Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 17

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 17
Arrangörsorganisationer: OK Tisaren / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: torsdag 26 september 2019

Kort-korta

1 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage PerssonFellingsbro GOIF27:3918:26
2Bo CarlssonOK Tisaren46:51+19:1231:14
3Samuel ErikssonOK Letstigen1:06:34+38:5544:22
Magnus JarlKlubblösej godkänd
Bjön NordzellKFUM Örebro OKej godkänd
Lars BroströmDegerfors OKutgått

Korta

2 300 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JanssonOK Fryksdalen40:0117:23
2Anna-Lena LundellGävle OK41:47+1:4618:10
3Britt-Marie EklöfOK Milan43:56+3:5519:06
4Jörgen HolmströmOK Milan44:20+4:1919:16
5Birgitta JohanssonKristinehamns OK45:14+5:1319:40
6Inga HolmströmOK Milan45:30+5:2919:46
7Anders SjögrenHagaby GoIF Örebro46:13+6:1220:05
8Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF46:39+6:3820:16
9Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK48:00+7:5920:52
10Margareta NylinOK Tisaren48:01+8:0020:52
11Hans JonhedKFUM Örebro OK49:28+9:2721:30
12Bengt KammerlandOK Milan49:37+9:3621:34
13Ulla JonhedKFUM Örebro OK49:52+9:5121:40
14Anna DahlLaxå OK52:27+12:2622:48
15Roland RohdeFellingsbro GOIF53:46+13:4523:22
16Lars-Göran JonssonOK Tisaren54:14+14:1323:34
17Johnny ErixonFellingsbro GOIF1:00:21+20:2026:14
18Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK1:01:53+21:5226:54
19Jan UnossonOK Milan1:02:29+22:2827:10
20Birgitta BjörkKFUM Örebro OK1:02:43+22:4227:16
21Lars LindegrenOK Tylöskog1:03:00+22:5927:23
22Ulla LindegrenOK Tylöskog1:03:10+23:0927:27
23Monica AronssonOK Alferna1:03:35+23:3427:38
24Lars AlbertssonOK Tylöskog1:05:21+25:2028:24
25Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro1:10:11+30:1030:30
26Inger LjungströmOK Djerf1:14:56+34:5532:34
27Karl EkströmOK Alferna1:16:13+36:1233:08
28Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:16:50+36:4933:24
29Bengt HolgerssonOK Tisaren1:19:40+39:3934:38
30Marianne DahlbergOK Alferna1:33:50+53:4940:47
31JanSundqvist OK Alferna1:54:00+1:13:5949:33
32P-Odell OK Alferna2:37:13+1:57:121:08:21
Kjell LarssonOK Alfernaej godkänd
Elisabeth ErikssonOK Milanej godkänd

Mellan

3 400 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf NordzellOK Djerf40:4311:58
2Yngve JohanssonHagaby GoIF Örebro41:24+0:4112:10
3Per-Åke HullAlmby IK42:14+1:3112:25
4Morgan SvenssonOK Tisaren42:43+2:0012:33
5Runo JohanssonKristinehamns OK43:08+2:2512:41
6Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen43:20+2:3712:44
7Christer NälemarkOK Djerf43:38+2:5512:50
8Hans HelmerssonLindebygdens OK43:45+3:0212:52
9Tore MartinssonDegerfors OK43:53+3:1012:54
10Stefan ÖbergOK Milan44:04+3:2112:57
11eif ToressonOK Tisaren44:29+3:4613:05
12Anders RobertssonAlmby IK45:06+4:2313:15
13Stig IsraelssonOK Tylöskog45:07+4:2413:16
14Bo PetterssonKFUM Örebro OK46:57+6:1413:48
15Göran LarssonDegerfors OK47:37+6:5414:00
16Robert LarssonHagaby GoIF Örebro47:54+7:1114:05
17Mats  V. ErikssonHagaby GoIF Örebro48:01+7:1814:07
18Kenneth IsraelssonOK Milan48:26+7:4314:14
19Kjell BlomkvistHagaby GoIF Örebro48:31+7:4814:16
20Lars TörnblomHällefors OK48:45+8:0214:20
21Weine FredrikssonKFUM Örebro OK49:33+8:5014:34
22Ingvar HalldinOK Tylöskog50:04+9:2114:43
23Ove JohanssonOK Järnbärarna51:10+10:2715:02
24Per HöglundOK Milan51:26+10:4315:07
25Larseric LarssonDegerfors OK52:16+11:3315:22
26Tomas DömstedtOK Letstigen53:05+12:2215:36
27Per-Erik AndrénOK Tisaren53:38+12:5515:46
28Bo Göran HöökOK Tisaren53:45+13:0215:48
29Stig NilssonOK Djerf54:12+13:2915:56
30Tord LidströmHagaby GoIF Örebro56:05+15:2216:29
31Holmgren LarsOK Tylöskog57:36+16:5316:56
32Per SundbergGävle OK58:18+17:3517:08
33Agneta HasselkvistOK Milan59:18+18:3517:26
34Gert IngvarssonLindebygdens OK1:00:15+19:3217:43
35Leif HjulströmOK Milan1:00:26+19:4317:46
36Kurt ÅbergOK Tisaren1:00:32+19:4917:48
37Birgitta ArleboKFUM Örebro OK1:00:43+20:0017:51
38Rolf PerssonOK Milan1:02:14+21:3118:18
39Inge LöwegrenKatrineholms OK1:02:28+21:4518:22
40Håkan SvenssonAlmby IK1:03:51+23:0818:46
41Leif ErikssonOK Tisaren1:04:54+24:1119:05
42Sune JohanssonKFUM Örebro OK1:06:16+25:3319:29
43Jan GunnarssonHällefors OK1:06:20+25:3719:30
44Kenneth KarlbergHagaby GoIF Örebro1:07:15+26:3219:46
45Bo HävertDegerfors OK1:07:39+26:5619:53
46Johnny BrandtHällefors OK1:16:28+35:4522:29
47Lars ArleboKFUM Örebro OK1:43:53+1:03:1030:33
Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Kjell ErikssonOK Djerfej godkänd
Peter ÅslundKFUM Örebro OKej godkänd

Långa

4 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joakim DahlbergAlmby IK49:0711:09
2Nils-Olof BodinAlmby IK51:35+2:2811:43
3Lars-Åke WallOK Tisaren52:15+3:0811:52
4Kenneth GustavssonLaxå OK55:56+6:4912:42
5Karl-Göran WahlströmAlmby IK56:53+7:4612:55
6Mats NylinOK Tisaren1:00:00+10:5313:38
7Barbro IsakssonOK Tisaren1:01:28+12:2113:58
8Jan-Åke IsraelssonOK Milan1:01:54+12:4714:04
9Eje DahlLaxå OK1:02:47+13:4014:16
10Göran AnderssonOK Tylöskog1:02:55+13:4814:17
11Mats HaglundOK Djerf1:13:31+24:2416:42

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser