Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 10

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 10
Arrangörsorganisationer: OK Järnbärarna / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 8 augusti 2019

Långa

4 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik PetrisiVästerbergslagens OL35:298:03
2Jonas CarlssonStora Tuna OK40:39+5:109:14
3Tryggve OttossonVästerbergslagens OL46:52+11:2310:39
4Therese KorkeakoskiOK Milan47:24+11:5510:46
5Mats CarlsvärdAlmby IK53:07+17:3812:04
6Mats NylinOK Tisaren59:58+24:2913:37
7Sofia CarlssonLindebygdens OK1:00:14+24:4513:41
8Robert LarssonHagaby GoIF Örebro1:03:19+27:5014:23
9Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:08:40+33:1115:36
10Klas ThybeckLindebygdens OK1:09:12+33:4315:43
11Andreas MogrenOK Milan1:09:57+34:2815:53
12Bo MagnussonKFUM Örebro OK1:14:55+39:2617:01
13Annette Falck LarssonVänersborgs SK1:21:50+46:2118:35
14Axel ThybeckLindebygdens OK1:33:53+58:2421:20
15Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:39:08+1:03:3922:31
16Herbert SalomonssonKFUM Örebro OK1:39:59+1:04:3022:43
Per LovangVästerbergslagens OLej godkänd
Per HöglundOK Milanutgått

Mellan

3 400 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK46:2813:40
2Stefan ÖbergOK Milan48:09+1:4114:09
3Per-Åke HullAlmby IK51:36+5:0815:10
4Lennart LundhOK Tisaren51:55+5:2715:16
5Ann-Britt GöranssonAlmby IK53:21+6:5315:41
6Roland BergSäterbygdens OK53:51+7:2315:50
7Harry EnbergVästerbergslagens OL55:54+9:2616:26
8Runo JohanssonKristinehamns OK56:41+10:1316:40
9Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro57:22+10:5416:52
10Sture BjörkOK Kåre57:43+11:1516:58
11Lena PetresiVästerbergslagens OL57:45+11:1716:59
12Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:00:11+13:4317:42
13Gert IngvarssonLindebygdens OK1:02:43+16:1518:26
14Lars DahlströmVästerbergslagens OL1:04:08+17:4018:51
15Folke NyströmVästerbergslagens OL1:05:37+19:0919:17
16Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren1:06:13+19:4519:28
17Mona HullAlmby IK1:08:04+21:3620:01
18Ingvar HalldinOK Tylöskog1:12:30+26:0221:19
19Margareta NylinOK Tisaren1:13:20+26:5221:34
20Johnny BrandtHällefors OK1:13:39+27:1121:39
21Ninni CarlssonStora Tuna OK1:14:43+28:1521:58
22Svante NyströmVästerbergslagens OL1:21:19+34:5123:55
23Leif HjulströmOK Milan1:22:50+36:2224:21
24Johan ErikssonGrangärde OK1:28:14+41:4625:57
Rolf BjärudVästerbergslagens OLej godkänd
Agneta HasselkvistOK Milanej godkänd
Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebroutgått

Korta

2 300 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella JacobsonOK Tor36:4415:58
2Östen EklöfOK Milan41:56+5:1218:13
3Per SundbergGävle OK42:07+5:2318:18
4Birgitta JohanssonKristinehamns OK43:10+6:2618:46
5Asta SjöbergLindebygdens OK44:36+7:5219:23
6Rolf HelmerssonLindebygdens OK45:48+9:0419:54
7Inga HolmströmOK Milan46:13+9:2920:05
8Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK47:50+11:0620:47
9Åke AnderssonVästerbergslagens OL48:15+11:3120:58
10Anna-Lena LundellGävle OK48:36+11:5221:07
11Lovisa ThybeckLindebygdens OK51:08+14:2422:13
12Sune JohanssonKFUM Örebro OK51:57+15:1322:35
13Lars ArleboKFUM Örebro OK53:12+16:2823:07
14Britt-Marie EklöfOK Milan53:39+16:5523:19
15Jörgen HolmströmOK Milan54:57+18:1323:53
16Bengt KammerlandOK Milan57:05+20:2124:49
17Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK57:39+20:5525:03
18Nils MogrenHällefors OK1:04:06+27:2227:52
19Karl EkströmOK Alferna1:05:14+28:3028:21
20Evy EkströmOK Alferna1:05:19+28:3528:23
21Roger GustafssonOK Tisaren1:10:59+34:1530:51
22Elisabeth ErikssonOK Milan1:15:58+39:1433:01
23Irma BjärudVästerbergslagens OL1:19:08+42:2434:24
24Bengt HolgerssonOK Tisaren1:25:16+48:3237:04
Olle HäggbomKFUM Örebro OKej godkänd

Kort-korta

1 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofi SjöbergLindebygdens OK21:3217:56
2Viktor SjöbergLindebygdens OK25:55+4:2321:35
3Felicia SjöbeergLindebygdens OK26:17+4:4521:54
4Samuel ErikssonOK Letstigen28:15+6:4323:32
5Bo KempegårdOK Järnbärarna1:02:08+40:3651:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser