Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vintercupen Etapp 5

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vintercupen Etapp 5
Arrangörsorganisation: Frölunda OL
Datum: söndag 3 februari 2019

Vit/gul

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb42:1216:52
2Alvar NivertFK Herkules51:45+9:3320:42
3Love ModÉNFrölunda OL1:34:59+52:4737:59
4Margareta BlomquistFrölunda OL1:35:20+53:0838:08
5Stefan JakobssonFrölunda OL1:46:59+1:04:4742:47
Stella ModénFrölunda OLej godkänd

Gul/röd

3 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta SköldKlubblös1:00:5120:17
2Lise-lotte RybergFK Herkules1:01:23+0:3220:27
3Karl-Axel JohanssonIK Uven1:06:17+5:2622:05
4Emma NivertFK Herkules1:09:12+8:2123:04
5Marie HallbergIF Marin Väst1:11:15+10:2423:45
6Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb1:13:42+12:5124:34
7Maja TorseinFrölunda OL1:13:59+13:0824:39 Ladda ner rutt i gpx-format
7Pia HeikkinenFrölunda OL1:13:59+13:0824:39
9Johanna HulthénMölndal Outdoor IF1:15:10+14:1925:03
10Theander HulthénMölndal Outdoor IF1:15:13+14:2225:04
Nellie OlssonIK Uvenej godkänd
Martin EkFrölunda OLej godkänd

Röd/Svart kort

3 100 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Willy FjällborgStenungsunds OK30:399:53
2Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OK35:25+4:4611:25
3Kent KardellLjungskile FK35:50+5:1111:33
4Lovisa LemanGöteborgs SK36:26+5:4711:45
5Filip LemanGöteborgs SK36:58+6:1911:55
6Marcus LammFrölunda OL37:34+6:5512:07
7Carl-Henry AnderssonOK Orinto38:19+7:4012:21
8Kjell AnderssonMölndal Outdoor IF40:06+9:2712:56
9Martin EkströmOK Gläntan Vessigebro43:28+12:4914:01
10Daniel TorstenssonGöteborgs SK43:41+13:0214:05
11Lydia NorinFrölunda OL46:12+15:3314:54
12Henrik HvoslefIK Stern48:35+17:5615:40
13Lennart AnderssonGöteborgs SK48:48+18:0915:44
14Torbjörn WikströmOK Orinto51:46+21:0716:41
15Harald MartnerFrölunda OL55:44+25:0517:58
16Anna MartnerFrölunda OL56:03+25:2418:04
17Agnes RamleGöteborg-Majorna OK57:08+26:2918:25
18Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK1:02:50+32:1120:16
19Lars-Gunnar WalleniusFrölunda OL1:02:57+32:1820:18
20Emil WalleniusFrölunda OL1:03:00+32:2120:19
21Ulla LindheIK Stern1:03:34+32:5520:30
22Karin ElfmanIF Marin Väst1:08:35+37:5622:07
23Linda MartinssonIF Marin Väst1:26:46+56:0727:59
Bill AnderssonHestra IFej godkänd
Gösta CederinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Lars TorstenssonGöteborgs SKej godkänd
Rosa JohanssonIK Uvenej godkänd
Glen NivertFK Herkulesej godkänd

Röd/Svart mellan

4 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas HelmertzFrölunda OL50:4511:16
2Gustav ÖstlingOK Skogshjortarna51:41+0:5611:29
3Tim MartnerFrölunda OL58:01+7:1612:53
4Veronica LindgrenOK Skogshjortarna58:02+7:1712:53
5Hannes PerssonFK Herkules59:47+9:0213:17
6Per PerssonFK Herkules59:51+9:0613:18
7Carl NorinFrölunda OL1:00:15+9:3013:23
8Therese LjungbergGöteborgs SK1:00:55+10:1013:32
9Åsa OttossonMölndal Outdoor IF1:02:09+11:2413:48
10Lena FromIK Stern1:05:44+14:5914:36
11Torbjörn HalvarssonFjärås AIK1:11:09+20:2415:48
12Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb1:11:45+21:0015:56
13Håkan WåhlanderFrölunda OL1:13:31+22:4616:20 Ladda ner rutt i gpx-format
14Mats DahlrotIK Uven1:13:41+22:5616:22
15Jonas RutbergIK Stern1:14:56+24:1116:39
16Maria HalvarssonFjärås AIK1:16:43+25:5817:02
17Johan HanssonOK Löftan1:20:55+30:1017:58
18Hans LindgrenOK Skogshjortarna1:22:16+31:3118:16
19Ulrika OdénFjärås AIK1:24:30+33:4518:46
20Adam OdénFjärås AIK1:25:23+34:3818:58
21Karin SundhFjärås AIK1:26:11+35:2619:09
22Mari HjeltMölndal Outdoor IF1:43:32+52:4723:00
Zebastian ArfwedsonFrölunda OLej godkänd

Röd/Svart lång

6 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix AxelssonMarkbygdens OK1:04:0910:01
2Martin SykGöteborgs SK1:15:43+11:3411:49
3Tobias AnderssonGöteborgs SK1:16:57+12:4812:01
4Anders HellgrenFrölunda OL1:18:24+14:1512:15
5Klara AxelssonEksjö SOK1:21:37+17:2812:45
6Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:25:30+21:2113:21
7Magnus ForsbergFK Herkules1:25:50+21:4113:24
8Linnéa BäckströmFK Herkules1:28:35+24:2613:50
9Nils Anders DanielssonMölndal Outdoor IF1:30:58+26:4914:12
10Daniel FredrikssonFrölunda OL1:34:04+29:5514:41
11Johan WettergrenFK Herkules1:34:44+30:3514:48
12Erik HulthénMölndal Outdoor IF1:36:34+32:2515:05
13Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:50:06+45:5717:12
14Henrik WiknerMölndal Outdoor IF2:01:41+57:3219:00
15Peter KarlssonIF Rigor2:16:42+1:12:3321:21
Jens KaminskyGöteborg-Majorna OKej godkänd
Oreste GarbaniEksjö SOKej godkänd
Laila B HöglundFK Herkulesej start
Mikael StrömMölndal Outdoor IFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser