Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 2
Arrangörsorganisationer: KFUM Örebro OK / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 28 mars 2019

Kort-korta

1 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage PerssonFellingsbro GOIF30:5120:34
2Samuel ErikssonOK Letstigen43:31+12:4029:00
3Bo CarlssonOK Tisaren50:34+19:4333:42
4Maj-Britt LovangHagaby GoIF Örebro56:27+25:3637:38
5Bergitta AndrénOK Tisaren1:06:09+35:1844:06
Karl-Gustaf MattssonOK Tisarenej godkänd
Lena LjunggrenOK Alfernautgått

Korta

2 500 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF37:5915:11
2Bengt KammerlandOK Milan38:27+0:2815:22
3Torbjörn AndrénOK Tisaren40:14+2:1516:05
4Lars BroströmDegerfors OK41:37+3:3816:38
5Östen EklöfOK Milan43:09+5:1017:15
6Asta SjöbergLindebygdens OK43:15+5:1617:18
7Britt-Marie EklöfOK Milan45:04+7:0518:01
8Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro47:21+9:2218:56
9Stig LarssonHagaby GoIF Örebro51:19+13:2020:31
10Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro51:25+13:2620:34
11Roger GustafssonOK Tisaren51:32+13:3320:36
12Karl EkströmOK Alferna56:42+18:4322:40
13Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK57:43+19:4423:05
14Nils MogrenHällefors OK57:46+19:4723:06
15Lars JellvertFellingsbro GOIF58:23+20:2423:21
16Bo KlerneOK Tisaren59:57+21:5823:58
17Torsten BergstenGarphyttans IF1:03:08+25:0925:15
18Bengt HolgerssonOK Tisaren1:08:04+30:0527:13
19Lars-Åke GöranssonAlmby IK1:11:41+33:4228:40
20Lena LindgrenOK Järnbärarna1:13:42+35:4329:28
21Ulla LindegrenOK Tylöskog1:25:25+47:2634:10
22Monica AronssonOK Alferna1:26:07+48:0834:26
23Lars AlbertssonOK Tylöskog1:26:12+48:1334:28
Inger LjungströmOK Djerfej godkänd
Lars-Ove NyquistHagaby GoIF Örebroej godkänd
Ethel NordLindebygdens OKej godkänd
Maja-Stina GustavssonOK Roxenej godkänd
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnautgått
Leif HjulströmOK Milanutgått

Mellan

3 500 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ÅslundKFUM Örebro OK38:4311:03
2Leif EfraimssonMotala AIF OL40:58+2:1511:42
3Göran LarssonDegerfors OK43:58+5:1512:33
4Jan GunnarssonHällefors OK44:31+5:4812:43
5Runo JohanssonKristinehamns OK45:40+6:5713:02
6Ulf NordzellOK Djerf46:22+7:3913:14
7Peter ÖstlundOK Milan46:29+7:4613:16
8Roland NordLindebygdens OK49:14+10:3114:04
9Stig NilssonOK Djerf49:35+10:5214:10
10Lars-Inge WixnerHagaby GoIF Örebro50:00+11:1714:17
11Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro50:03+11:2014:18
12Lars HolmgrenOK Tylöskog50:41+11:5814:28
13Ingvar HalldinOK Tylöskog51:34+12:5114:44
14Ann-Britt GöranssonAlmby IK51:51+13:0814:48
15Lennart LindgrenOK Järnbärarna52:21+13:3814:57
16Mona HullAlmby IK52:32+13:4915:00
17Per GustavssonOK Roxen55:40+16:5715:54
18Agneta HasselkvistOK Milan56:48+18:0516:13
19Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro57:07+18:2416:19
20Gert IngvarssonLindebygdens OK1:02:52+24:0917:57
21Leif HasselströmMotala AIF OL1:03:31+24:4818:08
22Rolf PerssonOK Milan1:03:43+25:0018:12
23Johnny BrandtHällefors OK1:03:54+25:1118:15
24Bengt-Åke HolgerssonOK Tisaren1:04:35+25:5218:27
25Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK1:07:28+28:4519:16
26Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK1:09:54+31:1119:58
27Ove JohanssonOK Järnbärarna1:10:39+31:5620:11
28Nils-Erik LovangHagaby GoIF Örebro1:13:10+34:2720:54
29Leif ErikssonOK Tisaren1:19:28+40:4522:42
30Ingvar ErikssonOK Tisaren1:19:32+40:4922:43
31Roger PerssonOK Tylöskog1:24:32+45:4924:09
32Elisabeth ErikssonOK Milan1:37:14+58:3127:46
Jens TörnmarckAskersunds OKej godkänd
Christer NälemarkOK Djerfej godkänd
Kenneth IsraelssonOK Milanej godkänd

Långa

4 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Åke RynoOK Tisaren42:019:20
2Klas ThybeckLindebygdens OK44:22+2:219:51
3Anders RobertssonAlmby IK46:25+4:2410:18
4Karl-Göran WahlströmAlmby IK48:26+6:2510:45
5Nils-Olof BodinAlmby IK48:41+6:4010:49
6Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro50:47+8:4611:17
7Tomas OlaussonAskersunds OK50:52+8:5111:18
8Mikael WikströmArboga OK51:25+9:2411:25
9Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro51:41+9:4011:29
10Lennart LundhOK Tisaren52:30+10:2911:40
11Bo MagnussonKFUM Örebro OK53:07+11:0611:48
12Per HöglundOK Milan53:36+11:3511:54
13Stefan ÖbergOK Milan54:24+12:2312:05
14Robert LarssonHagaby GoIF Örebro56:17+14:1612:30
15Per-Åke HullAlmby IK57:30+15:2912:46

Testare

4 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK47:2510:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser