Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SkidO, DM, medel, Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SkidO, DM, medel, Dalarna
Arrangörsorganisationer: Domnarvets GOIF / Kvarnsvedens GOIF OK
Datum: söndag 17 februari 2019

D21

7 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena OlssonIFK Mora OK37:355:04
2Sarah PerssonÅtvidabergs IF43:45+6:105:54
3Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK45:47+8:126:11
4Sara HodlerIFK Mora OK47:35+10:006:25
5Maria BoisMalungs OK Skogsmårdarna49:50+12:156:44
6Elin DahlinDomnarvets GOIF53:50+16:157:16
7Linnea NordkvistIFK Mora OK57:00+19:257:42
8Matilda JonssonIFK Mora OK1:01:37+24:028:19
Tove AlexanderssonAlfta-Ösa OKej start
Ingrid AlexanderssonStora Tuna OKej start

H21

8 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HammarbergSundsvalls OK36:064:20
2Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna38:48+2:424:40
3U Tomas LöfgrenStora Tuna IK SK38:50+2:444:40
4Andrey LamovIFK Mora OK39:22+3:164:44
5Simon HodlerIFK Mora OK40:50+4:444:55
6Christian SpoerryUmeå OK41:44+5:385:01
7Klaus CsúcsIFK Mora OK42:11+6:055:04
8Henrik FröjdRehns BK43:06+7:005:11
9Carl MagnussonIFK Mora OK50:02+13:566:01
10Björn KarlssonRehns BK1:16:27+40:219:12

D20

5 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eliane DeiningerIFK Mora OK28:464:52
2Sofia BerglundIFK Mora OK32:48+4:025:33
3Lea HnilicaIFK Mora OK42:02+13:167:07

H20

7 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Zeb PalmHJS-Vansbro OK41:465:38

D18

5 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lilian PalmHJS-Vansbro OK36:526:14
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF38:51+1:596:35
3Tilda GolsäterKorsnäs IF OK43:16+6:247:20
4Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL47:41+10:498:04
Clara JohanssonOK Skärmenej start
Isabella JoonsLeksands OKej start

H18

7 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper BergDomnarvets GOIF55:077:26
2Isak BerggrenGävle OK55:12+0:057:27
3Thobias BrodinIFK Mora OK1:08:52+13:459:18
Charlie EliassonDalaportens OLej start

D16

5 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HermanssonIFK Mora OK28:415:44
2Emma EliassonDomnarvets GOIF30:34+1:536:06
3Elin LadängesAlfta-Ösa OK31:18+2:376:15
4Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF33:35+4:546:43
5Karolina AnderssonDalaportens OL34:20+5:396:52
6Alicia BergkvistVästerbergslagens OL34:31+5:506:54
7Tuva-Cajsa SpikLeksands OK35:26+6:457:05
8Thea NordinKorsnäs IF OK36:03+7:227:12
9Jonna LindbladÖSeT SkidO37:04+8:237:24
Julia BosellOK Kåreej start
Alma WallmanVästerbergslagens OLej start
Ellen FunkeLeksands OKej start
Saga MattssonDalaportens OLej start
Lovisa MasesDomnarvets GOIFej start

H16

5 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin GezeliusIFK Mora OK22:224:28
2Hugo PerssonÅtvidabergs IF25:17+2:555:03
3Klockar-Eskil NääsLeksands OK25:28+3:065:05
4Christoffer LindgrenOK Kåre26:49+4:275:21
5Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK27:06+4:445:25
6Jakob CarlssonStora Tuna IK SK27:32+5:105:30
7Viktor NorbergStora Tuna OK29:15+6:535:51
8Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK30:15+7:536:03
9Sixten BihlOK Tyr38:06+15:447:37

D14

3 400 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ForsgrenOK Tyr20:085:55
2Malin HållHJS-Vansbro OK21:46+1:386:24
3Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK23:08+3:006:48
4Elsa KaipeOK Kåre25:05+4:577:22
5Maja EliassonDomnarvets GOIF27:27+7:198:04
6Irma BergDomnarvets GOIF27:39+7:318:07
7Mira NordinKorsnäs IF OK28:19+8:118:19
8Anja BergerDomnarvets GOIF28:35+8:278:24
9Elin GezeliusIFK Mora OK30:23+10:158:56
10Hanna ÖstbergStora Tuna OK30:28+10:208:57
11Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK31:33+11:259:16
12Matilda PetterssonDomnarvets GOIF35:03+14:5510:18
13Sanna HörnellDomnarvets GOIF38:00+17:5211:10
14Julia NordvallDomnarvets GOIF41:25+21:1712:10
Felicia EliassonDalaportens OLej start
Nellie EliassonDalaportens OLej start

H14

3 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas ErlandssonOK Södertörn19:325:44
2Helmer JöhnemarkStora Tuna IK SK20:44+1:126:05
3Karl ForsgrenVästerbergslagens OL24:16+4:447:08
4Axel ErikssonStora Tuna IK SK28:13+8:418:17
5Axel GräfningsGrycksbo IF OK28:52+9:208:29
6Simon BerglundKarlsbyhedens OK38:56+19:2411:27
Melvin LöfgrenOK Kåreej godkänd
Rasmus WidelundOK Kåreej start
Pontus HedbergKarlsbyhedens OKej start

D12

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja MasesDomnarvets GOIF18:477:49
2Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF21:37+2:509:00
3Ella SandVästerbergslagens OL28:20+9:3311:48
4Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL56:46+37:5923:39

H12

2 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sebastian AlinIFK Mora OK21:529:06
2Viktor ÖstbergStora Tuna OK23:18+1:269:42
3Gustav NorbergStora Tuna OK25:09+3:1710:28

D35

5 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna31:236:16
2Ingela HagfalkDomnarvets GOIF32:52+1:296:34
3Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK46:20+14:579:16

H35

7 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders JanssonGrycksbo IF OK49:266:40
2Klockar Mattias NääsLeksands OK51:16+1:506:55
3Mats HörnellDomnarvets GOIF54:20+4:547:20

D45

5 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette PalmHJS-Vansbro OK27:405:32
2Carina SandbergSäterbygdens OK28:04+0:245:36
3Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK29:42+2:025:56
4Anna BerggrenGävle OK32:08+4:286:25
5Florence BergDomnarvets GOIF32:21+4:416:28
6Åsa SpikLeksands OK35:09+7:297:01
7Marie FröjdRehns BK35:28+7:487:05
8Anna BörjesIK Jarl Rättvik39:04+11:247:48
9Erica HållHJS-Vansbro OK40:01+12:218:00
10Elisabet ElmertoftNorbergs OK50:21+22:4110:04
Petra LorentzonLeksands OKej godkänd
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd

H45

7 400 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Staffan ErikssonStora Tuna IK SK35:584:51
2Peter FredricsonIFK Mora OK39:45+3:475:22
3Thomas PerssonÅtvidabergs IF42:49+6:515:47
4Sven PerssonÅrsunda IF43:27+7:295:52
5Peter HermanssonIFK Mora OK43:42+7:445:54
6Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF46:26+10:286:16
7Janne SkarnerLeksands OK50:33+14:356:49
8Jesper NordinKorsnäs IF OK51:10+15:126:54
9Thomas PetterssonDomnarvets GOIF56:30+20:327:38
10Thomas AnderssonDalaportens OL57:23+21:257:45
11Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:06:00+30:028:55
12Mats ThunwallFagersta OK1:15:18+39:2010:10
Conny ErikssonIFK Mora OKej godkänd
Anders LöwgrenOK Milanej start

D55

3 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK24:587:20
2Kristina HagfalkOK Hällen32:43+7:459:37
3Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik40:54+15:5612:01

H55

5 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per SandbergSäterbygdens OK33:545:44
2Björn AlbinssonIFK Mora OK36:14+2:206:08
3Ulf K. RaskIFK Mora OK44:59+11:057:37
4Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik49:19+15:258:21
Johan TryggIFK Mora OKej godkänd
Kjell KlarSäterbygdens OKej godkänd
Steven HaleOK Kåreej godkänd

H65

5 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK46:059:13
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej godkänd
Bengt ErlandssonSvärdsjö SOKej godkänd

Öppen 2

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig LangeTumba-Mälarhöjden OK15:286:26
2Laura Csúcs-FenyvesiIFK Mora OK18:00+2:327:30
3Alfred NilssonStora Tuna OK23:13+7:459:40
4Nils ForsgrenVästerbergslagens OL35:51+20:2314:56
5Axel SandVästerbergslagens OL44:23+28:5518:29
6David SöderströmSala OK54:54+39:2622:52
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK55:11+39:4322:59
8Axel StenbackKvarnsvedens GOIF OK1:21:17+1:05:4933:52

Öppen 4

5 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa LarsenAlfta-Ösa OK23:004:36
2Hans AlinIFK Mora OK25:35+2:355:07
3Kajsa NorrbyKlubblös26:30+3:305:18
4Erik ForsgrenOK Tyr29:38+6:385:55
5Håkan BlomgrenStora Tuna OK32:30+9:306:30
6Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK35:46+12:467:09
7Ronja JungåkerOK Kåre37:49+14:497:33
8Marie LindbladÖSeT SkidO44:52+21:528:58
9Annica BergerDomnarvets GOIF47:27+24:279:29
10Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL49:09+26:099:49
11Lotta JungåkerKorsnäs IF OK51:06+28:0610:13
12Robert ÖstlundSäterbygdens OK54:23+31:2310:52
13Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK55:04+32:0411:00
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen 6

8 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik WikarDomnarvets GOIF42:255:06
2Anton ForsbergStora Tuna OK43:44+1:195:16
3Tony BjörlingDomnarvets GOIF47:18+4:535:41
4Johan SonessonGagnefs OK50:23+7:586:04
5Anders MasesStora Tuna OK1:01:42+19:177:26
6Peter BergkvistVästerbergslagens OL1:03:18+20:537:37
7Olle AdolfssonLerums SOK1:07:21+24:568:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser