Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 6

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 6
Arrangörsorganisationer: OK Milan / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 2 maj 2019

Kort-korta

1 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage PerssonFellingsbro GOIF28:4521:36
2Anders HolmbergLindebygdens OK31:56+3:1124:00
3Samuel ErikssonOK Letstigen33:11+4:2624:56
Sigurd HallorOK Milanej godkänd
Jan-Olof SandellOK Milanej godkänd

Korta

2 510 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jerry SällHagaby GoIF Örebro28:3511:23
2Erik OskarssonHagaby GoIF Örebro28:56+0:2111:31
3Lennart LindgrenOK Järnbärarna34:14+5:3913:38
4Lars BroströmDegerfors OK37:21+8:4614:52
5Börje NordinAskersunds OK37:28+8:5314:55
6Nils MogrenHällefors OK37:51+9:1615:04
7Asta SjöbergLindebygdens OK41:09+12:3416:23
8Anna-Lena LundellGävle OK41:29+12:5416:31
9Per GustavssonOK Roxen42:02+13:2716:44
10Bengt KammerlandOK Milan42:09+13:3416:47
11Jörgen HolmströmOK Milan42:59+14:2417:07
12Ulla JonhedKFUM Örebro OK43:33+14:5817:21
13Hans JonhedKFUM Örebro OK43:40+15:0517:23
14Lars JellvertFellingsbro GOIF44:15+15:4017:37
15Kjell LarssonOK Alferna44:37+16:0217:46
16Maja-Stina GustavssonOK Roxen45:11+16:3618:00
17Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL45:16+16:4118:02
18Rolf HelmerssonLindebygdens OK45:22+16:4718:04
18Stig LarssonHagaby GoIF Örebro45:22+16:4718:04
20Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro45:25+16:5018:05
21Roger GustafssonOK Tisaren45:42+17:0718:12
22Karl EkströmOK Alferna49:26+20:5119:41
23Inger LjungströmOK Djerf50:13+21:3820:00
24Johnny ErixonFellingsbro GOIF50:49+22:1420:14
25Lena LindgrenOK Järnbärarna54:26+25:5121:41
26Ulla LindegrenOK Tylöskog54:37+26:0221:45
27Lars LindegrenOK Tylöskog54:38+26:0321:45
28Roland RohdeFellingsbro GOIF55:21+26:4622:03
29Evy EkströmOK Alferna56:31+27:5622:30
30Sune JohanssonKFUM Örebro OK57:35+29:0022:56
31Ethel NordLindebygdens OK57:41+29:0622:58
32Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK58:36+30:0123:20
33Jan UnossonKlubblös58:46+30:1123:24
34Marianne DahlbergOK Alferna59:55+31:2023:52
35Elisabeth ErikssonOK Milan59:58+31:2323:53
36Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:00:19+31:4424:01
37Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro1:01:33+32:5824:31
38Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:02:21+33:4624:50
39Tomas ReinholdssonKFUM Örebro OK1:02:23+33:4824:51
40Bengt HolgerssonOK Tisaren1:12:45+44:1028:59

Mellan

3 550 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans HelmerssonLindebygdens OK34:579:50
2Peter ÖstlundOK Milan40:49+5:5211:29
3Ann-Britt GöranssonAlmby IK41:59+7:0211:49
4Ulf NordzellOK Djerf42:13+7:1611:53
5Kurt ÅbergOK Tisaren42:23+7:2611:56
6Åke MossbergOK Milan42:41+7:4412:01
7Kenneth IsraelssonOK Milan44:03+9:0612:24
8Gert IngvarssonLindebygdens OK44:35+9:3812:33
9Stig NilssonOK Djerf44:41+9:4412:35
10Stig IsraelssonOK Tylöskog44:42+9:4512:35
11Leif ToressonOK Tisaren44:44+9:4712:36
12Ingvar HalldinOK Tylöskog44:46+9:4912:36
13Håkan SvenssonAlmby IK45:27+10:3012:48
14Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro45:48+10:5112:54
15Lars TörnblomHällefors OK47:02+12:0513:14
16Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro47:15+12:1813:18
17Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro47:20+12:2313:20
18Mona HullAlmby IK47:37+12:4013:24
19Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro47:54+12:5713:29
20Gunnar HaglundOK Milan47:56+12:5913:30
21Ove JohanssonOK Järnbärarna48:17+13:2013:36
22Agneta HasselkvistOK Milan49:07+14:1013:50
23Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren49:23+14:2613:54
24Bo DavidssonSolna OK50:47+15:5014:18
25Lars HolmgrenOK Tylöskog51:14+16:1714:25
26Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK51:19+16:2214:27
27Maud MossbergOK Järnbärarna51:49+16:5214:35
28Per SundbergGävle OK52:07+17:1014:40
29Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL52:09+17:1214:41
30Olle HäggbomKFUM Örebro OK53:44+18:4715:08
30Leif ErikssonOK Tisaren53:44+18:4715:08
32Birgitta ArleboKFUM Örebro OK54:59+20:0215:29
33Gunilla SandströmAlmby IK59:37+24:4016:47
34Johnny BrandtHällefors OK1:00:47+25:5017:07
35Lars ArleboKFUM Örebro OK1:06:20+31:2318:41
36Ingvar ErikssonOK Tisaren1:28:54+53:5725:02
Christer NälemarkOK Djerfej godkänd
Roger PerssonOK Tylöskogej godkänd

Långa

4 510 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim DahlbergAlmby IK38:598:38
2Klas ThybeckLindebygdens OK44:09+5:109:47
3Per-Åke HullAlmby IK44:55+5:569:57
4Anders RobertssonAlmby IK45:20+6:2110:03
5Nils-Olof BodinAlmby IK45:23+6:2410:03
6Weine FredrikssonKFUM Örebro OK45:45+6:4610:08
7Hans LibergOK Milan45:46+6:4710:08
8Mats NylinOK Tisaren46:09+7:1010:13
9Per HöglundOK Milan49:31+10:3210:58
10Karl-Åke RynoOK Tisaren50:56+11:5711:17
11Barbro IsakssonOK Tisaren51:01+12:0211:18
12Robert LarssonHagaby GoIF Örebro51:29+12:3011:24
13Evert JohanssonOK Tisaren51:46+12:4711:28
13Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro51:46+12:4711:28
15Lars ÖstlinOK Milan56:50+17:5112:36
16Håkan MossbergOK Järnbärarna59:53+20:5413:16
17Herbert SalomonssonKFUM Örebro OK1:04:23+25:2414:16
Karl-Göran WahlströmAlmby IKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser