Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 7

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 7
Arrangörsorganisationer: Hällefors OK / OK Milan / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 9 maj 2019

Korta

2 300 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie EklöfOK Milan35:2515:23
2Hjalmar NordquistOK Järnbärarna36:07+0:4215:42
3Anna-Lena LundellGävle OK36:08+0:4315:42
4Bengt KammerlandOK Milan37:19+1:5416:13
5Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL38:46+3:2116:51
6Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK42:19+6:5418:23
7Sune JohanssonKFUM Örebro OK45:47+10:2219:54
8Monica AronssonOK Alferna51:43+16:1822:29
9Elisabeth ErikssonOK Milan51:53+16:2822:33
10Ulla LindegrenOK Tylöskog52:52+17:2722:59
11Lars LindegrenOK Tylöskog52:55+17:3023:00
12Kjell LarssonOK Alferna53:53+18:2823:25
13Lena LindgrenOK Järnbärarna55:44+20:1924:13
14Britt-Marie ÅbergOK Tisaren57:22+21:5724:56
15Lars-Åke GöranssonAlmby IK1:00:00+24:3526:05
16Bengt HolgerssonOK Tisaren1:00:57+25:3226:30
17Marianne DahlbergOK Alferna1:02:23+26:5827:07
18Evy EkströmOK Alferna1:03:06+27:4127:26
19Karl EkströmOK Alferna1:09:00+33:3530:00

Mellan

3 300 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Runo JohanssonKristinehamns OK40:2012:13
2Ulf NordzellOK Djerf41:56+1:3612:42
3Kenneth IsraelssonOK Milan42:48+2:2812:58
4Kjell ErikssonOK Djerf44:51+4:3113:35
5Gert IngvarssonLindebygdens OK46:05+5:4513:57
6Mona HullAlmby IK46:07+5:4713:58
7Kurt ÅbergOK Tisaren46:17+5:5714:01
8Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL48:26+8:0614:40
9Ove JohanssonOK Järnbärarna49:11+8:5114:54
10Per SundbergGävle OK49:25+9:0514:58
11Roland NordLindebygdens OK52:02+11:4215:46
12Stig NilssonOK Djerf52:13+11:5315:49
13Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren54:17+13:5716:26
14Lennart LindgrenOK Järnbärarna54:46+14:2616:35
15Asta SjöbergLindebygdens OK55:57+15:3716:57
16Maud MossbergOK Järnbärarna56:08+15:4817:00
17Rolf PerssonOK Milan56:16+15:5617:03
18Birgitta ArleboKFUM Örebro OK58:06+17:4617:36
19Inga HolmströmOK Milan58:36+18:1617:45
20Lars ArleboKFUM Örebro OK1:00:35+20:1518:21
21Jörgen HolmströmOK Milan1:01:06+20:4618:30
22Leif ToressonOK Tisaren1:07:45+27:2520:31
23Ingvar ErikssonOK Tisaren1:43:18+1:02:5831:18

Långa

4 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Åke RynoOK Tisaren44:4310:23
2Åke SundinHällefors OK44:46+0:0310:24
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK45:04+0:2110:28
4Mats NylinOK Tisaren46:00+1:1710:41
5Per-Åke HullAlmby IK46:44+2:0110:52
6Anders RobertssonAlmby IK47:56+3:1311:08
7Nils-Olof BodinAlmby IK51:03+6:2011:52
8Per HöglundOK Milan56:01+11:1813:01
9Håkan MossbergOK Järnbärarna58:26+13:4313:35
10Håkan SvenssonAlmby IK59:39+14:5613:52
11Herbert SalomonssonKFUM Örebro OK1:03:14+18:3114:42
12Agneta HasselkvistOK Milan1:03:22+18:3914:44
Lars ÖstlinOK Milanej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser