Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: torsdag 25 april 2019

Almby IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
17Ann-Britt GöranssonBana B (30)47:56+9:5012:25

Arboga OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Hans NordgrenBana E (22)23:5214:38
5Per-Ivar MöllbergBana C (65)38:19+5:3112:09
6Sven-Olov WiklundBana A (17)42:55+7:179:39
6Barbro MöllbergBana C (65)38:20+5:3212:10
8Lena JansonBana B (30)41:55+3:4910:51
12Peder WickströmBana A (17)54:30+18:5212:16
13Gunnar LordBana E (22)36:22+12:3022:18
15Sten NordgrenBana E (22)43:55+20:0326:56
18Anne Margareth BjörkmanBana E (22)5:02:25+4:38:333:05:31
27Göran JanzonBana B (30)54:08+16:0214:01
35Lars AlmqvistBana C (65)48:33+15:4515:24
Ulf BjörkmanBana E (22)ej godkänd

Avesta OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Östen ErikssonBana B (30)42:20+4:1410:58
26Elisabeth W-ErikssonBana D (35)43:26+15:3020:12

Eskilstuna OL

15 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Kenneth JohanssonBana A (17)36:31+0:538:13
7Jerry HolmBana B (30)41:17+3:1110:41
9Gun SkankeBana D (35)34:24+6:2816:00
10Ingrid LundinBana E (22)35:16+11:2421:38
12Leif JanssonBana C (65)41:19+8:3113:06
12Sven DanielssonBana B (30)43:24+5:1811:14
13Leif MathisenBana B (30)43:25+5:1911:14
14Gun AnderssonBana E (22)37:25+13:3322:57
15Ulf SvedestamBana B (30)43:38+5:3211:18
17Kerstin LissBana C (65)42:49+10:0113:35
18Marianne ArnholmBana D (35)39:53+11:5718:33
20Rolf MathisenBana B (30)48:50+10:4412:39
21Stig LundinBana D (35)41:11+13:1519:09
28Ann-Charlotte DuhanBana D (35)44:55+16:5920:53
35Nils SkankeBana D (35)1:02:50+34:5429:13

Fellingsbro GOIF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Mats HastadBana A (17)45:08+9:3010:09
30Johnny ErixonBana D (35)49:35+21:3923:03
Roland RohdeBana E (22)ej godkänd

Garphyttans IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
64Inga-Britt MalmBana C (65)1:07:18+34:3021:21

Gävle OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Per SundbergBana C (65)40:42+7:5412:55
29Anna-Lena LundellBana C (65)47:28+14:4015:04

Hallstahammars OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per WiigBana D (35)27:5612:59
2Lars SöderlundBana E (22)28:05+4:1317:13
5Göran WiigBana D (35)31:36+3:4014:41
7Rune SandbergBana D (35)32:07+4:1114:56
7Pirjo WiigBana E (22)32:32+8:4019:57
11Annika NorströmBana C (65)41:08+8:2013:03
17Signar PalmBana E (22)59:52+36:0036:43
25Ida OlssonBana D (35)43:13+15:1720:06
56Lena HedmanBana C (65)57:41+24:5318:18
Henrik OlssonBana A (17)ej godkänd

Hägersta GF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
21Börje GustavssonBana C (65)43:45+10:5713:53

IF Rune

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
16Rolf JanssonBana D (35)39:26+11:3018:20
17Mauno MyllyvainioBana D (35)39:48+11:5218:30
30Ronny AnderssonBana B (30)1:17:40+39:3420:07
60Vincent LiljekvistBana C (65)59:14+26:2618:48

IFK Mora OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Kalle BjörkmanBana A (17)35:388:01
16Hilma KaboBana E (22)59:32+35:4036:31

IK Standard

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
15Kjell HanningBana D (35)39:10+11:1418:13
49Kjell BlombergBana C (65)52:36+19:4816:41

Katrineholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Per-Erik CarleniusBana B (30)39:31+1:2510:14
12Harry AxelssonBana E (22)35:54+12:0222:01

Kjula IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Anders JohanssonBana D (35)35:40+7:4416:35
28Jarl Erik PalmBana B (30)1:05:22+27:1616:56
33Rolf LindblomBana C (65)48:20+15:3215:20
38Kerstin PalmBana C (65)50:10+17:2215:55
52Gittan JonssonBana C (65)53:34+20:4617:00

Köping-Kolsva OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Kenneth LarssonBana B (30)38:069:52
3Sandra BurénBana A (17)37:45+2:078:30
11Tommy GustafssonBana D (35)35:28+7:3216:29
24Pelle HöökBana B (30)52:04+13:5813:29
54Karl-Gustav KlemetsBana C (65)54:32+21:4417:18

OK Enen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Jan BurellBana E (22)35:19+11:2721:40
33Barbro MelvingerBana D (35)55:40+27:4425:53
51Lennart ErikssonBana C (65)53:01+20:1316:49

OK Grip

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Leif ThorssonBana C (65)39:22+6:3412:29
29Harriet KarlssonBana D (35)48:44+20:4822:40
42Lennart KarlssonBana C (65)51:09+18:2116:14

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Ulf KjellinBana A (17)ej godkänd

OK Nalle

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
16Börje KarlssonBana C (65)42:44+9:5613:33
18Lennart LundquistBana B (30)47:59+9:5312:25
34Britt-Inger LindbergBana D (35)1:02:47+34:5129:12
59Nils-Gunnar LindbergBana C (65)59:07+26:1918:46

OK Tjärnen

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Dagny AnderssonBana E (22)35:01+11:0921:28
11Erik NilssonBana B (30)42:58+4:5211:07
19Ingemar GustafssonBana C (65)43:36+10:4813:50
45Nils JohanssonBana C (65)51:35+18:4716:22

OK Tor

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Eva HogréusBana D (35)30:08+2:1214:00
7Mikael HogréusBana C (65)38:22+5:3412:10
7Stig LandstorpBana A (17)44:56+9:1810:07Ladda ner rutt i gpx-format
8Alf KårefältBana D (35)33:07+5:1115:24
8Eva LundkvistBana E (22)33:49+9:5720:44
9Kurt Håkan AnderssonBana B (30)42:16+4:1010:56
14Stig WesterbergBana D (35)37:07+9:1117:15
16Lennart JohanssonBana B (30)47:19+9:1312:15
21Arne KarlssonBana B (30)49:44+11:3812:53
23Margareta JohanssonBana D (35)42:09+14:1319:36
26Lars JohanssonBana B (30)52:37+14:3113:37
28Karl-Robert MoqvistBana C (65)47:00+14:1214:55
29Åke GranstamBana B (30)1:09:50+31:4418:05
41Anita JohanssonBana C (65)50:29+17:4116:01
53Lars-Gunnar LarssonBana C (65)54:16+21:2817:13
Rolf TärnfjordBana B (30)utgått

Sala OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Britt Linnéa ErikssonBana B (30)38:39+0:3310:00
3Kenneth JanssonBana B (30)39:28+1:2210:13
4Mats ErikssonBana C (65)35:08+2:2011:09
6Nils-Erik ErikssonBana B (30)40:45+2:3910:33
15Gun JanssonBana C (65)42:15+9:2713:24
22Sören JohanssonBana B (30)51:21+13:1513:18
24Inger LundBana D (35)42:21+14:2519:41
32Lars-Olov JohanssonBana C (65)48:00+15:1215:14

SK Trim/Virsbo

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Ingrid LiljebrandBana D (35)39:58+12:0218:35
36Åke LiljebrandBana C (65)48:53+16:0515:31
40Ingalill WestbergBana C (65)50:12+17:2415:56

Strängnäs-Malmby OL

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Sten ErikssonBana B (30)40:18+2:1210:26
6Inge GustafssonBana D (35)31:48+3:5214:47
22Anders RymanBana C (65)44:32+11:4414:08
50Ove JohanssonBana C (65)52:53+20:0516:47
55Ann-Marie JohanssonBana C (65)54:51+22:0317:24

Surahammars SOK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Dolwai HellbergBana C (65)40:33+7:4512:52
11Olle GranathBana A (17)49:50+14:1211:13

Södertälje IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
43Stig GustavssonBana C (65)51:32+18:4416:21
47Berit GustavssonBana C (65)52:07+19:1916:32

Södertälje-Nykvarn OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Stig ThorssonBana C (65)34:42+1:5411:00
39Weine JohanssonBana C (65)50:11+17:2315:55

Vandrarringen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Kurt ErikssonBana A (17)45:21+9:4310:12
13Nils OlssonBana A (17)59:06+23:2813:18
20Boy NymanBana D (35)41:07+13:1119:07
26Lars KjellmanBana C (65)46:50+14:0214:52
Martin BergstrandBana E (22)utgått

Västerås RK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
63Hans SundgrenBana C (65)1:04:00+31:1220:19

Västerås SOK

41 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Bo AnderssonBana C (65)35:03+2:1511:07
3Ulf LindgrenBana E (22)28:39+4:4717:34
3Kjell LindbergBana D (35)30:27+2:3114:09
4Lars JakobssonBana A (17)37:46+2:088:30
5Leif NilssonBana E (22)30:28+6:3618:41
5Kuno ÖsterlundBana A (17)42:03+6:259:28
6Liz PorteousBana E (22)32:27+8:3519:54
10Bo LöwegrenBana D (35)35:19+7:2316:25
10Per Erik FogelBana A (17)45:46+10:0810:18
13Hans MalmkvistBana C (65)41:35+8:4713:12
13Gertrud AsplundBana D (35)37:02+9:0617:13
14Per HaepplingBana B (30)43:34+5:2811:17
14Tommy WåhlinBana A (17)59:19+23:4113:21
18Gullan AnderssonBana C (65)43:08+10:2013:41
19Lars-Erik RaskBana B (30)48:01+9:5512:26
20Toni AnderssonBana C (65)43:39+10:5113:51
22Altti JärvinenBana D (35)41:43+13:4719:24
23Anders WikströmBana B (30)51:22+13:1613:18
23Bo LenanderBana C (65)44:54+12:0614:15
24Gun MillingerBana C (65)45:45+12:5714:31
25Rune JonssonBana C (65)46:07+13:1914:38
25Hans AnderssonBana B (30)52:35+14:2913:37
27Britt LarssonBana D (35)43:44+15:4820:20
27Anders MillingerBana C (65)46:59+14:1114:54
30Lena JakobssonBana C (65)47:38+14:5015:07
31Margareta LöfqvistBana C (65)47:48+15:0015:10
31Christina GohdeBana D (35)50:59+23:0323:42
34Göran AnderssonBana C (65)48:27+15:3915:22
37Catharina EkmanBana C (65)49:03+16:1515:34
43Roland SturkBana C (65)51:32+18:4416:21
46Bernt ÅströmBana C (65)52:00+19:1216:30
48Björn EkholmBana C (65)52:13+19:2516:34
57Jouko TaskinenBana C (65)58:20+25:3218:31
58Nils HellbergBana C (65)58:56+26:0818:42
61Rolf SvenssonBana C (65)1:01:26+28:3819:30
62Kristina WåhlinBana C (65)1:02:53+30:0519:57
65Bengt OdeBana C (65)1:28:07+55:1927:58
Kerstin SundbergBana A (17)ej godkänd
Bengt JohanssonBana E (22)ej godkänd
Lennart ÖbergBana E (22)utgått
Torsten LundBana B (30)utgått

Ärla IF

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Stig Arne BorgBana C (65)32:4810:24
4Bengt DagermarkBana D (35)30:34+2:3814:13Ladda ner rutt i gpx-format
4Henry KarlssonBana E (22)28:53+5:0117:43
14Esko RaitaBana C (65)42:10+9:2213:23
32Christer LiwellBana D (35)54:28+26:3225:20
Lennart LundhBana E (22)ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser