Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 1
Arrangörsorganisationer: Almby IK / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 21 mars 2019

Kort-korta

1 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage PerssonFellingsbro GOIF13:5913:11
2Samuel ErikssonOK Letstigen16:48+2:4915:50
3Bo CarlssonOK Tisaren25:54+11:5524:26
4Olov LagerströmOK Tisaren28:07+14:0826:31
5Karl-Gustaf MattssonOK Tisaren31:17+17:1829:30
6Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebro31:50+17:5130:01
7Birgitta AndrénOK Tisaren36:13+22:1434:10
Lena LjunggrenOK Alfernaej godkänd

Korta

2 420 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig NilssonOK Djerf29:5612:22
2Lars BroströmDegerfors OK30:17+0:2112:30
3Leif GödeckeOK Tylöskog35:39+5:4314:43
4Inga HolmströmOK Milan37:09+7:1315:21
5Börje NordinAskersunds OK37:46+7:5015:36
6Jörgen HolmströmOK Milan38:32+8:3615:55
7Torbjörn AndrénOK Tisaren38:35+8:3915:56
8Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK40:44+10:4816:49
9Asta SjöbergLindebygdens OK42:15+12:1917:27
10Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro43:40+13:4418:02
11Lars-Åke GöranssonAlmby IK45:37+15:4118:50
12Tommy HaglundKFUM Örebro OK46:21+16:2519:09
13Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro46:24+16:2819:10
14Monica AronssonOK Alferna48:01+18:0519:50
15Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF48:30+18:3420:02
16Bengt-Olof KaskOK Tisaren48:53+18:5720:11
17Karin ÖstlinOK Milan49:41+19:4520:31
18Johnny ErixonFellingsbro GOIF50:14+20:1820:45
19Arne YngströmHagaby GoIF Örebro53:37+23:4122:09
20Roland RohdeFellingsbro GOIF54:12+24:1622:23
21Roger GustafssonOK Tisaren54:51+24:5522:39
22Inger LjungströmOK Djerf56:05+26:0923:10
23Torsten BergstenGarphyttans IF56:11+26:1523:12
24Lena LindgrenOK Järnbärarna57:14+27:1823:39
25Britt-Marie ÅbergOK Tisaren57:26+27:3023:43
26Tomas ReinholdssonKlubblös58:59+29:0324:22
27Ingemar WidénKFUM Örebro OK59:07+29:1124:25
28Ethel NordLindebygdens OK1:00:45+30:4925:06
29Karl EkströmOK Alferna1:05:24+35:2827:01
30Lars-Ove NyquistHagaby GoIF Örebro1:10:18+40:2229:02
31Marianne DahlbergOK Alferna1:10:54+40:5829:17
32Bengt HolgerssonOK Tisaren1:25:26+55:3035:18
Åke IvanssonDegerfors OKej godkänd
Nils MogrenHällefors OKej godkänd

Mellan

3 650 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonDegerfors OK39:3410:50
2Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro39:44+0:1010:53
3Runo JohanssonKristinehamns OK42:37+3:0311:40
4Kenneth IsraelssonOK Milan43:08+3:3411:49
5Ann-Britt GöranssonAlmby IK43:38+4:0411:57
6Lennart LindgrenOK Järnbärarna45:55+6:2112:34
7Peter ÖstlundOK Milan46:55+7:2112:51
8Gert IngvarssonLindebygdens OK48:21+8:4713:14
9Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK48:52+9:1813:23
10Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro51:40+12:0614:09
11Johnny BrandtHällefors OK54:39+15:0514:58
12Kurt ÅbergOK Tisaren55:04+15:3015:05
13Christer NälemarkOK Djerf58:04+18:3015:54
14Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK58:49+19:1516:06
15Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro58:52+19:1816:07
16Gunilla SandströmAlmby IK1:00:37+21:0316:36
17Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:00:45+21:1116:38
18Agneta HasselkvistOK Milan1:02:08+22:3417:01
19Leif HjulströmOK Milan1:02:14+22:4017:03
20Lars HolmgrenOK Tylöskog1:03:26+23:5217:22
21Lars-Inge WixnerHagaby GoIF Örebro1:04:20+24:4617:37
22Rolf PerssonOK Milan1:04:29+24:5517:40
23Leif ErikssonOK Tisaren1:09:33+29:5919:03
24Olle HäggbomKlubblös1:10:01+30:2719:10
25Lars ArleboKFUM Örebro OK1:11:56+32:2219:42
26Jens TörnmarckAskersunds OK1:15:01+35:2720:33
27Arne AnderssonOK Motala1:25:49+46:1523:30
28Elisabeth ErikssonOK Milan1:26:29+46:5523:41
29Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:26:59+47:2523:49
30Ingvar ErikssonOK Tisaren1:32:43+53:0925:24
Stig IsraelssonOK Tylöskogej godkänd
Roger PerssonOK Tylöskogutgått

Långa

4 500 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik ThybeckLindebygdens OK37:258:18
2Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro41:37+4:129:14
3Lars-Åke WallOK Tisaren42:41+5:169:29
4Nils-Olof BodinAlmby IK44:43+7:189:56
5Klas ThybeckLindebygdens OK45:40+8:1510:08
6Sofia CarlssonLindebygdens OK46:31+9:0610:20
7Karin FägerlindCentrum OK47:04+9:3910:27
8Karl-Åke RynoOK Tisaren47:28+10:0310:32
9Weine FredrikssonKFUM Örebro OK47:30+10:0510:33
10Sven-Olov WiklundArboga OK47:33+10:0810:34
11Anders RobertssonAlmby IK50:14+12:4911:09
12Tomas OlaussonAskersunds OK50:19+12:5411:10
13Michael WickströmArboga OK50:48+13:2311:17
14Karl-Göran WahlströmAlmby IK51:18+13:5311:24
15Evert JohanssonOK Tisaren53:13+15:4811:49
16Lars ÖstlinOK Milan53:29+16:0411:53
17Camilla KruseKFUM Örebro OK53:30+16:0511:53
18Mats HastadFellingsbro GOIF53:52+16:2711:58
19Per HöglundOK Milan54:28+17:0312:06
20Stefan ÖbergOK Milan55:29+18:0412:19 Ladda ner rutt i gpx-format
21Bo MagnussonKFUM Örebro OK57:11+19:4612:42 Ladda ner rutt i gpx-format
22Lennart LundhOK Tisaren58:20+20:5512:57
23Tommy HallménVingåkers OK1:01:38+24:1313:41
24Peder WickströmArboga OK1:07:12+29:4714:56
25Uno BergOK Motala1:08:39+31:1415:15
26Herbert SalomonssonKlubblös1:11:07+33:4215:48
27Jerry MartinssonOK Motala1:15:45+38:2016:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser