOK Ravinen59:53+15:188:48
16Stefan NorinSöders-Tyresö59:58+15:238:49
17Joachim WansölinOK Ravinen1:00:05+15:308:50
18Per ForsbergIFK Enskede1:00:06+15:318:50
19Janne NilssonCentrum OK1:00:53+16:188:57
20Ola HenrikssonJärla Orientering1:02:27+17:529:11
21Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:03:15+18:409:18
22Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL1:03:42+19:079:22
23Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:03:46+19:119:22
24Stuart FellCentrum OK1:03:56+19:219:24
25Peter LundbergJärfälla OK1:04:22+19:479:27
26Tilda MårtenssonOK Ravinen1:05:56+21:219:41
27Daniel RejmentOK Linné1:06:22+21:479:45
28Lars SegermanSkarpnäcks OL1:07:15+22:409:53
29Mats SandinHaninge SOK1:08:38+24:0310:05
30Erik AnderssonOK Södertörn1:09:45+25:1010:15
31Asbjörn GrøvlenJärfälla OK1:11:54+27:1910:34
32Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK1:13:50+29:1510:51
33Jörgen StegardSkarpnäcks OL1:13:56+29:2110:52
34Per DalekantIFK Enskede1:24:00+39:2512:21
35Torbjörn GillsparrOK Österåker1:25:29+40:5412:34
36Torbjörn SvedinBrunflo IF1:25:33+40:5812:34
37Nils Forsberg RundströmIFK Enskede1:26:48+42:1312:45
Emelie HolmströmKamrat och IF KIFej godkänd
Nils-Göran NilssonSkarpnäcks OLej godkänd
Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OKutgått

B

5 100 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Casper GidingKamrat och IF KIF32:086:18
2Galina RibediucHellas Orientering37:12+5:047:17
3Calle BohmanHellas Orientering39:20+7:127:42
4Mattias ÅgrenCentrum OK39:39+7:317:46
5Per OksvoldCentrum OK39:59+7:517:50
6Per FranzénOK Södertörn40:55+8:478:01
7Bengt WerdinOK Älvsjö-Örby40:59+8:518:02
8P-O IvarssonHaninge SOK42:29+10:218:19
9Henrik MorastHaninge SOK42:57+10:498:25
10Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK44:38+12:308:45
11Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK44:52+12:448:47
12Juha LoenbergSkarpnäcks OL46:21+14:139:05
13Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby47:01+14:539:13
14Martin KarlssonCentrum OK47:16+15:089:16
15Moa KjellstrandCentrum OK47:31+15:239:19
16Oscar AnelandOK Ravinen49:28+17:209:41
17Lars KlassonOK Ravinen49:31+17:239:42
18Björn BängtssonCentrum OK50:00+17:529:48
19Erik NorinSöders-Tyresö50:45+18:379:57
20Mikael GranqvistOK Ravinen51:13+19:0510:02
21Stig AnderssonOK Linné51:24+19:1610:04
22Pontus AxellIFK Enskede51:29+19:2110:05
23Uno BjörklundOK Ravinen51:38+19:3010:07
24Kristina BergstrandSöders-Tyresö51:46+19:3810:09
25Smilla MogensenOK Ravinen52:25+20:1710:16
26Johan AnemyrNässjö OK52:54+20:4610:22
27Madeleine LimparAttunda OK54:36+22:2810:42
28Peter AxelssonOK Ravinen56:08+24:0011:00
29Wilma LeicktTullinge SK56:16+24:0811:01
30Elis Forsberg RundströmIFK Enskede56:36+24:2811:05
31Gro DahlbomCentrum OK57:31+25:2311:16
32Magnus HagfjärdSöders-Tyresö58:23+26:1511:26
33Maria CarlströmCentrum OK58:52+26:4411:32
34Gustaf EricsonJärla Orientering59:02+26:5411:34
35Olle HjerneTumba-Mälarhöjden OK59:18+27:1011:37
36Olle SjöforsOK Älme1:00:41+28:3311:53
37Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:01:28+29:2012:03
38Göran EklundSkarpnäcks OL1:01:40+29:3212:05
39Katarina RundströmIFK Enskede1:04:03+31:5512:33
40Jan GlevénJärla Orientering1:04:28+32:2012:38
41Fredrik MorastHaninge SOK1:05:29+33:2112:50
42Anders HolmqvistSnättringe SK1:05:41+33:3312:52
43Therese HolmströmOK Ravinen1:08:22+36:1413:24
44Jörgen Mårdbergklubblös1:21:18+49:1015:56
45Nayara GillsparrOK Österåker1:22:17+50:0916:08
46Tilda DalekantIFK Enskede1:52:23+1:20:1522:02
Emma NorinSöders-Tyresöej godkänd
Niklas HallHaninge SOKej godkänd

C

4 000 m, 120 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes MogensenOK Ravinen29:317:22
2Hans TarandiIFK Lidingö SOK33:17+3:468:19
3Magnus KarlssonCentrum OK34:10+4:398:32
4Björn RegerSöders-Tyresö35:29+5:588:52
5Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF35:30+5:598:52
6Gunnar LangsSkarpnäcks OL35:53+6:228:58
7Per LjungCentrum OK36:25+6:549:06
8Mikael SternJärla Orientering37:19+7:489:19
9Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF38:12+8:419:33
10Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SK39:30+9:599:52
10Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK39:30+9:599:52
12Jenni Simolaklubblös39:38+10:079:54
13Justus ArenanderSkarpnäcks OL39:45+10:149:56
14Torbjörn PerssonNässjö OK39:57+10:269:59
15Örjan AhnoffCentrum OK40:25+10:5410:06
16Rolf KarlssonJärla Orientering40:43+11:1210:10
17Johan LeireMälarö SOK40:47+11:1610:11
18Erik WidingSkarpnäcks OL41:09+11:3810:17
19Vendela RundströmOK Ravinen41:30+11:5910:22
20Ann GranqvistOK Ravinen41:53+12:2210:28
21Tommy LindbergHaninge SOK41:59+12:2810:29
22Karl-Erik JohanssonOK Södertörn42:03+12:3210:30
23Svante SandbergSödertälje-Nykvarn OF42:54+13:2310:43
24fredrik grimborgSkarpnäcks OL43:25+13:5410:51
25Per MolinSödertälje-Nykvarn OF43:43+14:1210:55
26Nicklas DoyleSkarpnäcks OL43:45+14:1410:56
27Jennie BlomqvistCentrum OK43:58+14:2710:59
28Åke WansölinSöders-Tyresö44:13+14:4211:03
29Stefan NorlinIFK Enskede44:19+14:4811:04
30Börje LenasSkogsluffarnas OK44:28+14:5711:07
31Jan LindgrenOK Södertörn44:47+15:1611:11
32Anna PernebyTullinge SK45:29+15:5811:22
33Per-Erik WåhlbergOK Linné45:37+16:0611:24
34Niklas ErlandssonOK Södertörn45:40+16:0911:25
35Marie Therese Brandbergklubblös45:44+16:1311:26
36Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF46:11+16:4011:32
37Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö46:39+17:0811:39
38Filippa HjerneTumba-Mälarhöjden OK47:52+18:2111:58
38Freja HjerneTumba-Mälarhöjden OK47:52+18:2111:58
40Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK47:58+18:2711:59
41Anders GärderudIFK Lidingö SOK48:06+18:3512:01
41Sara JonassonCentrum OK48:06+18:3512:01
43Wilma MårtenssonOK Ravinen48:10+18:3912:02
43Tuva HolmströmOK Ravinen48:10+18:3912:02
45Kjell HolmbergOK Södertörn48:15+18:4412:03
46Roger LarssonSnättringe SK48:29+18:5812:07
47Ida TorbiörnssonJärla Orientering48:34+19:0312:08
48Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL48:50+19:1912:12
49Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK49:04+19:3312:16
50Ellen AnelandOK Ravinen49:13+19:4212:18
51Kristina AnelandOK Ravinen49:15+19:4412:18
52Björn RundströmOK Ravinen49:17+19:4612:19
53Helena KorhonenHaninge SOK49:21+19:5012:20
54Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK49:43+20:1212:25
55Claes GustafssonOK Södertörn49:48+20:1712:27
56Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OK50:10+20:3912:32
57Katja LeicktTullinge SK50:29+20:5812:37
58Curt RahlénOK Ravinen50:52+21:2112:43
59Rune RådeströmSnättringe SK51:17+21:4612:49
60Lars Erik ElmqvistCentrum OK51:27+21:5612:51
61Sven SetterqvistOK Södertörn51:42+22:1112:55
62Mats HolmgrenIFK Enskede51:51+22:2012:57
63Katarina RingelsOK Klemmingen52:07+22:3613:01
64Yngve RahlénOK Ravinen52:27+22:5613:06
65Martin EnglundOK Södertörn52:36+23:0513:09
66Martin BjörklundOK Ravinen52:50+23:1913:12
67Tord JanssonSNO53:18+23:4713:19
68Joakim JörgensenTumba-Mälarhöjden OK53:48+24:1713:27
69Kurt AnderssonEnebybergs IF54:39+25:0813:39
70Jesper AnderssonSnättringe SK54:45+25:1413:41
71Anders GezeliusOK Ravinen55:24+25:5313:51
72Kurt ErikssonVandrarringen55:27+25:5613:51
73Ronny HedlundOK Södertörn55:43+26:1213:55
74Annika SvenssonSolna OK55:44+26:1313:56
75Lena HellströmOK Ravinen56:02+26:3114:00
76Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF56:35+27:0414:08
77Staffan ElmhagenSöders-Tyresö57:37+28:0614:24
78Isa carlsundTumba-Mälarhöjden OK57:39+28:0814:24
79Anna CarlsundTumba-Mälarhöjden OK57:46+28:1514:26
80Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK57:54+28:2314:28
81Reinhold LenneboIF Thor57:55+28:2414:28
82Carin HomannJärfälla OK57:57+28:2614:29
83Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK57:58+28:2714:29
84Joel LundgrenSkarpnäcks OL58:06+28:3514:31
85Olle SynnermarkSkogsluffarnas OK58:15+28:4414:33
86Henning FalkenströmSkogsluffarnas OK58:16+28:4514:34
87Lena ErlandssonOK Södertörn58:30+28:5914:37
88Lars SegerqvistSkarpnäcks OL58:42+29:1114:40
89Christer HedinIFK Enskede58:45+29:1414:41
90Sofia OlssonSnättringe SK59:45+30:1414:56
91Lars-Erik HallenfurFredrikshof IF CK1:00:31+31:0015:07
92Sara NylénBromma-Vällingby SOK1:00:34+31:0315:08
93Anders WetterlingJärla Orientering1:00:35+31:0415:08
94Åsa NylénBromma-Vällingby SOK1:00:38+31:0715:09
95Sven HedmanAttunda OK1:00:41+31:1015:10
96Ingrid GraneliHaninge SOK1:00:53+31:2215:13
97Sanna BatzSkarpnäcks OL1:02:46+33:1515:41
98Stellan FehrnströmEnebybergs IF1:03:08+33:3715:47
99James ChristieSnättringe SK1:03:39+34:0815:54
100Paulina Hermanssonklubblös1:04:30+34:5916:07
101Bror FureskogAlfta-Ösa OK1:04:52+35:2116:13
102Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:06:06+36:3516:31
103Rut LundinOK Södertörn1:06:37+37:0616:39
104Ulf LundinOK Södertörn1:06:47+37:1616:41
105Johanna RaukolaOK Södertörn1:07:04+37:3316:46
106Jan Olof NorénJärla Orientering1:07:13+37:4216:48
107Lisa LeicktTullinge SK1:13:56+44:2518:29
108Mia Jönssonklubblös1:14:20+44:4918:35
109Magnus AreskogEnebybergs IF1:19:34+50:0319:53
110Åke AndreassonGustavsbergs OK1:21:06+51:3520:16
111Ingemar JohnssonOK Södertörn1:23:53+54:2220:58
112Sofia LindhagenIFK Enskede1:25:49+56:1821:27
113Lars NordinSolna OK1:25:59+56:2821:29
114Ingela ArenanderSkarpnäcks OL1:27:34+58:0321:53
Björn Widingklubblösej godkänd
Kristoffer EdshageCentrum OKej godkänd
Harriet Tiderman SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OKutgått
Leif LundquistEnebybergs IFutgått
Lars ForsstedtSöders-Tyresöutgått
Lena NileviHaninge SOKutgått

D

2 200 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy HolmérVäsby OK15:166:56
2Leo SvenreHellas Orientering24:00+8:4410:54
3Olle ArmanNyköpings OK24:32+9:1611:09
4Margareta WadinOK Älvsjö-Örby26:13+10:5711:54
5Anna BlomgrenTullinge SK26:59+11:4312:15
6Björn StoltOK Ravinen27:14+11:5812:22
7Arvid RundströmOK Ravinen27:25+12:0912:27
8Krister AnderssonATG28:33+13:1712:58
9Krister Askerblomklubblös28:59+13:4313:10
10Agneta PorkénFredrikshofs IF Skid & OK29:29+14:1313:24
11Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden30:18+15:0213:46
12Bo KällströmOK Milan30:32+15:1613:52
13Sören JohanssonSala OK30:51+15:3514:01
14Frida EkbladOK Ravinen32:49+17:3314:55
15Elisabeth BengtssonIFK Lidingö SOK32:57+17:4114:58
16Bo WinaldHellas Orientering33:04+17:4815:01
17Torun EkbladOK Ravinen33:05+17:4915:02
18Carina LidforssJärla Orientering34:39+19:2315:45
19Sara ElmqvistCentrum OK34:43+19:2715:46
20Sten BergstrandSkogsluffarnas OK35:18+20:0216:02
21Margaretha NylundOK Södertörn35:51+20:3516:17
22Berit LindungerHaninge SOK37:49+22:3317:11
23Eeva EuropeOK Älvsjö-Örby39:19+24:0317:52
24Ulrika AxellIFK Enskede41:21+26:0518:47
25Anki LandarvErebus Orientamento Vicenza42:00+26:4419:05
26Heidi BjerkhaugOK Ravinen42:11+26:5519:10
27Lars Dyrhagejärfälla42:25+27:0919:16
28Susanne AkterinOK Älvsjö-Örby42:27+27:1119:17
29Jan LarssonTullinge SK42:43+27:2719:25
30Anders HallgrenGustafsson44:08+28:5220:03
31Bengt SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK44:26+29:1020:11
32Klara WerdinOK Älvsjö-Örby44:30+29:1420:13
33Kristina NorinSöders-Tyresö45:00+29:4420:27
34Morris BjörklundOK Ravinen46:25+31:0921:05
35Malin MårtenssonOK Ravinen46:26+31:1021:06
36Johan SandwallSkarpnäcks OL47:19+32:0321:30
37Ann-Mari FehrnströmEnebybergs IF49:57+34:4122:42
38Anton AkterinOK Älvsjö-Örby7:04:27+6:49:113:12:55

E

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas SjöblomAttunda OK22:17
2Milla KlassonOK Ravinen23:42+1:25
3Erik HagelIFK Enskede31:25+9:08
4Bror WahlbergHaninge SOK33:05+10:48
5Viola HolmströmOK Ravinen33:12+10:55
6Lina-Nora ArvidsonOK Ravinen33:49+11:32
7Jan BurellOK Enen35:50+13:33
8Jack KarlsundTumba-Mälarhöjden OK35:53+13:36
9Karin SetterqvistOK Södertörn35:54+13:37
10Amelie Boström HagelIFK Enskede41:41+19:24
11Jon Forsberg RundströmIFK Enskede50:57+28:40
12Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK52:02+29:45
13Sara RuneborgAttunda OK6:27:29+6:05:12
Heléne KlassonOK Ravinenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser