Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 16

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 16
Arrangörsorganisationer: OK Alferna / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 19 september 2019

Kort-korta

1 800 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage PerssonFellingsbro GOIF22:4612:38
2Marita KarlssonOK Alferna28:17+5:3115:42
3Karl-Gustav MatssonOK Tisaren33:47+11:0118:46
4Maud EkbomKristinehamns OK34:25+11:3919:07
5Laila SunessonAlmby34:27+11:4119:08
6Olov LagerströmOK Tisaren36:26+13:4020:14
7Bo CarlssonOK Tisaren39:05+16:1921:42
8Olle HäggbomKFUM41:45+18:5923:11
9Björn NordzellKFUM42:47+20:0123:46
10Magnus JarlKFUM46:30+23:4425:50
11Lars ArleboKFUM Örebro OK46:34+23:4825:52

Korta

2 400 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik OskarssonHagaby GoIF Örebro25:1810:32
2Stig NilssonOK Djerf29:40+4:2212:21
3Gert IngvarssonLindebygdens OK29:42+4:2412:22
4Asta SjöbergLindebygdens OK30:58+5:4012:54
5Birgitta JohanssonKristinehamns OK32:16+6:5813:26
6Nils MogrenHällefors OK33:26+8:0813:55
7Lars JellvertFellingsbro GOIF33:51+8:3314:06
8Ingvar ErikssonOK Tisaren33:57+8:3914:08
9Britt-Marie EklöfOK Milan34:54+9:3614:32
10Maud MossbergOK Järnbärarna36:25+11:0715:10
11Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK38:41+13:2316:07
12Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro39:18+14:0016:22
13Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro39:26+14:0816:25
14Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK40:21+15:0316:48
15Lars BroströmDegerfors OK40:32+15:1416:53
16Ulla JonhedKFUM Örebro OK40:59+15:4117:04
17Hans JonhedKFUM Örebro OK41:12+15:5417:10
18Östen EklöfOK Milan41:15+15:5717:11
19Roger GustafssonOK Tisaren42:49+17:3117:50
20Torsten BergstenGarphyttans IF44:38+19:2018:35
21Inger LjungströmOK Djerf44:55+19:3718:42
22Elisabeth ErikssonOK Milan46:49+21:3119:30
23Bengt HolgerssonOK Tisaren46:59+21:4119:34
24Britt-Marie ÅbergOK Tisaren58:43+33:2524:27
25PO OdellOK Alferna1:03:50+38:3226:35
26Ulla LindegrenOK Tylöskog1:06:34+41:1627:44
27Lars AlbertssonOK Tylöskog1:07:57+42:3928:18
28Jan UnossonOK Milan1:12:26+47:0830:10
29Lena LindgrenOK Järnbärarna1:12:55+47:3730:22

Mellan

3 400 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans HelmerssonLindebygdens OK34:0910:02
2Weine FredrikssonKFUM Örebro OK35:32+1:2310:27
3Stefan ÖbergOK Milan37:45+3:3611:06
4Åke MossbergOK Milan37:51+3:4211:07
5Ulf NordzellOK Djerf39:02+4:5311:28
6Morgan SvenssonOK Tisaren41:13+7:0412:07
7Göran LarssonDegerfors OK41:15+7:0612:07
8Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro41:51+7:4212:18
9Lars KarlssonAlmby IK42:56+8:4712:37
10Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro43:48+9:3912:52
11Kenneth IsraelssonOK Milan43:57+9:4812:55
12Håkan MossbergOK Järnbärarna44:10+10:0112:59
13Lennart LindgrenOK Järnbärarna44:23+10:1413:03
14Tore MartinssonDegerfors OK44:47+10:3813:10
15Ove JohanssonOK Järnbärarna45:10+11:0113:17
16Ingvar HalldinOK Tylöskog45:39+11:3013:25
17Stig IsraelssonOK Tylöskog45:50+11:4113:28
18Larseric LarssonDegerfors OK46:23+12:1413:38
19Jerry SällHagaby GoIF Örebro46:25+12:1613:39
20Runo JohanssonKristinehamns OK46:48+12:3913:45
21Tomas DömstedtOK Letstigen47:20+13:1113:55
22Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro47:25+13:1613:56
23Lars TörnblomHällefors OK47:36+13:2714:00
24Leif ErikssonOK Tisaren48:15+14:0614:11
25Hans WesterOK Järnbärarna48:27+14:1814:15
26Tord LidströmHagaby GoIF Örebro50:18+16:0914:47
27Robert LarssonHagaby GoIF Örebro52:32+18:2315:27
28Christer NälemarkOK Djerf53:20+19:1115:41
29Leif HjulströmOK Milan53:51+19:4215:50
30Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:01:29+27:2018:05
Ingemar WidénKFUM Örebro OKej godkänd
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnautgått
Rolf PerssonOK Milanutgått

Långa

4 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan CarlssonKFUM36:188:26
2Stefan AronssonKFUM Örebro OK38:55+2:379:03
3Karl-Åke RynoOK Tisaren47:42+11:2411:05
4Lars PerssonHagaby GoIF Örebro49:03+12:4511:24
5Joakim DahlbergAlmby IK51:00+14:4211:51
6Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro51:28+15:1011:58
7Mats NylinOK Tisaren51:59+15:4112:05
8Nils-Olof BodinAlmby IK53:16+16:5812:23
9Bo MagnussonKFUM Örebro OK54:27+18:0912:39
10Kenneth GustavssonLaxå OK54:31+18:1312:40
11Anders RobertssonAlmby IK55:16+18:5812:51
12Per ForsbergKamrat och IF KIF1:00:36+24:1814:05
13Kurt ÅbergOK Tisaren1:01:27+25:0914:17
14Lennart LundhOK Tisaren1:02:15+25:5714:28
15Herbert SalomonssonKFUM Örebro OK1:09:10+32:5216:05

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser